Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

Uberlord

Skvělej nápad se skvělím obsazením... Realizace už trošku horší... Jednalo se především o scény na letišti a na operačním sálu, ukterých jsem si povzdychl. Konec jak z našláplé bondovky. Skvěle to do sebe zapadalo. Jen mě trochu mrzí, že příběh nešel do detailů a proč vlastně Trye chtěl Archera zastřelit, si můžeme jen domyslet. ()

Nessos

No, neřekl bych, že to dosahuje kvality Skály, ale rozhodně se Face off může měřit s jinou akční peckou, ve které hraje hlavní roli Cage - Con Air. I když, neřekl bych, že ve Face off hraje první housle Cage, naopak mi přišlo, že Travolta (až ho moc v lásce nemám), byl mnohem lepší. Jinak ale bravurně zmáknutý akční kousek, tak jak ho mám rád, dokonce i bez zbytečně pitvaného sentimentu na konci, i když i ten se zde vyskytuje. ()

borohub

Fakticky uplná kravina, ikdyž myslím že je nějaká transplantace ksichtu v dnešní době možná. Bohužel jsem neodhadl v jaké je to době, film byl točen v 1997, odehrává se to v nějaké blízké budoucnosti( z důvodu futuristického vězení, kam je N.Cage uvězněn) nebo v nějaké alternativní současnosti? Kdo ví, každopádně tohle nemění nic na tom, že jsem se u filmu bavil a to je přece hlavní - zábava. DOPORUČUJI! PS: Tento víkend dávají v televizi samé pecky, kéž by to takhle bylo pořád ()

KillHurt

Perfektní akčňák, u kterého dokonce nemusíte nechat mozek ve vedlejší místnosti. Psychologie dvou hlavních postav je úžasně vyšperkovaná a film za to vděčí i Travoltovi a Cageovi, kteří bravůrně zvládají obě polohy svých postav. Jen díky jejich skvělému hraní, lze uvěřit, že si dva nesmiřitelní soupeři vyměnili role. Tomuto faktu napomáhá i zručná Woova ruka, která vede oba soupeře do situací, se kterými se musí jejich rozhozená psycha vypořádat (viz. scéna z oboustraným zrcadlem). Zběsilá jízda, na kterou je radost dívat se pořád dokola. ()

MaxForValue

Céčkový námet, béčkový scenár, áčková akcia. Nebyť Travoltu a Cagea, je to totálny prepadák, nebyť Wooa a jeho citu pre akciu (čo každý kto videl Hard Boiled musí potvrdiť), tak je to trochu nudná záležitosť. Z priemeru akčného žánru to nijako závratne nevybočuje, predsa len je však kopec oveľa horších filmov. Slabšie 4*. ()

pmusic

Travolta i Cage zdatně sekundují zcela originálnímu námětu. Až na přehnaně happy-endový konec má film jen pár hluchých míst, řadu slušných akčních scén, vydatné dialogy a perfektně zvládnuté role. Rozhodovala jsem se mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami, varianta 3,5 tu zatím není, proto se přikláním spíš k těm čtyřem. Pro milovníky akčního krimi žánru dobrá volba, pro mě spíš nijak zvlášť náročná oddechovka na odpoledne. ()

Petule3

Oběma hlavním hrdinům bych bez váhání dala Oscara....takhle výbornou dvojroli jsem ještě neviděla! Navíc zápletka filmu mě dostala! Ano, výměna identity nebyla úplně reálně vymyšlená, ale to na kvalitě filmu rozhodně neubírá! Jsem z tohoto filmu nadšená! ()

x_silver

Ať hraje Travolta kohokoliv, je úžasnej. Kladně-zápornej Travolta strčil Záporně-kladnýho Cage do kapsy. A to hodně hluboko... ()

Pitryx

Hloupý začátek, akce málo, takže nezbývá, než aby to zachránili slavní herci. Což se jim v podstatě povedlo, ale scénář dosti pokulhával. O efektech nemá smyslu hovořit, sci - fi zde není ústředním motivem, ale jen jako okrajová záležitost. Takže celkově to vidím jako velmi slabý film. 2011090612806/0 ()

Syna.1990

Špičkový scénář se dvěma výbornými hlavními představiteli. Řekl bych, že jak u Travolty, tak u Cage se tento film řadí mezi jejich TOP 3, jejich výkony byly opravdu excelentní. Dle mého názoru jeden z nejlepších akčních filmů do roku 2000 a i proto mé hodnocení mezi 4-5 hvězd převážím na stranu 5 hvězd. Výborný akční film. ()

uodevr

Působivé na tomto snímku je zejména fakt, že dvě hlavní postavy si musely zcela zaměnit způsob, kterak portrétují jejich osobnosti v polovině filmu. Dobro se stane zlem a naopak. Travolta zde radostně podává svůj nejlepší výkon při ztvárnění kriminálně až na kost šíleného a posedlého Castora Troye. Cage také zapůsobil při skoku z psychopata na dobráckého, ale podrážděného a nevyrovnaného Seana Archera. Mezi všemi Johnovými Americkými filmy, Tváří v tvář je jednoznačně můj favorit. Nejen že tento snímek ukazuje v plné kráse jeho rukopisné akční sekvence, ale také je obohacen o emoční a morální dilema Archerovy postavy, která je zde zahraná pozoruhodně dvěma velmi odlišnými herci. Jednoduše řečeno, toto je ryzý John Woo, zábavný a divoký bez zbytečného rozptylování speciálními efekty nebo velkým franšízovým očekáváním. ()

jirin_cz

Travolta ani Cage nepatří mezi moje oblíbence, ale tady byly excelentní. Luxusní jizda v režii Johna Woo a jeden z nejlepších akčních thrilleru. Brilantní... ()

JosefTomas

Film má nevděčnou pozici. Má hlavní role Travoltu a Cage, který zde předvedli svůj nejlepší výkon, jaký mohli a akce je tu mírně opomíjená. Ovšem, když už tam nějaká je, je to parádní zpestření. Holubice a dva silní protivníci v jednom z nejnapínavějších duelů, to je vlastně dobrá náhrada. ()

anyonecek

Nicolas Cage má vždy výborné akčňáky a zde mu zdárně konkuroval John Travolta. Málo kdy se vidí akční thriller, který má alespoň trochu normální příběh a inteligentní dialogy. Několikrát jsem viděl jen kousek tohoto filmu, ale nikdy ne celý a dnes jsem se konečně donutil a nelituji toho. výborná akce, efekty, hudba a hlavně skvělé herecké výkony a hrálo se tu trochu i na city. Pro milovníky akčních filmů určitě doporučuji. ()

savatage

Akcí nadupaný film, který vás nenechá vydechnout. V kině to byl vážně zážitek. Skvělé herecké výkony, Johna Travolty a Nicolase Cage, a vše na jedničku kočíruje akční Bůh, John Woo. ()

Gamekeeper77

Prvotřídní devadesátkový áčko, který těží nejen ze svých akčních scén, ale tlačí na diváka i dost slušně po psychologický stránce a hlavně když se Sean dostává do lochu a jeho identita se prozrazuje, pamatuju si, jak jsem z toho byl poprvý docela v prdeli. A když opomenu zbytečně melodramatický scény jako v kostele lítající holuby, tak jde určitě o jeden z nejlepších akčňáků vůbec. 93%. ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage