Sejmi eso

Zabiť eso

Zlož eso

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie / Francie, 2006, 109 min

May the best hitman win. Jak mohl někdo, kdo natočil tak vynikající debut a měl režírovat i třetí pokračování Mission: Impossible, stvořit něco tak neuvěřitelně povrchního a pozérského ve všech ohledech?_____ Nemůže se Carnahanovi upřít, že má nakoukáno a od svých předobrazů opisuje, co se dá (tj. od Scorseseho, Tarantina, Ritchieho a dalších), ale... Je to jako 108 minut masturbovat jak šílený, sedřít si koule do krve a stejně se nedočkat výstřiku. A jak díky Randalovi a druhých Clerks víme, výstřik uklidňuje._____ Vystříknout ("uklidnit") by potřeboval i Carnahan, protože i když mu akční inferno jde, zahlcuje premisu (nehodlám tomu říkat přiběh, fakt ne) zbytečnými postavami, které si jednoduše odpochodují ze scény, aniž by měly jakýkoliv význam (zjizvený chlápek s maskou - wtf?), či křečovitými figurkami na jedno použití (karate-kluk - wtf?)._____ Sorry, Joe, ale v tomhle případě neplatí, že šukání je pro děcka, to nech dospělejším, od kterých jsi tak opisoval.(9.6.2007)

Děj je relativně zamotaný, i když rozhodně vás do kolen nepoloží!! Jakmile se ale začne mluvit, vše se nepěkně zbrzdí, jednoduché dialogy rozhodně neoplývají úderností jakou překvapuje Quentin Tarantino, kterému by se tvůrci rádi přiblížili. Ale marně. Vše se točí okolo jednoho potulného baviče a varietního kouzelníka z Las Vegas, který si tak dlouho zahrával s ohněm, až se dostal na první místo v bločku několika nájemných vrahounů (jasně, jede v tom především balík peněz), a tím pádem i do podvědomí ostřílených federálních agentů. Hlavní devízou jsou tak zběsilé akční sekvence, které ale místy kazí celkový dojem díky své přeplácanosti, stejně jako celé spektrum prapodivných postaviček, které nestrhávají nějak zásadně divákův zájem (do závěrečných titulků jsem kupodivu netušil, že jedním ze zabijáků je i Alicia Keys). Tím pádem mi toho nezbylo příliš, jen přeplácaný mix, zbytečně efektně sestříhaný, celé to vede jaksi odnikud nikam. Solidní akce (efektní barevné filtry mi už kapánek lezou krkem – navíc nikdo je neumí jako Bay nebo Mann), následovaná zbytečně dlouhými slovními intermezzy, tak místy i kvůli vedlejším dějovým liniím zbytečně vyšumí. Jedna z nich, kdy se jeden z vrahounů potácí bez prstů za svou pomstou skrze šílenou rodinku úchylné babičky a jejího ještě úchylnějšího vnoučka, je jako z jiného filmu. I když má něco do sebe. A po výživném krvavém finále (v hotelu, ve výtahu i před výtahem, prostě všude), kde se všichni setkávají a do kterých navíc začne naslepo střílet rozzuřená lesbička, přichází konverzační dojezd, který už zbytečně otravuje a zpřehazuje předešlé události. A jak už to tak bývá, uměle natahuje "nenatáhnutelné". Podobně laděné snímky mi toho nikdy příliš neříkaly, u nesourodého Smokin' Aces vím, že si UŽ zítra takřka na nic nevzpomenu!!(11.8.2007)

Carnahan se pravděpodobně snažil natočit Smokin' Aces trošku ve stylu Guye Ritchieho, ale bohužel je to natolik přeplácaný, nepřehledný a se zbytečným obrovským množstvím postav, až je to nudný a člověk se nakonec v příběhu už ani moc neorientuje, jediný štěstí ale je, že se v závěrečný půlhodině strhna brutální přestřelka s hromadou mrtvých a pankáčema s motorovkou, která plně zabaví a to, že je příběh nějaká překombinovaná blbost, to už se nějak doklepe a přežije až do konce bez větší nudy(5.8.2008)

Zaujímalo by ma, čo by s týmto "Esom" zahral Tony Scott. Jedno je však jasné, Joe Carnahan ho kvôli pažravosti zahodil. Strihový "tutorial" a kópia "ritchieovského" fenoménu ešte automaticky nezaručujú vrcholný úspech. McGuigan vie o čom hovorím, pretože tiež potenciál nabil a zabil...(8.1.2012)

• gudaulin

Během sledování snímku jsem se cítil jako na houpačce - mé sympatie se pohybovaly střídavě mezi 4* a 2* a už z toho je cítit, že tenhle kousek je zkrátka nevyrovnaný. V zásadě se mělo nejspíš jednat o film ve stylu ujetých gangsterek Guye Ritchieho, jenže od jeho slavných filmů se liší tím, že nedrží styl, zkrátka a dobře scénář kolísá mezi crazy stylem s šíleně cool postavičkami až k vážně se tvářícím situacím. Scénář je zkrátka takový divný mišmaš, kde chlápek rozstřílený z automatických zbraní, který vypadá, že si pár měsíců poleží v nemocnici, za pár hodin postává před hotelem s ovázanou pacičkou a evidentně nakloněný stylovému pokecu se svým vrahem - což je přesně to, co mi u filmů podobného ražení nesedí a proč jsem se nakonec rozhodl pro nižší hodnocení. Režie je stylově klipovitá a celkem zručná, což pomáhá upozadit problematický scénář. Celkový dojem: 45 %.(29.10.2010)

• - Film je prošpikovaný narážkami pro zasvěcené. Zpustošené bistro je nazvané po Carnahanově dceři, vedle stojí dodávka se jménem jeho syna a na etiketách láhví jsou podobizny producentky. (Siriuss)

• - Režisér Joe Carnahan se sám ve snímku objevil, a to jako jeden z mužů v černém, kteří nasedají do dodávky na začátku filmu (NGP)

• - Sejmi eso byl filmovým debutem rappera Commona a zpěvačky Alicie Keys. (imro)