Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Benedygtus

Stare-cernobile filmy moc nemam rad....ale tady ten ma sve kouzlo a je opravdu povedeny! Myslim ze je i lepsi nez mnoho dnesnich filmu s podobnou tematikou a ze by se jich zde par naslo :) ()

SkyLukey

Tento film mě doslova okouzlil. Milá podívaná. Málokdy se mi stane, že od obrazovky doslova nemůžu odtrhnout oči a hltám každou vteřinu filmu a na konci kleji, proč je film tak krátký. Jsem rád, že Prázdniny v Římě není ovlivněn mou dobou a byl natočen v době, kdy natočen byl. Mám rád staré černobílé filmy. Mají osobitou atmosféru. Takovou, kterou již dnes nikdo nenapodobí. Přesně takových filmů bychom si měli vážit daleko více, než těch novodobých Hollywoodských blockbusterů, kterých máme do pěti zadků, na druhou stranu, kolik máme podobných filmů jako jsou právě Prázdniny v Římě? ()

Madluska

Tohle je film, který pozdější tvůrci mnohokrát a v mnoha ohledech vykradli, ale přesto ani po letech neztratil na své působivosti. A co je na něm nejlepší? Že neskončil právě tak, jak by to napsali scénáristé dnešní americké dramaticko-komediální romance! (Audreyno řidičské "umění" se podílí na ztrátě jedné hvězdičky, ovšem celkový dojem naštěstí zachránil charismatický Gregory. ;-)) ()

Indy

Nerád kazím náladu nadšenia sprevádzajúcu tento film, pri ktorom sa hviezdičkami nešetrilo, ale Prázdniny v Ríme sú pre mňa len ok filmom, ktorý som si rád pozrel (je to predsa klasika), ale nestrhol ma. Najviac sa mi páčila Audrey Hepburn, je tu jednoducho zlatá :) 6/10 ()

Chegi

No tak horší konec to snad mít ani nemohlo - já chápu, že byl nejspíš nevyhnutelný. Dokonce nejspíš i jediný možný, ale tak moc mi ten zážitek zkazil, že dávám "jen" čtyři hvězdy - rozuměj, z trucu... Jinak je to úžasný podívaná, ale konec by to mělo mít přeci jen lepší, na tom trvám. Plus perfektní reklama na Řím, asi se tam pojedu podívat. ()

adam9

Po Breakfast at Tiffany's jsem si pustil další lahůdku v podání báječné Audrey a řeknu jen tohle: ve chvále na tuhle lady bych se jenom opakoval. To se prostě musí vidět. Hotový skvost! ()

Billie777

Staré hollywoodské romantické komedie nemají chybu a když se ještě k tomu odehrávají v Římě, není o čem mluvit. Škoda, že už se takhle kouzelné a inteligentní filmy netočí. ()

Han22

Asi nebyl dobrý nápad pouštět si romantickou komedii s čerstvě zlomeným srdcem, protože ten smutný konec pořádně zabolel. Jinak ale moc hezký film, Řím 50. let je moc krásné město jeho uličky žijí, dočkáme se i honičky s policií nebo rvačky na lodi. Gregory Peck je skvělý herec, sympaťák a neselhávající jistota. A Audry Hepburn ve své první hlavní roli? Jednoduše kouzelná - nádherná, křehká, naivní, ale zároveň vznešená a zamiloval by se do ní asi každý chlap. Co na tom, že s dlouhýma vlasama ji to slušelo o něco více. Jinak je to romantické, vtipné (věčné "nehody" kamaráda hlavního hrdiny) a bohužel ke konci smutné, i když realistické. Komedie roku 1953. ()

CSSML

Milý odpočinkový romantický film, který dokáže vyloudit úsměv na rtech. Audrey Hepburn je zde kouzelně roztomilá a demonstrace zbytků novinářské cti působí v dnešní době jako zjevení. ()

Zagros

Rozhodně nejsem cílovka na podobný typ filmů, přesto musím přiznat, že se mi Prázdniny v Římě líbily moc. Tvůrci dokázali namíchat milou a pohodovou romantickou komedii, které odpustím i její velkou naivitu. Občas sníme všichni, tak proč ne ve filmu? Malé holčičky často chtějí být princezny a princezny občas mohou chtít být normálními lidmi. Anně v podání naprosto úchvatné Audrey Hepburnové se to splní a prožívá si svoji vysněnou noc v doprovodu novináře Joea (Gregory Peck). Jiskření mezi hlavní dvojicí je silné, noc krásně magická a závěr… na Hollywood překvapivě skvělý, čtyři hvězdy. ()

Vajonek

Audrey Hepburn je v tomhle filmu kouzelná. Má ale velké štěstí, že má za partnera Gregoryho Pecka, protože bez něj by to kouzlo, které vyzařuje, jistě nebylo takové. No je to prostě borec a kdybych byla princezna z nejmenované evropské země a dala si dvacet na jedné římské lavičce, chtěla bych, aby mě probouzel a odvedl si k sobě do bytu právě on. :) Jinak je tento film samozřejmě velká romantika, která mě ale po pravdě více začala bavit až s tím, jak si k sobě hlavní představitelé nacházeli cestu a byli si čím dál blíž. A ten konec, ten je prostě krásný! 75 %. ()

Callas

9/10 Před shlédnutím tohoto výjimečného kousku už jsem o něm slyšel tolik různých pochvalných a opěvujících hodnocení, že jsem se obával určitého zklamání. Ale nepřišlo a musím jednotlivým lidem dávat za pravdu: Audrey Hepburn je nádherná, roztomilá a velmi dobrá herečka, Gregory Peck jako klasický představitel mužných rolí zde také opravdu pasuje a dohromady jim to na plátně skvěle klape. Celkově jsem se u filmu nasmál, skoro i zaplakal a hlavně se "královsky" pobavil ;) Díval jsem se v originále, takže jsem neslyšel tolik omílané gagy z českého dabingu (např: vy jste taky buchta pane Bradley, atd...) ale originální hlasy herců za to opravdu stály (zvláště u Audrey Hepburn), a taky ona královská přenádherná angličtina. ()

Revolver

Jedna z nejromantičtějších romantických komedií v režii brilantního Williama Wylera. Audrey Hepburn ve své pravděpodobně životní roli je skutečně nádherná a šarmantní Gregory Peck je štramák přesně podle mých představ. Povinná škola pro současné tvůrce romantických komedií. ()

cab

Sladka romance z poloviny minuleho stoleti v cernobilem ohozu davajici slunnemu Rimu novy rozmer po prochazkach nevsedni dvojice hrdinu. Zaver patri do zlateho fondu kinematogfafie. BTW mezi (Gregory Peck a Audrey Hepburn) to paradne jiskri. 80% ()

Kovaja

Nejsem romantik ale tohle je prostě klasika.A.Hepburn je doslova okouzlující a Peck zahrál po jejím boku též supr ()

JOKERHAHAH

Celkem slušná komedie, sice to není tkaový nářez, jak napovídá umístění v TOP200, ale určetě to na 2 hodiny skvěle zabaví. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)