Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Ajinka126

Když jsem si tento film pouštěla, tak jsem měla spočátku obavy, jestli to v tomto roce a s takovou filmovou rozmazleností, jakou už trpím, zvládnu a ocením. Ale nádherná Audrey Hepburn mě naštěstí přemluvila. Její krása a talent byl tak oslňující, že jsem to dokoukala až dokonce (navíc i slza mi nakonci ukápla). Je to krásný příběh velice vtipně natočený. Není to takový ten novodobý americký humor, kdy jediné, co je podle nich na plátně vtipné, jsou fekálie a nevím jaké jiné nechutnostnosti. Tady jsou vtipné pouze hlášky a výrazy. Skutečný filmový skvost. Mám chuť si to pustit znovu! ()

El Pistolero

Nenapodobitelná romantika, inteligentní, jemný humor, roztomilá Audrey Hepburn, galantní, charismatem oplývající Gregory Peck, černobílé fluidum „věčného města“, vůně letních dnů a pro leckoho možná překvapivě trochu nahořklý, melancholicky posmutnělý, ale po krátkém uvážení asi nejlepší možný konec. „Prázdniny v Římě“. ()

F.man

Něco tak nádherného se jen tak nevidí. Velice sladká, ovšem ani náhodou přeslazená romance, s naprosto okouzlující Audrey Hepburn, které ke své kráse přidává skvělé herectví, při kterém divák cítí ten vývoj princezny, a příjemným Gregory Peckem, pro kterého platí to samé. A ta poslední scéna, to je prostě klasika, která mě, cynika nejcyničtějšího, dokáže pokáždé dojmout. I've never been alone with a man before, even with my dress on. With my dress off, it's MOST unusual. ()

nervoznideda

fantastický film i po 63 letech nemá chybu ten pohladí po všech stránkách deda :-) oběma to sedne odry bylo 24 ano byla to krásná žena wyler to zvládl perfektně ale finále je úžasné dokonce i slzím a za ty slzy se nestydím deda:-)2,10,2018 i dnes ten film nemá chybu a Wyler to zvládl bezchybně:-)20.12. 19 hudba vynikající 2.3.2020 a dnes taky 31.12.2o2o:-) dnes taky 3.5.2021:-) ()

Cimr

Na můj vkus příliš laskavá, ale přesto neodolatelná komedie s překrásnou Audrey. Ona byla vážně přírodní úkaz - nenašel jsem jediného muže, který by o ní řekl, že se mu nelíbí. I když dvě hodiny na komedii jsou dost, rozhodně se vyplatí počkat si na skvělý konec, který dojal už nejednu generaci diváků. Zajímalo by mě, jestli tenhle film viděla britská královna... ()

Krissty

Tak na tento film jsem se opravdu hodně těšila a samozřejmě mě nezklamal. Na jedné straně nádherná a talentovaná Audrey Hepburn, ze které mi nejednou naskočila husí kůže, s charismatickým Gregorym Peckem, na straně druhé úžasný romantický příběh, u kterého jsem se nejen zasněně usmívala, ale nejednou jsem se i smála.. A to pro mě je u filmu opravdu hodně.. :) Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděla.. Ten závěr byl opravdu krásný, romantický.. A úplně jiný než u těch neustále se opakujících romantických příběhů dnešní doby, které se s tímto nemůžou ani náhodou rovnat.. 5* je pro Prázdniny v Římě málo! :) ()

Krt.Ek

Jeden z nejlepších romantických filmů, který jsem viděl. Svůj podíl na tom nese sympatické duo Audrey Hepburn/Gregory Peck a vydařený konec. To se u romanci moc často nevidí. 90% ()

Adasin

Málokdy je pro mě tak těžké vůbec odtrhnout pohled od obrazovky. Vidět Prázdniny v Římě v barvě, dost možná bych se blahem rozplynula, a to jinak romantické filmy až na výjimky moc nemusím. Asi měknu. P.S.: Gregory Peck mi hrozně připomínal Jude Lawa. 9/10 ()

NinonL

Půvabný romantický film o mladé princezně, která se zatoulá v Římě. Stráví 24 hodin mimo protokol a královské zvyklosti, zato ve společnosti mladého hezkého novináře. Příjemný film. ()

frashmaker

Nádherný, jemný a příjemný snímek z dob dávno minulých. Rozkošná Audrey Hepburn, a charizmatický Gregory Peck tvoří jednu z nejslavnějších filmových dvojic dvacátého století. Ve své podstatě hravě jednoduchá zápletka dotažená jedinečnými herci do nejmenších detailů tak, že se vám na začátku koutky rozjedou a až na mírně smutný konec se ani na vteřinu nestáhnou zpět k sobě. Rozhodně se jedná o vrchol americké komedie a to vysoké hodnocení zde tomu nasvědčuje. Rozhodně jsem tento film neviděl naposled a až budu hledat pro volný večer něco co pohladí na duši a zároveň nezaplní mozek spoustou filosofických otázek, rozhodně bude tento skvělý film jedním ze žhavých favoritů. ()

KIT.HL

Audrey je miláček a sen.... Gregory... to je Pan někdo..... to není hraní, to je život... sen, co všichni chceme snít.... ()

mysiak

Nebol som síce omámený touto lovestory..ale zaujala ma určite..vynikajúci herci, krásne prostredie, pekný príbeh.. ()

GodComplex

Typicka oldschool romantika v cele s princeznou (doslova) Audrey Hepburn a sarmantnim dobovym muzem Gregory Peckem, kteri si spolu vesele romantizuji v letnich ulicich Rima. V podstate je to cele silene klise, ale funguje. Oba herci jsou sympaticti, scenar je zabavny, u konce i lehce dojemny. Ze by me to nejak tezce odrovnalo, to ne, ale v ramci oldschool zanru naprosto v poradku. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Po druhom vzhliadnutí zvyšujem na plné hodnotenie, pretože som si uvedomil, že sa jedná o možno najlepšiu romantickú komédiu (je rozdiel či to pozerám sám alebo s viacerými).. A práve tým, ako tento film netradične končí, naberá na sile. Príbeh je úžasne situovaný v jednom meste, v jeden deň (ktorý, ako by trval celé prázdniny :). Majstrovské herecké obsadenie (Audrey Hepburn je strašne krásna, Gregory Peck šarm a charizma) dopomáha k plnohodnotnému zážitku ... ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)