Zápisník jedné lásky

Notebook, The

Zápisník jednej lásky

Romantický / Drama

USA, 2004, 123 min

Po všech stránkách téměř dokonalé, akorát očekávaná katarze se u mě nekonala. Sázka na jistotu, která jen těsně nevychází.(11.9.2011)

• kleopatra

"Psal jsem ti každý den celý rok, 365 dopisů". Ještě, že nebyl přestupný rok, asi by klukovi upadla ruka. Považuju se za romantika, ale tahle limča se lepila víc, než je zdrávo a dost mě udivuje hodnocení mužského uživatelstva, protože jsem žila v domnění, že když si tohle najde diváka, tak jedině v řadách čtenářek Harlekýnek. Chtěla jsem vidět, kam od Svatého boje dospěl "žid v bomberu s vyholenou hlavou" Ryan Gosling. Jeho útrpný úšklebky ale spíš signalizovaly, že u hraní zde měl podobně rozpačitý pocity jako já u sledování toho díla. A přitom by bývalo stačilo trochu ubrat "lepidla" ve scénáři, protože "řekni, že jsem racek, já jsem taky racek" - to je na můj intelekt moc hustý jinotaj.(9.6.2005)

Tak na starý kolena se ze mně ještě nakonec stane tlustá přecitlivělá pipina, co v cukrárně u rakvičky se šlehačkou bude slzet nad každou filmovou láskou. Jediný co mě, extremně citlivýho romantika sere, je fakt, že si Ryan Gosling vzal za tuhle roli prachy. Ryane sorry, ty se tam půlku filmu muchluješ z ultrakočkou jakou je Rachel a ještě za to bereš prachy ? No, tfuj tajskl, až bude Hollywood hledat partnera pro muchlování s Rachel, doufám že se na tebe vysere a v rámci šetření osloví mě neb já bych s Rachel šoustal i zadarmo, protože já jsem jedinej skutečnej romantik 21 století !(10.11.2013)

The best love is the kind that awakens the soul and makes us reach for more, that plants a fire in our hearts and brings peace to our minds.. Dojímavá slaďárna se spoustou medu a cukru kolem. Protože dokážu být i romantička, tak mi to vůbec nevadilo a překvapují mě některé zatvrzelé komentáře tady. Kdo by nechtěl prožít takovou letní lásku a mít srdce Ryana Goslinga? (nebo popř.Rachel McAdams):-)Většina příběhů končí tím, že se dvojice plačtivě obejme a usmíří, tady to Sparks dotáhl až do úplného konce, takže nás nečeká vyloženě happy end. Jsem ráda, že se film úplně nedržel knižní předlohy, která se mi ani zdánlivě nelíbila tolik jako film, ale v obojích případech by se to podle mě obešlo bez těch zamilovaných stařečků. Každopádně i tahle dějová linie má své kouzlo.. Jinak Ryan skvělý, čím dál víc mě utvrzuje v tom, že je skvělý herec a Rachel-i když ji mám ráda-mohla trochu ubrat na tom přehrávání, poběhávání a chichotání se. Každopádně ideální podívaná pro snílky, pánové, takto byste se měli chovat ke svým slečnám!:-)(16.2.2012)

Příběh lásky velmi je velmi často synonymem pro chytlavý kasovní kýč. Je to sice pravidlo, ale jako každé pravidlo si i toto potrpí na výjimky. ZÁPISNÍK vyvolává dojem, jakoby by měl být natočen podle rádobyskutečné události. Kýčovitý příběh ve víceméně kýčových kulisách s vnějškovými syžetovými náležitostmi kýče. Tak "chytlavě" se tento film jeví většině diváků při povrchním zhlédnutí. Vynaložené divácké úsilí - zase ne tak moc velké - tuto domnělou jednoznačnost silně problematizuje. Jsme svědky výtečných hereckých výkonů obou protagonistů (Gosling, Mac Adamsová), a také skutečného citu, který je od prvních okamžiků své existence evidentně cosi jiného než časově limitovaný oboustranný požár smyslů. Rovněž nekašírovaných problémů, které kupodivu nemá jen ten chudší, ale i ta bohatá. Zvláště když do nich vstoupí druhá světová válka. I v bezcitné době existují vášnivé lásky mimo čas a prostor; tím spíš v čase vychýlených souvislostí. Čaromoc vášnivě náruživého citu, který zachvacuje nejen srdce, ale i rozum a intelekt mění ve zvlášť nzvladatelnou výbušninu, prokazatelně existuje. A lidi, kteří měli to štěstí, že takový cit ve svém životě potkali, proměňuje v bytosti vyššího řádu tím, že v nich potlačuje rmut a naopak mobilizuje a k slunci vzpíná vše, co je v nich jen trochu dobrého. Skutečnost, že v hollywoodském filmu tohoto všedně nevšedního rázu mohli oslnivě zazářit nadaní, mimořádně slibní představitelé nejmladší americké herecké generace, propůjčuje navenek tuctovému syžetu další pomyslnou auru. Jaksi již navíc. A plamen, který je takto rozdmýchán, se neomezuje na jednu zemi nebo kontinent. Podléhá mu celý svět. S trochou štěstí nejsme bez šance ani my sami. Vždyť člověk je stvořen ke štěstí tak jako pták k letu. (Napsal kdysi jeden významný ruský spisovatel.)(25.12.2007)