Zápisník jedné lásky

Notebook, The

Zápisník jednej lásky

Romantický / Drama

USA, 2004, 123 min

Tak já vážně nevím!! Čekal jsem obrovské romantické dílko, ze kterého bude dýchat romance i ze všech kulis a dekorací, alespoň jak bylo všude prezentováno. Rachel McAdams navíc není tuctová barbína, co jen nelogicky čeká, až jí nějaký ten úchyl v masce probodne hrdlo, ale solidní vycházející herečka, a charismatického Ryana Goslinga si pečlivě všímám od dob, kdy mě uchvátil v nezávislém Svatém boji. Spolu dojali půlku Ameriky, ceny MTV se jen hrnuly.. Režisér ale více zvládá dramatické sekvence, než-li ty romantické, i přes nádherné obrazy se film docela táhne, dá se silně předpovědět, originalita je ta tam a má jen spíše milé okamžiky, než nějaké zásadní scény!! Považuju se za romantika a film jsem viděl u rozpáleného krbu:-), ale tohle mě za srdce vážně nechytlo.. Pro mě je to pouze mírně nadprůměrná záležitost, kterou si jen tak nezopakuju..(7.2.2006)

objektivne uznavam, ze s inym hereckym obsadenim by to bolo pravdepodobne nizsie hodnotenie, ale ta magicka pritazlivost medzi Ryanom a Rachel ma vzdy chyti za srdce. Nadherny pribeh lasky. A just verim, ze taka existuje :)(24.1.2015)

Příběh lásky velmi je velmi často synonymem pro chytlavý kasovní kýč. Je to sice pravidlo, ale jako každé pravidlo si i toto potrpí na výjimky. ZÁPISNÍK vyvolává dojem, jakoby by měl být natočen podle rádobyskutečné události. Kýčovitý příběh ve víceméně kýčových kulisách s vnějškovými syžetovými náležitostmi kýče. Tak "chytlavě" se tento film jeví většině diváků při povrchním zhlédnutí. Vynaložené divácké úsilí - zase ne tak moc velké - tuto domnělou jednoznačnost silně problematizuje. Jsme svědky výtečných hereckých výkonů obou protagonistů (Gosling, Mac Adamsová), a také skutečného citu, který je od prvních okamžiků své existence evidentně cosi jiného než časově limitovaný oboustranný požár smyslů. Rovněž nekašírovaných problémů, které kupodivu nemá jen ten chudší, ale i ta bohatá. Zvláště když do nich vstoupí druhá světová válka. I v bezcitné době existují vášnivé lásky mimo čas a prostor; tím spíš v čase vychýlených souvislostí. Čaromoc vášnivě náruživého citu, který zachvacuje nejen srdce, ale i rozum a intelekt mění ve zvlášť nzvladatelnou výbušninu, prokazatelně existuje. A lidi, kteří měli to štěstí, že takový cit ve svém životě potkali, proměňuje v bytosti vyššího řádu tím, že v nich potlačuje rmut a naopak mobilizuje a k slunci vzpíná vše, co je v nich jen trochu dobrého. Skutečnost, že v hollywoodském filmu tohoto všedně nevšedního rázu mohli oslnivě zazářit nadaní, mimořádně slibní představitelé nejmladší americké herecké generace, propůjčuje navenek tuctovému syžetu další pomyslnou auru. Jaksi již navíc. A plamen, který je takto rozdmýchán, se neomezuje na jednu zemi nebo kontinent. Podléhá mu celý svět. S trochou štěstí nejsme bez šance ani my sami. Vždyť člověk je stvořen ke štěstí tak jako pták k letu. (Napsal kdysi jeden významný ruský spisovatel.)(25.12.2007)

Předem jasná pointa, extrémně romantické. Jako plus ale beru sympatické herce a jistou neulepenou přeslazenost, která z toho udělá životní film pro ženy a snesitelný pro jejich doprovody.(26.5.2010)

Romantika, která nepřináší nic nového pod sluncem, ale to staré je tam podané svižně a živě díky dobrým mladým hercům. Ta linie s důchodcema mě ale nebavila a přišla mi tam navíc. 70%(6.4.2010)