Pan Smith přichází

USA, 1939, 129 min

Frank Capra

Sidney Buchman

Joseph Walker

Jean Arthur, James Stewart, Claude Rains, Edward Arnold, Guy Kibbee, Thomas Mitchell, Eugene Pallette, Beulah Bondi, H.B. Warner, Harry Carey, Astrid Allwyn, Ruth Donnelly, Grant Mitchell, William Demarest, Maurice Costello, Dub Taylor, Alec Craig, Jack Carson, Lloyd Ingraham, Russell Simpson, Ann Doran, Dorothy Comingore, Evalyn Knapp, Lorna Gray, Craig Stevens, John Russell, Chester Conklin, Dave Willock, Robert Sterling, Byron Foulger, Porter Hall, Walter Sande, Charles Sullivan, Philo McCullough, Donald Kerr, Lester Dorr, Mary Gordon, George Chandler, Edmund Cobb, Lafe McKee, Henry Roquemore, Pierre Watkin, Harry Tenbrook, Edward Earle, William Worthington, Dick Elliott, Gino Corrado, Al Bridge, Sam Ash, Harry Hayden, James Millican, Stanley Andrews, William Newell, Ferris Taylor, Louis Jean Heydt, Larry Steers, Harry C. Bradley, Harry Strang, Lynton Brent, Wade Boteler, Neal Dodd, Arthur Loft, Robert Middlemass, Frederick Vroom, Milton Kibbee, Emma Tansey, Frank Puglia, Joe Devlin, Charles Lane, Frank O'Connor, Brooks Benedict, Bert Moorhouse, Jack Gardner, Frances Gifford, Arthur Thalasso, George McKay, Hank Mann, Allan Cavan, John Dilson, Eddy Chandler, Eddie Kane, Wilson Benge, Olaf Hytten, Florence Wix, Edward Biby, Margaret Mann, Fred Toones, Anne Cornwall, Helen Jerome Eddy

Frank Capra

Al Clark

Kostýmy:

Robert Kalloch

Tenhle film je idealistický a skoro až nechutně vlastenecky patetický (a kdyby se zrodil o několik desetiletí později určitě by mu to neprošlo), ale přesto mě nějakým způsobem dostal. Nevím, jak se to Caprovi podařilo, ale ten vývoj posaný Douglasem tu opravdu funguje. Na začátku jsem jako cynik koukala skrz prsty na naivního Smitha, aby si mě vzápětí plně získal a já musela s plnou tíhou prožít jeho bezmocnost proti neskutečné politické mašinérii. Vynikající film, který si zaslouží plné hodnocení, protože přes drobné zápory, jež by mi jinde nejspíš vadily, vím, že si ho brzy pustím znovu.(13.8.2008)

Nelze jinak než si postavu idealisty pana Smithe zamilovat. 95% Pro zájemce Pan Smith je parodován v Simpsonových v díle S11E01.(5.2.2010)

Nevím, jak to Capra dělal, ale ačkoliv je Pan Smith neskutečně idealistický a naivní, nikdy není směšný. Je to film, který probouzí to lepší v nás, jakkoli cyničtí můžeme být. Konec filmu je opravdu neskutečně emocionální a držel jsem Smithovi palce jak nejvíc to šlo.(18.2.2007)

• Houdini

NFR 1989, Oscar 1 : Námět + 10 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - James Stewart, Herec VR - Claude Rains, Herec VR - Harry Carey, Výprava, Střih, Hudba - A, Zvuk, Scénář(28.3.2004)

Capra mě dostal. Mr. Smith je sice "idealistický pronárodní humus prvotřídní kvality", ale Capra ho dokázal i tak obdařit takovou energií a drajvem, že mu to prostě nelze nežrat rovnou z talíře. James Stewart v roli prosťáčka s mlékem na bradě, jenž se musí postupem času postavit na vlastní nohy a vzdorovat kruté politické a zákulisní mašinérii, je naprosto boží a když už neodlehčuje film on, vždy ho s přehledem zastoupí přenádherná Jean Arthur, do které jsem se při jejích jízlivých poznámkách a zasněných pohledech okamžitě zamiloval podobně, jako do famózního čtyřicetiminutového finále v kongresu, kde Stewart nejenže podává snad nejlepší výkon kariéry, ale trhá na kusy i ty úplně poslední pochybnosti o genialitě celého filmu. P.S.: Na konci jsem měl na krajíčku.(25.8.2008)