Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Sfinkter

Horor, u kterého jsem se vždy bál. Originální práce s kamerou a temný hudební doprovod přímo od Carpentera se vám zažerou pod kůži. Zakázat dětem. ()

Bobik9

Nejdříve jsem viděl remake, který mne tehdy moc neoslovil a po pár letech jsem se dostal i k původnímu originálu a ani u něj nemohu říci, že by se jednalo o nějakou hororovou špičku. Herci nic moc, lekačky žádné, vraždy vlastně problěhly za oponou a jediným opravdu velkým pozitivem je celý ten nápad a ta kalsická strašlivá melodie, která hraje prakticky celý film. Začátek byl velmi slušný a já čekal, jak bude postupně děj další a další vraždou gradovat, no nestalo se tak. ()

Mr.Bulanek

Jeden z nejlepších Carpenterových hororů. Atmosféra držena od první minuty až po tu poslední. Na co litry krve, když stačí atmosféra. O tom mají horory být! ()

flawi.f

Naprosto fantastický hudební motiv, postava Michaela Myerse a dobrá atmosféra dělají z Halloweenu horor, který hravě předčí všechny vyvražďovačky, co se točí v posledních letech. ()

Dado

Jedna hviezda za originálnu prácu s kamerou a druhá za nezameniteľný hudobný motív, ktorých kombináciou vzniká ťaživá atmosféra ako predzvesť niečoho skutočne strašidelného. A to je z pozitívnych dojmov všetko. Spomenutá predzvesť totiž v drvivej väčšine scén napokon len vyšumí do stratena, a pokiaľ sa náhodou predsa len niečo udeje, je to zachytené tak smiešne a amatérsky, až sa mi akosi nechce veriť, že ono vyčíňanie mladého Myersa skutočne na niekoho niekedy pôsobilo hrôzostrašne. U mňa takéto pocity vyvolalo skôr vykreslenie postáv, ktorých správanie je buď vyslovene debilné, čomu zostáva dodnes verná väčšina žánroviek, alebo ako v prípade doktora jednoducho nijaké. Tomu totiž namiesto potrebného priestoru, ktorý mohol a mal dostať, bola zverená úloha lenivého študenta počas skupinového projektu – sporadicky prehodí nejakú „múdrosť“, aby sa nepovedalo, no po zvyšok času sa radšej zašíva niekde mimo hlavného diania. Aj napriek všadeprítomným ódam opakujúcim slová ako „kult“, „legenda“ či „klasika“ som sa tak žiadneho zázraku, pravdaže s výnimkou záverečného zmŕtvychvstania, bohužiaľ nedočkal. (40%) ()

LUKICKK

Horrorová klasika, nahánění spolu s hudbou, atmosféra, no prostě hezky to všechno funguje. Swag Michael Myers. ()

TO

Geniálně natočený horor. Sugestivní dojem doplňuje originální a velmi působivá hudba všestranného Johna Carpentera. ()

LadyDevil

Opět jdu proti většině hodnocení tady, ale onen slavný Halloween pro mě byla jedna velká komedie - hrůzostrašnou atmosféru, o který se většna rozplývá, já nikde nevidím, dalo se přesně očekávat, co se bude dít, hlavní hrdina mi nepřipadal ničím zvláštní a hlavně jeho nesmrtelnost na konci plus hysterie jeho obětí, to všechno na mě působilo spíš jako groteska či parodie na horor. ()

noriaki

Není to taková pecka jako jsem čekal. Carpenter odvedl kvalitní práci. Svým Halloweenem definoval žánr slasher a udělal pro teen vyvražďovačky to, co o dekádu dřív udělal Romero pro zombie horory. Ale přestože film funguje i dnes a dokáže spolehlivě vyděsit, tak se ho podezírám, že převážně těží ze svého historického prvenství a vynikající režisérovy hudby. ()

Iroquaise

krásná sedmdesátková filmařina...má to sice béčkovej půdorys ( naprosto záměrnej a přiznanej - viz. dlouhá citace Věci od Hawkse, kterou Carpenter zanedlouho natočí po svém), ale je to zároveň velice sofistikovaný a stylově ucelený...výborná kamera...jak dělá s prostorem, jak ho parceluje a zvýrazňuje jeho rozlehlost a prázdnotu (zdůrazňuje ho i takovými zdánlivě banálními prvky jako je padající listí nebo echo televize)...moc pěkná práce s širokoúhlym formátem...umístění horizontu na střed kompozic...obecně zdůrazňování horizontálních linií a kolmic ubíhajících do hloubky prostoru...koneckonců takhle je prostorově členěný americký maloměsto......dlouhý, přesný záběry.....ať už statický kompozice, táhlý boční jízdy nebo promakaný subjekťáky ( viz. první předlouhý záběr, kdy se nezúčastněný pohled bez střihu promění v subjekťák malého Meyrse a postihne tak povahu zla - jeho fantomatičnost a cizorodost)...líbí se mi, jak je to krátký, hutný, ale přitom pozvolný a nikterak přímočaře agresivní........na jednu stranu se nedivim, že se udělaly pokračování, ale jako samostatnej celek je to daleko působivější a znepokojivější...navíc při těch pokračováních se vytrácí fakt, že nejde jen o naplnění žánru, ale o nějaký hyperbolický ztvárnění temný stránky americký maloměstský kultury - přítomnost neuchopitelného zla, osamění a nemožnost dovolat se pomoci ( všudypřítomné telefony, Curtisová marně bušící na dveře) a přítomnost určité staroby, až gotičnosti - viz. opuštěný dům, viz. scéna, kde trojici holek míjí auto a staré stromy jsou porostlé hustým břečťanem)...možná je to jenom muj dojem, ale podle mě by bylo zajímavý srovnat to se Zodiacem, protože Fincher podle mě po Carpenterovi docela pokukuje...s ohledem na žánr a časový umístění to neni uplně nelogický...výborná práce s hudbou...v řadě scén úplně absentuje, zdůrazňuje se tak prázdnota prostoru a z něj vyplývající tíseň...a hudba sama o sobě je dobová, ale funguje dobře...minimalistická, vhodně zneklidňující a místy synteticky - cizorodá...a ústřední klavírní motiv s jednoduchou harmonií je nářezovej...na tenhle film bych do kina chodil opakovaně, protože je fakt tíživej a má atmosféru...nestojí jen na lekačkách a dílčích scénách...stupňuje se jako celek a něco vyjadřuje... ()

neoBlast

Přiznávám, je mi pětadvacet a nikdy jsem zatím neviděl jediný díl ze dvou nejslavnějších hororových vyvražďovaček. Až teď jsem dostal šanci dohnat staré resty u Carpenterovy pecky... Tohle nepotřebuje komentář. Hlasitě tleskám. 85 % ()

YumiOkami

laurie a jeji dve nadrzene kamaradky hlidaji o halloweenu deti. vlastne hlida jen laurie, protoze annie je az moc zaneprazdnena zasekavanim se v okne a lynda pilnikovanim si nehtu v cizi posteli. zadna z nich nevi, ze z nedalekeho psychiatrickeho ustavu utekl nebezpecny vrah michael myers... — strasne se mi libila postava michaela - i tak jednoduchy kostym ve me vyvolal neprijemne pocity. vetsinou se mi horory ze 70. let nelibi, nicmene tenhle byl napinavy a hlavne dobre natoceny. || ❝𝐈 𝐦𝐞𝐭 𝐡𝐢𝐦, 𝟏𝟓 𝐲𝐞𝐚𝐫𝐬 𝐚𝐠𝐨; 𝐈 𝐰𝐚𝐬 𝐭𝐨𝐥𝐝 𝐭𝐡𝐞𝐫𝐞 𝐰𝐚𝐬 𝐧𝐨𝐭𝐡𝐢𝐧𝐠 𝐥𝐞𝐟𝐭; 𝐧𝐨 𝐫𝐞𝐚𝐬𝐨𝐧, 𝐧𝐨 𝐜𝐨𝐧𝐬𝐜𝐢𝐞𝐧𝐜𝐞, 𝐧𝐨 𝐮𝐧𝐝𝐞𝐫𝐬𝐭𝐚𝐧𝐝𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐧 𝐞𝐯𝐞𝐧 𝐭𝐡𝐞 𝐦𝐨𝐬𝐭 𝐫𝐮𝐝𝐢𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐬𝐞𝐧𝐬𝐞 𝐨𝐟 𝐥𝐢𝐟𝐞 𝐨𝐫 𝐝𝐞𝐚𝐭𝐡, 𝐨𝐟 𝐠𝐨𝐨𝐝 𝐨𝐫 𝐞𝐯𝐢𝐥, 𝐫𝐢𝐠𝐡𝐭 𝐨𝐫 𝐰𝐫𝐨𝐧𝐠. 𝐈 𝐦𝐞𝐭 𝐭𝐡𝐢𝐬... 𝐬𝐢𝐱-𝐲𝐞𝐚𝐫-𝐨𝐥𝐝 𝐜𝐡𝐢𝐥𝐝 𝐰𝐢𝐭𝐡 𝐭𝐡𝐢𝐬 𝐛𝐥𝐚𝐧𝐤, 𝐩𝐚𝐥𝐞, 𝐞𝐦𝐨𝐭𝐢𝐨𝐧𝐥𝐞𝐬𝐬 𝐟𝐚𝐜𝐞, 𝐚𝐧𝐝... 𝐭𝐡𝐞 𝐛𝐥𝐚𝐜𝐤𝐞𝐬𝐭 𝐞𝐲𝐞𝐬 - 𝐭𝐡𝐞 𝐃𝐞𝐯𝐢𝐥'𝐬 𝐞𝐲𝐞𝐬. 𝐈 𝐬𝐩𝐞𝐧𝐭 𝐞𝐢𝐠𝐡𝐭 𝐲𝐞𝐚𝐫𝐬 𝐭𝐫𝐲𝐢𝐧𝐠 𝐭𝐨 𝐫𝐞𝐚𝐜𝐡 𝐡𝐢𝐦, 𝐚𝐧𝐝 𝐭𝐡𝐞𝐧 𝐚𝐧𝐨𝐭𝐡𝐞𝐫 𝐬𝐞𝐯𝐞𝐧 𝐭𝐫𝐲𝐢𝐧𝐠 𝐭𝐨 𝐤𝐞𝐞𝐩 𝐡𝐢𝐦 𝐥𝐨𝐜𝐤𝐞𝐝 𝐮𝐩, 𝐛𝐞𝐜𝐚𝐮𝐬𝐞 𝐈 𝐫𝐞𝐚𝐥𝐢𝐳𝐞𝐝 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐰𝐡𝐚𝐭 𝐰𝐚𝐬 𝐥𝐢𝐯𝐢𝐧𝐠 𝐛𝐞𝐡𝐢𝐧𝐝 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐛𝐨𝐲'𝐬 𝐞𝐲𝐞𝐬 𝐰𝐚𝐬 𝐩𝐮𝐫𝐞𝐥𝐲 𝐚𝐧𝐝 𝐬𝐢𝐦𝐩𝐥𝐲... 𝐞𝐯𝐢𝐥.❞ 🎭🔪 ()

Dreaker.24

Věc je za mě určitě atmosferičtější a celkově lepší horror, ale Halloween má tu výhodu v tom, že narozdíl od věci je to děsivě reálné a vy si po tom doma bojíte i dojít na záchod, aby tam za dveřmi nečekal Michael.  A celou cestu si ještě při tom v hlavě přehráváte ten legendární hudební motiv, který si Carpenter sám složil a který je asi taky největším symbolem tohohle počinu, určitě ho znají i mnozí co tenhle film neviděli, protože je prostě legendární jako celý tenhle Carpenterův Halloween. ()

LeG!oN

Opravdu lahůdka!Po The thing nejlepší Carpenterův film...neznám jinej horor kde by byla hudba strašidelnější než všichni Michaelové Mayersové dohromady!!! ()

Kubaso

Nedá se popřít, že Halloween je nezpochybnitelná klasika žánru a předobraz všeho, co se honosí titulem "slasher". Je to taky ukázkový příklad toho, jak může režisér využít nízký rozpočet ku svému prospěchu. Carpenter od začátku buduje klaustrofobickou atmosféru s vydatnou pomocí vynikající kamery (Dean Cundey), která tvoří velkolepé záběry liduprázdných ulic maloměsta, kde se snímek odehrává. K hercům není co dodat, začínající Jamie Lee Curtisová je výborná, stejně jako veterán Donald Pleasance v roli dr. Loomise a většina ostatních herců. Pár věcí ale celkový dojem kazí. Atmosféra strachu do jisté míry pramení z faktu, že divák nezná důvody Myersova řádění. Po nějaké době to ale začne působit spíš komicky, nehledě na to, že se pointu divák nedozví ani na konci filmu. Carpenter se sice snaží prostřednictvím postavy Loomise vysvětlit, že Michael Myers je ztělesněním zla a podobně, jenže jeho dialogy jsou natolik béčkové, že jinak celkem vážně pojatému snímku docela škodí. Největší slabinou Carpiho majstrštyku je zkrátka jeho přílišná serióznost, na níž už snad žádná z jeho pozdějších kopií nenavázala. Přesto se jedná o zásadní kus a povinnost pro všechny fandy hororů. Ale je potřeba si uvědomit, že ta nejlepší léta už má za sebou. ()

Compadre

Největší klasika slasher hororů! John Carpenter přesně ví, co má správný horor mít a všechno to také bezezbytku zužitkoval. Napínavost - maximum, atmosféra - úplně nejhororovější jaká se dá zažít, hudba - ten známý jednoduchý motiv v úvodní znělce vás vyděsí sám o sobě....v tomhle kultu je dokonalé všechno. Michael Myers je postava jakou si budete pamatovat navždy. Since forever! ()

Aven

U zdejších hodnotitelů přítomnou extázi po zhédnutí Halloweenu moc nechápu, leč proti gustu....... Hlavní záporák i Jamie Lee Curtis v pohodě, ikdyž zrovna u ní mi vadilo střídání činů geniálních (smrtící ramínko ve skříni) s činy absolutně idiotskými (zahození nože pod postel po druhém KO Myerse - tak sakra, když už jednou "obživl" tak ho snad pořádně bodnu dokud se nehýbá ne??????). A vůbec - zabít maniaka třikrát během 90ti minutové stopáže a celé to zakončit jeho dalším zmrtvýchvstáním, mi přijde stupidní. Po Robocopovi další "kultovní" film, který mě absolutně minul. ()

Brain-D

Atmosféra proložená, výbornou hudbou a vše od jednoho skvělého režiséra Johna Carpentera, v jeho druhém vrcholném snímku, hned po "The Thing" ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)