Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

CageDepp

Našlo by se tady pár nelogických scén, ale s přimouřenýma očima dám 4 hvězdy u dalších dílů už nebudu tak hodný. ()

JohnMiller

Vždy som si myslel že film Halloween bol základný kameň hororového žánru slasher. žil som v presvedčení že John Carpenter je totálny génius ktorý postrčil horor do ďalšej krvavej dekády. Avšak, aj keď Carpentera uznávam stále a patrí k mojim naj režisérom, už ho za takého géniusa respektíve priekopníka nepokladám keďže som nahliadol pod pokrývku talianskych hororov 70 rokov pochopil som som že Carpenter je šikovný zlodej a čudujem sa že mu to kritici v tom čase nenatreli. Avšak nedá sa mu poprieť jeho štýl "za málo peňazí veľa muziky" vynikajúco a tuho naservíroval horor pri ktorom vrah s maskou terorizuje malé mestečko na deň všetkých svätých... .. prvá polovička filmu je absolútne dokonalá nájazdy s kamerou dýchanie vraha atď. V druhej polovičke mohlo byť nápaditejšie zabíjanie zdá sa mi akoby to bolo dotočené na silu v rýchlom zhone bez peňazí a scenára. Za zmenku stojí ešte mrazivý soundtrack ()

Hamaradža

Úprimne - dnes už mi to príde trochu zastaralé (tj spôsoby vydesenia ktoré vtedy boli prevratné sú dnes brané ako klišé) a obzvlášť scény vrážd sú trochu pofidérne natočené, mystéria okolo hlavnej démonickej postavy je však výborná a POV scény Haloweenu dodávajú ten správny šmrnc, vďaka ktorému si dovolím tvrdiť, že si slasher ako subžáner lepší začiatok ani nemohol priať. Navyše kompozícia niektorých záberov je neskutočná. ()

dom156

Zažil jsem docela zklamání. Film vypadal nadějně, ale byla to jen iluze. Nudilo mě hned několik věcí. Tak například když se spustila zpočátku hudba tak to mělo kouzlo, ale když to samé slyšíte 8x za film je to otravné až na půdu. Také děj je moc roztahaný a místama se nic neděje. Ukroutil jsem si hlavu nad blbostí protagonistů, proč by používali mozek, že. A záporák byl takovej divnej ano vraždil, ale proč to dělá či něco víc o něm tam rozhodně chybělo. Teď koukám, kolik to má pokračování či filmů s podobnou tématikou a nestačím se divit. A konec je jako špatnej vtip. Abych taky furt jen nehanil, musím uznat občasné dobré lekačky a atmosféru, ale to film jako celek nezachrání. Podprůměr. ()

salalala

Čtyřicet let po premiéře sice původní Halloween trochu zastaral, pořád je to ale navýsost parádní podívaná, která má na míle daleko k dnešní podobě žánru. Je fascinující, že Carpenter v podstatě založil subžánr slasher filmem, v němž MINISPOILER zemřou jen čtyři lidé! KONEC MINISPOILERU. Od počátku vtáhne hutná a dusná atmosféra, kterou dotváří naprosto geniální minimalistický hudební motiv a nepříjemné Myersovo dýchání a hned první scéna, která je výtečně natočena ruční kamerou a tzv. z pohledu první osoby, dá tušit, že tady máme co dělat s něčím netradičním a dost děsivým. Vzhledem ke krátké stopáži se Carpenter nemá čas zdržovat nepodstatnými věcmi, ale přistupuje rovnou k těm zásadním a výtečně pracuje s tajemnou aurou Michaela Myerse, o němž nevíme zhola nic. A právě on je tou zdaleka nejzajímavější postavou, i když se musí nechat, že dr. Loomis je také hodně zajímavý a Laurie Strood je dost výrazná, což je v hororu ojedinělé. Jamie Lee Curtis je navíc výborná, stejně tak i Donald Pleasence a samozřejmě i Michael, jemuž zde na chvíli uvidíme i tvář. Na samotném konci tedy snímek trochu selhává v logice a chování postav a závěr není tak úderný, jak by asi bývalo potřeba, to ale tolik nevadí. Vytýkat navíc filmu mraky klišé je asi nefér, protože právě on je založil a ostatní tvůrci je začali používat. I po čtyřiceti letech tak má Halloween modernímu divákovi co nabídnout, jen je potřeba se smířit s tím, že zdaleka není tak krvavý a jeho tempo je hodně pomalé. 80 % ()

Colonist

Legendární horor, který jsem dlouho toužil vidět. Nyní se tak stalo a já jsem byl jaksi zklamán. Carpenter+Pleasence+klasický slasher, to měla být silná kombinace. Jenže někde se stala chyba. Carpenterova režie výborná. Carpenterova strohá a mrazivě atmosférická hudba také výborná. Donald Pleasence tradičně skvělý, ačkoliv jsem čekal, že bude mít více prostoru. Mladá Jamie Lee Curtis je sympatická hlavní hrdinka, které fandíte. Temná atmosféra a napětí, které by se dalo krájet. Prostě silný potenciál, tak proč mě tento film zklamal? Doposud jsem z těchto klasických slasherových zabijáků poznal jen Jasona od Křišťálového jezera. Jeho filmy byly většinou nenáročná zábavná béčka, u kterých jsem se prostě jen bavil a kvalitou se moc nezabýval. Samozřejmě, Carpenterův Halloween je mnohem kvalitnější, než kterýkoliv Pátek 13., tohle není žádné béčko. Režie, herci, hudba, to všechno je tady mnohem lepší a je zde i kus poctivé filmařiny. Jenže i přes ne moc dlouhou stopáž se film táhne. Nepotřebuju desítky mrtvých ve filmech, mám rád pomalé budování atmosféry, kdy vrah sleduje svou oběť a v nečekaném okamžiku zaútočí, jenže tady v Halloweenu bylo až moc pomalé. Není to špatný horor, má to všechna ta pozitiva, která jsem už uvedl, a je to napínavé, jenže jsem od všemi do nebes vyzdvihované klasiky prostě asi čekal víc. Tak jako tak, horší (ale ani lepší) hodnocení tomuto filmu, než jsou čtyři hvězdičky, dát nemůžu. Pro mě tento film prostě kultovním nebude. Je to kvalitní horor, bavil jsem se, ale nějak jsem nedostal to, co jsem očekával. Carpenter z toho mohl vytřískat víc. P.S. Narozdíl od Jasona mi Michael Myers k srdci moc nepřirostl. Ale zkusím dát jemu i této sérii ještě šanci ve druhém dílu. Edit o pár let později: S postupem let jsem si k Halloweenu našel cestu. Pátek 13. budu mít vždycky radši, ale už to nevnímám tak bídně, jak jsem psal v původním komentáři. Je to povedený horor. Jednou to budu muset přepsat... ()

TominoLa

Smekám. Více jak 30 let starý horor a pořád to funguje. Většina dnešních hororů může tu atmosféru závidět. Hudba? Jen krátká melodie a mám mrazení. Tady není výtky a právem se jedná o klasiku. Jen doporučuji v originálním změní! ()

Vědma

Tradiční horor, který už nevyděsí, ale natočený je dobře. I když jsem čekala víc. Jenom hudba atmosféru neudělá. Připadalo mi, že je to celé zdlouhavé a zároveň uspěchané. Postavy si u mě nevytvořily dostatek sympatií, aby mi vadilo, že je někdo vraždí. A doktor - postava, která by mohla být nosná, celou dobu někde postával. Připadá-li vám, že kritizuju a přitom hodnotím vysoko, máte pravdu. Bojím se totiž Mika Myerse. ()

Trevor

Je otázne, či k tam legendárnemu hororu má ešte zmysel písať komentár. Možno tento bude iný, napísaný po viacerých pozretiach tohoto filmu, aspoň v niečom. Nebudem rozvádzať prečo je tak skvelý (atmosféra, hudba, herci,pointa) Budem hľadať chyby. V prvom rade sa Michaelovi Myersovi v detskom veku, neskôr v tínedžerskom prestrihu a napokon v dospelosti mení farba očí. Druhým momentom, ktorý udivuje, je to, že človek, ktorý úplne nerozoznáva emócie dokáže v izbe naaranžovať náhrobný kameň a telá tak, aby jeho sestru ( ako sa dozvieme neskôr) vystrašil. Aj strach je emócia a schopnosť rozoznať čo druhých vystraší tiež. A napokon tretím, že tak dokonalý bezcitný vrah má obrovský problém s niekoľkých centimetrov trafiť nožom tínedžerku. Doplním to o fakt, ktorý mňa osobne iritoval vo filme najviac. Opatrovateľka detí, ktorá zistí, že ju prenasleduje vrah sa uteká schovať do domu s dvomi malými deťmi. Avšak dej by musel byť úplne odlišný ak by tam táto časť nebola, tak to Halloweenu odpustíme. Celkovo sa jedna o tak legendárny film, že ak ste ho nevideli, neviete čo to horor vlastne je. 90% ()

Eldrick

Jeden z nejlepších horrorů všech dob, který je nejdůležitějším stavebním kamenem pro subžánr teenagerovské vyvražďovačky, tedy slasheru. Nejlepší film Jamie Lee Curtis, který z ní udělal královnu horrorů. Kevina Williamsona prý tak vyděsil, že právě to byl později impuls k napsaní SCREAM. A také k odplatě Michaelovi Myersovi, která měla podobu scénáře k sedmému pokračování, HALLOWEEN H20. Celý film je rychlokurzem toho, jak pomocí kamery proměnit malý rozpočet (320 000 dolarů) ve vizuální umělecké dílo. Zaražení kuchyňského nože tady opravdu působí jako katarze, protože to nehty hryzající napětí, kterého Carpenter dosáhl přesným minimalistickým stylem, je fakt nesnesitelné. Nemluvný vrah pod názvem „The Shape“ z titulků a marketingových materiálů je dokonalým popisem: zabiják je zvláštní bílý tvar číhající v kompozicích na pozadí. Objevuje se znenadála do té míry, že ho diváci začínají vidět všude, i když není přítomen. The Shape není ani tak postava, jako spíše mizanscéna sama o sobě. ()

Fanucci

Bál jsem se opravdu strašně, takže dobrý horor:-) Super atmosféra, hudba, děsivých momentů nebylo až tak moc ale o to lépe fungovaly...Vzhledem k tomu, že jde o film z roku 1978, opravdu výborné. P. S Po shlédnutí dvojky tento film ještě více oceňuji. Carpenter odvedl mistrovskou práci. ()

Moena

Já vážně nevěřím vlastním očím. Tahle nudná, nelogická slátanina, že je kult? Pátý nejstrašidelnější film všech dob? V hlavní roli vraha neschopný funící sloup a v roli jeho obětí neuvažující lidská stvoření, neschopná zbytečností jako je obrana, útěk nebo nedej bože racionální uvažovaní. Pár klišé bych překousnul, ale nechat si ublížit od toho šourajícího se trámu s maskou to je pro jednoho fakt smůla. Ta postava absolutně na ničem nestojí, nedokáže vyděsit nebo vytvořit atmosféru, prostě jen stojí a civí. Je tam sice nějaký základ alá psychiatrická léčebna, ale bohužel z úst zmateného, vyděšeného doktora, který celý film prostojí za křovím, to vyznívá tak nějak spíš směšně. Jelikož nechci zbytečně spoilerovat (i když děj pochopitelně chybí a závěr si pravděpodobně domyslíte), nadávky na naprosto stupidní konec si nechám pro sebe. Konkrétních detailů by se dala vyjmenovat hromada, ale když to shrnu jako celek je to nuda, nemá to atmosféru a obsahuje asi jen dvě až tři pitomý lekačky. Jediné co si zaslouží uznání jsou až neuvěřitelně prosté smyčky hrajícího piana, které jsou od začátku do konce v pozadí a jsou tím jediným co z tohohle braku dělá horor. ()

GILLWANDER

Hneď mi bolo jasné, že Halloween nenaplní moje očakávania. Carpenter plní základný princíp hororovej vyvražďovačky ale nie do takej miery aby sa mi aspoň jedna z ponúknutých vrážd páčila. Perfektná hudba sleduje plynulý dej, je mrazivá a pravá hororová a hlbšie tóny, ktoré podfarbujú tóny krehkého klavíra sú dokonalé. Atmosféra sa stupňuje až k vydarenému finále, ktoré nám núka nutné pokračovanie. Ale pýtam sa ako prostý divák: "Vám to po pravde stačilo?. Nechceli ste viac krvi a viac predstavení mäsiarskej prvotriednej práce?" Scenár ma príliš veľa medzier a dosť často na to aj film upozorňuje. Takže upozorňujem na nasledujúcu chybičku krásy. Keď ho raz nezabijem (toho týpka s tou maskou) ale popritom mŕtvy bol a naskytne sa mi situácia ho druhý krát zabiť no nezabijem ho (i keď mŕtvy zase bol) a mám už tú skúsenosť, že po prvom zabití vstal akoby nič nezahodím asi ten blbý nôž (ako pri prvom zabití), keďže je veľká pravdepodobnosť ako pri prvom mŕtvych vzkriesení, že zase pôjde ten satanáš po mne. Inak vlažný horor, ktorý bol dobrý už len s tou prekvapivo skvelou hudbou a s hlavou herečkou, ktorá plnila základné herecké povinnosti ako sa patrí na 70. roky. A ešte na okraj strašidelné to nebolo ani na jeden moment. Možno starnem ale čas nikto nezastaví, tak si vravím, nič iné autorom nezostáva len sa trochu zdokonaliť v naháňaní strachu. Lebo divák dnes len zíva a napcháva sa nezdravou stravou namiesto aby si narobil "granko" do nohavíc. 70% ()

Miseet

Ano, toto je klasika. A ne nadarmo je tento počin považován jako jeden z nejúspěšnějších, co kdy vznikly. Když vezmete v potaz tu dobu, ve které tento snímek vznikl, musíte opravdu uznat, že se tomu zdaleka nevyrovná ani většina moderních hororů. Tento původní první díl, pod taktovkou Johna Carpentera, je můj nejoblíbenější. ()

IceQueen

Nieto chlapca, ktorý by chcel Laurie pozvať na rande a vykonávať s ňou veci s tým súvisiace, ževraj je príliš múdra. Lenže Michael nie je len taký obyčajný chlapec. Nie, veru nie je a preto si, z neznámych príčin (žmurk), Laurie chodí obzerať. Je v kríkoch, pri dome, pri škole, v prádle na dvore a tak rôzne po susedstve. Väčšinou ho zbadá len Laurie a vôbec jej nepripadá dostatočne alarmujúce, že má neoblomného stalkera v desivej maske. Nuž, veď je Halloween. Keby som to videla pred ...dsiatimi (...nástimi) rokmi, asi by som bola dojatá viac. Možno som rozmaznaná základným vzdelaním, ale po bodnutí mamutím nožom tečie krv, povedala by som, že celkom dosť krvi a deviant vo mne tvrdí, že aj jednotlivé skony stáli za starú belu. ()

Robko

Možná že o žádným jiným filmu jsem toho nenapsal více, než o Halloweenu. Poprvé jsem ho viděl během studií filmu na VŠ, tzn. moje nadšení jsem nutně ventiloval do různých článků a komentářů. Dokonalý zasazování Myerse do rámu, střídání perspektiv postav, práce s expozicí dvou narativních linek, drobný detaily a nuance podněcující zvědavost a očekávání podbarvený tou úžasnou hudbou - to jsou všechno důvody, proč se rychle stal Halloween jedním z mých top filmů vůbec. Pokračování už byly víceméně meh, ale to co Carpenter udělal tady je absolutní delikatesa, kterou si rád dám vždycky. ()

balba

Jeden z výborných hororů , plný napětí , který víc než na krev a násilí sází na atmosféru napětí a strachu.Výborný herecký výkon J.L.Curtis v roli oběti.Film se stal často napodobovaným. ()

zdenotvor

Velmi silná temná atmosféra doprevádzaná neskutočným soundtrackom robí z halloweenu jeden z najlepších flmov svojho žánru ... Klasika,každý rok si na njekej časti pošmakujem,no prvá je proste neprekonatelná. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)