Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

zdenotvor

Velmi silná temná atmosféra doprevádzaná neskutočným soundtrackom robí z halloweenu jeden z najlepších flmov svojho žánru ... Klasika,každý rok si na njekej časti pošmakujem,no prvá je proste neprekonatelná. ()

Martin741

Nesmrtelna hororova klasika a podla mna dalsi dokaz toho, ze najlepsie hororove filmy sa tocili v 70. rokoch /Deliverance, Texas Chainsaw Massacre, Jaws/. Reziser John Carpenter mal az do natocenia tohoto filmu na konte len slusny film Prepadeni 13. krsku a akusi hlupost. Plus okrem rezie si pan Carpenter skladal aj hudbu : ta je patricne tiesniva, mraziva a strasidelna dodnes - hlavne ked sa na film pozeram z uhla roku 1978, a nie sucasnym. Tematicky sa film presne trafil do hororu : 31. oktober a Halloween, ktory ma neoddiskutovatelne pohanske korene, stale sa vsak v istych krajinach slavi. Tak a na tento Halloween zacne "uradovat" isty Michael Myers - ako zaporak posobi fakt desivo, strasidelne, a jeho maska nahana cistu hrozu. Vrazdi vsak vsetko, co sa mu postavi do cesty, pocet vrazd nebezpecne vzrasta na neunosnu uroven /kazda jedna vrazda je z principu neunosna/. Maximalne surovo a drsne posobia aj jesenne sychrave ulicky mestecka Haddonfield, ktore akokeby davali tusit, ze sa 31. oktobra rozputa cisty hororovy masaker. Zo zaciatku sa film len pozvolne rozbieha, a obsahuje kopu rozhovorov. Niekomu by sa tieto rozhovory mohli zdat dlhe, nudne a o nicom. No stale si myslim, ze tuna su potrebne -- na mna neposobili rusivo, naopak len pekne dotvorili pravu hororovu strasidelnu atmosferu, aj medziludske vzahy sa preberali v ramci normy. Plus beriem vysoko aj ten fakt, ze z rozhovorov sa divak dozvie mnozstvo prepotrebnych informacii, ktore su nevyhnutne na pochopenie filmu a dejovej linie. Z hercov zaujme najma vyborna Jamie Lee Curtis, ale aj Donald Pleasence /You Only Live Twice, Jestli se rozzlobime, budeme zli/ v roli Sama Lomisa mal hodne do seba, a bol prinosom pre film. Zaver Halloweenu : tak to bol cisty masaker, taky drsny, depresivny a pesimisticky zaver sa hlada len tazko. Nesmrtelny horor a povinna jazda pre kazdeho fandu pravej hororovej jazdy a zanru. 100 % ()

Wiikii

Kvalitní thriller s prvky hororu, který měl blahodárný vliv na tento typ filmů do budoucna. Plus nehynoucí Carpentrerova hudba dělá ze všeho nadčasovou podívanou. .. Ale chyběl mi tam ten motiv, proč to Michael vlastně dělal a také to postrádalo plnohodnotný konec, takže u mě má Halloween nějaké nedostatky. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

kaposlav

Ak by ten film natočili takto v roku 1995, tak by som dal len 2*. Proste na tú dobu v pohode, ale teraz niektoré tie herecké výkony boli smiešne, aj keď mali byť vážne. ()

Vyhy

Až na samotný konec to bylo povedené. A vidět to v té době, tak pár nocí asi nespím. Jen prostě nechápu, jaké hranice ten Michael má v rámci své nezničitelnosti. ()

M.i.k.e

na Halloweenu se za těch pětačtyřicet let docela podepsal zub času a i on stejně jako jiné horory sedmdesátých let dnes už úplně neohromí. Na druhou stranu i když dnes působí první Halloween lehce naivně, ukřičeně a nikoho moc nevyděsí, je třeba před Carpentrem smeknout, že za pár babek zvládnul vytvořit zábavný slasher, který navzdory tomu co jsem zmínil výše strčí v pohodě do kapsy nejen komplet novou trilogii, ale i všechny ostatní díly (snad jen s výjimkou H2O)...60% ()

cariada

Váham zda tomu dát 4 nebo tři je to tak mezi. Musím uznat že to má pěkně ponurou atmosféru ,kterou podtrhuje hudba. Ale na můj vkus je tam málo akce,přesto Michael se činí co mu síly stačí. Doba vzniku se na tom docela podespala ,ale dívat se na to nechá budete se celkem slušně bát hlavně holky. ()

MrPierc

Výborná hudba, která vás dostane do atmosféry. Jamie Lee Curtis je krásnou představitelkou slušné dívky, která ještě nemá přítele a dělá chůvu na hlídání. Funící vrah je velmi dobrým motorem filmu, bohužel scény mě připadali dosti cenzurované. Ale atmosféra ostrá jako čepel vraha. ()

Rocky88

Neříkám, že je Carpenter špatný režisér či skladatel - práci s kamerou zvládá, ústřední motiv dodává celému filmu atmosféru - ale musím se zeptat: U tohodle se někdy někdo bál? ()

Mefistofelle

Halloween je jeden ze základních kamenů hororového žánru, o tom nelze pochybovat. Je praotcem slasheru, který je jedním z nejoblíbenějších hororových subžánrů a to až do dnešních let. Carpenter se zasloužil za vznik legendy a patří mu za to veškeré zásluhy. V reakci na úspěch Halloweenu vznikly mimo jiné i série jako jako je Friday the 13th a Nightmare on Elm Street, které jsou neméně oblíbené. Ale zpátky k Halloweenu... Příběh je poměrně jednoduchý: šestiletý Michael Myers zabil svou sestru Judith a po patnácti letech utíká z blázince, vrací se do svého rodného města, a rozpoutává vraždený masakr. Nikdy nemluví, přes bílou masku nespatříte jeho tvář a vraždí s neuvěřitelným chladem, stopu jakékoliv emoce byste u něj hledali marně. Je nezastavitelný, neoblomný a veskrze záhadný. Haddonfiled je malé a klidné městečko, kde je však zároveň plno stínů a odlehlých míst, kde se může Michael skrývat a číhat na své oběti. Atmoféra je dechberoucí, navíc podpořená dnes už taktéž legendární hudbou. Jamie Lee Curtis, která si střihla roli Laurie, zde exceluje a zajistila si tak pozici jedné z nejvýraznějších a nejoblíbenějších hororových hereček, a stejně dobrý je i Donald Pleasence v roli Dr. Loomise, Michaelova psyachiatra. Děj odsýpá slušným tempem a nenudila jsem se ani na chvilku. Abych to shrnula... Halloween má všechno to, co od dobrého slasheru očekávám: chladnokrevný a charismatický (dá se to tak říct?) zabiják, dobré herecké výkony, atmosféru, napětí i hudbu. Za sebe můžu říct, že už hodně let se jedná o můj nejoblíbenější horor (potažmo i sérii) a Michael Myers je má nejoblíbenější filmová postava vůbec. Díky, Carpi:). ()

Rodriguez

Další ze svérázných řízků hororové série, který si nenechá nic líbit a pro kus naporcovaného masa nejde daleko. Mladičká Jamie Lee Curtis si pohrála na schovku se svým "trošku" ujetým bratříčkem Michaelem. Jako doktora Loomise si nemohli vybrat lepšího herce než byl Donald Pleasence. Chvilku mi trvalo než jsem posbíral všechny díly na dvd, ale za ten potižek mě to rozhodně stálo. 100% ()

S.W.A.T

Nejlepší díl série, žádný další se mu nevyrovnal ( Ale Zombie nebyl daleko ). Atmosféra by se dala krájet a Michael Myers je nejlepší vrah filmového plátna. Carpenter natočil nejlepší horor všech dob. ()

starbrejkr

Obrovské zkkamání. Toto má být ten kultovní a slavný film? Musím říct, že se na konci při neustálém "vstávání z mrtvých" Mikea Myerse, který je nesmrtelnější než Superman smáli všichni přítomní. Bohužel ani atmosféru jsem z toho moc necítil, celkově mi to přišlo dost tupě natočené. ()

Trainspotter

John Carpenter's Ultimate Brutal aneb jak bych nechtěl trávit dušičky. Dávám pět, původně jsem chtěl čtyři, ale John Carpenter's Music a John Carpenter's Directing jsou tady fakt špica a John Carpenter's Scaring mě tolikrát zvedl děsem z místa, že jsem se nakonec lekl i sám sebe. Stejně tak musím vyzdvihnout voyeurský John Carpenter's Steadicam, který mě nenechal ani na minutu klidným. A John Carpenter's Open-end je natolik děsivý a znepokojující, že i sám velký Hitchcock se svým koncem Psycha by se mohl učit. ()

DruidKarel

1045. hodnocený film: Skutečně nechápu tak dobré hodnocení snímku, který je svou pověstí kultovní. Jamie Lee Curtis tehdy ještě prsa nevisela a horory se točily jako o závod. Tenhle by měl být společně s "Noční můra v Elm Street", "Smrtelné zlo", "Vetřelec" a "Čelisti" tím nejlepším, co horor dal. Jenže je tu vrah, který ačkoli unikne a je neskutečně hloupý, tak je zneškodněn. Jen co se ale vyšetřovatel a J.L. Curtis ohlédnou, už je zase pryč. Moc jsem se ani nebál, takže tento horor hodnotím pouze jako průměrný. Tomu odpovídají jen 3* a na víc to ani nevidím. 3* ()

dubinak

Tohle je prostě klasika. Halloween musí znát snad všichni díky Jamie a jejího začátku v herecké kariéře. Celé je to trochu moc jednotvárné, ale Mike je Mike. ()

JohnRambo

Veľmi som sa snažil ale bohužial som sa za celú dobu nechytil. Prepásol som dobu trvanlivosti tohto filmu. Predsa len skoro 40 rokov je v tomto žánre obrovská priepasť. ()

C0r0ner

Vřískot se mi nelíbil a tohle není o moc lepší. Jde vlastně o tupou vyvražďovačku klasické skupiny dementních Amíků, což je námět každého druhého hororu vznikajícího v USA. Bohužel nebyla přítomna ani typická atmosféra, a tak zbyl jenom dobrý pocit z toho, že to pěkně uteklo. 50% ()

Adaamos21

Tady to všechno začalo, Michael se zamiloval do své masky a já do něj. Jeho kroky doprovází geniálně znepokojivý, naléhavý a zlověstný hudební motiv. "Nedá se s ním vyjednávat. Nedomluvíte se s ním. Není schopen cítit lítost nebo výčitky či strach. Ani v nejmenším ho nenapadne, aby přestal. Nikdy! Dokud není po vás." Počkat, to cituji z jinýho filmu, ale to nevadí. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)