Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

PlayEasy

Včera, během halloweenské noci jsme si prostě řekli, že je nejideálnější čas dohnat další klasiku. Prolog očima Myerse je dokonalý, poté to vypadalo jako napínavá kriminálka ze sedmdesátek - Mike se jen objevoval, ale neútočil. To jsme ještě netušili, že si jen "obhlíží terén" a že v druhé půlce filmu budeme non-stop pos*aní až za ušima. Nepočítaje Psycho - první a nejlepší slasher, je to určitě nejlepší vyvražďovačka s nádherně temným hudebním motivem (škoda, že se recykluje každé 3 minuty ;) a nezapomenutelnou atmosférou vyzařující hrůzu, strach.... a chladnoKREVnou přesnost... Díky Johnny! 90% ()

JosefTomas

Tenkrát pravděpodobně bomba a závidím všem, co měli možnost to vidět ve správné době a správném věku, neboť dnes už snímek prošel zárukou a mě samotného nedokáže skoro vůbec bavit. Ten film přitom není špatný, on je vlastně na poměry svého vzniku až nečekaně dobrý, ale to jen v případě, kdy člověk přistoupí na celkovou lacinost nejen v rozpočtu a zná všechny zákulisní kompromisy. Jinak ale film na body prohrává v celkové naivní nelogičnosti, nevyváženém tempu a naprosto nezajímavém finále, kdy jsem už skoro usínal nudou. Nechápejte mě špatně, já mám Carpentera rád a i tady ho chválím za tu atmosféru, pár zajímavých nápadů (začátek na "jeden" záběr) a ten hudební motiv je vyloženě děsivý sám o sobě, stejně jako využití nepříjemných zvuků při Jasonově objevení. Už jen za to nelze dát Halloweenu míň než 60%, neb filmařsky byl a je stále inovativní. V osobním pohledu si ten film ale neumím užít a to, že jsem si ho pouštěl (logicky) na Hallowen v roce 2022 a dokoukal ho až nyní, o něčem bezesporu vypovídá. ()

mrLotus

Bílá maska(pod ní dábelský Michael Myers) a vynikající hudba.Dvě věci které vám zůstanou v hlavě po celý život. ()

heavy66

Halloween - výborný film i série ! Hutná atmosféra, slušný slashing, účinné lekačky - prostě samé klady a pozitiva. Hlavní hudební motiv mohu doporučit jako ranní buzení v mobilu! Povedený remake Roba Zombie! Michael Myers forever ! ()

Weissik

Když se dívám na starší horory především ze 70. let, mám pocit, že jsou daleko strašidelnější a děsivější než jakékoliv současné. V čem to je? Vždyť dnes mají filmaři daleko větší technické možnosti, co se zvuku či masek týče. Podle mého názoru jde o časový odstup. Současný divák je zvyklý na určité zápletky, dějové zvraty, lekačky, které jsou dnes již standardní. Filmy 70. let od nás však dělí již více než třicet let a i horory jsou proto jiné než dnes. Divák nev, co od nich může očekávat. Tak např. ve chvíli, kdy Bob otevírá lednici, aby si z ní vzal pivo, čekám, že až její dvířka zavře, bude stát Michael hned za nimi... Ale to se nestane. Ani dnes klasické lekačky se nepoužívají tak často. V závěru se v jedné chvíli Michael objeví těsně vedle Laurie a zdá se, jako by se zhmotnil ze tmy. Výsledný efekt je srovnatelný, ba možná efektivnější, než současné lekačka. Halloween je vynikající příklad pro srovnání staršího a současného filmu. Viděl jsem originál, viděl jsem remake. Oba se mi líbily, oba vyprávějí více méně stejný příběh. U starého Halloweenu se člověk bojí, u remaku se bojí občas také, ale jen aby se neřeklo. Dnešní filmy jsou daleko líbivější (hmmm, zajímavé říkat o hororu, že je líbivý :D), vizuálně a vůbec technicky dokonalé, ale právě v syrovosti filmů starších podle mě lze najít děsuplnou atmosféru. ()

Cechyno4

Pro mě nejlepší vyvražďovačka jakou jsem kdy viděl. Michael Myers je drsnej a ta jeho maska taky. K tomu luxusní hudba, která zhusťuje atmosféru. ()

toomm

Docela mě mrzí že jsem Halloween neviděl před takovými 7-8 lety, protože jsem přesvědčen, že kdybych ho shlédl jako dítě, dnes bych se k němu vrátil s neuvěřitelnou radostí. Takhle jsem šel do filmu s tím, že prostě vyvražďovačky typu Friday the 13th mě nijak zvlášť neberou. Tohle je však jiný kafe. Carpenter opět nezklamal a dokázal navodit atmosféru, ze které i dnes příjemně mrazí. No a ta hudba...senzace. 90% ()

djbarrel

Klasika žánru a asi jeden z nejlepších filmů tohohle typu. Skvělá atmosféra, skvělé prostředí ... Ale přesto si plný počet nezaslouží. Jistě Michael je nesmrtelný, to je již legendární. Ale třeba kde se naučil řídit auto, když od 6ti let seděl v blázinci a čuměl do zdi, to nepochopím. No film trpí taky tím co většina podobných filmů a to například hledání v temném domě bez rozsvícení světla, nevšimnutí si vraha i když je metr od oběti, poté co se obět z posledních sil ubrání maniakovi a např. ho bodne, zahodí nůž a otočí se zády a mnohé jiné nesmysly. Bohužel i tohle mu hodně pomáhá. Jinak film těží hlavně z výborné atmosféry a tentokrát ani nevadí, že obětí nebylo nějak moc. Skvělý film. 87 % ()

Wolfface

Možná mi to nebudete věřit,ale já se bál víc u druhého pokračování.Tím samozřejmě nechci shazovat význam a důležitost původního díla.Je to dobře natočeno,má to zajímavý vývoj příběhu a patřičný hudební doprovod.Jen malinké zklamání z přehnaného očekávání,ale jinak stylové a tak nemůžu dát méně než plný počet. ()

Roucky

"Něco" mi v tom chybělo. Začátek mě vůbec nebral a zdálo se, že jediné děsivé je v tom znělka (která mě mimochodem děsí doteď). Jamie mě nijak extra nezaujala i když jako herečku ji považuju za skvělou a patří mezi mé oblíbené. Možná to je rokem vzniku a možná tím, že jako od kultovní záležitosti jsem od toho čekala víc. Ovšem za poslední půl hodinu, za Myersovo dýchání přece jen silné tři*. ()

elanista1

Uz pri uvodnych tonoch Carpenterovej hudby som bol totalne omraceny. Dej sa prvu polovicu velmi dopredu neposuva, ale vsadepritomnu atmosferu strachu citit aj pri beznych rozhovoroch. Michaelovi nebolo vidiet 99% casu filmu ani tvar, ale srsal z neho poctivy respekt. Takuto atmosferu aku vytvoril Carpenter, uz dnes nikto nedokaze urobit. V dnesnej hororovej dobe sa mozno niektori nad zopar scenami pousmiali, myslim tym naivitu a nepochopitelne spravanie sa postav, napriek tomu som nevidel lepsi vyvrazdovaci horor.Najlepsia konstelacia hudby a atmosfery, ako som toto mohol tak dlho ignorovat. Exorcista ma neuveritelne mrazive varhany, ale oproti Halloweenu to je len rozpravka na dobru noc. P.S.:Bolo to tu spomenute, tiez som nechapavo krutil hlavou, ked deti s Laurie pozerali v telke The Thing. ()

nikkittka

Kdybych měla někomu názorně předvést,že horor může být také umění,asi bych mu pustila Osvícení.Ale Halloween by taky nebyl k zahození,co říkáte? ()

Dr.Loomis

Tenhle horor je jeden z mých nejoblíbenějších a byl pro mě i nejoblíbenějšív dobách pirátských vhs,čekal jsem jestli ho vydají aspon ted v dobách dvd a blu-ray a nic a tak abych si připoměl božského Myerse a Dr.Loomise jsem si to muselstáhnout,za mě tento skvost dostává 120%,protože mín si nezaslouží,jen víc. ()

Fíma

Kdysi dávno jsem viděl Halloween 2, a protože mi to přišlo jako blbost, neb to útočilo na můj smysl pro realitu, nepovažoval jsem film za hodný obdivu. Nedávno jsem někdy po půlnoci viděl na jedné nejmenované komerční stoce béčkovou vyvražďovačku a nálada tomu chtěla, že jsem si řekl, že si doplním "vzdělání" a tu kultovní dušičkovou sérii si musím prohlédnout. Po prvním shlédnutí jsem tomu tady dal tři hvězdičky, neb to nebylo zas tak špatně uděláno, i když blbost to zůstala. Ovšem jak jsem do žánru s přibývajícími tituly (pustil jsem se i do kolegy Jasona) nořil a nořil, pochopil jsem, že i když je to stále tatáž blbost, je to dobrá blbost. Budvarku a Moravanku také neposlouchám, ale neberu jim, že hrát umí. A proto jsem se rozhodl, že nebudu hodnotit svým zaujatým zbytečně příliš kritickým pohledem fanouška realistických příběhů a zhodnotím film v rámci žánru, do kterého jsem již hodinami a hodinami krve a bezuzdného násilí (větší jatka nebyla ani v Katyni) pronikl. A tak musím říct, že film je jednoznačně nadprůměrný. Je to klasika žánru, která se od té doby tisíckrát omílá do zblbnutí, ale zde je stále ještě svá a vcelku děsivá. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)