Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Nix

Když jsme měli maraton Michaela Mayerse, tak jsem se tak trochu obával prvotin. Ale spíš bych se měl obávat toho, jestli tu za mnou Michael nestojí a nekontroluje co píšu nebo jestli se neskrývá v koutě. Tomuhle říkám horor s masovým vrahem, tady je napětí na každém rohu a tohle je prostě obrovský začátek. Chápu, že vzniklo tolik dílů, přece takovou postavu nesmíte nechat umřít. Sláva jedničce a Carpenterovi. Vytvořil opravdu jednu z nejznámějších hororových postav. ()

GTS_PUNK

Prvý diel jednej zo zdanlivo nekonečných sérií slasher filmov - v tomto prípade začiatok príbehu o vrahovi Michaelovi Myersovi (Nick Castle) v režisérskom prevedení Johna Carpentera z roku 1978 - je prekvapivo oveľa lepší, než by sa na prvý pohľad mohol zdať. Hoci ide "iba" o obyčajný slasher, od ktorého nemožno očakávať hlbšiu príbehovú výstavbu či precízne vyšperkovanú prácu v akomkoľvek inom smere, Carpenterov počin divácky funguje a nesie si povestnú pečať kultového diela snáď aj zaslúžene. Výraznými prvkami, ktoré v jeho prípade stoja za pozornosť, nie sú ani tak príbeh alebo postavy, ale najmä atmosféra, akú film čoby celok vytvára. Paradoxne by sa mohlo zdať, že s dĺžkou zhruba deväťdesiat minút mu trvá až príliš dlho, kým sa v ňom niečo podstatné začne diať (čo je čiastočne pravda), ale tvorcovia od začiatku až po prvý "skalp" Myersa pomaly, kúsok po kúsku budujú atmosféru. Darí sa im to nielen vďaka podarenému zasadeniu do prostredia typicky pôsobiaceho susedstva amerického malomesta, v ktorom dokážu aj komorným spôsobom navodiť atmosféru sviatku Halloween, ale aj vďaka legendárnemu soundtracku, respektíve theme songu, ktorý vytvoril sám režisér John Carpenter. Halloween sa priamo nesnaží diváka vystrašiť, ale snaží sa v ňom vyvolať nepríjemné pocity, vychádzajúce z nevedomosti toho, čo všetko sa môže ukrývať v tme (Myers), alebo v ňom vyvolať pochybnosti, čo je vlastne skutočné (Laurie (Jamie Lee Curtis) pochybujúca, či Myersa naozaj vidí, neskôr snažiaca sa presvedčiť deti, že povestný "Boogeyman" nemôže existovať). Ako sme už uviedli, atmosféra filmu je tým, kvôli čomu má ako celok svoju kvalitu. Ostatné prvky už také dobré, bohužiaľ, nie sú. Paradoxne, najhoršie zo všetkého pôsobia scény jednotlivých vrážd, ktoré sa takmer až tragikomicky ponášajú na niečo, čo by divák možno očakával v nejakom študentskom filme. ()

sup

Ze všech pozitiv filmu, které již shrnuli jiní bych vypích kameru (a hudbu) - nejděsivější jeto, co nevidíte, zvláště, když se díváte z pozice, kde je to, co nevidíte (jestli mě chápete). ()

Kathien°

Na to, že je to horor z roku dva, sem se místy i bála. Dobrý příběh a vraž taky neni málo... Hororothriller jak má být ()

wito

film hlasiaci sa k hitchockovej filmovej skole. mimochodom jamie lee curis je dcerou herecky, ktoru preslavila scena zo psycha). skvela atmosfera, podtrhnuta uzasnym jednoduchym, ale dost temnym hudobnym motivom. o co menej krvi, o to viac napatia... ()

john.h

Musím přiznat, že remake Roba Zombieho se mi líbil víc. Ale na to, jak je tento horor starý a jaký měl rozpočet to je skvělé dílo. ()

Grissom

hmmm, najlepsia je jednoznačne hudba, nezaostava ani rezia a herecky vykon Jamie....neviem niet co velmi dodat klasika zanru povinna pre kazdeho fanusika hororu...btw castokrat citam v komentaroch na horory dnesnej doby, ze su tam nerealsticke sceny...no tu bola tiez nejedna....do oci hlavne bije ked mayers "pribodne" chlapa o drevene dvere velkym nozom...fyzikalne nemozne :-DD...teda podla mna ()

IronRocky

Halloween je pro mě osobně nejlepší a nejoblíbenější horor, který nestárne a má stále své kouzlo a právem se stal kultovním hororem. Po tolika letech film stále dokáže nabudit nepříjemný pocit, strach a hlavně skvělou atmosféru, kterou většina hororů postrádá. Film je dobrý hlavně díky skvělé hudbě, kterou složil režisér tohoto filmu John Carpenter a také díky hlavní maskované postavě M. Myers, který je přímo démonický. Halloween je taky jeden z prvních slasher hororů a jednoznačně je nejlepší a položil také základy slasheru a ostatní film do jisté míry z tohoto filmu velmi čerpají. ()

donkocicak

Čekal jsem možná od toho trochu víc. Na druhou stranu je to film starý 30 let, tudíž člověk nemůže očekávat, že se bude kdovíjak bát. Co mi vadilo asi nejvíc, bylo to, že z Myerse udělali nějakou nadpřirozenou zrůdu. Jako zázrakem umí Myers řídit auto, přitom se to neměl nikdy předtím jak naučit a je takřka neporazitelný. Vypálíte do něj šest kulek, on spadne z 1.patra a přesto během deseti vteřin zmizí. Tohle opravdu ne... Čekal jsem to více realističtější, že půjde o bláznivého maniaka z masa a kostí a ne o přízrak. Trochu jsem se u snímku i nudil. Donald Pleasence byl ale výborný. ()

Knor

Klasika žánru, která má nesmazatelné místo v hororové filmové historii. Největší předností filmu je určitě napětí a postupně budovaná atmosféra. Z Michaela jde opravdu strach a celé to napětí působí celý film i když pravdou je, že místy se mi to zdálo příliš natahované. Každopádně velice působivé a doté doby originální. ()

Euchrid

Možná nejlepší přímočarý scénář slasheru jaký se dá představit. Kdyby Michael půlku času neobcházel ty baráky dokola, tak by to už snad byla dokonalost, ale s takovým hudebním doprovodem bych se bál i u Planet Earth. Uteklo skoro bleskově.. ()

Miagy

Moja hororová topka...a bodka. Videné opäť, večer pri jedinej sviečke, počas sneženia, pár dní pred Halloweenom. Atmosféra a hrôzostrašnosť filmu spolu s adrenalínovou desivou hudbou je neopakovaťeľná, neprekonateľná a ani tých pár nelogičností v chovaní postáv celkový dojem neskazia. Horor všetkých hororov. UPDATE: po asi piatom zhliadnutí som si istý, že Carpenterov Halloween je majstrovské dielo, ktoré hadam navždy bude mať miesto v hororovej kinematografii. Ide o zásadný film v svojom žánri. Tento zhluk dokonalej hudby, tieňov, zvukov, masiek a tmavých domov je niečo, čo v človeku vyvoláva strach aj po toľkých rokoch. Snáď jednou jedinou a dosť zvláštnou chybičkou krásy filmu je čudesné správanie hrdinky Laurie, ktorá sa v záverečných scénach veľmi nelogicky ba až smiešne potáca domom.... ()

Dampfer

Asi mám slabost pro základní kameny žánrů, protože musím tomuto bonbónu mezi "horory" dám dosti vysoké hodnocení. Ono vyloženě žádná nervy drásající či infarktové scény ve filmu nebyla (samozřejmě na dnešní poměry), ale celé se kompenzuje takovým příjemným pocitem během celého snímku, že něco leze za rohem. Myers je týpek, hlavní kost mnohem sympatičtější než "průmyslové" hysterky dnešních vyvražďovaček, počet mrtvých sice nízký a odvod na druhý břeh značně jednoduchý, ale proč zbytečně kombinovat. I když to bude podivné přirovnání, ten film je nedělní procházka v parku, klidná, fajn a bez zbytečností (se skvělou hudbou). ()

Maniik88

Na tú dobu super film, dal by som tak 4*, ale soundtrack je tak peckový, že len za neho musím pridať. Obdivuhodné, čo dokázali s tak malým rozpočtom. Jamie tu naštartovala kariéru, hovorí sa že za 5000 dolárov. Nuž a teraz pridajme aspon tri nuly :) Tento film sa stal vzorom minimálne niekoľkým desiatkam hororových filmov. ()

Amynka

Tak bez mučení přiznávám, že už jsem viděla ledacos(i filmy na které se někteří ani podívat nechtěj, jelikož by z toho mohli mít psychické potíže:-D), ale co se týče starých klasických hororů, tak v nich mám mezery.. Takže opravdu až dnes jsem viděla původní Halloween a vzhledem k tomu, že mi bylo řečeno jak můžu žít, když jsem toto neviděla:-)), jsem čekala fakt pecku, která mě dostane.. Ale bohužel nedostala...Jako joo, geniální hudba, geniální Michael a mladá Jamie je taky super, ale málo vražd a když už na ně dojde, tak mi přišly hrozně odfláknutý.. Jasný nečekala jsem krvavý jatka, nejsem pitomá, ale i tak mi to přišlo až moc chudý co se týče brutality..Např. když jsem koukala na originální I Spit on Your Grave také z roku 1978, tak jsem čekala, že oproti remakům budu zklamaná a mýlila jsem se! Ze znásilnění mi bylo špatně ještě druhej den a pomsta ve vaně taky brutal!!No tím chci říct, že to, že se jedná o film z roku 1978 neznamená, že budu omlouvat to co jsem právě napsala.. Takže za plnej počet fakt dát nemůžu, ale bavila jsem se a prostě ta hudbááá a chladnej Myers to vytáhli na čtyři pěkný hvězdičky:-) ()

chlebo

Idem sa aj ja hrať na študovaného psychológa a pičovať na všetko, od totálne dementného správania nadržaných stredoškolákov až po ďalšiu nesmrteľnú kokotinu, ktorej nôž, revolver a neviem ešte čo všetko na knokaut nestačí. Sľubný začiatok, keď už som nesmelo začal s rukou pod perinou očakávať divoký priebeh a slastné vyvrcholenie, dojebalo zvyšných zhruba osemdesiat minút profesionálneho budovania nudy, pardon, atmosféry, ale je to z roku 1978, tak tomu všetci nacápme 100% , za skvelú hudbu a za réžiu a ešte za to, že to je prvý d best slasher evr. Tak ako nadržaní pubertiaci v tejto megaklišé nude ani ja som sa nedostal k očakávanému vyvrcholeniu, jediný rozdiel medzi mnou a nimi bol, že ja som umieral nudou. To je tak keď ja naivný a dôverčivý hlupáčik vždycky skočím na tie sladké reči a prehnané hodnotenie. Ďalší do zbierky top preceňovaných a dávno prekonaných megavega hororov. Po dlhom hľadaní dôvodu dávam sympatický bodík za tú už vyššie spomínanú hudbu. ()

megan017

Tohle jsem sledovala s ledovým klidem. Jsem již otrlejší ročník(18 y.o), proto mě nijak nebrali nezáživné vraždy, nebo scény, kde měl mít správně divák nervy na špagátku z toho všeho napětí, ale já se ani jednou nelekla, ani jsem neměla ten skvostný pocit, co člověk při hororů mít má. Na mě to zkrátka nezabralo, ale ten film neodsuzuji. Tak či onak je to klasika, co mám ráda, dá se na to dívat. Můj nejoblíbenější hororový žánr je právě slasher a nebýt Halloweenu, tak by ten podžánr nejspíš nevznikl. Kvalitně je to lepší, než Pátek 13(který považuji v tomto podžánru za velkou nezáživnou slabinu). Michael Myers se mi jako zabiják líbí, i když další díly to zavedly do hrozné fantasmagorie, tak tady se mi páčí jeho psychika a Dr. Loomis je tam v podstatě jen proto, aby to nebyla jen nezáživná, absurdní vyvraždovačka(opět Pátek 13), ale aby to mělo psychologičtější podtext a nevyznělo to lacině po příběhové stránce. Film je ale na nízký rozpočet kvalitní v mnoha směrech a to navzdory tomu, že to chtělo velké přizpůsobování. Nemohu zapomenout naší scream queen Jamie Lee, jejíž křik mi nejde na nervy, nýbrž si ho člověk užije. Základní kámen slasher hororů je sice mírně utahaný, vyskytují se tu i nudné pasáže, které by v pohodě mohli frčet do střižny, ale do příběhu to dávalo aspon návaznost, takže to člověka donutí být k nudnějším částem, v neutrální pozici. Skladba od Carpentera, na kterou měl 4 dny, která je naprosto originalní, to je naprostá pecka. Snad jedna z nejlepších věcí na filmu, co zkrátka neomrzí. Film pro mě nebyl špica, ale slušný nadprůměr to určitě je. ()

LilyDeLarge

Abych parafrázovala Randyho hlášku z Vřískotu: "Breasts? Not until "Trading Places" in 1983. Jamie Lee was always a virgin in horror movies. She didn't show her tits 'til she went legits." ...aneb Halloween je prostě klasika! Za pět. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)