Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

korbitch22

Můj nejoblíbenější horor ze všech.Geniální výtvor z pera mistra žánru Johna Carpentera,vynikající atmosféra naprosto dokonalá hudba,která vás neskutečným způsobem vtáhne do děje a perfektní příběh,scénář je sice velmi jednoduchý a film mohl být delší,ale fanoučci série se dočkali tolika pokračování,že člověk smutnit nemusí.Můj nejoblíbenější filmový killer ze všech,mytologie kolem Michaela Myerse mě fascinuje už léta. ()

classic

Extrémne mladá Jamie Lee Curtis,pre ktorú sa jedná o filmový debut,tak nie je lepšia alternatíva,ako vstúpiť na filmovú pôdu,pekne dlho jej za chrbátom dýchal Michael Myers,psychicky narušený mladík,ktorého chuť po zabíjaní len tak neprejde,tak potenciálne obete:„Traste sa od strachu,ktorý na vás Mike chystá...” Vôbec začala sa jedna hororová séria,ktorá predstavila nováčika Jamie Lee,Johnova réžia a Deanova kamera je taká hustá,že som si myslel,že som v centre diania a len sa prizerám,a nemôžem nič urobiť... Pomerne nízko rozpočtový nezávislý horror,ktorý zahájil nasledujúce pokračovania rôzneho charakteru,ktoré niekedy chcem znovu vidieť. Výborne natočený film,ktorý na 90 minútach pripraví diváka na des a hrôzu,a pritom hlavná hrdinka:„Chodí ako mačka okolo horúcej kaše...” ()

mcb

Dokonalost. Carpenter povýšil hororový subžánr na filmové umění. Z naprosto obyčejné a banální zápletky vykřesal maximální sugestivní zážitek, který nepříjemně doznívá i dny po zhlédnutí. Minimalistická, ale o to více strhující režie, dělá z Halloweenu poprávu jeden z nejděsivějších filmů všech dob. Geniální práce se svícením, stíny a náznaky je dovedena do absolutoria, kterou navíc umocňuje naturalistická kamera, která lokacemi proplouvá s vámi jako nepřítomný pozorovatel. A když už si myslíte, že zpoza dalšího rohu už vrah musí definitivně vyskočit, Carpenter vás dál napíná jak strunu k prasknutí, jelikož se nic nestane. A tak dále. Nejúčinnější prvek je však samotný Mike Myers, jehož bezemotivní projev působí dojmem tak znepokojivým, že cuchá nervy nejen na povrchu, ale donutí se vás zamyslet nad tím, že někdo takový by mohl skutečně existovat. Připočteme-li si k tomu atmosférický hudební motiv a scream-queen Jamie Lee Curtis, máme tady jeden z nejpůsobivějších hororů, který kdy vznikl. Noci o samotě už nebudou tak bezstarostné jako dřív :) ()

VenDulin85

V dnešní době už tento letitý snímek přijde v některých scénách úsměvný, ale cením si na něm atmosféry, super ústřední bubu melodie a hlavně onoho astmatického dýchání Michaela zpoza masky. Možná tu trochu nadbývá přifařená mystika (on není člověk! V jeho očích není nic živého.. apod.), ale i tak je to slušný horůrek.. na Halloween :-) ()

mat.ilda

Přestože hororový žánr pokládám za poněkud, mírně řečeno, nesolidní, mívám období, kdy se jím nechám zlákat... třeba o Halloweenu. A čím jiným začít, než Míšou Myersem, který se po letech v izolaci vrací do rodného městečka a v duchu hesla: Koledu, nebo vám něco provedu, má v plánu si strašidelný svátek řádně užít... Takže, v úvodním Halloweenu, i přes jeho vcelku pokročilý věk, nálada slušně špagátuje a ani pár hrubých nesrovnalostí si o výsměch vysloveně neříká, i když v choulostivých situacích je kamera až příliš "taktní", nu a jestli snímku něco vévodí, je to rozhodně hudba. Bohužel, ani tentokrát mně nebylo poskytnuto vodítko k osvětlení konání potencionálních obětí, například, proč si při neblahém tušení prostě nerozsvítit, pokud tedy nejsem bytař nebo Michael Meyers, nebo proč je dobré po odražení prvního útoku zanechat na místě nůž a počkat, až se psychouš zmátoří, načež se ukrýt v pokud možno nejdostupnějším prostoru - jako argument obstojí pouze šok... zjevně to ale hororovým nadšencům stačilo, stačí a stačit bude. Viděno v rámci Season Challenge Tour - halloweenský speciál. ()

jojinecko

Určite nie najlepší zástupca žánru, ale každopádne starý dobrý horor s atmosférou, gradáciou, sympaťákom Mikeom a réžiou skvelého Johna Carpentera. ()

Oktavianus

Geniální. Jeden z nejlepších hororů všech dob. Napínavé, atmosférické, skvěle zahrané, s podbízivou Carpenterovou titulní melodií. A to tu Michael Myers včetně prologu vykuchá jen pět lidí. Jenže znáte to - skutečné mistrovství není v kvantitě. Vždy, když se na scéně objeví robustní, tichá temná postava s křídově bílou tváří a kuchyňským nožem v ruce a Mr. Carpenter začne ťukat do piána, je třeba zpozornět. A užívat si to. ()

Stanislaus

Halloween je bezpochyby klasikou svého žánru, z Jamie Lee Curtis učinil jednu z nejznámějších "scream queens" všech dob a i po dlouhých čtyřiceti letech od své premiéry dokáže vyvolat napětí a nahnat hrůzu, a to i přesto, že se něm trochu podepsal zub času. Vedle toho obsahuje jednu z nejikoničtějších hororových hudebních znělek, která dokáže napnout i přes svůj jednoduchý motiv a vytváří vskutku nepříjemnou atmosféru. Film, který je povinností pro fanoušky žánru, avšak i vesměs hororem nepolíbený divák jako já si v něm najde své. ()

Jinny

Johne, Johne, já vím, že jsi dělal, co se dalo. Hold: kde nic není, ani smrt nebere. Ani Michael Myers. Útěchou budiž, že Carpenter není trapný... pusťte si radši Carpenterovu Věc ( ne tu, na kterou se tu dívaj děcka v televizi :-) ), dohodnuto? ()

poz3n

Příjemně strašidelné překvapení. Jako celkem značný hororový ignorant jsem si Halloween pustil především z kontextu filmového přehledu a mé očekávání tak bylo dost nejasné. Překvapilo mě syrové 70kové pojetí a skvělá práce s viděním neviděného. Díky tomu tak tenhle, ve své podstatě pomalý a táhlý filmový kult, působí mnohem strašidelnějším dojmem, než většina moderních, akcí nabušených hororů. 7/10 ()

anderson

K tomuto filmu nemám čo dodať. Je to klasika navždy patriaca do MôJHO zlatého fondu. Osvetlil by som ale mýty týkajúce sa uvedenia filmu v našich končinách, nakoľko HALLOWEEN je exemplárnym príkladom toho ako film dopadne keď o ňom rozhoduje producent. Po prvýkrát sa HALLOWEEN (pod názvom PŘEDVEČER SVÁTKU VŠECH SVATÝCH) objavil na VHS od spoločnosti HOLLYWOOD CLASSIC ENTERTAINMENT okolo roku 1992 (v tej dobe vyšla od tej istej firmy aj KOLOROVANÁ -!!!- verzia Romerovej klasiky NIGHT OF THE LIVING DEAD). Zvláštnosťou tejto edície bol anamorfný prepis 1:1,85 z čoho logicky vyplýva že na vtedajších 4:3 televízoroch bol obraz roztiahnutý. Táto verzia bola pôvodná nevystrihaná kinoverzia v dĺžke 93 min. Dabing bol príšerne technicky nedokonalý a ako bolo v tej dobe zvykom ignoroval ruchové efekty. Po druhýkrát, v druhej polovici 90-tych rokov uviedla HALLOWEEN Česká televize pod názvom PŘEDVEČER VŠECH SVATÝCH. Prepis bol tentokrát neanamorfný 1:1,85 a dabing bol štandardne dobrý vrátane ruchových efektov. IBAŽE sa jednalo o tzv. NBC verziu (TV verzia vyrobená pre americkú stanicu NBC), ktorá mala zostrihané sexuálne aj násilné scény, zato však obsahovala dve dlhšie dovysvetľujúce scény o tom ako sa mladému Myersovi vodilo za bránami ústavu. Túto verziu (jej dĺžka je 97 min.) uviedla naposledy (konkrétne 2.11.2001) aj TV NOVA. (17.3.2006) ()

HellFire

Na poli hororů rozhodně další mezník s již legendární hudbou, který ale na konci ztrácí dech. I tak ale nesnese srovnání s pokračováními, které stojí za starou belu. Mimochodem, v průběhu filmu jsem nepochytil, proč je Michael nesmrtelný. ()

jonyyy

Zaprvé musím pochválit Halloweenskou atmosféru, kterou umí Američané opravdu na výbornou. Dále naprosto jednoduchou kameru, která na atmosféře měla obrovský podíl. A hlavně geniální Carpenterův soundtrack nebo spíše theme melody, která už byla jenom tečka k té dokonalé atmo. Ale abych jen nechválil. Nadruhou stranu to bylo na film s hodnocením 84% a jednu z nej hororových kultovek až moc jednoduché. To ale nemění nic na tom, že je Halloween velice povedený. 75% ()

J.Connor

Naprosto úchvatná muzika Johna Carpentera, která vytváří tu správnou tísnivou atmosféru už od úvodních titulků.... U Halloweenu cítím silnou paralelu k Phenomeně Daria Argenta (Donalda Pleasence vynechme), v obou případech se totiž režisérovi podařilo za pomoci hudebního doprovodu a svého umu vykouzlit hrůznou atmosféru v lokacích, u kterých bych to rozhodně nečekal (když pominu hrůzu estetickou a kulturní), a sice městečko v Alpách a středostavovské vilové maloměsto v USA a nutno podotknout, že přes den. Pomalý plíživý rozjezd a upřednostňování kvality před kvantitou (vraždy a krev), nechť je poučením všem možným pozdějším gorefilům vraždícím v rychlejším tempu, než šicí stroj, což bývá možná zábavné, ale málokdy strašidelné. ()

eraserhead666

Klidně bych to mohl odbýt tím, že dávám plný počet jen za hudbu. Úvodní motiv Halloweenu je prostě neoposlouchatelnej. Soundtrack dávám dokola hodně často, ta hudba se mi dostala pod kůži. Carpenterův hudební minimalismus je prostě úchvatnej. A tady hudba tvoří minimálně 25% úspěchu celého filmu. Film samotný tvoří jeden ze základních stavebních kamenů tzv. slasher subžánru a zřejmě se stal takovým měřítkem/srovnávačem, podle nějž jsou oceňovány další a další slashery. Dneska už jsme zvyklí na leccos, proto možná tento 31 let starý film vypadá trochu vyměkle, ale za to má jistou atmosféru, kterou dnešní filmy často postrádají a nahrazují jí jen gore efekty. Jak by Carpenter Halloween natočil dneska, si myslím že pěkně ukázal Rob Zombie ve svém remaku. Ale k filmu - počáteční hodně pozvolný, místy možná trošku nudný rozjezd, kdy se zas tak moc neděje (jen Michael pořád někde stojí) vygraduje v úchvatnou závěrečnou dvacetiminutovku při níž tuhne krev v žilách. Cosi se říkalo o tom, že Jamie Lee je královnou hororového křiku, tenhle film to jen potvrzuje, možná není hezká, možná není dobrá herečka, ale ječí naprosto skvěle. ()

Thomick

*SPOILER* --- Jako já vím, že o to tu ani tak nejde, ale prostě nemůžu přehlédnout, že se doposavad chladnokrevný a svým způsobem neomylný vrah najednou, když dojde k hlavní hrdince, dvakrát utne a ona ho naopak dvakrát chladnokrevně odzbrojí (ramínkem skrz masku přímo do oka? V tom presu? Ale Johne, jdi ty?). Carpenter si navíc Michaela samozřejmě ušil tak, aby mohl diváka několikrát podusit, když to tak řeknu, nad rámec pravidel. Michael je totiž prakticky nesmrtelný, což se naplno ukáže i v závěru, kdy zmizí poté, co je asi pětkrát prostřelen - nejspíš se s těmi sty pokračováními dopředu počítalo. Nicméně jinak "Halloween" splňuje všechna kritéria kvalitního hororu. Ta nejistota je doslova odzbrojující, často jsem se i přistihl, jak ucukávám převtělen do právě štvané zvěře. Ten několikerý pohled na vláčně postávajícího psychopata ... jsem Laurie vážně nezáviděl a nikdy bych něco takového nechtěl zažít. To mi věřte, jakože na rozdíl od Michaela i popoběhnout umím! ()

SOLOM.

Halloween je jedna z posledních „nejznámějších / kultovních“ hororových sérií, kterým jsem se až dosud záměrně vyhýbal, přestože jí mám doma „v šuplíku“ již řadu let. Do dnešního dne jsem snad viděl jen tento první díl a to hlavně díky jeho kultovnímu statusu. Se kterým bezesporu souhlasím, protože právě Carpenterův Halloween se stal základním pilířem slasheru a odstartoval zlatou a hlavně hojnou éru tohoto subžánru. Postava Michaela Myerse mi však tehdy prostě nepřirostla nějak k srdci (jako tomu bylo třeba u Freddyho nebo Jasona). Nevím proč, ale tento legendární zabiják si mé sympatie prostě moc nezískal. Navíc jsem i po tolika letech narazil na několik nesrovnalostí (otazníků) v příběhu, které mi snad budou vysvětleny v následujících dílech. Protože tentokrát jsem pevně rozhodnutý, vidět všechny díly. Nicméně souhlasím s tím, že v tomto případě jde rozhodně o nadprůměrnou záležitost, která má velmi působivou atmosféru a hlavně úžasný hudební doprovod, který se mi doslova vryl pod kůži. Rovněž mám velkou slabost pro Jamie Lee Curtis a samozřejmě i Donalda Pleasence. Asi nejvíc mi vadilo, že je tu docela dlouhá pasáž bez nějakých mordů, ale je mi jasné, že tohle je úplný zrod slasheru a Carpenter v té době ještě „testoval“, co všechno si může dovolit a co mu projde u diváků i kritiků. No a ve druhé polovině to rozbalil opravdu slušně. Atmosféra zhoustla, děvčata řvala a mrtvých přibývalo. Přesně jak to mám rád. Dokážu si živě představit, že v době vzniku tohle prostě byla pro většinu lidí opravdová pecka, dneska už se na to dívám spíše z nostalgického hlediska a hlavně dokážu ocenit tvůrčí přínos hororovému žánru. Jsem opravdu zvědavý, kam se tato série posune každým dalším dílem – hlavně kvůli příběhu. 80% ()

Jenda

Pokud by se mě někdo zeptal na to, který film je podle mne otecem všech dnešních vyvražďovaček, odpověděl bych práve Halloween. Já vím, že není první v historii, ale je můj první... jaké štěstí:) Rok 1978 je zřejmě poslední, ve kterém se jen koledovalo.... Tenhle film ten svátek prostě musel změnit ()

ARI50

Ano první výlet a zrod Michaela a tím jsem si u něho vybudoval základní kámen protože umí vytvořit slušný příběh a hlavně atmosféru takže za mě jenom super. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)