Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Laxik

Je to přímočaré, je to napínavé, má to superjednoduchou ale superúčinnou ústřední melodii a má to explicitní i subtilní erotický podtext. Ale je to totálně zastaralé a jakmile dojde na finální řezničinu, začne to ztrácet půdu pod nohama. Jo a ty repliky, to je hrůza... ()

iolaos

to, ze si carpenter neuhlidal tempo je vec druha... tento zakladni kamen slasheru je podan tak poutave, ze i slabsi chvilky jsou diky hudebnim orgiim necim vyjimecnym...čítankový minimal.... i po nekolikakerych shlednuti nelze jinak nez fullhauz. (100%) ()

blackrain

Šestiletý kluk s kudlou v ruce. To rozhodně nemůže věstit nic dobrého, to platí zvlášť v případě, že klučina se jmenuje Michael Myers, který se chystá započít svou vražednickou kariéru. Rodiče ho šoupli do ústavu. On se vrátil po dlouhých patnácti letech, aby zabil o čtyři roky mladší setřičku. Vybral si k tomu velmi příhodné datum. Díky tomu to filmu získala herečka Jamie lee Curtis svou nezapomenutelnou přezdívku. Posuďtě sami, jestli je pravdivá. ()

K.I.N.G.

Jsem rád, že konečně mohu ohodnotit nějaký film J. Carpentera větším počtem hvězdiček, než jsou 3. Konečně jsem zhlédl tento legendární film, jeden ze základních kamenů hororového filmu a slasherů obzvlášt'. Jsem velmi spokojen s jeho provedením, hudbou, pekelně dusnou temnou atmosférou, úžasnými zaběry kamer a vybudováním postavy Michaela Myerse, ze kterého doopravdy sálá strach. Nicméně jsem čekal trochu víc, možná i víc detailních záběrů vražd. Na standardního diváka tohoto druhu filmu už to zase tolik nezapůsobí. ()

raimi

K některým filmům je úplně zbytečný psát komentář. Pokud jste teda horrorovej fanda a hodnotíte Halloween. ()

Maq

Jednoho mlhavého podzimního dne roku 1970 jsme na procházce s mateřskou školkou narazili na sešlý zahradní domek, ve kterém stála na stole žlutozelená váza s uschlými květinami. Kdovíproč jsme se začali s ostatními častovat strašidelnými výklady v tom smyslu, že evidentně jde o vrahovo doupě. Tenhle zážitek mi utkvěl v paměti jako můj první, arci ne-filmový, horror. Pitomoučké, viďte, ale mělo to atmosféru. --- Škoda, že jsme to tenkrát nezfilmovali, psali bychom "dějiny žánru". Carpenter nás tehdá jistě z úkrytu poslouchal a natočil něco, co by jinak určitě nikdo nikdy nevymyslel. Jací jsme to tenkrát byli géniové! Uff! ()

topi

Nestárnoucí klasika!!! Michael Myers poprvé na scéně!! Geniální soundtrack!! Atmosféra, která by se dala krájet!! Nádherná Jamie Lee Curtis!! Prostě jedinečný kult!!! ()

Remedy

Je obdivuhodné, s jak jednoduchými prostředky si John Carpenter vystačí, aby navodil přesvědčivě děsivou a napínavou atmosféru. Prvním pilířem je jeho vlastní soundtrack a druhým zdánlivě ničím výjimečné záběry na prázdné chodníky s padajícím listím. V Carpenterově podání se ale jedná o nesmírně působivou podívanou, která je z tvůrčího hlediska čirým mistrovstvím. Jeden z nejpovedenějších (a komerčně vůbec nejúspěšnější) filmů Johna Carpentera, který se nachází přesně uprostřed mezi áčkovými a béčkovýmí vodami. V tom je asi jeho největší síla, protože může na oko působit příliš jednoduše a lacině, přičemž opak je pravdou. ()

Gorehound

Stále neuveriteľná pecka a zázrak, čo s malým rozpočtom dokázal Carpenter vytvoriť. Neskutočná atmosféra, keď sa do malého mesta prikráda Halloween, cez tiché ráno, lenivé popoludnie a chladný večer, so zapadajúcim slnkom. A šialené nápady, ako Myersovo šoférovanie(robí ho to ešte viac neznámom, boogeymenom, desivým prízrakom!), alebo strašiak s okuliarmi, náhrobný kameň, zadýchané auto... Pohyblivo, so smyslom pre detail nakrútené, s geniálnou hudbou a civilným herectvom. Ikonický killer, kills nie je veľa, ale každá stojí za to a naháňačky s Jamie sú dokonalé. Záver a Loomisove hlášky takisto. ()

YURAyura

6/10 Lehce nad prumerem, ale zadna slava - ani jako nactiletemu se mi to nijak zvlast nelibilo - Mr.Tesar ma lepsi filmy/horrory: Thing, Prince of Darkness, ()

dr.Orlok

Pro mně jeden z nejlepších hororů, přestože zabiják nemá bůhvíjak orginální masku či vraždící nástroj. Film ,už od úvodní vraždy mladého michaela myerse, oplývá nepříjemně mrazivou atmosférou . Za zmínku stojí také geniálně jednoduchý přitom ,ale 100% účinný hudební motiv. Skvělá je také jedna z posledních scén, kdy se Laurie Strodová schovává v šatníku a Michael se k ní postupně probodává skrz dveře. ()

stration

John Carpenter horory umí. Nestárnoucí klasika a začátek jedné z nejslavnějších horových serií. Michael Myers vs. Jamie Lee Curtisová! ()

Desperado

Priznám sa, k tejto Carpenterovej záležitosti som sa staval spočiatku skepticky. Nikdy ma nelákali filmy o vraždiacich maniakoch. A aj keď prvé zhliadnutie som absolvoval pred takmer štvrťstoročím na príjemnej dovolenke pri mori, v dnešnej dobe ak si predstavím slasher, vybaví sa mi práve Halloween. Viac než samotný príbeh ma oslovila tá jemná mystifikácia ústrednej zápornej postavy a aj keď som ďalšie pokračovania nevidel, trúfam si tvrdiť, že bez tejto svojej mytológie by sotva zožal úspech. Je to jednoducho klasická vyvražďovačská šablóna vo filmoch, ktorá nestarne a aj dnes vyvoláva napätie. Tu sa Carpenter predstavil ako schopný hudobný skladateľ, jeho ústredný minimalistický motív je už taktiež nezabudnuteľný. ()

Helo

Vyvražďovací horor, ve kterém uvidíte více odhalených ženských prsou, než mrtvol. Což je možná dobře, poněvadž ono vraždění zde nemá téměř žádný náboj a napětí (snad až na skvělou úvodní scénu a docela slušně natočenou poslední desetiminutovku). Ano Carpenter je možná legenda, která má na kontě spoustu známých děl, ale pro mě z jeho seznamu zůstává legendární pouze Věc. Toto je pouze ukecaná vyvražďovačka s několika zajímavými scénami a chytlavým hudebním motivem. ()

Quint

Nejvýznamnější a nejúspěšnější film Johna Carpentera, který silně ovlivnil osmdesátkovou vlnu slasherů s maskovanými zabijáky. Ale zatímco následující slashery se soustředily především na krvavé efekty, tak Halloween se obejde téměř bez krve a vychutnává si naopak chvíle, které vraždění předcházejí. Carpenter útoky psychopata Michaela Myerse schválně co nejvíce oddaluje. Postavy nechává dlouze chodit nejrůznějšími místy a diváky nechává hádat, kdy a kde dojde k očekávanému útoku. Bravurně přitom využívá své typické širokoúhlé kompozice, jež diváky nutí bedlivě sledovat prostory kolem postav a všímat si každého místa, kde by se Myers mohl skrývat (ať už za keřem nebo plotem za bílého dne, či v temných zákoutích v noci). Jednotlivé scény v průběhu filmu se přitom odehrávají v čím dál menších prostorách, v nichž se možnosti úniku před Myersem zmenšují. Halloween také nezapomenutelným způsobem využívá dlouhé, voyeuristické steadicamové záběry. Především v proslulé úvodní scéně zabírané z pohledu Myerse, která se vepsala do dějin hororových filmů a byla mnohokrát napodobována. Myers je tu na rozdíl od následujících dílů, které ho připravily o tajemnost zbytečným odhalováním jeho motivací, zcela bez osobnosti a charakteru. Je tu čistě ztělesněním nevysvětlitelného zla (jeho psychiatr o něm dokonce mluví ve středním rodě). Nejsou tu žádné blízké záběry na jeho reakce a nejčastěji ho vidíme jen v obrysech splývajících s okolím (buď zezadu v rozostřeném popředí na kraji obrazu, nebo v dálce na pozadí). Díky tomu s ním nemůžeme ani na chvíli empatizovat. Tím se také Halloween liší od většiny následujících slasherů, jejichž ústřední zabijáci se postupně stali hlavními hvězdami, kterým diváci fandili víc než jejich obětem. ()

Derek

klasika medzi slasher vyvražďovačkami. michael myers prichádza na filmové plátno po prvý raz a v najlepšej forme. carpenter s malým rozpočtom dokázal divy a z minima vyťažil maximum. neočakávajte nejakú krvavú kupeľ, ale skvelú atmosféru. pleasence a jamie lee sú dosť dobrý. mňa dostal hlavne dosť brutálny začiatok, ale i zvyšok filmu sa nesie v skvelej atmosfére hororov konca 70 a začiatku 80. rokov. ()

beran-ek

A tady to začalo! Řádění Michaela Myerse.. První a nejlepší díl! Jakožto u všech podobných kultovních hororů. ()

Chatterer

Jeden z nejvíce ziskových nezávislých filmů vůbec. Rozpočet 325,000 USD, výdělek v USA 47,000,000 USD a celosvětový k roku 2008 ..... 150,000,000 USD. V roce 2006 byl film vybrán k uchování v United States National Film Registry by the Library of Congress jako kulturně, historicky a esteticky významný. Každopádně, když jsem tento film viděl prvně, tak jsem ho zhltnul jedním dechem. Skvělá Jamie Lee a skvělá muzika. Prostě paráda. 100% ()

dawe04

Dokonalá hudba a pár scén, které kopírovaly všechny pozdější horory. Atmosféru to místy má, ale vážně nic víc, Mike není výrazný vrahoun a chybí tomu pořádnější tempo. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)