V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

teutates

A tady se dějou věci... totálně k posrání, v prostoru mezi snem a skutečností, kómatu a překouření neklidem zmítaná země zrodila hrdinu. Byl jím Marc, zocelený žárem lidských ctností bez mozkové bezúhonosti. Jak tu bylo už mnohdy v minulosti napsané "některým z Vás" to během závěrečných titulků došlo, no já opět jaksi chyběl, když se rozdávalo to presudointelektualní říťolezectví, bohužel má řiť tam nebyla. Rád bych poukázal na dané vychytávky v tomhle snímku, které Marc tak skvostně zobrazil, no obešly mě. A když se myslí to "herecké umění", jo, jo to bylo opravdu božííí. 3/10 ()

predators

Jaká je hranice života? Je vůbec nějaká? Je něco víc, než život? Jaká je vlastně realita života? Možná právě takové otázky si budete klást při sledování tohoto ačkoli zvláštního, přesto napínavého thrilleru. Především druhá půle dokáže udržet napjatou atmosféru a i konec filmu je vyřešen tak, že si jej musí divák trochu domyslet. A nebo je to až moc zamotané? Možná jediná slabina filmu...? Nebo jen chtěný úmysl...? Takže už víte, kde je ta hranice....? 75% ()

Eawy

Kvalitný film, ak budem mať nabudúce náladu pozrieť si niečo štýlové s neuveriteľne jemným dejom, ktorý doplňujú skvelý herci, určite si zapnem tento film.Štýl,spôsob aj príbeh nám otvára krásnu cestu do hlbín ľudského podvedomia a aspoň mňa osobne núti premýšlať nad realitou, alebo nad tým, čo ako realitu považujeme. Ewan McGregor, či s vlasmi zmoknutými od dažďa alebo vyfúkanými a nagélovanými pôsobí prirodzene, zmätene, tak ako má. Ryan Gosling s jednou cigaretkou v ruke v čiernom kabáte a s mastnými vlasmi pôsobí znepokojujúco už len samostatne nieto ešte v podobne ladenom filme. Soundtrack bol príjemný rovnako ako aj scenár. Neveľmi dobre na mňa pôsobí len dĺžka filmu. Na podobne zádumčivú vec stačí aj menej času, lebo keď je to kratšie privolá to rýchlejší a dlhotrvajúcejší efekt. Toľko odomňa. 75% ()

Slartibarkfast

Zajímavý dramatický thriller, který se vlastně odehrává v mysli jednoho člověka. Přirovnal bych to k Identitě, ale vše je pojato trochu jinak. Nicméně výborné herecké výkony a dramatické momenty dělají z tohoto ponurého filmu velice poutavý počin. Skvělá myšlenka pak vyvrcholí do poněkud překvapivého konce. Byl jsem mile překvapen a celou dobu jsem byl přikován do křesla. Tento styl je přesně můj šálek kávy. 85% ()

Tomco

neskutocne silny, emotivny zazitok..film vam neda ani na minutu oddychnut a vysledok zviera vase srdce este velmi dlho...skvele herecke vykony, vyborna hudba, premysleny a netradicny scenar a napatieeee ...90% ()

Arsenal83

Od začiatku viete, že je niečo v neporiadku. S hlavnou postavou a tým pádom ste blízko pointe, ktorú nejde len tak rozlúštiť. Podľa mňa ťažký film s veľkým množstvom konverzačnej vaty. Film bol následne orientovaný na efekt. A ako hovorí múdrosráč Ego: Ten afekt má efekt, ktorý neni perfekt ale defekt. Prvýkrát súhlasím. ()

Bachy

Zvláštní. Ačkoliv vždycky vyzdvihuji originální vizuální pojetí, tak zde jsem se i kvůli němu nemohl nikde zachytit a filmem jsem jen proplul, což bych ale Forsterovi nerad vyčítal. Uvědomuji si, že sázka na tak šílenou atmosféru přinese mnoho zastánců a i mnoho těch, kteří budou tápat. A ačkoliv tentokráte patřím do druhé skupiny, jen ať pokračuje a zkusí to znovu. Já bohužel neměl moc síly si v tomhle chaos ověřovat svou verzi příběhu, tudíž mě všechny ty šílené záběry nakonec ubili a v podstatě je mi i jedno, jaká vlastně měla být ta "správná" poenta. Pan Kastner vždycky říkal: "Divák si odnese, co unese." ...já unesu až příště a nebo jinde. ()

Happens

Tak nějak bych to tipnul na koncept racionálnější verze Lynche, D. Ta snová provázanost detailů, které spatříme před spaním a které se nám hluboce promítnou, zvětší, naboptnají a metamorfují do snů v prazvláštních verzích sebe sama, je v tomto filmu famózně vystižená. Trochu to byl boj dokoukat film do konce, jemně stupňovité napětí mě po chvíli začalo nudit a čekal jsem na "něco", což jsem také dostal i s patřičným vysvětlením. ()

klerik

Vizuálne a režisérsky úžasné. Bodaj by niekto takto talentovaný natočil nejakú paranoju od Philipa K. Dicka (ako bol napr. Temný obraz). Postupne sa z pozvoľného (pre niekoho nudného) odhaľovania kúskov vykľuje jednoduchý príbeh, ktorý je skvelo premyslený, len škoda, že sa na konci mierne zmení atmosféra. Mám rád filmy, kde sa spochybňuje realita (CYPHER)... ()

Chrustyn

Těžce pochopitelný i těžce vyprávěný mysteriózní thriller, o tajemném mladíkovi a jeho psychiatrovi, který se snaží zjistit, co se vlastně stalo, že se mladík rozhodl si v daný den vzít život. Slušná atmosféra, dobří herci, ale zbytečně pomalé tempo s minimem zvratů, které by filmu slušely. ()

Yardak

Příběh je velmi propletený a konečné rozuzlení není uplně jasné, řekl bych :). Naprosto suprově jsou vyřešeny ruzné přechody mezi scénami a občas i kamera. Herci hrají dobře, příběh krásně plyne do vyvrcholení a hudba to dotváří. Marc Forster si nehrál na Lynche. Dobře dramatická psychárna - Žijeme mezi realitami a sny... ()

lola3121

Parádní bonbonek do mé sbírky mysteriozních filmů... mladík, který se chystá spáchat sebevraždu, a psychiatr, snažící se mu v tom zabránit. Oběma se dějí podivné věci, setkávají se s lidmi, kteří mají být dávno mrtví, vědí, co se stane zítra, uzdravují nevidomé a vše nevyhnutelně směřuje k setkání na mostě, kde chce mladík ukončit svůj život. Snad nebudu příliš spoilerovat, když uvedu, že stejný námět je použitý i ve filmu Jakubův žebřík. Z hereckých výkonů mě nejméně nadchnul Ewan McGregor, příjemným překvapením pak byl mně prakticky neznámý Ryan Gosling. ()

heyda

Vizuálně opravdu podmanivé až psychedelické, jak zde někteří píší. Problém je v tom, že jsem u toho už 3x usnul a stále to nemám dokoukaný a ani už to dokoukávat nechci. Ten příběh mi od začátku nedával vůbec smysl a nejhorší na tom je, že mě ani nezajímá, jak to vlastně dopadne. Jestli se na konci ukáže kdo z nich byl blázen nebo byli nakonec všichni blázni kromě Naomi Watts? Fakt nevím a je mi to fuk. 20% ()

jojinecko

3,5*/5 ...Na jednej strane oceňujem strih, prechody medzi jednotlivými sekvenciami, skrátka vizuálna stránka bola vynikajúca, čo platí aj o hereckých výkonoch. Na strane druhej mal príbeh u mňa klesajúcu tendenciu, čo sa záujmu týka...Na začiatku ma to úplne vtiahlo do deja, zvlásť keď som "deformovaný" študent psychológie, ktorý sa už štyri roky zaoberá problematikou suicidality:)))) Priznám sa, na konci filmu ma už trochu pokúšala nuda... Zrnutie: priemerná, no vizuálne nesmierne pôsobivá haluz, ktorá ma však "nevyprovokovala" k tomu, aby som si ju pozrel ešte raz...Do prvej ligy "psycho filmov" kde patrí napr. 12 Opíc má Stay veľmi ďaleko... ()

sharky

Vizualne uchvatne, ale tezko muzu da tvic nez dve hvezdicky, kdyz vubec nechapu "o co ve filmu go" a nedoslo mi to ani po zaverecnych titulcich:( Nastesti jsem nebyl moc zklaman, od scenaristy, ktery v Troji zlikvidoval celou reckou mythologii, jsem nic dobreho predem necekal. ()

anais

Po technické stránce skvěle zvládnutý film. Za zmínku stojí hlavně neuvěřitelné přechody mezi jednotlivými obrazy, které spolu zdánlivě nesouvisí. Celou dobu jsem se skvěle bavil, i když mi trochu vrtalo hlavou, že je to prostě další film, který se nám rafinovaně snaží něco nabulíkovat, aby nás pak vyvedl z omylu „nečekanou“ pointou. Styl je někde na pomezí Davida Lynche (s tím rozdílem, že Hranice života je na konci uspokojivě a pochopitelně vysvětlena) a Darrena Aronovskiho (zběsilé tempo příběhu, které je udáváno hlavně rychlým střihem). Diváckým plusem je i obsazení kvalitních (tu skvěle hrajících) herců (Wattsová, McGregor, Hoskins, Gosling). Hranice života je film, který člověka od začátku do konce nepustí. ()

honajz

Tady někdo viděl film November, a rozhodl se to udělat po svém - se spoustou vnějších a povrchních obrazových a kameramanských vychytávek. Ale zapomněl na nějaké chytré propojení toho všeho. Ale jinak jo, díky za připomenutí, jdu si pustit November znovu, nebo Za všechno může láska. Tohle jim přes své vizuálno nesahá ani po kotníky. (Btw, netušil jsem, že Ewan je zednář - viz ty krátký kalhoty.) ()

TheEvilTwin

Film začíná jako A, následně přechází do B, poté se z něj vyklube C, v dalším zvratu působí jako D a ve finále jde vlastně o E, které je tak nějak skryto za filmem a výslovně není řečeno. Mindfuck hrátky s divákem, jeho představivostí a kreativitou tvůrčího týmu, které je celé podpořeno špičkovými výkony McGregora a Goslinga. Je to své, je to dosud neviděné a je to... zvláštní. Na druhou stranu zde ale musím souhlasit s CARNIFEXem, že ačkoliv je film ze škatulky "WTF movies", úplně ohromen nejsem a že bych nad filmem chtěl přemýšlet další týdny, to asi taky ne. Každopádně je to kvalitní řemeslo a pro mě tak trochu netradiční film Marca Forstera, který bude divákovi v průběhu vrtat hlavou až do samotného závěru. ()

anderson

Tak tento film mi zlomil väz, nakoľko okrem pútavej - bohužiaľ ale totálne vyprázdnenej - formy som ho absolútne nepochopil. Resp. nie, že by som v ňom hľadal nejakú pointu, skôr som nepochopil čo autor tým všetkým chcel povedať. Žiadna teória ktorej by som sa mohol zachytiť, žiadna línia ktorá by ma doviedla aspoň k esteticko - emocionálnemu zážitku z vizuálna. No a ak je aspoň z časti pravdivá interpretácia užívateľky Cassandra {Tento film je těžké hodnotit a já musím dál pokračovat SPOILEREM. Jestli jsem to pochopila dobře, 95% filmu tvoří předsmrtný zážitek umírajícího mladíka, dále máme 5 minut na uvědomění si tohoto faktu, a on pak zemře. V tom je problém, protože ten film pak postrádá význam - ty zmatené fantazie v sobě sice mají trochu (ale jen trochu) smyslu v návaznosti na samotný konec, ale protože hlavní postava okamžitě po nich umře, v čem je nějaké vyústění, nějaký dopad, něco co bych si z filmu jako příběhu odnesla? Zbydou jen herci a zajímavá vizuální stránka, a to je trochu málo.} , tak zámer režiséra v mojom prípade totálne nevyšiel. A čo sa týka LYNCHA, táto samoúčelná exhibícia mu nesiaha ani po členky. (15.11.2006) ()

Othello

Marc Forster natočil film tak zvláštní a netypický, že vlastně ani herci nevědí co hrát. Ovšem ke Stay musíme přistupovat jinak než k ostatním filmům. Absolutně můžeme ignorovat jakékoli žánry. Stay je jak sen a takto by se na něj mělo dívat. Stejně jako každý si najde ve svém snu něco jiného a tím si vysvětlí z čeho vzešel, tak si stejně může tento film každý vyvětlit po svém. Neberte v úvahu spoileroidní výmysly distributora, o čem ve skutečnosti ten film je je dosti na divákovi. I to samotné stačí k absolutnímu hodnocení a i kdyby ne, vizuální žranice to rozhodně doplní. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007