V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

ajuska

Film, kde se totálně stírá hranice mezi životem a smrtí, mezi realitou a fikcí.. Těžko říct, jestli se to dá nějak uchopit a jestli je to vůbec smyslem. Každopádně stravitelné to je a forma je opravdu vskutku interesantní. ()

Big Bear

No tedy - art neart, film, který si musím pustit 5 x za sebou abych se něčeho dobral není šálek mé kávy. Jistě, bylo to zajímavé, některé scény obzvlášť a hlavně hra s kamerou... ale spíše ta zabírající různé geometrické útvary jako okna, chodby, dveře.. jinými vychvalované prolínání obrazů např. skrze odraz v odlétajícím balónku se mi naopak nelíbilo... MekŘehoř hrál dobře, potěšila i nádherná Naomi (obzvláště v tom bílém Navy tričku USS Tarawa) ale prostě nevím... Po zajímavě se rozjíždějícím ději film jak vláček náhle vykolejí a pak už opravdu nevíte která kolej je která, nebo zda dokonce nejedete nohama vzhůru.. Zmatek, otázka na otázku. Snad to ještě jednou někdy dám, třeba budu v jiném intelektuálním rozpoložení. Každopádně pokud si chcete pustit oddechový thriller na sobotní večer, pusťte si raději třeba Počátek, pořád uděláte lépe a budete vědět na co koukáte. Tři obrazy. * * * ()

Boogeyman

Bohužel jsem ke konci zase začal usínat, takže když to pak skončilo, tak si fakt nejsem jistej jestli jsem to správně pochopil! Ale vypadalo to hezky! ()

Rosomak

Čítanková exhibice filmových postupů, které vypadají zatraceně cool. Paradox je, že závěr, který vám vysvětlí, co jste to vlastně viděli, redukuje všechny významové roviny filmu na pouhé "vysvětlující pojítka". I z hlediska žánrového je konec jaksi zbytečný - Hranice života se snaží zařadit se ke skupině filmů, jejichž závěr přináší divákovi prozření a přehodnocení celého filmu (podobně jako Šestý smysl, Vesnice atd.). Divák však není koncem překvapen, protože do sebe zahleděná forma mu už od začátku říká, že něco takového na něj na konci čeká. Pokud bych měl srovnávat například s tvorbou Davida Lynche (jehož jméno je zde v komentářích hojně skloňováno) najdu mnoho podobných postupů, které však mají naprosto jiné vyznění a funkci. Hranice života je čistě racionální film, který má všechny své stylistické výstřelky odůvodněny. Lynch naopak využívá těchto postupů naprosto svévolně a bezdůvodně (například pouze na principu asociací) a dosahuje tím přesahu (transcendence). V Hranici je vše však vykalkulováno do posledního detailu, takže pokud si film několikrát pustíte, veškeré jednání a postavy si budete moct logicky odůvodnit. To u Lynche nebudete moct nikdy a proto si i myslím, že Lynch je daleko víc zábavnější a nabízí i opakovaně hutný zážitek. Neodpustím si na závěr ještě lehké přirovnání: Hranice života je jak matematický příklad - složitý a komplexní. Pokud ho však už jednou spočítáte a dojdete k výsledku, nemáte důvod proč se k němu vracet a dále se jím zabývat... ()

Cappuccino

Skvelá kamera, strih a herci spoločne s mysterióznym príbehom vytvorili naozaj pútavý triler, ktorý mi ubehol enormne rýchlo. Pravda, mohlo to byť menej chaotické, ale nakoniec to (takmer) všetko dávalo zmysel. Zaslúžené 4. ()

S.Quentin QUALE

Zatím 3* a další projekce nezbytná. Férově musím říct, že jsem tomu nevěnoval plnou pozornost a tím jsem skončil na dlažbě. Film pro oko pozorného a soustředěného diváka, žádná oddechovka... ()

Allien.9

První film v mém filmovém životě, který jsem doopravdy nepochopila. Mám sice nějaké teorie, ale jestli jsou správné, ví bůh (i když možná ani on ne). ()

liskam

Opravdu se nám těsně před smrtí promítne celý život? Nebo si vytvoříme svět ve kterém se snažíme na poslední chvíly napravit naše chyby...?? Další velice promyšlený snímek, který mě nutí k přemýšlení o nás lidech. ()

mzss1

(29%) Hranice živote je u mě na CSFD hodnocena hranicí 1 a 2*. Bohužel, volím tu nižší. Celé mi to nesedlo a nejsem si ani jistý, že jsem jej celé pochopil. V cca 40 minutě jsem si udělal pauzu a dal si asi půlhodinový šlofíček. Poté jsem pokračoval a nic se bohužel nezměnilo. Má to svojí skleslou atmosféru, která mě nebavila a i trochu deptala. Ale furt jsem svojí realitu vnímal racionálně než ti dva herci Ewan McGregor a Ryan Gosling. Jediný klad vidím v tom McGregorovi, který zahrál solidní výkon. Gosling mě zde nebavil a ani nikdo a nic dalšího. Pointu jsem pochopil asi tak napůl, ale celkově mi to přišlo jako ztráta času, nudil jsem se, šlo to celé mimo mě. Tečka. ()

k212

JE TO JEN HRA NA LYNCHE. Jen hra, ne snaha o to být jako Lynch, neboť film je koncipován na pevném piedestralu smeřujícím kupodivu i k pointě. To jen technicko-vizuálně-audiální prostředky kamery a střihu a promáknutý náznakový děj asociují něco extra intelektuálního. Stay je krásně učesaný psychedelický film, ne špinavý a prolezlý zlem, ne strašidelný ve smyslu - bojím se toho, co jsem já, co je uvnitř mě. Je to jen pozlátko, kterého se dlouho nebudete moc nabažit, lízátko, co vám ještě nějakou tu chvíli zanechá sladkou pachuť v hubě spolu s otázkami typu - proč se pořád opakují stejné věty, proč se opakují trochu pozměněné situace, proč nenosí ten člověk ponožky atd... Já jsem zklamána, čekala jsem daleko daleko víc, a i přesto si Stay ještě párkrát pustím. Proč? To abych znovu okusila chuť přístupnějšího a lidštějšího psychedelična, za které tímto Forsterovi děkuji! ()

Webb

Obsahová část je zajímavá, nenudil jsem se i když je snímek od poloviny snadno předvídatelný. Neustále omílá dokola furt to samý a nic nového nepřináší. Jenom škoda toho doslovného, zbytečného konce a taky že mě snímek nechal naprosto chladným. ()

HoneyBunny

Když koukáte na Lynche, tak ačkoli někdy nechápete, co chce tímhle a tamtím naznačit, tak aspoň víte, že tím chtěl něco říct a že to dělá sofistikovaně a elegantně. Tohle Foster postrádá. Snaží se, pravda, ale jeho vizuální hrátky jenom zastírají dějovou chudost. A proč se mi poprvé stalo, že McGregor vedle daleko méně zkušeného Goslinga vypadá jako béčkový herec? Asi mu došlo hned první natáčecí den, k čemu se upsal... PS: Nenechte se zmást tím, že vám někdo řekne, jak to bylo zmatené a umělecky podané. Neskáče se tady v čase a Foster vám nedělá do mozku díru. Spíš jako by vyprávěl sen. Ale všichni víme, že nejlepší sny jsou naše vlastní. ()

dzej dzej

„I dont know what is real anymore“ říká doktor Foster v poslední třetině filmu… Většina diváků se ztratí ještě daleko dřív… Stay je po všech stránkách psychotický film. Kromě hlavních postav, které jsou bez výjimky psychicky v nepořádku vstupuje princip fungování choré mysli i do formální stránky filmu. Střih Stay je postaven na prolínání, které dekonstruuje klasické vnímání prostoru a uvrhává postavy do chaotického světa bez jakýchkoliv prostorových souřadnic. Stejně tak chybí i spolehlivé souřadnice časové – prolínání minulosti s přítomností ústí ve zhoubnou všepřítomnou zacyklenost. Mimoto je napaden také systém označování pomocí jazyka, neboť ani jména nemají své stálé nositele. Forsterovi se podařilo vybudovat dokonale schizofrenní filmový časoprostor (přispívají k tomu i krátké kalhoty Ewana McGregora), otázkou je za jakým účelem. Pokud má být vyvrcholením chabá pointa, je Stay nesporným zklamáním; pokud jej divák bude sledovat jako „film o sobě“ bude pro něj Stay (zajímavým či nezajímavým) pokusem propojit kinematografii a psychiatrii. ()

Anderton

Tak neviem, pri všemožných diskusiách, ako to celé je a prečo má krátke nohavice, kto má vlaste pravdu. Mne to pripadá skôr, že hladáme vo filme viac, ako ponúka, že záverečná pointa je jasná a že je to trochu sklamanie. Forma poteší, Foster ju viackrát nezopakoval, takže sa jedná iba o formu a nie jeho vizuálny štýl. Tak zase za Naomi o hviezdičku viac, ako by dal nezaujatý objektívny divák. ()

Frajer42

Spoilery! Opět jsme svědky dalšího z mnoha volných českých překladů názvu filmu, který spolehlivě vyzradil závěrečnou pointu. Sledujeme pomalu skomírající lidskou mysl, ve které se odehrávají podivné surrealistické obrazy a sledujeme děj, který neustále plave někde mezi snem a realitou. Divák nemá moc šancí chápat, co se to před ním děje. (Druhé zhlédnutí by v tomto případě mělo být rozhodně lepší, než to první) Nicméně, celý snímek je tak nesmírně mysteriózní, že v něm cosi stále drží vaši pozornost a těšíte se na závěrečné rozuzlení, které bylo určitě fajn. Ovšem, že bych byl z tohoto filmu v nějakém zvláštním transu a bojoval s nutkáním si u něj prohnat ohon, to se říci rozhodně nedá. [70 %] ()

Dzeyna

Vynikající, pozoruhodné, neuvěřitelné, nepředvídatelné, vypsychované, jednoduše naprostý haluz! Ze začátku jsem si říkala, že to bude průměrné, ale po chvíli jsem přišla na to, že to průměrné rozhodně nebude, ale naopak nadprůměrné. Byla jsem zmatena, jak ještě u žádného filmu a že jich je hodně takových, které dokážou člověka hodně zmást. Nejvíce mě zaujal celý příběh a celý dějový postup. Herci byli skvělí a vžili se do svých rolí vážně na 100% hlavně Ryan Golsing a Ewan McGregor! Vynikající práce s kamerou a samozřejmě celé vizuální a zvukové efekty. Opravdu hodně složitý děj, každý se do něj musí ponořit, aby ho opravdu pochopil, ovšem na konci se to vše ukáže v pravém světle. Skvělé! ()

Smok

No tak som zase raz dostal poriadnu mozgovú masáž vo chvíli, keď som ju vôbec nečakal, mysliac si , že do prehrávača vkladám priemerný thriller. Už teraz sa teším, ako si tento psychedelický nárez dám znovu. ()

swamp

"I burned myself. You burned yourself? Why? Practicing for hell." Tenhle snímek vás od začátku zaujme svým, skoro bych řekl hi-tech, audiovizuálním zpracováním, což mu dle mého přidává na mystičnosti. Celých 99 minut vám to dochází, ale přesto nejste schopni říct, jak to všechno dopadne. Jedná se o jeden z filmů, který musíte vidět víckrát (hodně mi připomínal The Butterfly effect), ale pochopit rozhodně jde. :) "An elegant suicide is the ultimate work of art." ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007