Elví

Ta jedna hvězdička dolů je za toho Patricka Swayzeho jako sběratele dětské pornografie. Jak to mohli Johnnymu udělat!!!:´( ()

Triny

Mám hafec ráda Lynche a tak se mě každý ptal, jestli už jsem viděla Donnieho.. A jelikož už mě přestaly bavit udivené xichtíky při mé opovědi, rozhodla jsem se že se na to kouknu.. A taky že jo - včera.. A? Musím říct, že ještě dneska se myšlenkama k tomuhle filmesu vracím a to z několika dobrých důvodů.. Prvním důvodem je samozřejmě konec filmu a milion mých otázek a teorií, co se stalo, proč a tak. Druhým důvodem je luxusní hudba, které samozřejmě vévodí Gary Jules a mad world.. No a třetím důvodem je mladej Jake Gyllenhaal, kterej nejenže tu podal, dle mého skromného názoru, vynikající výkon, ale hlavně je k sežrání...;) No prostě je to jeden z těch filmů, který rozhodně nezařadím do kategorie "jednou shlédnout a dost"...;) ()

_DAVE_

Nebudu tvrdit že jsem pochopil ten konec, předpokládám že se to po mě ani nežádá. Každopádně výborný film, i když je to zrovna ten typ, po kterém se cítíte jako psychologický znásilněný. Myslím, že jste se s tímhle u filmu už setkali. - A tímto zdravím pana Lynche. :-) ()

Monoxid

Po shlédnutí tohoto filmu jsem litovala toho, že jsem se nedívala o půlnoci a taky toho, že na něj nemůžu jen tak zapomenout a podívat se na něj ještě jednou poprve. Nálada je dokonale depresivní, děj je dokonale promyšlený, dokonalý zážitek... ()

Teebo

Precizně předložený poutavý příběh, který nepustí. Výborní herci včele s Jakem Gyllenhaalem a Mary McDonnell (nebo třeba i zde sympatickou Drew Barrymore). Líbivá hudební kulisa s úžasným Mad World nakonec. Parádní omáčka navíc v podobě postavy šílené tělocvikářky spolu s jejím více než pochybným vzorem. Spousta dalších dojmů a i úsměvných chvil, a nakonec také, a to hlavně, velké zmatení a nepochopení toho, co se to vlastně událo. Vítězství formy nad obsahem. To všechno byl Donnie Darko, když jsem ho viděl poprvé. 4/5. No nedalo mi to a den nato jsem si našel cestičku k o dvacet minut delší Director's cut. Shlédnutí režisérské verze je naprosto esenciální k pochopení celého filmu!, v té kratší verzi to prostě není možné! Ta dává prostor pro vznik mnoha různých teorií, ale skutečný výklad doplňující jak samotný děj, tak i mnohé nepatrné narážky a momenty, je jen jeden. Tato skutečnost mi dost možná bohužel sebrala raritní zážitek z filmu, kdy jsem vlastně přišel o možnost vidět Donnieho Darka poprvé. Klasická kratší verze je neúplná, ale samozřejmě bohatě stačí na to, že přijdeme o fůru překvapení při následovném sledování director's cut a už si tak jen zpětně uvědomujeme ve filmu proběhlé skutečnosti. Někteří diváci možná raději ocení jistou dávku tajemna a nutnosti domýšlet si příběh, ale mě mrzí, že jsem hned napoprvé nesáhl po režisérské verzi. Kvůli tomu nakonec nemůžu jít s hodnocením výš, ikdyž na druhou stranu nemůžu vědět, jestli by tomu tak skutečně bylo. Jestli Donniemu něco ubírá, pak je to vedle dvou verzí filmu možná až moc složitý děj (ač se to tak na první pohed snad ani nejeví a méně pozornému divákovi zůstane i na konci utajeno) a s tím i pojící se případné nepřesnosti. To ale ještě nebudu po dvou projekcích, které zřejmě nebyly poslední, soudit. ()

Pavlínka9

Film, který pro mě má velice hluboký význam. Je na mém žebříčku nejlepších filmů, které mohly kdy vzniknout. Pokud bych o něm měla více hovořit, psát, tak by mi tento prostor ani nestačil :) Tudíž musí stačit pouze - i 5 hvězdiček je málo :) ()

marvan

Jsem přesvědčený, že kvality tohoto filmu leží mimo režisérův autorský záměr a nespočívají ani tak v složitě vykonstruované zápletce, jako v zachycení neradostného života amerického maloměsta. Další autorovy filmy byly totální propadáky právě proto, že kromě překombinovaného syžetu nepřinesly nic nového. ()

tomxxx

Tak to mi vyrazilo dech. Tolik symbolů, skrytých významů a maličkostí pro diváka jsem snad v žádném filmu neviděl, nebo jsem si jich nevšímal tolik jako zde. Jake odvedl perfektní herecký výkon. Jen nedokážu pochopit, že režisér nic jiného pořádného nenatočil, tento film je řemeslně dokonalý. Často se mi nestává, že bych se nemohl od obrazovky odtrhnout, nebo film dokoukat druhý den. Rozhodně se na to musím ještě kouknout a odhalit další vychytávky. ()

uiu

Donnie Darko je film, ke kterému jsem se dostala až o mnoho let později od jeho vzniku a přece jen je to v něčem dobře. Kdybych to viděla jako puberťačka, asi bych to totálně nechápala, avšak po té dvacítce a nějakých filmových zkušenostech jsem si dokázala na film udělat stabilní názor... a že to není jednoduché. Když vám někdo řekne, že film vypráví o náctiletém Donniem, který má psychickou poruchu a jednoho večera se mu zjeví obrovský hnusný králík a řekne mu datum, kdy bude konec světa, asi by vás film nezaujal, stejně jako v době svého vzniku nezaujal mě. Pokud ovšem rádi u filmu přemýšlíte, zajímáte se o cestování v čase a něco vám říká, že možná existují paralelní dimenze, budete tento film milovat. Ovšem, což je asi k velkému údivu, kratší verze se mi líbila víc než Director's Cut, protože nechává většinu rozhodnutí na divákovi a jeho fantazii, zatímco v režisérské prodloužené verzi je nám většina toho, nad čím jsem tak ráda tápala, vysvětlena a trochu mi to zkazilo požitek z filmu. Mám ráda filmy, které rozřešení nechávají na divákovi, několikahodinové diskuze s přáteli, jak to vidí oni a miliony různých názorů, které z filmu dělají skvost. ()

lennyd

Donnie (Jake Gyllenhaal) je úplně obyčejnej středoškolák, jako spousta jiných. Problémy ve škole, s rodiči i s láskou - tak jako každý druhý. I přesto je na Donniem něco zvláštního - v jeho snech jej navštěvuje obří králík jménem Frank, který jej nutí dělat činy, které by při vědomí neudělal. Nebo možná ano. Zdá se, že všechny tyto činy k něčemu směřují - něčemu, co změní životy všech ... Pokud by se někdy měla dělat anketa o nejoriginálnější film (nebo nejzvláštnější), byl by Donnie Darko hodně vysoko. Opravdu těžko říct, zda byl Richard Kelly stoprocentně při smyslech, když tento film točil - ale i přesto se mu podařilo vytvořil něco, co se záhy stalo kultem. Spoustě lidí se tento film hrozně líbí (aniž by věděli proč), a další spoustě nelíbí (taktéž aniž by věděli proč). Já se řadím do té první skupiny, i když i po několikerém shlédnutí mám v hlavě trochu mišmaš, ale co už :). Po herecké stránce jde ovšem o herecký koncert (v té době ještě takřka neznámého) Jaka Gyllenhaal, doplněného spoustou dalších známých jmen např. Jakova sestra Maggie, Patrick Swayze či má oblíbená Jena Malone. Suma sumárum - kdykoliv tento film potkám, rád se na něj podívám znovu - a třebas mi jednou docvaknou všechny části skládačky... ()

Endyis

Vyníkající, dechberoucí, psychedelickék a mysteriózní s dobrou hudbou a poutavou vizuální stránkou. Přesně dle mýho gusta, tj. plný počet!!! ()

BoncheR

"They made me to do it."Rozhodol som sa dať na prvý dojem z filmu, a ten je pri filme tohto typu dvojaký: A) alebo vám vyrazí dych, alebo B) ho nepochopíte a nebude sa vám páčiť. Dôkaz, že film mám v rebríčku najobľúbenejších filmov dokazuje prvú možnosť. ______________ Napísať komentár k filmu iba zopár sekúnd po spustení titulkov je občas ťažké. Vlastne: takmer vždy. Pri Donniem to platí 6-násobne. Nielen, že film nemá žiaden určitý koniec, ale on žiaden určitý ani neexistuje!!! Nebudem tu rozprávať o tom, ako bol skvelo napísaný scenár, aké úžasné boli herecké výkony aká úžasná réžia a tá kamera.... (a verte, že bola!) To všetko je zjavné, nič k tomu netreba dopisovať. Poviem len toľko, že film tohto kalibru sa vidí len občas. Najviac sa mi páčila tá psychologická pointa, záver filmu, ktorý si mohol každý jeden divák vysvetliť inak, a všetky potencionálne závery by boli správne! To na filmoch milujem. Jednoducho milujem závery, ktoré si môžem vysvetliť podľa seba. Donnie Darko mi to splnil, a okrem toho ešte milión bonusov. Už mi len nezostáva iné, ako si rýchlo stiahnuť aj Director´s cut. Som naozaj rád, že som spoznal film, ktorý mi z rebríčku vytlačil dokonca aj Trona (( 100% )) ()

Bobik9

Wow, film má neskutečnou atmosféru. Totální deprese, ale mistrovská. Nechápu, jak je to možné, ale je to podle mě ostuda, že tady v Česku ten film vyšel na povrch až po deseti letech. Ohromné herecké obsazení a naprosto dokonalý výkon Jake Gyllenhaala. Richardu Kellymu se povedlo něco, co zřejmě jen tak nezopakuje a vzhledem k jeho novým kouskům se k tomu zřejmě ani nepřiblíží. ()

venison

Bravurně propracované psychologické drama s prvky sci-fi se skvělým hereckým obsazením.. Zejména jsem nadšená ze sourozenců Jakea a Maggie Gyllenhaalů.. Filmeček má proklatě dobrou atmošku, perfektní masku „bubáka“, skvělý závěr.. Už dlouho jsem neměla panickou hrůzu z hlavního hrdiny – většinou se o ně bojím, ale rozhodně se nebojím JICH.. :-) Drew Barrymore v roli „ostré“ učitelky taky dobrý :-) Nižší hodnocení dávám jen kvůli tomu, že moje mozková kapacita odmítá pochopit vesmírné fyzikální souvislosti a moje představivost nedokáže obsáhnout cestování časem.. ()

ywo666

Zaujímavý film. Časy keď Maggie ešte nevyzerala ako skřet z pána prsteňov a Jake vyzeral ako nový Hugh Grant. Film je to divný. Ale musím povedať, že takú atmosféru vidím málo kedy. A plynutie príbehu tiež zvládnuté na jedničku. Neprestržite ma zaujímalo, čo sa stane v ďalšej chvíly, aké je pointa, ako to skončí. Škoda že Kelly totálne dojebal koniec. Celý čas ma navnadzuje na zaujímavú pointu a potom mi ukáže fakáč a nechá film bez pointy. Niekto sa môýe tváriť, že pochopil. Hľadať alegórie, význami, interpretácie. Na to seriem a strhávam 20% za posledných 10 minút, ktoré boli úder pod pás. 3* ()

koxin

destrukce coby cesta k vytvoření něčeho nového a krásného, paradox cestování časem a schizofrenie - velmi zajímavé věci, které film sice nakousne, ale divák je na první shlédnutí v tomto dějovém kontextu stejně asi nepochopí. po filmové stránce však um ()

progression

Výborný film podle dokonalého scénáře, který míchá (ale dost dokonale) více žánrů dohromady. Je to film nejenom o pohledu i pocitech a názorech člověka, který je "trošku jiný". Jake Gylenhaal je bezesporu za 5, krásná Jena Malone, která se docela rychle naladí na Donnieho vlnu (inu láska je mocná čarodějka) skoro také, hodně zajímavá role pro Drew Barrymore, i "hříšný tanečník" tu měl zajímavou postavu a mnoho dalších zajímavých i rozporuplných postav. Každopádně vás ale příběh vtáhne (i díky mnoha překvapivým zvratům) plně do sebe a ani se nenadějete a je tu hodně zajímavý konec. Navíc je to film, o kterém budete přemýšlet ještě hodně dlouho. Ale celkové hodnocení zatím raději držím níže, protože mi možná ještě nesecvakly všechny souvislosti a že s nima Richard Kelly opravdu nešetřil. Frank mi zatím nepomohl, ale už se těším, že si s malým odstupem tento setsakramentsky zajímavý film zopáknu. ()

Antek

Ještě pořád jsem v šoku. Nějakou dobu to budu rozdýchávat. Skvělý soundtrack, skvělí herci, skvělá režie ... zkrátka a jednoduše: jeden z nejlepších filmů mého života. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz