Ostrov

• USA The Island (více)
USA, 2005, 136 min

V poslední době se stále více zajímáme o klony a už jen čekáme na jejich lidskou podobu. Na Zemi došlo k examinaci, přežilo jen pár stovek výjimečných lidí, vše bylo zničeno. Existuje jediné místo, které stále připomíná Zemi - Ostrov. Dostane se tam jen vylosovaný, ostatní musejí čekat na své štěstí dál. Ale co když to tak není? Co když k žádné examinaci nedošlo? Co když žádný Ostrov neexistuje? Takto začal přemýšlet Lincoln 6-Echo. Je v "Ráji" už 3 roky. Jeho život se mu zdá nenaplněný. Copak je jediným cílem života dostat se na Ostrov? Jeho kamarádku Jordan 2-Delta to však vůbec nezajímá, vždyť vyhrála v losování, jede na Ostrov! Jenže Lincoln své podezření potvrzuje a snaží se zachránit Jordan od jisté smrti. Nejsou lidé, jsou kloni a žádný Ostrov není. Země katastrofou zasažena nikdy nebyla. Utíkají tedy, a protože se nikdo nesmí dozvědět, kdo jsou zač, stíhá je jejich stvořitel všemi možnými prostředky. Na povrchu se pokusí kontaktovat "originál" Lincolna... (TV Nova)

bobajz1

Michael Bay je můj oblíbený režisér a myslel jsem si, že svou Skálu už nepřekoná. Stalo se. Ostrov mě připoutal u obrazovky a musel jsem vidět každý záběr (a každý jsem si také poctivě užíval). Pro mě je Bay bzesporu nejlepší sci-fi režisér a Emmericha a spol v strčí do kapsy za první 20 minut. ()

Jakub_BH

Tvůrci by měli alespoň elementárně znát základní poznatky nejrozšířenějších společenských věd (psychologie, sociologie, kulturní antropologie, atd.) a řídit se podle nich, než vystaví tak nesmyslný dějový konstrukt, jako v tomto filmu. ()

zain

zajímavý začátek, který se změní ve smršť nelogických a nudných scén, u kterých jsem nevěděl jestli se smát anebo zoufale plakat ()

Toja34

"U mě všechno dobrý" . Akorát jsem doběhla sama sebe, protože jsem nečekala, že když v tom bude obsazený Ewan MCgregor, že to dobře dopadne. Prostě, že je to pěkný komerční film s poselstvím.. Takže jsem se většinu filmu chystala odejít, abych nebyla na konci v depresi. Myslela jsem, že závěr bude beznadějný, takové to "raději umřít, než se nechat chytit" a byla jsem příjemně zklamána. Abych si film konečně vychutnala, tak jsem se na něj další den podívala znovu :))) Jasně, námět tu už byl mockrát, ale když jsou herci skvělí, a oni byli, tak dají svým postavám něco navíc. ()

kriplozoik

Velmi se mi líbilo, jak se příběh vyvíjel, s tím, jak scénárista postupně odhaloval nové informace a spojitosti. Chce to trochu empatie vžít se do myslí těch, jejichž jediným světem je ostrov, a chce to hodně kumštu nadávkovat přísun nových okolností tak, aby je na jednom místě nezahlcoval tak, že by ztratili souvislosti, a jindy se zase nehryzali nudou. To druhé, co se mi na tomto akčním blockbusteru extra líbilo, byl hlavní hrdina, který byl vlastně naprosto neakční a když na to přijde, tak trochu ne-hrdina (tím myslím, že by asi působil zakřiknutě vedle všech těch typických hrdinů tohoto žánru - sebevědomých, neomylných a dokonalých ve všem, co udělají; ale snad právě proto mi byla postava Ewana McGregora sympatická). To mi přišlo mnohem důležitější než vizuální stránka (která je taktéž úžasná, ale vedle zajímavého námětu, navíc skvěle podaného, jsem ji vnímal jako by mimochodem). A do třetice mi utkvěly v hlavě dvě hlášky, jedna vtipná ("Nikdy, opravdu nikdy, nedávej ženě kreditní kartu.") a jedna, která vystihla podstatu celého filmu a v daný okamžik sedla jak prdel na hrnec ("Člověk udělá naprosto všechno, aby přežil."). ()

sulphuricon

Takto originálny a neotrepaný námet musel dostať do rúk akurát Michael Bay a spraviť z neho bezduchý, trápny a predvídateľný blockbuster. Prečo????? ()

JARDAHONDA

Film Ostrov mě moc zaujal svým originální námětem. Skvělý nápad režiséra : jak si bohatí lidé mohou koupit svůj vlastní klon.., který je pevně střežen v jakési pevnosti. Přesto vše se podaří hlavním hrdinům utéct v podání Ewana McGregora a Scarlett Johnson.. žádná informace co se děje v přísně střeženém zařízení se nesmí dostat na veřejnost. Jsou sledováni žoldáky, kteří mají jasný cíl : odstranit klony, hlavní hrdinové se ovšem nehodlají, tak lehce vzdát. Napínavé drama může začít... Skvělé akční scény, supermoderní město mě připomělo film : Pátý Element.. ()

Socirel

Po poněkud rozporuplném začátku, kdy jsem nevěděl co si mám o filmu myslet se nám začíná film pěkně rozplétat.I přes to že má přes 2 hodiny, jsem se až na ten zmíněný začátek celkem dobře bavil. Vizuál je působivý, bílá barva sice bije do očí, ale ta je tu kvůli intimitě. Celkově je to podařené sci-fi. ()

Darriel

Trošku omylem jsem se podíval na tenhle film, ale ani jeho dvouhodinová stopáž mě neodradila, abych ho dokoukal. Vydatný a hutný film, ze kterého by někteří dokázali udělat i seriál. Opět velmi povedená práce s hudbou od Jablonskyho (ze začátku vcucne diváky do děje) a příjemná účast Buscemiho. Jen ta nezničitelnost hlavních hrdinů mi trošku lezla krkem. Na konci jsem se ale o ně docela bál, takže zas tak špatný to nebylo :) Orwellovská myšlenka je trošku potlačena na úkor akce, což kvituji vzhledem k dlouhé stopáži, ale možná by to chtělo kapánek duchaplnější dialogy. ()

Kreso

Námět a všechno ostatní např. efekty jsou na vysoké úrovni, ale mrzí mě velice snadná předvídatelnost děje. Ale jinak super film a doporučuji. ()

tomkat

Poselství o nebezpečích pokroku lidstva v šikovném akčním hávu. Dobře natočené honičky, a Scarlett s Ewanem k tomu. Tu hvězdičku navíc oproti "prostě dobrému filmu" dávám za námět - na tyhle věci by se mělo upozorňovat. ()

TrokUruk

Hned začátek filmu mě zaujal, protože miluju postapokalypsu, pokračování ve stylu sterility Equilibria následované prostředkem plným útěku a akce. Až konec filmu mě zklamal....opět se projevilo ono klišé...velká láska a konec dobrý všechno dobré...za to hvězdička dolů. Každopádně po druhých Mizerech velký posun kupředu. ()

yponiko

Základní myšlenka velmi dobrá, ale dále to už jde jenom z kopce. Po ještě docela solidním útěku na povrch se jedna šílená akce střídá s další a snad každá je ještě přitaženější za vlasy než ta předchozí. Mizérii dokonává špatný, zbytečně rychlý střih akčních scén, který je nenápadně ale jistě posouvá až na samou hranici absurdity. Velká škoda, protože jak jsem napsal na začátku, základní myšlenka byla velmi dobrá. ()

Jezinho95

Strhující sci-fi, které působí neuvěřitelně opravdově. Skvělý scénář a plno akce (zejména ve druhé polovině filmu) vytváří parádní podívanou. Dle mého názoru se jedná o nejlepší film Michaela Baye. A i díky bezchybným filmovým efektům a dobrým hereckým výkonům dávám 85%. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Meego82

Bay je typickým príkladom toho že peniaze kazia nielen charakter ale ja filmy. Ak Bayovi dáte okolo 20 miliónov natočí Vám trocha prihlúpu ale vizuálne podarenú akčnú komédiu Bad Boys, zvýšte rozpočet na 60 mil. a natočí skvelí akčný film The Rock, ak tento rozpočet vynásobíte 4x tak dostanete ukrutne gýčový Perl Harbor, znížte rozpočet na polovicu a vznikne až preafektovaný akčnak Bad Boys2, znížte rozpočet o ¼ tak dostanete ISLAND. Dej: Lincoln 6 echo si žije svojím pokojným životom v nádhernom “mrakodrape“ s výhľadom na more, každé ráno si na seba natiahne svoje biele slipy, biele pumy a oblečie si svoj neodolateľný biely oblek(značky Durex) a nasleduje denná rutina, rozcvička, raňajky, rozhovor s sexi Jordan 2 Delta a následný rozhovor s mieseným psychiatrom no proste dovolenka ako bič. Lenže čo, nikto nechce byť zavretý v tomto hotely naveky a tak sa usporadúvajú lotérie ktorou hlavnou cenou je voľný výbeh na ostrov kde môžu všetci behať bosí po pažiti. Lenže čo sa nestane L6E jedného dňa začnú zožierať existenčné otázky a tak sa začne motať po základni, keď tu čírou náhodou zablúdi do vyššieho poschodia zistí že v lotérií neklamali a že výhercovia sa doslova dostanú do raja. A tak L6E schmatne J2E a utečie z tohto hotela aby odrazu zistil hroznú pravdu... Hore “popísaný“ dej je vlastne iba 1/2 celého filmu, hádajte čo tvorí zvyšok???? Áno je tu Bay tak tu nemôže chýbať akcia. Najväčším problémom celého filmu je už 100x omieľané rozpolenie filmu na dva časti podobne ako pri Perl Harbore kde ½ bola romantická a druhá polovica “vojnová“ tu to je rovnako ½ sci-fi a druhá akčňak. Neviem môže to byť problém scenára ale ½ filmu tomu nenaznačuje pretože z tejto tematiky sa dalo vymlátiť rozhodne viac, alebo chyba réžie. Keďže každý chodí na Baya pre akciu tak to asi bude týmto. Avšak Bay zlyháva na celej čiare 1½ filmu ešte celkom ujde a tvári sa ako seriózne sci-fi ale akonáhle sa dostanú hrdinovia na slobodu začína jedna veľká naháňačka. 2 ½ filmu je značne akčná čo by mi ani veľmi nevadilo pretože mám rád akciu ale čo Bay predvádza je katastrofa pocit že všetko som už niekde videl ma sprevádzal celý čas. Už dávno som nevidel aby režisér vykrádal sám seba, niektoré zábery a scény sú presnými kópiami Bad Boys2(naháňačka, namiesto aut zhadzujeme železá, opäť tu máme drsňakou z BB2 a finále presná rekonštrukcia finále BB2. V réžii vidím najväčšiu slabinu celého filmu. Kamera a strih sú opäť bayovské, kamera vždy 10 cm nad zemou v rukách epileptika a strih, videoklip jak sviňa. Herci boli v pohode neboli vo vrcholovej forme ale taký štandard to určite bol. Tento film rozhodne nieje nejaká katastrofa ale pokiaľ ste videli predchádzajúce bayove filmy tak tento nemusíte vidieť pretože všetko v ňom Bay ukázal pretím a nejak mu dochádzajú nápady, je to ten druh filmu ktorý stačí vidieť iba 1x prípadne ak nemáte krátkodobú pamäť tak aj 2x. ()

len.tilka

Myšlenka filmu je neskutečná. Sedíte a jen tiše hltáte každou minutu, poctivě prohlížíte každý kout i lidskou tvář. Ovšem poté, co Lincoln s Jordan opustí svou podzemní kobku, stane se z toho opět jeden z mnoha filmů, kde musíte 5 minut koukat na honičku a střílečku v autech. Možná bych to trochu zredukovala a do toho nasadila ještě nějaké větší a detailnější rozvinutí příběhu. Celkově to ale beru za velmi dobrý snímek :) ()

k.rakonos

Zajímavý námět, slušné trikové scény, jako vždy okouzlující Scarlett Johansson. Jelikož nejsem příznivce akčních a mnohdy přehnaných filmů, tak se mi nejvíce líbila úvodní třetina a závěr, ty akční scény byly uprostřed filmu až moc. Přesto nadprůměrné sci-fi. A vlastně i poselství, kam až může zajít honba za zdravím a mládím u těch bohatších jedinců... ()

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Willis a Foxx zahájí palbu...

Willis a Foxx zahájí palbu...

21.03.2010

Další Bayova apokalypsa?

Další Bayova apokalypsa?

20.03.2007

Žádný strach, král popcornu nehodlá natočit remake Coppolova slavného vietnamského opusu (ačkoli představa je to nadmíru zábavná). Jeden Armageddon mu však zřejmě nestačil a přestože právě dokončuje… (více)

Michael Bay pohořel

Michael Bay pohořel

25.07.2005

Nový mega-projekt režiséra Michaela Baya (Skala, Armageddon) OSTROV sa stal prepadákom ako hrom, keď pri rozpočte 122 miliónov dolárov zarobil v USA za prvý víkend chabých 12 miliónov. V rebríčku… (více)