Ostrov

• USA The Island (více)
USA, 2005, 136 min

V poslední době se stále více zajímáme o klony a už jen čekáme na jejich lidskou podobu. Na Zemi došlo k examinaci, přežilo jen pár stovek výjimečných lidí, vše bylo zničeno. Existuje jediné místo, které stále připomíná Zemi - Ostrov. Dostane se tam jen vylosovaný, ostatní musejí čekat na své štěstí dál. Ale co když to tak není? Co když k žádné examinaci nedošlo? Co když žádný Ostrov neexistuje? Takto začal přemýšlet Lincoln 6-Echo. Je v "Ráji" už 3 roky. Jeho život se mu zdá nenaplněný. Copak je jediným cílem života dostat se na Ostrov? Jeho kamarádku Jordan 2-Delta to však vůbec nezajímá, vždyť vyhrála v losování, jede na Ostrov! Jenže Lincoln své podezření potvrzuje a snaží se zachránit Jordan od jisté smrti. Nejsou lidé, jsou kloni a žádný Ostrov není. Země katastrofou zasažena nikdy nebyla. Utíkají tedy, a protože se nikdo nesmí dozvědět, kdo jsou zač, stíhá je jejich stvořitel všemi možnými prostředky. Na povrchu se pokusí kontaktovat "originál" Lincolna... (TV Nova)

Vitason

Zatím poslední Bayův film se rozpadá na dvě části. V té první sledujeme utopický režim lidí, kteří jako jediní přežili radioaktivní katastrofu a hned ze začátku začne být jasné, že tu něco nehraje. Údajní přeživší jsou totiž klony, které si nechali největší boháči vytvořit pro svoje bezpečí. Druhá polovina je pak klasický akční film přesně v Bayově stylu, kde dva klony utíkají před svými pronásledovateli a to je možná škoda, protože tenhle námět měl mnohem větší potenciál, než jen být dalším obyčejným akčňákem. Jenže etické otázky jsou jen naznačeny a autor je moc nehodlá řešit. Této ideje s lidskými klony docela věřím. Že naše líná společnost postoupí tak daleko, že ženy nebudou chtít rodit (vždyť se to začíná dít už teď) a že lidé budou chtít mít podobnou pojistku. Problém by byl v morální otázce. Vždyť by to bylo, jako zabít sám sebe. I když Ostrov tohle všechno jenom naznačuje a upřednostňuje akci, tak to kvůli zmíněnému tématu není hloupý film. Tak a jak se Bayovi povedla akce? No na jedničku, vše je dynamické, kamera zvládá uhlídat celou tu akci, jsou zde dobře použité filtry nakombinované se silným nasvícením a skvělé vizuální efekty, které společně se zajímavou vizí Los Angeles budoucnosti vytvářejí vizuálně velice zajímavé dílo. Herecky je na tom Ostrov také dobře. Ewen McGregor zvládl svojí dvojroli velice slušně. Nádherná Scarlett Johansson by nemusela hrát vůbec nic a stejně bych byl spokojený:-) Sean Bean jako hlavní záporák taky ujde. Dobře jsou zvládnuty i vedlejší role, ze kterých nejvíce zaujme hláškující Steve Buscemi, Djimil Hounsou jako velitel komanda, které pronásleduje uprchlé klony a Michael Clarke Duncan jako klon slavného fotbalisty. K tomu všemu hraje velice solidní hudba. Jediné co tedy může na Ostrovu opravdu mrzet je promarnění dobrého námětu z etického hlediska. P.S. Nevyrobil by mi někdo taky Scarlettin klon? ()

eLeR

Herecké obsadenie sympatické, tempo slušné, nápad nie zlý, cením aj muziku, ale v konečnom dôsledku celkom blbinka, teda hlavne v druhej polovici .. no ale zábavná. 3,5* ()

klerik

Nedajte sa odradiť tým, že to u amíkov prepadlo! Bay sa vykašľal na Bruckheimera a natočil inteligentný sci-fi triler. To inteligentný však berte s rezervou, lebo logika tam občas dostane na frak, ale film nadhadzuje celkom zaujímavé otázky. Najväčšie plus filmu je jednoznačne nadupané tempo (aj napriek dlhšiemu úvodu) a vynikajúca akcia. Útek je plný adrenalínu, že aj John Anderton by mohol závidieť. Zábery sú spomalené, kamera sa otáča... A automobilová naháňačka dokonca šliape na päty tej z BAD BOYS 2. Na konci film síce spomalí, aby mohlo na povrch vybehnúť predsa len trochu pátosu. Ale už si predsa začíname zvykať, že Michael robí poslednú štvrťhodinku svojich filmov, aby americké detičky vedeli, čo je správne... ()

Chrustyn

Když se o filmu řekně, že to je propadák neznamená to, že je špatný a "Ostrov" to potvrzuje. Bay trochu zvolnil tempo, ubral na akci (i když automobilová honička je perfekt) a pokusil se trochu přemýšlet. Sice občas klopýtne ale nápad to je zajímavý a kouká se na to velice dobře. ()

SeBig

Námět je super, ale na můj vkus příliš dlouhé a hlavně nažloutlé. Po opětovném shlédnutí shazuji jednu hvězdici. ()

LaciLC

Bay dokázal dosť vážnu sci:fi zápletku skombinovať s perfektnými akčnými scénami a tá dĺžka taktiež nevadí pretože film absolútne nenudí a má sympatické hlavné duo. ()

Crocuta

Bez ohledu na (dle mého soudu velmi dobré) zpracování, se "Ostrov" zabývá tématem, které neustále nabývá na aktuálnosti. Chov klonů jako lidského dobytka, určeného k dodávání náhradních dílů je možná už jen otázkou času a snímek M. Baye nám tak ukazuje jednu z možných verzí zářných zítřků, do kterých lidstvo směřuje. ()

Zazie

První půl hodiny jsem měla pocit, že koukám na kombinaci Sexmise a Minority Report. Pak se z toho vyklubal celkem slušný akční filmeček s dost zajímavou myšlenkou. Tedy až na ten příšerný střih hlavně ve střední části. ()

Yardak

Ewan McGregor v dosti netypické roli, ale zvládl ji na jedničku. Velmi povedené Sci-fi. No a jako třešnička na dortíku je Scarlett Johansson:o)). 90 %. ()

mat.ilda

Na můj vkus moc akční sci - fi, nicméně musím ocenit zajímavý námět, vtipné pasáže, chvílemi až reportážní nasnímání obrazů a velmi dobré herecké výkony. Z automobilové honičky, výbuchu vrtulníku a krkolomného pádu z mrakodrapového poutače jsem byla sice nadšená asi jako z reklamy na "hnutí za dobrou snídani", ovšem pokud jste příznivci roztřesené akční kamery M.Baye a rychlých letů i pádů, není co řešit. ()

Stanislaus

Pro mě nejlepší snímek od Baye, kterému chybí jen kousek k dokonalosti. Jde o skvělou směs sci-fi, dramatu a akce a to celé okořeněné špetkou romantiky. K tomu všemu hraje neuvěřitelná hudba, jejímž autorem je pro mě donedávna neznámý Steve Jablonsky. Námět byl naprosto precizně promyšlený a vůbec jsem se v ději neztrácel. Vizuální efekty byly pečlivě udělané a působily přesvědčivě. Zkrátka jde o jeden z těch lepších filmů s originálním a neokoukaným tématem, kterému by slušela kratší stopáž, ale i to se dalo překousnout. ()

sharky

Jo tak tohle má být ten jiný Bay!? pravda, akční scény jsou nečekaně přehledné a záběry na americkou vlajku tu taky nejsou, ale že bychom se dočkali nějaké hlubší myšlenky, to se zrovna říct nedá. ()

anais

Klasický Michael Bay. Každičký záběr je vypilovaný do nejmenšího detailu, velkolepé záběry kamery, monumentalita, očividná nákladnost. I přesto tento film působí skromněji, a v podstatě i sympatičtěji. Není tu ta až absurdní snaha ukazovat americké národní znaky, tak typická pro ostatní Bayovy snímky. Film se od nich liší i tím, že se Bay nesnaží rovnou sázet na akci a na emoce, ale chce diváka napnout, pomalu mu odhalovat jednotlivá tajemství. V tom je film opravdu vydařený a neradil bych nikomu, aby si před zhlédnutím o ději cokoliv zjišťoval. Z počátku je tedy dávkováno nezvykle málo akce, pak tempo trochu zrychlí, akce zbombastiční, bohužel na úkor onoho tajemna, které se zprvu daří budovat. Bay natočil svůj první dospělý film. Ještě se sice potýká se svou zálibou ve velikášství, ale snaha je to příjemná. ()

Jinny

Scénáristé se inspirovali, čímkoliv je napadlo - včetně Báječného nového světa Aldouse Huxleyho nebo Matrixu. Napadá mě srovnání s o čtyři roky starší Minority Report - a Bayův film prohrává na všech frontách. Snad nejvíc zamrzí absence typicky Bayovského humoru. Společně Seanem Pennem mu pak přeju rakovinu konečníku, jestli se ještě jednou pokusí natočit něco vážného. ()

Roman.Ticka

Herecké obsazení kromě Beana a Buscemiho nepatří mezi mé vyvolené, takže po této stránce slabota. Obsahově to nebylo špatné, ale postupně se děj zamotával a místo odpovědí na otázky přibývalo efektů a akce, které jsem už viděla jinde a lepší (Sexmise, Pátý element, Akta X, Smrtonosná past). Formálně se režisér snažil, ale nějak to nebylo ono. A podstatná složka v dobrém filmu mi chyběla nejvíc - emoce. Závěr vyzněl dvojím směrem, buď typicky americky klišovitě nebo vizionářsky ve smyslu jsou mezi námi i jiní než ostatní. To, že jsem se někdy ptala proč a nač, ještě neznamená, že jsem klon, nebo ano?!☺ ()

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Willis a Foxx zahájí palbu...

Willis a Foxx zahájí palbu...

21.03.2010

Další Bayova apokalypsa?

Další Bayova apokalypsa?

20.03.2007

Žádný strach, král popcornu nehodlá natočit remake Coppolova slavného vietnamského opusu (ačkoli představa je to nadmíru zábavná). Jeden Armageddon mu však zřejmě nestačil a přestože právě dokončuje… (více)

Michael Bay pohořel

Michael Bay pohořel

25.07.2005

Nový mega-projekt režiséra Michaela Baya (Skala, Armageddon) OSTROV sa stal prepadákom ako hrom, keď pri rozpočte 122 miliónov dolárov zarobil v USA za prvý víkend chabých 12 miliónov. V rebríčku… (více)