Ostrov

• USA The Island (více)
USA, 2005, 136 min

V poslední době se stále více zajímáme o klony a už jen čekáme na jejich lidskou podobu. Na Zemi došlo k examinaci, přežilo jen pár stovek výjimečných lidí, vše bylo zničeno. Existuje jediné místo, které stále připomíná Zemi - Ostrov. Dostane se tam jen vylosovaný, ostatní musejí čekat na své štěstí dál. Ale co když to tak není? Co když k žádné examinaci nedošlo? Co když žádný Ostrov neexistuje? Takto začal přemýšlet Lincoln 6-Echo. Je v "Ráji" už 3 roky. Jeho život se mu zdá nenaplněný. Copak je jediným cílem života dostat se na Ostrov? Jeho kamarádku Jordan 2-Delta to však vůbec nezajímá, vždyť vyhrála v losování, jede na Ostrov! Jenže Lincoln své podezření potvrzuje a snaží se zachránit Jordan od jisté smrti. Nejsou lidé, jsou kloni a žádný Ostrov není. Země katastrofou zasažena nikdy nebyla. Utíkají tedy, a protože se nikdo nesmí dozvědět, kdo jsou zač, stíhá je jejich stvořitel všemi možnými prostředky. Na povrchu se pokusí kontaktovat "originál" Lincolna... (TV Nova)

TheEvilTwin

Tohle je Bay v nejlepší formě a jeho rukopis jde poznat, protože Ostrov obsahuje možná zatím nejzajímavější filmový nápad, stejně tak strhující akci i technické vychytávky (klony, nanoboty...) a já nechápu, jak jsem tohle mohl tak dlouho odkládat. Herecky prvotřídní výběr (Black Widow, Ned Stark, Obiwan..), scénáristicky je film vymazlený a technicky i vizuálně je to klasicky kvalitní Bayovka, která nemá jedinou chybu a na rok 2005 je to teda neskutečný nářez. Ať už první půlka v “továrně”, která od začátku nepustí pozornost, a ve které začíná mrazivá, dusná a znepokojivá atmosféra, tak druhá část honičky ve městě - obě jsou dostatečně poutavé a já jen s otevřenou pusou čekal na závěr. Nehledě na to, že Ostrov je přesně ten typ “vizionářského” filmu, který divákovi nasadí do hlavy brouka, o kterém bude ještě dlouho přemýšlet a který vznáší zajímavé, technologicko-etické otázky. Současně mě baví, jakou vizi měl Bay v 2005 o roku 2019, ve kterém se film odehrává - levitující vlaky, létající motorky apod. :D Neskutečná kvalita, která mi po Marksmanovi hezky spravila chuť. ()

Othello

Slabší 4. Rozhodně ne však proto, že Bay udělal rozjetý akčńák z látky, ze které by někdoj jiný udělal Blade Runnera -). Spíš jsem se v tom občas tak nějak ztrácel a kdyby kamera na chvilku postála na místě vůbec bych se nezlobil. Jinak asi nejvíc logických lapsů, co jsem v poslední době viděl. ()

Deschain

To, čo na Bayovi majú jeho fanúšikovia radi (pravdepodobne), mňa nudí. Všetky tie výbuchy, naháňačky, výbuchy, rozbíjačky, naháňačky a tak. Zív. Ale Ostrov, ani vlastne neviem prečo, bavil výborne. Tak určite že sa na tom podieľali najmä Ewan, Scarlett, Steve a Sean. A tak určite som ani nečakala, že to bude také vtipné. A ako správnemu fanúšikovi slaniny a Kevina mi sadli aj metafyzické rozjímania, prečo Ewan nemôže mať na raňajky slaninu a čo je to vlastne to tofu. Že čo to tu bľabocem? Ále nič, štyri za príjemnú zábavu. Aj keď ten koniec, v ktorom sa všetky biele mravce happy-endovo vyrojili spod zeme, smiešny. A jo, za Seana si značím krížik. ()

Ivoshek

Nápad to je super. Neříkám, že úplně originální, ale super. Něco mezi Matrixem a některými dalšími anti-utopickými filmy. Potíž nastane tak v půlce, kdy se to přetočí do Transformers. Ten vizuální styl plný rychle akce a výbuchů není špatný, jen by se hodil jinam. Jako celek mírný nadprůměr. ()

Xeelee

Abych to shrnul, Ostrov je povedenej slepenec špatnýho scénáře s plochými postavami, nelogičnostmi a pár prapodivnými zvraty v naprosto úchvatném temném akčním kabátku. Po většinu filmu jsem naštěstí měl pocit, že speciální efekty vypráví příběh (i když slabší) a ne naopak, což je rozhodně velký plus. ()

Thomick

Tahle sci-fi magořina mě opravdu nijak zvlášť neoslovila. Začalo to leknutím spolu s husinou a pokračovalo to v nevídaně uhozeném stylu. V prvopočátku to mělo mimo jiné bavit – já se usmál všehovšudy jednou. Celá vize měla patrně nadchnout – mně přišla zbytečně přitažená za vlasy. Hrdina klasický – rebel, co postupně odhaluje hnusy všude okolo v místě, kde je násilně držen – ale to přece není nic nového pod sluncem. Jediné prvky originality, které tedy může Bay nabídnout, jsou promakané triky s poselstvím „poděsit a zároveň si říct o uznalé pokývání hlavou“. To se režisérovi jakž takž povedlo, všechno ostatní však spíše dokresluje typický béčkový look. V momentě, kdy oba hrdinové konečně utečou ze zajetí, se sice srozumitelně dovídáme, jak se věci skutečně mají (a pak postupem času nám jsou jen tak mimoděk předhazovány i jiné doplňující informace), avšak zároveň načínáme další ohranou kapitolu – cestu ublíženého dua „náctiletých“ za osvětou všech podvedených pozemšťanů. Neříkám, že mě pak ona pouť nudila, akce to nebyla věru špatná, ale až příliš často připomínala honičky z „Kobry 11“. Auta bouchala, L.A. se rozpadalo, hrdinové zvesela přežívali nemožné a zdánlivě se řítili vstříc pohádkovému konci. Ten se k mému údivu nekonal. Scénář v posledních dvaceti minutách nabyl vlastní tváře a film jsem si konečně mohl užívat se vším všudy. Snad jen škoda poněkud kýčovitého happy endu, ten nemusel být. Nicméně abych své dojmy na závěr zesumíroval: Nepříliš výrazné herecké výkony (McGregor neoslnil, Scarlett naopak oslnila jen svým zevnějškem), slabá první polovina, efektní poutavá režie a klasicky geniální Jablonského hudební podklad dávají dohromady slušných 55%. ()

Ilicka

Dobré to bylo, zběsilejší kameru jsem viděla naposledy u Domina... Na nelogičnosti v ději a na scény, u kterých jsem se s nevírou pousmála, zapomenu. Líbilo se mi to... A hlavně: Konec dobrý, všechno dobré... ()

ARI50

Točil Michael a je to jediný herec který natočil každý film kde jsem spokojený kde jsem nedal nikdy dvě hvězdy a je prostě borec, nadupaný příběh nadupaná akce výborné scény musím chválit protože tenhle režisér vy jak dobře natočit film. ()

Ištván87

První půlhodina filmu mě trošku zmátla a vedla mě k milné domněnce, že se Michael Bay trošku zklidnil, ba co víc, že se rozhodl jednou natočit kvalitní film, a tak mi nevadila ani naprostá nepůvodnost příběhu. Tento názor ovšem pozvolna vyprchával, sotva se hrdinové dostali na denní světlo. Pak se to zase trošku zlepšilo při sledování jejich dětské naivity a hlavně při společných scénách Ewana McGregora s Ewanem McGregorem. Ovšem v závěru filmu už bylo jasné, že se zase něco nepovedlo. Zvláště "přeměna" Djimona Hounsoua ve správňáka nejryzejšího charakteru byla dost otřesná. Škoda. ()

kajda.l

Bayův dvouhodinový pokus o sofistikovaný videoklip. Nuda!! Kterou nezachrání, ani svůdná Scarlett s charismatickým Emanem. ()

Bauer

Michael Bay se pustil do sci-fi filmu a povedlo se mu to dobře.Ale čekal jsem o něco málo více ale i tak se jedná o velice povedený film s výborným Ewanem McGregorem a krásnou Scarlett Johansson, která taky hraje slušně.Plus dobrá hudba,dobré automobilové honičky ,dobré efekty a máme silně nadprůměrnej film.Pro mně osobně je to 4,5* ()

mm13

V rukách iného rozprávača by sme v súvislosti s Ostrovom rozprávali o neobyčajnej čistote, ktorá určila formu a dotvárala príbeh. Takto je to ale iba akási neobyčajná priezračnosť(?), čo robí tento snímok natoľko príťažlivým, až dovoľuje pozabudnúť na celý rad nedotiahnutostí v závere. Prvá polovica je ale vážny výkon - takto popcornovú totalitu (plne funkčnú!) nikto nikdy nepredstavil a už asi ani nepredstaví. Aspoň v tomto smere patrí Ostrovu čestné miesto v dejinách kinematografie. A viete vy čo?! - pre tentokrát mi to úplne stačí a to tiež vďaka dvojici hlavných predstaviteľov, ktorým to spolu veľmi preveľmi sluší. S nimi by som si kľudne pozrel aj oveľa väčšiu hlúposť... (priznávam bez mučenia, že hrajú tu Mr. Bruise s Mrs. Bollox tak nadávam až ma mažete) ()

becki_tu

Michael Bay mě znovu dostal. Po převratné Skále dokázal, že když chce a má pod rukama dobrý scénář, tak umí natočit opravdovou lahůdku. Ve filmu nechybí žádná z jeho typických filmařských vychytávek, které navíc bezchybně doplňují herecké výkony Ewana McGregora a okouzlující Scarlett Johansson a dokonale famózní hudba Stevea Jablonskyho. Asi ne každý bude sdílet moje nadšení, ale mě tahle sci-fi akčňárna nesmírně sedla a královsky jsem se bavil. A to i po druhém zhlédnutí. V mých očích je to zkrátka starý dobrý (resp. výborný) a často kritizovaný Michael Bay. ()

JASON_X

Dlouho mě mrzelo, že The Island nebudu moci ohodnotit aspoň čtyřmi hvězdami kvůli jeho skákavé kameře, která ho místy (hlavně v akčních scénách) totálně zmrvila (vím, že se opakuju stále dokola, ale bohužel se stále dokola opakuje i tenhle idiotský způsob filmování). Jeho sci-fi příběh, ač standardně hloupoučký, byl zároveň poutavý a zábavný (a jistě leckomu připomene leckteré jiné filmy nebo knížky), dávka akce i napětí nadprůměrná, výprava grandiózní, triky bombastické, Scarlett to moc slušelo a svou účastí mě potěšil Steve Buscemi, jehož postava sice děj trochu rušivě odlehčuje, ale bavila mě; prostě by to mohl být skvělý oddechový film mého oblíbeného typu "béčkový scénář, áčkové zpracování". Ale divácký zážitek mi nakonec zkazila nejen mizerná kamera, ale i přemíra nevkusného, polopatistického a klišovitého patosu, ze kterého jsem se hnusem několikrát málem pozvracel. Takže nakonec jen tak tak tři. Škoda, námět je totiž myslím hodně dobrý, chopit se ho třeba takový Nolan nebo Scott, mohla to být prvotřídní pětihvězdičková záležitost. ()

Sawy

Když jsem se na film jednou díval poprvé,musel jsem jej po hodině vypnout,tak moc mě to nudilo.Dal jsem jednu hvězdičku,ale včera jsem se rozhodl dát Bayovi ještě jednu šanci a podívat se znova.Musím uznat,že na jednu to není,minimálně vizuální stránka a triky jsou velmi dobré a Steve Buscemi jako obvykle válí.Ale jinak je to vrcholný podprůměr,nejslabší Bayův film.Ewan ani Scarlett mi nevadí,ale tady byli oba hodně slabí,jejich role byly mizerně napsané a nedokázal jsem jim fandit nebo se o ně bát.Michael si měl rozmyslet jestli chce točit seriózní sci-fi o klonování nebo normální akční blockbuster,protože dohromady to prostě skloubit neumí a na plátně se to tluče.Když dojde na akci,je nepřehledná a nezajímavá.Je to škoda,protože námět nebyl špatný a mohl být až kultovní.To se ale rozhodně nepovedlo.35 % ()

Shaqualyck

Michael Bay vstoupil na tenký žánrový led etických dilemat... A veškeré pokusy o případnou mozkovou aktivitu divákovu pro jistotu přebíjí explozivní akcí, kterou tenhle kovboj s Marlborem za kloboukem prostě umí jako málokdo. I reklamu na plenkové kalhotky by určitě natočil nejmíň za 20 melounů tak, že by se stala předmětem seminářů na FAMU. Pro tentokrát Vám to ještě vyšlo, pane Bay, ale v rámci zachování duševního zdraví publika doporučuji podobných přesahových experimentů okamžitě zanechat a držet se Transformerů, tam Vám to jde přecijen o dost líp. ()

ScarPoul

Najlepší Bay. Inteligentný, zábavný a svojský. Skvelý soundtrack a perfektná chémia medzi hlavnými predstaviteľmi. Myslím si, že v rámci jeho tvorby sa jedná o dosť prehliadaný a nedocenený film, pričom ukazuje režisérové kvality a cit pre výstavbu príbehu. A má to super epické scény a skvelo načasované vtipy. ()

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Willis a Foxx zahájí palbu...

Willis a Foxx zahájí palbu...

21.03.2010

Další Bayova apokalypsa?

Další Bayova apokalypsa?

20.03.2007

Žádný strach, král popcornu nehodlá natočit remake Coppolova slavného vietnamského opusu (ačkoli představa je to nadmíru zábavná). Jeden Armageddon mu však zřejmě nestačil a přestože právě dokončuje… (více)

Michael Bay pohořel

Michael Bay pohořel

25.07.2005

Nový mega-projekt režiséra Michaela Baya (Skala, Armageddon) OSTROV sa stal prepadákom ako hrom, keď pri rozpočte 122 miliónov dolárov zarobil v USA za prvý víkend chabých 12 miliónov. V rebríčku… (více)