adamcik.patr

Steve a Dustin, co k tomu dodat. A nejlepší scéna samotky na světě!! Jen ta scéna sama o sobě si zaslouží 5 hvězd. Dále strhující děj při útěku a trochu komedie. A to nejlepší je to podle pravdy a proto mé hodnocení. ()

kubilov

Na jedné straně film opěvovaný, když dokonce padají i slova o tom, že je Motýlek lepší než Shawshank, s čímž sice souhlasit nemůžu, avšak minimálně drsnější je rozhodně, a na druhé straně film kritizovaný, zejména pak fanoušky knihy, kteří se opět a jako vždy nesmířili, že prakticky jakákoliv kniha se v celém svém obsahu do filmu nacpat NEDÁ! Já osobně se pak stavím spíše k první části diváckého spektra, nicméně s tím, že bych si přesto představoval zpracování hned v několika bodech krapet jiné, ale celkový dojem mám i tak velice kladný. Atmosféra pořádně drsného vězení byla dostatečně depresivní a brutální několikaletá samotka pak ještě o pěkných pár levelů horší. K tomu vynikající Steve McQueen, od něhož to byl dost možná nejlepší výkon v celé jeho kariéře, podporovaný už klasicky velice kvalitně hrajícím Dustinem Hoffmanem... a já si stejně vždycky myslel, že jeptišky jsou ty největší kurvy. ()

Guran

Snímek odehrávající se ve vězeňském prostředí. S takovými filmy mám bohaté zkušenosti, zkrátka tyto filmy na mě zanechal hluboký a nezapomenutelný zážitek. Bohužel Motýlek je jeden velkej zádrhel. Snímek, který na venek nevypadá vůbec zle. Steve McQueen a Dustin Hoffman se dali dohromady a opravdu jsem byl na celé tohle dílo zvědav. Bohužel film má velice slabou dějovou výpravu a dlouho trvá, než se začne něco dít. Pak postavy na mě nepůsobili dojmem, že bych jim měl fandit, ani postava McQueena. Celá dlouhá stopáž mě po půlce filmu nenechala chladným a musel jsem film posouvat, protože se mi zdálo, že film potřebuje víc sestřihat. Příběh mě pak přestal zajímat a film jsem musel přetočit na konec, abych viděl, jak tedy naši dva hrdinové dopadnou. Jedná se o jeden z nejslabších snímků z vězení. ()

Pitryx

Jasně že to nešlo natočit podle knihy, To by byl hodně dlouhý seriál. Kdysi se mi film moc nelíbil, právě ve srovnání s knižní předlohou. V současné době jej považuji za velmi dobrý, hlavně Dustin Hoffman v roli Degy je naprosto excelentní. Zcela výjimečně se povedl i dabing. Shledávám jen málo proti, takže hodnocení je skoro u špičky. Skoro. Stále jej považuji za jakýsi doprovodný film ke knize. ()

Gamekeeper77

Asi i kdybych nečetl knihu, stejně bych se nudil. Zdlouhavé, nezáživné, ke konci skoro až nesnesitelné. Buď měl mit film o 50 minut méně, nebo v něm mělo být při stejné stopáži více, rozsah předlohy by to bez problému umožnil . Bohužel to dopadlo jak to dopadlo :-(. 50%. ()

PAVLIS

50% Zajímavé svědectví francouzské koloniální éry a jedné nezlomné vůle. Bohužel ale natočené dost rozvlekle... ()

0verseer

”Hey you bastards, I'm still here!” Nezlomná túžba po slobode a neprestajný zápas o jej znovuzískanie až do posledného dychu v podaní excelujúceho McQueen-a. Tak jedinečná atmosféra plná zúfalstva a beznádeje sa len tak nevidí. Alcatraz proti tomuto pôsobí ako hotový ráj na Zemi. Či už džungľa alebo samotka, ostrov je peklom všade. A ani mimo neho to rozhodne nie je žiadna výhra. Zvlášť ak pobrežnú hliadku tvoria žraloky a najbližšími susedmi nie je nikto iní ako lepráci. Každá snaha o útek tak vedie k ešte viac devastujúcim dôsledkom a v momente, keď je vysnená sloboda už-už na dosah sa behom okamihu všetka nádej opäť rozplynie. Celkovým spracovaním už dnes pôsobí na americký film trochu zastarane a “jednoducho”, spomínaná atmosféra a idea však ostávajú rovnako silné aj po rokoch. 8/10 ()

PlayEasy

Kdyby byla vystřižena část mezi útěkem na lodi a chycením v klášteře, s plným hodnocení bychom neváhali. To je snad jediná chyba, protože výkony, hudba, kamera - dokonalé. Pro filmy z vězeňského prostředí máme slabost a tady jsme byli sice trochu zklamaní, ale také velmi okouzlení a to se často nestává. 75% ()

adamix

Rovnako, ako bol pre Paula Newmana FRAJER LUKE, je pre McQueena MOTÝLIK. Filmy z väzenského prostredia boli obsahovo i herecky pre mňa vždy zaujímavejšie, ako množstvo oplácaných krimitrilerov a drám bez štipky zaujímavej iskry. PAPILLON je chladná prvodojmovka so zaujímavými (upršano-blatisto-prašnými) exteriérmi, kde sa emočný výsledok zjaví v záverečných minútach, kde Motýlik dosiahne konečne vytúžený nádych slobody (s povestným záverečným výkrikom). McQueen sa doslova derie z  horúceho guajanského Pekla. Psychické stvárnenie jeho stavu počas dvojročnej samotky je bravúrne, rovnako ako jeho podoba staro vyzerajúcej, vyziabnutej trosky stále silne veriacej v možný útek. Tento film je riadna sila. Dokonca aj dialógy sú tu občasné, dojmy či pocity hlavných postáv musíte vyčítať s detailných záberov ich tvár. Darmo, sloboda má a vždy bude mať nevyčísliteľnú hodnotu. U mňa 5* a 90%. ()

mrclTV

Ako sa často zvykne hovoriť - kniha bola lepšia (a v tomto prípade celkom výrazne). Tento film sa predlohy drží iba veľmi voľne, udalosti sú v inom poradí ako v knihe a množstvo vecí je vynechaných alebo výrazne zjednodušených (čo sa dá pochopiť, veď 600 strán nie je málo). Ale čo nechýba sú pôsobivo spracované pasáže zo samotky so surrealistickými výjavmi. No celkový výsledok je aj tak pomerne vlažný, film nema ten drive knihy, kde hltáte jednu stranu za druhou (a to je ich celá kopa). Možno táto verzia jednoducho nezostarla najlepšie. Budem pomerne prísny, ale je to len za 3*. ()

George8

Mám rád vězeňské filmy, ale tady ten je naprosto brilantní. Víte, co jsem na Motýlkovi vždycky obdivoval ? Že se za žádných situací / okolností nikdy nenechal něčím nebo někým zlomit. Touha po svobodě - to je jediné, co k tomu říci. Nádherný a dechberoucí příběh. McQueen s Hoffmanem a s panem režisérem jsou skuteční šampioni ! Smekám. ()

PlysovyMacko

Film podľa predlohy napísaná skutočným Motýlikom,  ktorú som ako dieťa čítala. Je neskutočne co všetko zažil. Príbeh je plný špiny a beznádeje, ale hlavný hrdina sa odmieta vzdať nech to stojí co to stoji. Najsilnejšie momenty sú pre mňa roky na samotke,  fyzická premena je dosť drsná. Film vyzerá realistický a svetlou chvíľou je priateľstvo s Degom. Zaujímalo by ma v akom časovom rozpätí sa príbeh odohráva. ()

ostravak30

Novodobou verzi Motýlka jsem viděl před touto původní. Dnes musím říct, že každá má něco do sebe. Steve McQueen i Dustin Hoffman jsou výborní. Stejně jako v remaku i zde se podařilo vytvořit působivou atmosféru, hlavně na samotce. Exteriéry prostě vypadají skvěle a i další průběh je dramatický, ale napínavý. Nerozlišuji mezi oběma verzemi, která je lepší. Jsou jiné a přesto tak podobné. A každá má něco do sebe. A ať už je nakonec celý příběh pravdivý nebo ne, tak jako tak je působivý, včetně toho, že něco takového bylo v moderní zemi možné. Na druhé straně...víme snad o lidech, kteří by si podobnou věznici jistě zasloužili. ()

hrumsrt

Kdybychom dělali žebříček z aktuální topky právě do roku 1973, tedy před Vánoci, kdy byl Motýlek předveden světu, prsil by se vysokým patnáctým místem.. Setkání dvou obrovským hereckých osobnost, mladého Dustina Hoffmana, kterého ještě velká herecká kariéra čeká, a Steve McQueena, kterého už miloval celý Hollywood.. Pár let po svém megahitu v podobě Planety Opic si Franklin Schaffner zkouší něco jiného a k převedení se mu dostal scénář přepisující vzpomínky bývalého trestance Henriho Charriera, který se z pozice váženého podnikatele z oblasti zábavy ozval o svém životě, a i když právě jméno tohoto Francouze je po celou dobu skryto pod přezdívkou Motýlek. Navíc Charriere po celý život přísahal, že všechno, co do svých pamětí zapsal je pravda, na čemž si pravidelně smlsávali kdejací literární a nakonec i filmový kritici.. Devízou Motýlka navždy bude jeho obsazení, které stojí na ústřední dvojici. A souhlasím, Steve McQueen jako hlavní hrdina je naprostým držákem celých dvou a půl hodin, jen ten dementní Hoffman je místo otravnější.. Motýlek je takový "Kajínek" amerických vězňů, který se soustavně pokouší opustit tropický vězeňský komplex s nádechem galejí uprostřed Francouzské Guyany, akorát že pokaždé neúspěšně. A když vás zradí i jeptišky už to opravdu nemá cenu... Jedná se dosti dlouhý film, kterému několikrát kolísá tempo a taky někdy mám pocit, že se točí celý příběh jakoby v kruhu bez větší gradace.. Problémů tu pár je a není to ani zdaleka tak poetické jak Shawshank, naopak spíše sazí na realističnost než na poetismus, kterým jsou vězeňská dramata už trošku nakažená. Ovšem jako celek to je krásná představa o svobodě, která ani na exotických místech z nikoho nezmizí. Motýlek stárne a je na filmu znát, že mu už těch 50 let je, ovšem třeba takové masky posouvající hlavního hrdinu v čase nemají chybu.. I když jsem měl problém to dokoukat naráz a někde ve druhé třetině už to bylo už jen o přešlapování, tak zkrátka samotné finále je super. A stejně jako pro hlavního hrdinu, tak i mě každý útěk přišel jako uvolnění rutiny a příjemné zpestření po němž opět následoval vězeňský dril... Co to je za svět, kde Vás udá i jeptiška! 75% ()

MartinTerran

Film dobrý se zajímavou myšlenkou a nezlomné touze po svobodě, ale na dnešní poměry nemá dynamiku a místy může působit nudně. Film je velmi syrový a uvěřitelný až na tu neuvěřitelnou smůlu hlavní postavy, ale takové už příběhy ze života mnohdy jsou. Herecky to bylo dobře zahrané. Jen jsem nepochopil co se stalo s těmi "indiány" či proč ho nevzali s sebou. Hodnocení: 74/100. ()

subic

Francie se vás vzdala, jak tu stojíte. Zapomeňte na Francii. Já vlastně do dneška nevím, kdo hrál toho potetovaného v obličeji v té džungli, když utekli. Indiáni ho zachránili a kurvy jeptišky ho práskly. Ale ani tak to nevzdal. Prvně jsem to viděl někdy v devadesátkách v dabingu od Zero pro TV Nova. 9/10 ()

helrohir

Silná väzenská dráma, ktorú ešte viac umocňuje prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. Špičkové výkony dvojice McQueen a Hoffman zvýrazňujú bezútešnosť a ponurosť deja, a zároveň prehlbujú emocionálnu zložku filmu. Film je v niektorých chvíľach až trýznivý na pozeranie, ale občas má tendenciu trochu sa naťahovať. Vo filme je mnoho scén, ktoré sú úplne bez dialógov a hovoreného slova, a sú postavené len na vynikajúcej kamerovej práci zachytávajúce výrazy hercov. Prvá polovica mi prišla trochu pútavejšia, neskôr sa tempo mierne spomalí, ale zároveň smeruje k vynikajúcemu zakončeniu celého príbehu. 80%. ()