Obsluhoval jsem anglického krále

• Slovensko Obsluhoval som anglického kráľa (více)

Číšník Jan Dítě toho v životě prožil mnoho a ocitl se nahoře i úplně dole. Začínal jako prodavač párků na nádraží, ale od chvíle, kdy poznal magickou moc peněz, toužil stát se milionářem. V hotelu U Zlatého města Praha poznal Jan zkušeného cesťáka a velkého labužníka Waldena, který mu dal řadu dobrých rad. Díky němu také nakrátko získá místo v luxusním hotelu Tichota, odkud odejde do pražského hotelu Paříž, bravurně ovládaného vrchním Skřivánkem, vzdělaným mužem, mluvícím mnoha jazyky a hrdým na to, že měl tu čest obsluhovat anglického krále. Od něj se Jan mnohému přiučí. Když nenápadně podrazí nohu oblíbenému číšníkovi hoteliéra Brandejse, postoupí na jeho místo a začne obsluhovat v salónku, kde se scházejí milionáři k opulentním hostinám. Vrcholem jeho kariéry je hostina, kterou uspořádá habešský císař, a za niž Jan získá řád místo pana Skřivánka. Z hotelu Paříž je vyhozen poté, co se v napjaté politické situaci po zabrání Sudet začne scházet s fanatickou Němkou Lízou. Ta ho jako partnera odmítá, protože není Němec, když si však Jan vzpomene na německé předky, vezme ho na milost a v době, kdy jsou čeští vlastenci popravováni po atentátu na Heydricha, se za něj provdá. Jan se vrací jako číšník do hotelu Tichota. Zatímco fanatická Líza odjíždí na frontu, Jan sbírá známky, které budou mít po válce velkou cenu, jak mu poradil pan Walden, který skončil v plynové komoře. Zahyne také Líza a Jan si po válce koupí za známky hotel Tichota. Skutečně se stane milionářem, ovšem jen nakrátko. (TV Nova)

PaRi

Jistě, Menzelův návrat není až tak oslnivý, jak mu mnozí předhazují ale pořád tato jeho adaptace Hrabalova románu značně převyšuje to, co se v kotlině zvané Česko točí po roce 1989, a to i přes záplavu samooceňování v podobě Českých lvů. Může mi někdo říci, jakou hodnotu má Český lev ve světě? Prodává se takto oceněný film lépe? Považuji cenu poroty v Berlíně za cennější trofej, než udělení českého lva. Ostatně myslím, že i Jiří Menzel to tak vnímá. Románovou předlohu jsem četl ještě v samizdatovém vydání, ale tohle dílo si člověk pamatuje podrobně i po jednom přečtení. Jistěže můžeme Mezelův film rozebírat ze všech možných i nemožných úhlů, mě ale takováto adaptace románu nijak neurážela, na rozdíl od jiných adaptací, mnohdy světových děl, režiserskými hvězdami. Tyto adaptace mnohdy původní dílo zprzní k nepoznání, a to především proto, že režisérská hvězda má pocit, že je lepší než autor sám. Něco takového jsem u Jiřího Menzela nikdy nepozoroval a všechny jeho literární adaptace jsou filmové skvosty nebo alespoň, jako u tohoto Hrabalova románu, nemizí původní duch předlohy. ()

Nostos

Film dívající se na nacistickou vládu nad naší zemí vlastně z opačné strany. To ve mně vyvolávalo občasný nával nechuti a odporu a tak sem byl rád, když film z toho období pomalu vyplul a dal se směrem k totalitě. Píšu tu o této části filmu proto, že byla jediná, která mě něčím opravdu zaujala. Na film, který zase musel sloužit knižní předloze, a to skvělé knižní předloze, je to dobrý výkon. ()

KdG

Musim uznat že film mě sednul. Moc pěkná výprava, jemný humor, a skvělá nostalgická atmosféra. To se dnes už moc nevidí. ()

Tiiso

Spíše než k filmu chci říci, že to neustálé posuzování jestli kniha je lepší či film mě pomalu nutí k tomu, abych řekl zda by nebylo lepší, kdyby se prostě adaptace netočili. Člověk pak má tendence konfrontovat tyto tak dvě odlišná umění. Kniha je kniha a film je film. Co na tom stále hledat a pozorovat. Možná kdyby tvůrce knihy napsal scénář, udělal jak kameru tak režii a zahrál si hlavní postavu...pak by to snad mělo smysl. Film je průměrně dobrý s jasným rukopisem pana Menzela. ()

BaronX

Nevím co přesně jsem od tohoto filmu očekával, ale jedno je jisté, nejsem zklamán ani nijak závratně nadšen. Chtělo by se říct stále stejný Menzel a pořád ten střelený Hrabal ;-) Ivan Barnev hrál skvěle, Kaiser si odvedl své, nahé dívky taky očka potěšily, jen ta Julia, no nevím. Každopádně taková blbůstka udělaná pro radost, a jako takovou ji musíte brát - pak budete spokojeni 7/10 ()

renegrido

Sice je film kvalitně natočený, něco mu chybí. Chvílemi jsem se nudila a někdy jsem měla i nutkání televizi vypnout, což by se u filmů stávat nemělo. ()

bond77

Je velká škoda, že Jiří Menzel nedostal za tento film alespoň nominaci na Oscara. Žánrově bych toto dílo spíše přiřadil ke komedii. ()

Astrebleue

Tohle zpracování totálně zabilo Hrabalovskou atmosféru.Při nejlepší vůli se mu nedá připsat ani přívlastek košilatý.Působí spíš odpor než pochopení... ()

biergof

Velkolepá nuda ve které je Jiří Menzel přistižen spíše jako pervérzní stařec vočumující ženský než jako režisér a opět velký humbuk pro nic. Opravdu špatná záležitost. ()

Uhura

Absolutní nepochopení knižní předlohy. Ve svých poznámkách k filmu Menzel píše, že se držel dvou bodů, které chtěl dodržet: Zachovat duch knihy, a přiblížit ji co nejširšímu okruhu diváků. To mi zní skoro jako vtip když vezmeme v potaz, že Hrabal v žádném případě není pro široký okruh čtenářů. Jsou to tudíž dva naprosto protikladné cíle a podařilo se dodržet pouze jeden z nich, ten méně ušlechtilý. Obsluhoval jsem anglického krále je velmi průměrný film pro každého, jen ne pro milovníky Hrabala. Menzel se zjevně snažil do filmu vecpat co možná nejvíc "laskavého českého humoru", a výsledkem je sladký příběh o "lidské hlouposti" a čecháčkovství, což s Hrabalem nemá nic společného. ()

qVitek

Jak tohle mohl natočit autor geniálních ostře sledovaných vlaků? Na tento film jsem se těšil, ale byl jsem velmi zklamán. Děsně kýčovité, až nevkusně a nekoukatelně, naprosto nedůvěryhodně zahraná většina postav, kýčovité prostředí, zbytečné erotično. Tento film totálně zprznil knižní předlohu. Hvězdičku dávám za konec a Kaisera. ()

crjules

Tosim to napsal pekne. Odpovi na otazku proc jsem dal takove hodnoceni a proc se mi film libil. Jen mohu napsat, ze jsem po dlouhe dobe videl v televizi film, po kterem mi bylo hezky. ()

Zajija

Každý kdo tento film viděl předemnou mi ho jenom vychvaloval, ale já musím říct, že se mi teda moc nelíbil. Ničím zvláštním mě nezaujal. ** ()

Rodin

Možná je to příliš drsné, hodnotit takto, jenže já Menzela jako režiséra strašně moc uznávám a literární předlohu pokládám za snad nejlepší Hrabalovo dílo. V kontextu výše uvedených informací je těch 20% připsáno na vrub zejméně pana Martina Huby a pár dalších světlých hereckých momentů filmu, jichž rozhodně není mnoho, a to výhradně v podání Oldřicha Kaisera. Ivan Barnev prakticky ve všech záběrech jen stojí, čumí a tupě se tlemí, z bohatě strukturované knižní postavy nepředvádí absolutně nic (sorry, pane režisére, ale co taky má hrát, když scénář je absolutně na pytel?). Nepochopím, proč ve filmu chybí stěžejní knižně popsané momenty, nepochopím, proč ve filmu chybí Menzelovská poetika, nepochopím, proč Kaiser nehrál roli celou... Nepochopím hlavně, proč kolem natáčení bylo takového humbuku (sešlehání prutem a tak), když nakonec vznikl tento nenápaditý a trapný paskvil. Možná jste to, pane Menzele, měl opravdu už před léty pustit ze zřetele. ()

coco.brice

tuto povídku od Hrabala přímo miluji:-)čtu si ji vždy když je mi mizerně.. ale tenhle film se opravdu nepovedl,bohužel..bohužel ()

dj.coffee

Pekny Cesky film. Zvlaste ocenuji herecky vykon Ivana Barneva. Na muj vkus a prilis mnoho dlouhych scen, kde se nic nedele. Nerikam, ze se obcas rad nepodivam na peknou zenskou, ale vseho moc skodi a u filmu to plati dvojnasob. Dej se tak kvuli tomu dost vlece - proto davam 3*. ()

Marwinek odpad!

Menzel není můj oblíbenec, z každého jeho filmu se mi líbí jenom půlka, druhou trpím. Tohle je výjimka, neboť jsem trpěl obě půlky, mezi nimiž se film koneckonců nachází. Příšerný. Hlavní postava je mi hrozně nesympatická a mizerně dabovaná Kaieserem, celé je to trapné a nabubřelé, obsazení nepovedené a hlavně to vůbec nezachytilo to podstatné z knížky, která se kupodivu číst dala a měla něco do sebe. Tenhle film se opravdu, ale opravdu nepovedl, cítím z něj nadšení a obdiv tvůrců k sobě samým, asi se už viděli na červených kobercích. Bohužel ne, pro mě čistý odpad. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám