Obsluhoval jsem anglického krále

• Slovensko Obsluhoval som anglického kráľa (více)

Číšník Jan Dítě toho v životě prožil mnoho a ocitl se nahoře i úplně dole. Začínal jako prodavač párků na nádraží, ale od chvíle, kdy poznal magickou moc peněz, toužil stát se milionářem. V hotelu U Zlatého města Praha poznal Jan zkušeného cesťáka a velkého labužníka Waldena, který mu dal řadu dobrých rad. Díky němu také nakrátko získá místo v luxusním hotelu Tichota, odkud odejde do pražského hotelu Paříž, bravurně ovládaného vrchním Skřivánkem, vzdělaným mužem, mluvícím mnoha jazyky a hrdým na to, že měl tu čest obsluhovat anglického krále. Od něj se Jan mnohému přiučí. Když nenápadně podrazí nohu oblíbenému číšníkovi hoteliéra Brandejse, postoupí na jeho místo a začne obsluhovat v salónku, kde se scházejí milionáři k opulentním hostinám. Vrcholem jeho kariéry je hostina, kterou uspořádá habešský císař, a za niž Jan získá řád místo pana Skřivánka. Z hotelu Paříž je vyhozen poté, co se v napjaté politické situaci po zabrání Sudet začne scházet s fanatickou Němkou Lízou. Ta ho jako partnera odmítá, protože není Němec, když si však Jan vzpomene na německé předky, vezme ho na milost a v době, kdy jsou čeští vlastenci popravováni po atentátu na Heydricha, se za něj provdá. Jan se vrací jako číšník do hotelu Tichota. Zatímco fanatická Líza odjíždí na frontu, Jan sbírá známky, které budou mít po válce velkou cenu, jak mu poradil pan Walden, který skončil v plynové komoře. Zahyne také Líza a Jan si po válce koupí za známky hotel Tichota. Skutečně se stane milionářem, ovšem jen nakrátko. (TV Nova)

Mr.Roman

Slabo spracované vynikajúce Hrabalove dielo. Menzel tentokrát sklamal a nenadviazal na sériu bravúrnych snímkov podľa tohto známeho českého spisovateľa. Dej je zaujímavý, ale nezáživne (nudne) nakrútený. S hlavnou postavou menom Dítě som sa skoro v ničom nestotožnil, pôsobil na mňa akosi odtažito a jeho osud mi bol ukradnutý. No pri niektorých pasážach som sa bavil, napríklad pri scénach s postavou vrchného (Jaromír Dulava), alebo generála (Pavel Nový) mal film úplne iný spád, naopak scény Júlie Jentsch boli priam ubíjajúce. Nehovorím, že je Obsluhoval jsem anglického krále odpad, skôr by som ho pomenoval lepším priemerom, ale to že získalo českého leva za najlepší film a réžiu, mi pripadá, akoby sa toto ocenenie rozdávalo automaticky, len stačí keď v nejakom filme figuruje Menzelovo meno, bez ohľadu na kvalitu snímky a veľmi to pre mňa degradovalo ich význam a dôležitosť. ()

LuNaj

Nějak jsem nechápal, jestli Barnev má vypadat jako idiot nebo ne. Jeho neustálé koulení očí a výraz "já nechápu, co po mně všichni chtějí" mě rozesmíval, než jsem se dovtípil, že to asi takhle být nemělo. Hrabalovu předlohu jsem nečetl (ano, stydím se), nicméně tento snímek mě na ni docela nalákal. Jo a na závěr ještě rada pro ty, kteří film ještě neviděli- připravte si velkou kupu jídla. Budete-li se na film dívat s prázným žaludkem, není to rozhodně to nejlepší řešení;-) ()

Salavard odpad!

Předem upozorňuji, že nejsem Hrabalův fanoušek. Vše, co jsem se od něj snažil přečíst jsem po chvíli musel odložit, prostě se mi to nelíbilo. Menzela mám naopak docela rád, ale tohle, dámy a pánové, chtělo se mi zvracet. Bylo mi z toho filmu vážně fyzicky nevolno. Máme opravdu tak velkou potřebu ukazovat, jaký jsme svině? Má náš národ nějakou zvláštní masochistickou úchylku? Proč se tak rádi srážíme a ještě tomu tleskáme? Je mi z takových filmů už vážně špatně. A vím, že je to podle knižní předlohy a právě proto taky Hrabala nemusím. Celá tato skutečnost přebyla veškerá pozitiva, pokud o pozitivech zde můžeme hovořit. Už chápu, proč u našich německých sousedů měl pozitivní ohlasy. Pane Hrabale, pane Menzele, jděte se s tímhle vycpat. Já se na takový hnus odmítám dívat! ()

pekas

Tak tenhle slepenec životních příhod u mě vůbec nezafungoval. Dvě hvězdy pouze z úcty k Menzelovi a pohledným dívčinám, které opíchal hlavní hrdina. ()

Havala

Nic extra to není, je to dlouhé, nudné, a už se z těch němčourů stává klišé. Nějlepší herecký výkon jednoznačně Martin Huba. hlavní hrdina moc dobře obsazen nebyl. ()

Numerobis

Poté, co film relativně uspěl v Berlíně, doufal jsem, že to bude zajímavé podívání, co se NEvzrhne v nic úchylného, či hnusného. A bác: První část nás jen intenzivně přesvědčuje o prožranosti a zničenosti První republiky. Namísto toho, aby se tak nějak "ponořila" do samotného Dítěte. Pak jsme z prožranosti české a něžné vhozeni rovnou do války. Rádoby zajímavé části se zvrhávají ve frašku, vše vrcholí nucenou onanií hlavního hrdiny a ne jedním, ale hned několika záběry na skleničky plné ejakulátu. Počkat ! Vám se to snad líbí ? No to mě tedy ne. Nevadí mi milostné scény, ba ani ty erotické, ale proč mám koukat na tohle ? Není to ani erotické, ani milostné. No a pak je tu (dějově) krátká epizoda, vrcholící jednou ze dvou opravdu hezkých scén filmu - "Mezi milionářema".Následuje ten relativně hezký závěr, který však v mých očích film jako celek nezachrání. Střídá se naivita s úchylností a jemný humor s vulgárností. Pár hlášek, většinou citovaných přímo z knihy, sice vystupuje, ale to film nezachrání...Ano, dá se na to koukat, ale Menzel dostal za Ostře sledované vlaky Oscara ! Nu, nepotěšil jste mě... ()

bubu25

Ten kto čítal knihu musel byť nie sklamaný, ale zhrozený. Pri niektorých románoch by malo zostať radšej na papiery, ako na plátne. ()

yaqwsx

Knihu jsem nečetl, a tak nemůžu srovnávat. Každopádně moje první dojmy z filmu byly nejasné - nevěděl jsem co se mi na filmu líbilo. Později se mi moje představa o filmu zformovala - ale objevily se prvně nagativní rysy a po chvíli až kladné. Nejvíce mi vadila kadá počítačová animace - něco tak strašného jsem neviděl. Nemá to styl, působí to amatérsky. Dále mi vadil hlavní představitel - zjevem úžasný, ale to, jak byl strašně nadabovaný. Chvílemi jsem si i říkal, že bych oželel jeho pohybové nadání za to, aby normálně mluvil (a to hlavně díky konfrontaci rodilý čech×němci). Navíc mi unikala jeho podobnost s Kaiserem. S dabingem souvisí další a možná ten hlavní nedostatek filmu - často mi přišel jakoby němý. Ale ne, že by ticho v něm mělo účel - ono se tam nehodilo. Působilo špatným dojmem. Nevím jestli to byl umělecký záměr a nebo si tvůrci jen ulehčovali práci s Barnevem. Film byl natáhlý - dokonce jakoby to i tvůrci věděli a prostě obraz zrychlovali. Vypadalo to strašlivě, uměle. Nebylo to přrozené a do filmu se to vůbec nehodil. Mohl bych pokračovat, ale nemá to cenu. Alespoň mě tento film navnadil si přčíst nějakou knihu - po několika letech. ()

Sagisia

Jsou scény a drobnosti, kterých si tu opravdu vážím, většinou proto, že lahodily mému oku nebo mě jinak dostávaly na zadek. Samostatnou větu si podle mě zaslouží překrásný hotel Paříž, ladné piruety Jaromíra Dulavy při roznášení pokrmů hostům a scéna v patře hotelu s Jůlinkou točíc se na stole, ramínko něžně spadené... a následné obložení ovocem. To bylo něco tak překrásnýho, že by si to zasloužilo nejvyšší hodnocení. Zbytek už však nebyl tak sladký, ale spíš hořkosladký, což mě nevím proč mrzelo. Ale i tak, krásný zážitek. ()

offlineman

Kvůli tomuto .......výtvoru...... ze sebe udělal Jiří Menzel blbce s proutkem! Toho bulharskýho Ivana našel někde mezi duševně chorými? ()

vitac.

V tuto chvíli se nechci pouštět do žádných větších akcí, tak snad jen... Podívat se na tento film je mnohem jednodušší, než přečíst si útlou Hrabalovu novelu. Avšak koho absolvování prvního přivede k druhému, nebude litovat. ()

viktor.danek odpad!

Menzel se tentokrát seknul snad úplně ve všem, co jen šlo. Nejhorší rána bylo obsazení, respektive nepovedený dabing a úděsně amateréské triky. Naprosto jsem nepochopil Menzelovy svévolné úpravy děje v předloze, které zcela zabily smysl hlavní postavy a pointu příběhu. Nerozumím tomu, jestli je všudypřítomný kýč záměrný a pokud ano, tak proč tam je? Nijak směšné mi to nepřišlo a dějové linky se to taky nedotýká. V porovnání s předchozími skvělými zpracováními Hrabala je tohle od Menzela jednoznačné zklamání. Zaplatit za něj v kině, tak jsem uražen. ()

N3O

Hrabala umí převést na filmové plátno asi jenom Menzel. Svou zvláštní atmosférou i zpracováním je to film pro specifickou část publika. ()

anyonecek

Podíval jsem se na to, protože jsem to měl do povinné četby k maturitě, jinak mě film vůbec nelákal. S tím, že jsem se na něj díval dá se říct z donucení, jsem byl docela překvapen a nebylo to nejhorší. Vidím, že jsou to velice rozporuplná hodnocení. Film bych řadil mezi ty, na které se člověk podívá jednou a stačí mu to, jen tak aby vědel co že to vůbec je za film. Není to žádnej průlom, ale ani žádnej propadák, prostě takovej přesnej střed 50%. Vadilo mi to zdlouhavé natahování, ty zdlouhavé nic neříkavající momenty a i kvůli tomu se podle mě zbytečně film vyšplhal až na 2 hodiny. ()

kubilov

Obsluhoval jsem anglického krále má docela slušné tempo, proto i když má délku ke dvěma hodinám, není příliš pravděpodobné, že se bude divák nudit. Na druhou stranu zde bylo podle mého názoru až příliš digitálních triků, s kterými Jiří Menzel rozhodně neumí pracovat, což zde působilo až nezvykle rušivě. Nejlepším řešením pro roli hlavního hrdiny by byl zřejmě česky mluvící herec podporovaný vypravěčským hlasem Oldřicha Kaisera, který by nakonec dostal souvislý čas před kamerou a neskákal by do vyprávění příběhu. S přibývajícími minutami filmu však Ivan Barnev nebyl až tolik marnej, jen když promluvil Keiserovým hlasem, tak mi bylo trošičku ouvej. Vedlejší postavy ale nejsou vymyšleny a zahrány vůbec špatně, například mi přišel strašně vtipnej pohled na Rudolfa Hrušínského na vrčícím invalidním vozíku, nebo třeba Milan Lasica s Mariánem Labudou nezaostali za svými pověstmi, to největší překvapení však čekalo v obsazení habešského císaře. Samotný příběh je samozřejmě originalita sama, nedovedu si představit, že by něco takového vymyslel někdo jiný, než Bohumil Hrabal, který je snad tím úplně nejlepším českým spisovatelem. Zobrazená nahota nikdy Menzelovi nevadila, ale zde mám pocit, že ukazuje opravdu nejvíc, co kdy ve svém filmu ukázal, zřejmě chytá třetí dech a nemá jiné vybití, než to nacpat do svého filmu. To však neznamená, že by mi to mělo nějak vadit, však nechodí do nějakých nechutných extrémů. V konkurenci porevolučních filmů Jiřího Menzela to sice není nejlepší poklona, ale Obsluhoval jsem anglického krále právě tím nejlepším Menzelovým porevolučním filmem je. Menzelovy filmy se mi často velmi špatně hodnotí a nejinak je to i zde, jelikož vhledem k výše vyjmenovaným kladům i záporům je to přeci jen těžké rozhodování. 3,5* ()

iz67

Jeden z nejhorších filmů od relevantních českých tvůrců za posledních 20 let. Předně strašný Barnev a scénář, který Hrabala totálně pokazil. ()

Pitryx odpad!

Jsem divák literární předlohou nezkažený. Nečetl jsem to. Ani to nemám nikdy v plánu. Film mne tedy vůbec nezaujal. Pokud měl být neustále přihlouplý úsměv pana Kaisera přínosem, to tedy nebyl. Ale musím se pochválit, že jsem do toho potřetí šel a napotřetí dokoukal až do konce. Hvězdičku ani procenta si za to nedávám, spíše si za to spílám do blbců. Film k ničemu. 2014011110857/11416 ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám