Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Tomco

Ťažko takto čerstvo napísať niečo zmysluplnejšie, no nevadí, skúsim zhrnúť len moje aktuálne pocity. Je to presne ako v detstve, keď som sa dlho tešil na nejakú hračku, nemohol som spávať, a keď som ju už mal, nejako ma nenadchla a po čase ostala zahodená a zabudnutá niekde v šuplíku. Aj o Jakubiskovom mega projekte sa asi časom bude hovoriť len ako o premárnenej šanci, zbytočne vyhodených peniazoch a bla bla bla. Je mi to viacmenej jedno aj keď mi ani náhodou nie je tuzemská kinematografia ľahostajná a Juraja mám svojim spôsobom veľmi rád. Čiže mu budem fandiť, aby sa to celé nakoniec aspoň dobre zaplatilo a do budúcna želám šťastnejšiu ruku pri výbere látky. Ono ťažko sa dá u mňa hovoriť o sklamaní. Nie je to vyslovene sklamanie aj keď som očakával niečo iné a niečo omnoho lepšie. Minimálne prvá tretina filmu u mňa svižne pulzovala a bez dlhšieho rozmýšľania by som vypálil štyri hviezdy. Otrocká stopáž však každou ďalšou minútou "žiaľ" odkrývala autorské slabiny celého projektu. Čo sa týka samotného osadenstva. Jakubiskovci môžu bozkávať nohy, ruky Anne Frielovej, ktorá to celé udržala nad nebezpečne "číhajúcou" priepasťou. Nielenže ma slušne povedané "odrovnala" svojou prirodzenou krásou a šarmom, ale za zmienku stojí aj jej sebavedomý herecký prejav pretkávaný viacerými neprehliadnuteľnými prvkami pri ktorých sa (nadnesene povedané) divákovi rozbúši srdce. Z ostatnej posádky sa nad priemerom týči len jediná osoba. Je ňou samozrejme veleskúsený Karel Roden, ktorý sa prezentuje s maximálnym prehľadom a len málokto by o ňom povedal, že je to "len" český chalanisko. Práve on je príkladom pre všetkých domácich tvorcov, že keď sa chce môže byť nakoniec aj to ovocie. Čo teda záverom. Sklamanie sa zakryť nedá, tobôž v prípade, keď sa človek dlhé roky teší, dúfa a nakoniec musí vytriezvieť. Aj keď Bathory neoplýva ani desatinou z kvalít Formanovho Goyu, budem našim tvorcom aj naďalej držať palce, aby sme sa raz dočkali naozaj veľkého projektu. Nielen rozpočtom, ale aj kvalitou. 60%. ()

Slarque

Jakubisko pohřbil krvavou legendu a natočil romantické melodrama. Škoda, jako pokus o historický velkofilm se špetkou fantasy to nebylo marné. Jen nechápu, co tam dělala ta komicko-kutilská dvojice mnichů. ()

Arsenal83

Historický nezmysel s účelom vyvolať kontroverziu. Na druhej strane sa to pozerá dobre, lebo ide o takú rozprávkovo-hororovú fantáziu režiséra, ktorá síce dejinne neprináša žiadne odhalenia ani poznatky, ale štýlom normálne že pripomína Perinbabu, teda najlepší film nedávno zosnulého Jakubiska. V tomto Jakubisko ponechal tie isté prvky a nebolo to najvhodnejšie. Na oscara to nikdy šancu nemalo, to ani náhodou. Ale podarilo sa aspoň konvertovať Mathesona z homosexuála na Frielsexuála. ()

Tommy987

Nádhera. Chybičky to síce má (zbytočné a nepresvedčivé bojové scény, divný voice-over hlavne na začiatku, sem-tam problematické dialógy), ale nemôžem si pomôcť, z nového Jakubiskovho diela som nadšený. Výborne vystavaný príbeh a la šachová partia, chytré rozdelenie do troch v podstate rovnocenných častí, ktoré sú navzájom rôzne, no vytvárajú kompaktný a funkčný celok, skvelí hereckí predstavitelia na čele s famóznou Annou Friel (ako dobre, že úlohu nakoniec nedostala Famke Janssen), úžasne pasujúca hudba, podmanivé snové pasáže a nad všetkým dokonalá rozprávkovo-hororovo-melancholická atmosféra vytvárajú dielo omnoho lepšie ako som očakával. 10 / 10. P.S. to Ender: "Hajrá!" znamená niečo ako "Do toho!", vo filme to bolo používané dosť nešťastne, ono je to skôr fanúšikovský pokrik pri športových zápasoch - "Hajrá, Magyarok!" znamená "Maďari, do toho!" :-). P.P.S.: Po dlhom čase mám konečne pocit, že slovenský film ožíva. Dva tohtoročné vynikajúce filmy (Muzika a Bathory) a masívny komerčný úspech Bathory sú snáď predzvesťou svetlejších zajtrajškov... dúfajme. ()

klerik

MENO RUŽE+JOHANKA Z ARCU Tento fim je strašne zle napísaný. Nemá žiadny fabulačný oblúk, žiadny príbeh, je preplnený zbytočnými postavami (hlavne Jakubiskovej vedma tam hrozne zavadzia, napriek tomu, že robí dojem, že celý film vznikol len kvôli jej postave, o Polívkovi a Mádlovi ani nehovorím). Jakubisko nevie, o čom chce rozprávať na príbeh jednej ženy, to nemá dej ani zmysluplnejšiu psychológiu, na vykreslenie danej doby tomu chýba bližší pohľad na pomery v Uhorsku. Takto vznikla všehochuť, ktorá chce ukázať všetko a pri tom nehorázne kĺže po povrchu. Najhoršie na tom je, že (napriek dementnému traileru) to vôbec nie je zle zrežírované. Keby Jakubisko točil podľa cudzieho scenára, mohol to byť dobrý film... ()

dopitak

Nehodlám Jakubiska kritizovat. Nejsem až zase takový znalec, abych mohl házet do placu výroky jako "televizní provedení", "chudý film", "laciné interiéry" a tak dále. Možná jednou, třeba jednou, jednou budu takový odborník. Teď teda ještě ale z mého laického hlediska: Po zkouknutí tohohle filmu jsem na rozpacích. Nevím jak ohodnotit něco, co se mi líbilo a bavilo mě, ale nenadchlo mě a motivem nepřitáhlo. V kontextu "českých" filmů posledních let ční Bathory výše než Gerlachovský štít nad Liptovskou marou. Přišlo mi to velkolepě natočené, a o to zjevně šlo. Hudba tentokrát ustoupila do pozadí před famózním Director of Photography F. A. Brabce. Pokud jde o film, zjevné oscarové ambice, řekl bych.___ Co mě ale zarazilo byl způsob prezentace českému divákovi. Nechápu, že film jsa natočen anglicky, pro českého (a nejen českého) diváka nadabován (důvody chápu, ale štvou mě), na původní jazykovou verzi v našich kinech člověk nenarazí /kromě Palace Cinemas na Smíchově, ach jo/, ale přitom popisky ve filmu (Western Hungary, 16th century atd atd.) přeložit nikdo neráčil... To je jako kdyby tvůrci řekli: Český diváku, chceme tě a ve velkém počtu, ale rozumět tomu nemusíš, stačí když přijdeš a zaplatíš nám. K postavám asi jen tolik, že Roden to vyhrál! Jakubisko = Vondráčková + Nero. Narozdíl od Post Coitum mi tady ani jeden z nich nevadil. Polívka s Mádlem mi ale neseděli, ty jejich vychytávky neměly jiný smysl než vnést do filmu trochu humoru, což v tak vážném tématu možná být nemuselo, jako parodie na Jméno růže mírně trapné. And last but not least - krásná Míša v roli služebné Eriky - potěšení to mužského oka. ()

Lenny.M

Půl hodiny jsem si říkala, že se to snad všechno najednou spraví, ale skutek utek a pořád nic! Nebýt úžasné Anny, která mě okouzlila svým výkonem už dříve v Pushing Daisies, sebrala bych se a šla domů. Po scéně s Mádlem jsem už opravdu nevěděla, jestli si Jakubisko nedělal jen srandu..Rozdělení na 3 části bylo více než hloupé. ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - TRIBUTE TO JURAJ JAKUBISKO - Pocta Juraji Jakubiskovi - Moc jsem od filmu nečekal tak sem nemohl být ani zklamaný. Bathory je jen taková nafouknutá bublina a přitom to je úplně obyčejný film. A mohl by být režisér více nestrannější a neudělat z Alžběty která je Guinessově knize rekordů jako největší vražednice, světici a také by si mohl zjistit to že některé postavy které se ve filmu vyskytuji se nikdy nemohli potkat. Jinak Anna Friel zahrála svoji roli velmi přesvědčivě zato mě poprvé velmi zklamal Karel Roden. - 60%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.47/351 ()

korbitch22

Jj,tak sem strávil přes dvě hodiny sledováním tohodle nejdražšího českého blábolu.je až fascinující,kam zmizely všechny ty prachy.to je zapotřebí opravdu veliké americké studio,lot of money a pak teprva bude dobrý historický velko film?ne,ono by to jenom chtělo někoho,kdo má mozek.juraj ho evidentně nechal v kavárně,s partičkou svejch stejně ujetech přátel.čekal jsem historický,atmosferický horor a dostalo se mi hnusného tlachání a ty pičo dvou mnichů s vercajkem ala mission impossiblle.skvělý karel roden bohužel to veliké nafouknuté nic,nezachrání.kdyby někdo vymazal tenhle film z historie a peníze které stál,by se poslaly na haiiti,vůbec nic by se nestalo. ()

Crocuta

Nic proti legitimní snaze umělce upravit si historická fakta tak, aby odpovídala příběhu který chce vyprávět. Něco jiného je ovšem - tak jako v tomto případě - vydávat smyšlenou báchorku za jedinou pravdivou verzi skutečných událostí. Jakubiskova interpretace kauzy hraběnky Báthoryové je bohužel stejně nevěrohodná a fantazírující, jako známý román J. Nižnánského "Čachtická paní". Došlo vlastně pouze k záměně záporných a kladných znamének a čerň upířích křídel tyranské hraběnky se proměnila v běloskvoucí perutě andělské léčitelky. Celý film tak kromě pocitů trapnosti při pohledu na dvojici ztvárněnou Polívkou a Mádlem vyvolává zřejmě masovou rotaci v hrobech obětí v lokalitách od Rakouska, přes Slovenskou a Maďarsko až po Rumunsko, kde titulní sadistická stvůra na přelomu 16. a 17. století působila. Pokud má někdo zájem dozvědět se, jak to bylo s "krvavou grófkou" ve skutečnosti, na základě nikoli dohadů, ale pečlivě doložených pramenů a ověřených faktů, vřele doporučuji dílo předního odborníka na tuto tématiku, nedávno zesnulého historika Jozefa Kočiše - zejména knihy "Alžbeta Báthoryová a palatín Thurzo" (Žilina: J. Blaha, 1996) a "Alžbeta Báthoryová a jej obete" (Knižné centrum, 2007). A za sebe dodávám: když Báthory, tak nikoliv Juraj Jakubisko, ale Juraj Červenák a nikoliv Alžběta, ale Kornelius :-). ()

marhoul

Plavu proti proudu, mně se film o tetce Eržébet líbil. Ve skutečnosti to byla ještě větší, všemi mastmi mazaná, sadistická bestie, než bylo zde vykresleno. A vy všichni buďte rádi, že žijete v tomto společenském zřízení. Být to jinak, hnala bych vás všechny bičem přes svoje lesy, louky, lány... hladové a bosé až do Mongolska! Proč? Protože by se mi chtělo! ;) Výprava filmu je dech beroucí, povinná úleťárna tentokrát ve formě Bolka s Lolkem mi nevadila. ()

lena60

Po zhlédnutí filmu jsem si chtěla zahulákat z plných plic do světa áááááá ůůůůůů. Asi stejně jako kvílel ve filmu Jiří Mádl. Opravdu utrpení dokoukat film do konce. Ta jedna hvězdička je pro mě. Za "výborný" nápad navštívit Bathory v kině:( ()

heyda

Měl to být nejvelkolepější historický film v historii České kinematografie. A víte co? Jelikož tu žádná lepší konkurence není, tak je to i pravda. FIlm má mnoho světlých momentů i dost slabých momentů. Válečné scény jsou dost amatérské. Bohužel :-(. Jinak kamera docela dobrá. Příběh má taky hlavu a patu. Mádl s Polívkou jsou takovým zpestřením, i díky nim jsem se přiklonil k 4 hvězdičkám. Hodnotím zde především tu odvahu pustit se do takového projektu a hodnotím i originalitu. ()

triatlet

Množství krve neznamená drama. Převládá pokus o odvyprávění historického příběhu. Zaujme výprava (kladně) a délka filmu (záporně). Míň alegorie, občas nějaký symbol. Slovy hlavní postavy "Nevím, co je sen a co skutečnost." Ale za titulní píseň se přikláním k nemastně neslanému průměru. ()

Šandík

Krásná kamera a výborná výprava, bitevní scény ovšem hodně slabé, hloupý, vykonstruovaný a naprosto překombinovaný scénář, poměrně slušné herecké výkony, místy dost špatné postsynchrony, povětšinou anachronická psychologie. Celkově se to dost vleče a čpí to kalkulem na efekty nejrůznějšího druhu. Ptát se po věrohodnosti nemá smysl. Jisté ale je, že tahle to určitě nebylo. V podstatě je to pohádka, protože kdyby to bylo vážně míněno jako historický film, byl by onen "mnich vynálezce" či tajuplná léčitelka Darvulie, bizarnostmi sice nepochybně největšími, ale rozhodně nikoli jedinými... Celkový dojem: 65% Zajímavé komentáře: Radek99, Matty ()

jojinecko

Plusy: Anna Friel (!!!), výprava, farebnosť, kamera, pár skvelých scén, záver, Jakubiskova poetika, hudba... Mínusy: Polívka+Mádl (WTF?), zmätenosť&skratkovitosť, dabing, nudná druhá polovica. Obdivujem Jakubiskovu tvrdohlavosť s akou si Bathory presadzoval a úspech mu prajem.. ()

sharky

Velké plýtvání spoustou skvělých herců na nedůstojný výsledek. Jakubisko byl posedlej točením velkofilmu a při tom na takovou věc prostě nemá. Ale bylo to úplně zbytečný, ty parodický bitevní scény jak z televizní inscenace, tam přece vůbec nemusely být. Pro příběh jsou zcela zbytečné. scénář je podivný slepnec přebytečných scén (ne, Juraji, tím, že to rozdělíš na části, to fakt nezachráníš), který začně být konzistetní až v poslední třetině (příště si, Juraji, najmi pořádnýho scénáristu a nepiš si to sám, neumíš to). V každym případě Báthory mohl být výborný komorní horor, se stašidelným hradem a dusnou atmosférou v podzámčí. Klidně s hlavními postavami dvou mnichů, kteří chtějí odhalit pravdu. Místo toho Jakubisko odstranil celý základ té legendy, tedy to že Čachtická paní vraždila a mučila lidi (mimochodem je to historicky dokázaný fakt). Po odstranení mýtu, pak už ale krvaná legenda nemá absolutně co zajímavého nabídnout (a celý slogan filmu je vlastně podvod) kromě dobrých herců, kteří se ale ztrácí ve spoustě naprosto zbytečných vedleších postav. Chci nový film a tentokrát skutečně temný horor, Jakubiskova Bathory je bohužel pouze trapný pokus o velkofilm a je akorát k smíchu (či spíš k pláči). Jakubisko by byl dobrý režisér porna (jak ukazuje Bathory evidentně k tomu má blízko), ale do ničeho seriózního by se už neměl nikdy pouštět. ()

Jinny

Jakubisko natočil solidní historický příběh, kterému dominují neokoukaná Anna Friel a jako vždy skvělý Karel Roden. Není to žádný dokument, takže se nebudu vyjadřovat k tomu, že v souboji s historickými fakty zoufale prohrává. Největší problém filmu je v tom, že není jasné, co chtěl Jakubisko natočit - drama, detektivku nebo historický film. Bathory se pokouší být tím vším, ale dohromady to rozhodně nefunguje na sto procent. Jeho Alžběta je silná žena, snad by bylo ovšem na místě rozehrát to, co by z ní udělalo méně sympatickou, zato snad uvěřitelnější postavu, která je tu jenom naznačená - tu, která má občas sklony ke krutosti, je psychicky labilní, a obyčejně lidsky chybuje, když z určitých důvodů zabije nebo nechá zabít několik služek, čehož její nepřátelé bohatě využili. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko