Letopisy Narnie: Princ Kaspian

• USA The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (více)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA / Polsko / Slovinsko / Česko, 2008, 150 min

Princ Kaspian z rodu Telmarínů, právoplatný dědic trůnu, bojuje se svým strýcem, samozvaným králem Mirazem, o moc a je pronásledován jeho poskoky, kteří mu usilují o život. V nouzi zatroubí na čarovný lesní roh a pomocí teleportace přivolá ze školních lavic zpět čtveřici sourozenců z válkou sužované Británie, aby mu pomohli naplnit dávné proroctví. Za pomoci skřítků, kentaurů, minotaurů, mluvících zvířat a dalších členů živočišné říše budou muset Kaspian, Petr, Zuzana, Edmund a Lucie bojovat o zdánlivě ztracený trůn, pomstít smrt Kaspianova otce a obnovit stav spravedlnosti v říši, kde se sourozenci odměnou za svou statečnost stali králi a královnami. Podaří se jim zachránit Narnii a vrátit jí dávno ztracené časy svobody a štěstí? (TV Nova)

Junglista

Zase tak hrozný to nebylo... na druhou stranu si vlastně nevybavuju nic, co by mě potěšilo. Za některý dialogy bych vyloženě střílel, děcka taky žádný sympaťáci nejsou (kromě Anny Popplewell, ta je hodně sjízdná) a děj je až moc předvídatelnej. Trochu to zachraňujou efekty, protože bez nich by to bylo eště horší, ale co se týče děje, tam to opravdu byla slabota. Škoda. ()

Janega

Druhá kniha má hádam naslabší príbeh z celej ságy, takže nakrútiť ju odslova-doslova, ako to bolo v prvom filme, by bola hotová katastrofa. Takže mierne upravený príbeh filmu len pridal na pluse. No stále to nie je nič exceletné. Stále tvrdím, že Kroniky Narnie sú dosť preceňované a úspech prvého filmu akosi tvorcom stúpol do hlavy a snažili sa z toho urobiť niečo, čo nie je. Mysliac si, že "epickou" bitkou, trápnym patetizmom, umelými emociami urobia dojem, mýlili sa. Naopak pôsobí to celé dojmom, že chceli nakrútiť nového Pána prsteňov, ale keďže hlavnými hrdinami sú detičky a premúdrelí puberťiaci, nikto to nebude brať vážne. K nesympatickým štyrom súrodencom sa pridal ďalší nesympaťák Kaspian. Špeciálne efekty sú na dobrej úrovni, rovnako ako kostými či masky. Dej je miestami nelogický a vlastne 150 minút čakáte len nato, kedy prijde na konci lev, aby ich jedným zarevaním všetkých zachránil/porazil. Taký detstký Pán prsteňov. ()

Paity

Knížku jsem bral ještě jako malý na milost, ale filmová adaptace je dost úděsný. Zaujme snad jen Lev. ()

Shimitz

Pravdepodobne nejhorsi velkofilm vsech dob. Zajimalo by me kam se podela atmosfera z knizek, kterou alespon castecne zachytil prvni dil. V Kaspianovi nefunguje zhola nic. Herci jsou tragedi, ktere studio zjevne naslo nekde v mexicke pousti. Samotny Princ Kaspian by zaslouzil nekolik hodin stravenych s panem Mareckem. Vtipy v tomhe "filmu" presahuji hranici rozumne destske trapnosti. Jednu hvezdicku davam za triky, ktere jsou prinejmensim velmi dobre. Vlastne vsechny sceny obsahujici CGI, byly asi tak petkrat lepsi nez zblitek filmu. Jinak bych doporucil panu Adamsonovi, aby se priste vykaslal na "pohadkove mistry" z Disney a natocil si film, ktery bude ctit knizku a muze z toho vyjit ve tretim dile docela dobrej film. 20% P.S. Waldemar Matuska podal v roli zaporaka velmi dobry vykon. P.P.S Jednu hvezdicku jsem odebral kvuli Civalovi, jehoz smich mi zkazil tento film jeste vic. ()

WereWolf

Nechme stranou předlohu. To, že se v celých Letopisech Narnie odráží autorova víra v křesťanství, není chyba filmu. Pokud chceme Narnii ve filmové podobě, tak hold musíme skousnout řadu "zvláštních" momentů... To samé platí o jednoduchosti zápletky, pokud chceme Narnii, tak nesmíme být překvapení, že ji taky dostaneme... A nakonec, co je vlastně Narnie? Svět určený dětem, ne dospělým, kteří očekávají dalšího Pána prstenů. ()

Crackonosc

První verze scénáře určitě vypadala nějak takhle: "ZAČNEME CO NEJVĚTŠIM KLIŠÉ. NARVEME DO PŘÍBĚHU ZASE TY STRAŠNĚ NESYMPATICKÝ DĚTI, ABY TO MĚL DIVÁK JÓ TĚŽKÝ. SKAMARÁDÍME ZÁPORÁKA S HODNEJMA (POKUD MOŽNO MINIMUM PSYCHOLOGIE - POSTAVY SE PROSTĚ MUSEJ MĚNIT Z MINUTY NA MINUTU). POTKÁME SUPERHODNÝ NESYMPAŤÁKY S ARMÁDOU HODNEJCH. NIKDO NIC NEVYSVĚTLUJE, ALE SUPERDĚTI HNED VĚDÍ, ŽE JE VÁLKA. BITVA (NUDNÁ, STERILNÍ, BEZ NÁPADU, PLNÁ KLIŠÉ). ČEKÁNÍ NA BITVU. BITVA KRÁLŮ (NUDNÁ, STERILNÍ, BEZ NÁPADU, PLNÁ KLIŠÉ). BITVA ARMÁD (ZASE NUDNÁ, ZASE STERILNÍ, ZASE PLNÁ KLIŠÉ). PŘICHÁZÍ LEV, TROUSÍ MOUDRA A ZACHRAŇUJE VŠECHNO CO JDE (POUHÝM POHLEDEM A MOUDRY). LOUČENÍ. LEV TROUSÍ MOUDRA. DÍVKA, KTERÁ VYPADÁ JAK PRASNICE UTROUSÍ, ŽE UŽ SE NIKDY NEVRÁTÍ. SUPERDĚTI ODCHÁZEJÍ. VTÍPEK NA ZÁVĚR (CO NEJTRAPNĚJŠÍ, PROSÍM)" Jediné, co tomu chcete věřit je to, že prasnice nelhala a děcka se do Narnie už opravdu nikdy nevrátěj. ()

jasiska

Šatník sa mi páčil viac. Bol tam jasný záporák a vedeli sme, ako to má dopadnúť. Aj klaďasi boli jednoznačnejší a vo všeobecnosti tam bolo menej vecí, čo som nepochopila. Napríklad, kde sa ten lev toľko ukrýval. To zistil, že je vojna, až keď za ním prišla Lucy? A k Lucy: už vyrástla a už nie je taká zlatá:-( aj keď tá scéna na moste bola za všetky drobné. Princ Kaspian má všetky zápory Šatníka a viac, ale chýbajú mu niektoré jeho klady. Ale zas spolu z naivitou deja to má aj tú detskú hrdinskú veľkoleposť z knižiek a zle sa to vôbec nepozerá. ()

Prochy38

Kniha byla lepší, než se ve filmu strhlo k poslední bitvě. Budu opakovat, co jsem psal v komentáři k prvnímu filmu. Nechápu, proč zase další přeskočili. Nechápu, jak se z dětí stanou najednou válečníci. Efekty a pohádkové postavy jsou na druhou stranu udělány bravurně. Zábava kvalitní, ale už asi pro starší diváky než kterým je určena kniha. ()

ThomasCrown

Moje hodnotenie síce veľmi nezaváži, ale niekomu možno poslúži. Neviem či tu väčšina ľudí pozerala iný film, alebo ho všetci videli s dabingom, ktorý zvyčajne veľmi neprospieva, ale ja som sa náramne bavil a to ma prvá časť veľmi nenadchla. Fantasy svet Narnie sa podobá tomu lotrovskému či potterovskému, teda miestami prechádza na temnejšiu stranu, čo je možné vidieť aj počas bojov, kedy to nie sú len omráčenia po hlave, ale plnohodnotné podrezávania hrdiel či strely šípov do srdca. Netreba sa však báť, stále je to v medziach prístupnosti, hoci občas som mal pocit ako pri sledovaní Hit Girl v Kickass:) Prince Caspian maximálne predčil moje očakávania a zachránil tak pre mňa celú sériu. PS: myši sú jednoducho skvelé, kľudne by zapadli aj do Shreka. ()

David661

To je špatně "jednička" se dala pochopit jako, že je pro děti (8 let) , ale tohle je směřováno k těm starším (13 let) a pro ně je to až moc naivní ()

Hanes88

Druhý díl, který snese skoro stejné hodnocení jako díl první. Tudíž, opět nic extra, ale slušný průměr. 60%. ()

Angelino

Taký nesúrodý mačkopes. Niečo ako cestoviny na sladko. Ani poriadne hlavné jedlo ani kvalitný dezert. Na jednu stranu veľkolepé scény, na druhú neskutočne plytké dialógy a celý príbeh. Ani poriadne pre deti, ani pre dospelých. Pre jedných zbytočne veľa násilia, pre druhých bez myšlienky a uveriteľnosti. ()

kri.tino

Pekné biblicky-symbolické batoľa stvorené Levom, šatníkom a čarodejnicou, v tomto prípade - hoci s krásnym efektovým leskom - namiesto leva obradne zavraždené. Oltár bol však postavený s kartónových krabíc a pre program obradu si stačí prečítať jeho definíciu v slovníku. Hádam aj sám C.S.Lewis by sa rozplakal - nanešťastie, nie od dojatia... ()

peetriss

Uchopte do ruky kousek vaty, natahujte ji, natahujte až vám v ruce zůstane kus táhlého nic. Tak nějak by se dalo obrazně popsat druhé pokračování Narnie, která je pouhým sledem kusých scének plných klišé a vykrádaček jiných mnohem úspěšnějších fantasy i pohádkových děl. Scének topících se v nudné scénáristické vatě natažené do naprosto nesnesitelných 150 minut! Prakticky platí totéž, co v prvním díle, jen je dramaturgická bída ještě o třídu pokročilejší. Slabým bych nazval i herecké obsazení. ()

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

27.12.2008

Takhle o svátcích bychom samozřejmě měli informovat výhradně vesele a optimisticky. Místo toho se však tento týden objevilo několik pochmurně laděných zpráv. Nejvíc hýbe internetem (a žlučí filmových… (více)

Useknutá Narnie

Useknutá Narnie

28.11.2008

Zatímco ve včerejší novince jste četli o jedné obdivuhodně se rozbíhající filmové sérii, dnes je tady jedna, která se možná dočká konce dřív, než se o tom producentům zdálo. Ano, řeč je o Letopisech… (více)

Úbytek capartů v Narnii

Úbytek capartů v Narnii

24.06.2008

Princ Kaspian je z komerčního hlediska rozhodně zklamáním. Zatímco první Letopisy Narnie s rozpočtem 180 vydělaly téměř 750, dvojka s náklady 200 prozatím jen s námahou šplhá k třístovkové hranici … (více)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (více)