Letopisy Narnie: Princ Kaspian

• USA The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (více)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA / Polsko / Slovinsko / Česko, 2008, 150 min

Princ Kaspian z rodu Telmarínů, právoplatný dědic trůnu, bojuje se svým strýcem, samozvaným králem Mirazem, o moc a je pronásledován jeho poskoky, kteří mu usilují o život. V nouzi zatroubí na čarovný lesní roh a pomocí teleportace přivolá ze školních lavic zpět čtveřici sourozenců z válkou sužované Británie, aby mu pomohli naplnit dávné proroctví. Za pomoci skřítků, kentaurů, minotaurů, mluvících zvířat a dalších členů živočišné říše budou muset Kaspian, Petr, Zuzana, Edmund a Lucie bojovat o zdánlivě ztracený trůn, pomstít smrt Kaspianova otce a obnovit stav spravedlnosti v říši, kde se sourozenci odměnou za svou statečnost stali králi a královnami. Podaří se jim zachránit Narnii a vrátit jí dávno ztracené časy svobody a štěstí? (TV Nova)

-Marc-

Pro mě to nebylo ani zase tak otolik horší než byl první díl. Sice tam je mnoho nesmyslů, nelogičností a hromadá vtipných scén (které vtipné být neměly), ale to bylo už i v prvním dílu, možná je tenhle otrošiku horší než ten první, ale zase tak veliký rozdáíl mezi nimi nevidím. 2,5/5 ()

Radek.SCH

Nesympatičtí herci; dějově slepené; příliš dlouhé; na to jak to bylo drahé, málo epické; děcka mávající s meči vypadají trapně; navíc podložené křesťanskou mytologií. Ale ne zas až taková „sračka“, jako by se mohlo zdát, podle místních komentářů/hodnocení. Jen je to špatný film. A těch se za rok natočí spousta. Dětské fantasy prostě už z podstaty musí stát za houby. Buď natočte pohádku, nebo eRkovou řezbu velebící válku a zabíjení. V Narnii ukázali děti, jak sekají jiné lidi ostošest. Jak to asi mohlo dopadnout? Radši si místo toho pusťte Cestu do fantazie. - 50% ()

Toka

Myšáci si mě získali hned, stejně tak jaku Susan s tím jejím lukem. Bitvy vskutku povedený, soundtrack stejně dobrý jako v jedničce, no já snad nemam ani co vytknout. ()

CyriC

Něco tak hloupého stojí rozhodně za shlédnutí. Ve filmu chybí prakticky jakákoliv zápletka a vše je postaveno pouze na tom, že se fantasy příšery a lidští vojácí mlátí vším možným přes hlavy. Oproti tomuhle jsou běžné válečné filmy romantické. C.S.Lewise nemám rád ani jako spisovatele a tahle křesťanská "nalejvárna" podle jeho předlohy je s předlohou srovnatelná. Možná, kdyby mě bralo chození do kostela a boj za křesťanství, tak to chápu. Zmizel i veškerý humor přítomný v prvním díle a zůstal pouze boj, digitální efekty a pilot na kříži. ()

Norus88

Zo začiatku sklamanie, že skoro všetky postavy z prvého dielu už nežijú a na konci smútok kvôli Petrovi a Zizane, ktorí sa do Narnie už znova nevrátia. No tak ako prví diel tak aj tento si ma nakoniec získal skvelým dobrodružným dejom plným akcie, napätia a aj dojákov. Znovu perfektná hudba a navyše plno skvelých efektov. ()

Fawkes

Knížku jsem četl až po shlédnutí filmu v kině a musím říct, že film je mnohem lepší než kniha. Z každé scény je cítit jak je laťka oproti 1. dílu vysoko. Mnohem věcí, které jsou ve filmu pozměněny fungují mnohem lépe a věci přidané navíc naopak filmu dodávají drsnější atmosféru (noční útok na hrad), závěrečná bitva nenabízí nic moc nového, vlastně je skoro stejná jako v prvním díle, ale tentokrát bojují proti lidské rase, která Narnii obsadila. Přesto si myslím že pohádkovost, která nám byla představena v 1. díle pasuje Narnii víc, v takovéto podobě mi napůl připomíná Pána prstenů. Pořád si však zachoval roztomilost některých bytostí, především Ripčípa, jezevce nebo trpaslíky. Ben Barnes je jako Kaspian skvělý a jsem rád že není blonďák jak ho popisuje kniha. Pokud jde o představitele sourozenců, připadá mi že do profesionálního herectví se mají všichni ještě co učit. Oproti Lvu, čarodějnici a skříň udělali ale pokrok. Říční Bůh na konci je dokonalý. Hudba taktéž. (90%) ()

Heroine

Je to krásný film. Trochu moc bitev na můj vkus, alespoň pokud jde o ty "moudré krále", nemuseli by se tak masakrovat navzájem. Ale má to krásnou jak atmosféru, tak hudbu a animaci. Ben Barnes je sice dost načesaný i v boji, ale je to docela koukatelný tvor. Na tuhle pohádkovost si docela potrpím, jenom to nesmí přesáhnout jisté meze, kdy to začne připomínat éterické obrázky z prodejny s bio potravinami, doprovázené relaxační hudbou. Ale dobrý, pan Adamson to umí udržet na svém místě :-) ()

Jakira

Jelikož fantasy typu Pána Prstenů miluji nemohla jsem si nové Letopisy Narnie ujít a musím říct, že jsem zklamaná určitě nebyla. Už jednička se mi moc líbila a myslím, že dvojka jí určitě ostudu dělat nebude. Ve dvojce je podle mne několik okamžiků, které jedničku předčí o několik koňských délek a zároveň tu není ani jedno hluché místo u kterého bych se netrpělivě koukala na hodinky. Když oba díly porovnám, myslím si, že z určitého hlediska jsou na stejné úrovni ale na druhou stranu je ve dvojce vidět obrovský posun jak v hereckých výkonech, režii i speciálních efektech. Abych byla upřímná musím říct, že dvojka má u mě navrch hlavně za krásného prince Kaspiana s nádhernýma očima:). Co se týče negativ filmu, trošku mě tam rozčilovalo místy až okaté napodobování Pána Prstenů (rozbouřená voda, chodící stromy atd.) a největším trnem v oku mi byla Zuzana, ze které se stále výrazněji stávala nafoukaná holka, která si myslí, že je dospělá s moudrostí celého světa. To ale vyvážil již zníměný Kaspian. Abych jenom nekritizovala je na místě říct, že jsou to hlavně kostýmy, hudba a herecké výkony, které se mi opravdu líbily. A ještě něco, co nedokážu pojmenovat, nějaké kouzlo příběhu, které mě ovládlo a které způsobilo, že si Letopisy Narnie zase znovu ráda pustím... ()

Andronikos

Najväčším problémom tohto filmu je v mojich očiach skutočnosť, že v ňom deti bez akýchkoľvek sentimentov bojujú - a zabíjajú. Stoja ale predsa na strane dobra! A predovšetkým: za svojej vlády v Narnii si síce možno osvojili techniku lukostreľby i oháňania sa mečom, ale v tomto filme sú to opäť zase len svojou povahou nedospelí, ale citliví ľudia, nie nejaké stroje na zabíjanie. - Plusom Princa Kaspiana je pre nás, obyčajných synov a dcéry Adama v dnešnej dobe, "hmatateľná", uveriteľná zápletka, realistickejšia ako tá v Levovi, čarodejnici a skrini: sú to intrigy, vraždy (alebo aspoň pokusy o ne) v boji o korunu. Mnohé je samozrejme i v tomto filme stále dosť ťažko pochopiteľné, ba miestami ťažko tráviteľné, napr. deus (pardon: leo) ex machina, ktorý privodí dejový obrat a happy end, ale je to fantasy a filmový prepis románu (už) svedomitého anglikána, takže sa niet čomu diviť. Ani tomu, že sú tu naivnosti, ani tomu, že tu máme "blábol" o boji dobra a zla. Až mi nebude stačiť ten mrzký svet všade v okolí, do ktorého patrí aj horda rozrušených kritikov tohto filmu a jeho kresťanských podtónov, zívajúcich komentátorov, osôb prelievajúcich slzy nad tým, že stratili 150 minút svojho vzácneho života sledovaním otrasne natiahnutej stopáže Princa Kaspiana atď., pustím si nejaký tzv. realistický film. Avšak pri tomto filme, ktorý som včera absolvoval po tretí raz v živote bez toho, aby som sa výrazne nudil, si chcem užívať mágiu vyfabulovaného narnijského univerza i magickú naivitu sladkých myšiakov, ktorí v ňom vystupujú. A ten súboj kráľa Petra a uzurpátora Miraza je pri všetkej svojej "nerealistickosti" výborný, dejovo i technicky, tvoriac tak v mojich očiach vrchol filmu. Svoju hlavnú výhradu som už menoval, ostatné sú v podstate podružné, pre mňa osobne bol tento filmový zážitok nadpriemerný. Natočené to je taktiež nadpriemerne. Preto môžem, ba musím tomuto pomerne hystericky podhodnotenému a zúrivo kritizovanému filmu dať aspoň ****. ()

Wargoo

Aaaach joo !!! Žalostne uťahané,NELOGICKÉ, nudné a otravné... Otravné "vďaka" štyrom hlavným predstaviteľom. Hlavne malá Lucy ! Klobúk dole pri úžasných efektoch, pri zas a znova krásne uhrančivom hlase Aslana, ala Liam Neeson... Ale, ako počítam, tak počítam, to je asi tak všetko čo pochválim. Krúženie okolo tej istej horúcej kaše dokola, absolútne nezvládnutá knižná predloha (čítal som celú sériu 2krát), dejovo nezaujímavé, stále len boj, príprava, boj, príprava... dookola ničivá a drtivá sila nudy a uťahanosti. Už dlho som nesledoval na filme kedy už konečne skončí. Pán režisér, čo tak "harakiri" a už nikdy viac réžia ??? Urobíte nám radosť. Ešte ma čaká 3-ka, no som zvedaví. Je to totiž moja najobľúbenejšia časť ! Bojím sa. 2** za efekty a Neesona. Inak nudaaaaa ! 32,132% ()

Hapretor

Klišé, hovadina, nemožná hudba na konci, přeslazený happy end, vše se vyvede, nikdo nezemře, vše je krásné, vše je načančané, vykrádá to "Pána prstitelů" ... to prostě fakt nemusim. Ale vždyť je to přece cool dobrodružná pohádka pro mrňata a jejich rodiče. V tomto ohledu opět povedená. Dospělý divák se musí stát zase dítětem, jinak to odsoudí. Asi jsem jak "Petr Pan"?! ()

hazaba

Na to, že má jít o film pro děti, je to příliš dlouhé, i když to docela dobře kopíruje knihu. Lepší střih, ne tak ohraná hudba a v případě kentaurů i lepší masky, bylo by to docela fajn. Trikově se ale film hodně povedl. ()

hEROic

pro me o neco malo slabsi nez jednicka, ale stale moc prijemne koukatelne... skvele provedene bitvy, tady teda respekt, bohuzel kontrastuji s nulovym dejem... pokud to ale clovek bere jako dobrodruznou pohadku, nemuze byt nespokojen :) 70% ()

MickeyStuma

V Narnii se zase něco děje. Druhé dobrodružství děckých hrdinů je zde. Celkově vyznívá daleko lépe, až na jednu drobnost. Téměř dva a půlhodinová stopáž je pro děckého diváka už opravdu moc. Nechápu, co to tvůrce napadlo. Ono vydržet u toho až do konce chce vskutku velké úsilí. Je tu opět spousta natahovaných scén, které značně nudí a nutí zívat. Když už se to trochu konečně rozjede, objeví se zase brzda a opět se to táhne. Neškodilo by tempo o něco zrychlit, aby to mělo energii a patřičný švih. Jinak už snímek nemá takové kouzlo jako ten předchozí. Divák ví co očekávat a s čím v ději počítat, takže se velké překvapení nekoná. Své kouzlo však má a tak kdo má velkou výdrž, ono pohádkové fantasy si (snad) užije. ()

char_t

Následující komentář necílím ani tak na tvůrce filmu (o castingu jsem se zmínil už minule a zbytek je stejný), jako spíš na C.S. Lewise. V Kaspianovi se totiž začíná víc a víc ukazovat Lewisova známost s Tolkienem. Snaží se tak ze své pohádky udělat velkou fantasy, ale zatímco Tolkien přechod od dětského Hobita k velkému LotR zvládl, Lewisovi se to nedaří. Začátek vypadal dost slibně, naznačoval hlubší "mytologii", ale Lewis holt neumí psát konce. A tak stejně jako v jedničce jde vše do kelu, načež se Deus ex Machina vše v dobré obrátí. Zív. Ve výsledku to díky bitvám není tolik vhodné pro děti jako jednička, a kvůli poslední třetině ani pro fandy fantasy. 55% ()

Ombak▼Penari

Vcelku dobrá fantasy pohádkového charakteru, ale nic moc převratného. Nějak to mnou prošumělo bez většího vzrušení. Někdy mi vykreslení světa Narnie přišlo až příliš absurdní, ale od toho je to fantasy. Určitě to v žánru patří k tomu lepšímu. ()

Wallis3

O Narnii by se dalo s velkou nadsázkou říct, že to je fantasy. Já tomu budu říkat spíš pohádka. Všechny filmy o tej kouzelnej zemi si to štrádujou tak nějak na stejný způsob, a ten mu spíš škodí. Je to až moc dětinské podání, ale ony i knihy byly napsány takovým způsobem a "moudrým Aslanovým slovem" Zatímco zmrzlá Narnie byla jaksi vylidněná a najednou se tam s příchodem míci Aslana obejevilo veškeré patvorstvo, tady zase Telmaríni potřebovali most, aby se dostali přes řeku, ale jak se přes ni dostávali ti ostatní? Nelogičnosti a slabost podání ty filmy prostě sráží. ()

vendy63

Jak tomuhle muže dát někdo odpad to opravdu nepochopím.NarnieLev,čarodějnice a skříň mně dostala ale druhý díl L.N.p.Caspian mně opravdu odrovnal.Ještě teť bulím jako želva a to bývám vuči druhým dílum sarkastická.Nezapomenutelný song na konci je nepopsatelný a vodní démon byl skvělý , no prostě už teť se těším na další pokračování. ()

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

27.12.2008

Takhle o svátcích bychom samozřejmě měli informovat výhradně vesele a optimisticky. Místo toho se však tento týden objevilo několik pochmurně laděných zpráv. Nejvíc hýbe internetem (a žlučí filmových… (více)

Useknutá Narnie

Useknutá Narnie

28.11.2008

Zatímco ve včerejší novince jste četli o jedné obdivuhodně se rozbíhající filmové sérii, dnes je tady jedna, která se možná dočká konce dřív, než se o tom producentům zdálo. Ano, řeč je o Letopisech… (více)

Úbytek capartů v Narnii

Úbytek capartů v Narnii

24.06.2008

Princ Kaspian je z komerčního hlediska rozhodně zklamáním. Zatímco první Letopisy Narnie s rozpočtem 180 vydělaly téměř 750, dvojka s náklady 200 prozatím jen s námahou šplhá k třístovkové hranici … (více)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (více)