Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

MeaCulpa

Vynikající český film, který ukazuje, že nemusíte mít velký rozpočet a známé tváře na každém kroku. Stačí dobrý scénář a jasná vize. Tu přináší Marek Najbrt, který mě po Mistrech opravdu hodně překvapil. Narozdíl od druhého retrofilmu minulého roku Normal sice Protektor není tak na oko efektní, ale je mnohem konzistentnější, ucelenější a nepochybně i chytřejší. Metafora člověka jako cyklisty na pozadí doby je výborná, stejně jako doposud nepříliš známí Marek Daniel a Jana Plodková. Poslední půlhodina má na český film neuvěřitelné grády 9/10 ()

ttchor

Jak náhle sa môže zmeniť doba, v ktorej žijeme, tak rýchlo sa môžu zmeniť charaktery ľudí, ktorí v tej dobe žijú. Polarizácia spoločnosti po vzniku protektorátu nebola výnimkou. Mnoho ľudí prijalo vzniknutú situáciu a využili ju vo svoj prospech, neváhali zradiť, udať, či akokoľvek sa zavďačiť diktátu moci. Iní zmietaní vnútorným bojom, akýmsi démonom súhlasu, či nesúhlasu mysliac si, že majú všetko vo svojej moci, po čase buď sklonia hlavu a zapredajú svoju podstatu, alebo ostanú slobodní, s vierou, že situácia je len dočasná a dokážu jej čeliť. A konečne tí, ktorí neváhajú vobec. Obete. Šťastné manželstvo Vrbatových, sem tam narušené manželovými žiarlivostnými scénami dostáva náhle nový rozmer. Jeho žena, začínajúca filmová herečka je pre svoj židovský pôvod odstavená. On ako rozhlasový reportér sa chopí ponúknutej príležitosti a stáva sa hlasom nemeckej propagandy. Démon súhlasu ho postupne čoraz viac nahlodává.....dostaví sa návrat v podobe vnútornej očisty, alebo jeho duša ostane navždy zatratená? Dobová snímka, ktorej morálny podtext je aktuálny pre akúkoľvek spoločnosť v akejkoľvek dobe zaujmä hlavne podarenou retro atmosférou, či výborným castingom. Menej však už presvedčil obsah. Za hlavný problém považujem zbytočne veľa vedlaších postáv spojených s následným kúskovaním príbehu. Absenciu budovania tempa, ak už sa niaka eskalácia objaví pôsobí obyčajne, nemrazí (osud Emilovho kolegu z práce, či etúda s bicyklom). Odlahčujúce scény (Hankine pózovanie fotografovi v zakázaných priestoroch…) na úkor takých, ktoré by vyvolávali u diváka vačšiu beznádej tej doby, absencia výrazne zápornej postavy, tak film s velkým potenciálom ochudzujú. Škoda. ()

kubal18

Dobrých českých filmů není nikdy dost. Ve srovnání s podobným Musíme si pomáhat je ale Protektor jasným poraženým. ()

radeckator

Každopádně tuzemnský nadprůměr. Děj sice místy lehce pokulhává, konec by taky nemusel být tak odbyt, ale jinak velice zajímavě ztvárněné 1000x již natočené téma z 2. světové války. Skvělá hudba skupiny Midi Lidi si zaslouží zajímat se o tuto kapelu. ()

dessa

Sorry, ale vedle takových filmů jako je Vyšší princip nemá Protektor šanci obstát, dnešní česká kinematografie není schopna vyprodukovat konkurenceschopný snímek pro mezinárodní trh. Pár lokálních vtipných komedií a tím to končí. ()

waska

Film, který dokonale vystihl tehdejší dobu a atmosféru. Neustálý strach z Němců a udavačů. Na české poměry určitě dobrý film, nicméně mi tam něco chybělo a nebyly to herecké výkony, které ,až na Sandru Novákovou, byly také nad poměry dobré. Co mi však vadilo, bylo velmi zdlouhavé tempo a ano, nebojme se to říct, místy to nudilo.. ()

Joski

Nový pohľad na ťažkú tému, ktorá je tentoraz podaná tragikomicky a vemli originálne. Vizuálna skratka s hudbou Midi Lidi perfektne parafrázuje obsah a pôsobí veľmi súčasne:-) Konečne tu máme kvalitný český film, ktorý sa na nič nehrá (žiadne trápne klišé!) a dokázal za málo penazí veľa muziky:-) Odporúčam po všetkých stránkach a určite to treba vidieť v kine :-) 90% ()

Petula009

Celý film jsem na něco čekala a odrovnávala mě jedna scéna po druhé, konec by nečekaný ale o to víc mě dostal.Je jasné, že tohle není jenom průměrné dílko.Což se u nás cení. ()

m4xp4yn3

Kompaktní a silný film, který vám nejspíš v hlavě chvíli zůstane. Hvězdičku strhávám za některé ne zcela přesvědčivé herecké výkony. ()

mudvayner

Bez debat. Skvělá kamera, úžasná hudba. Atmosféra. Nejlepší český film za posledních xx let. Těžko uvěřit, že naše kinematografie dokáže ještě vyplodit film světových parametrů. Na druhý shlédnutí to sice nebude, ale 90% zaslouženě. Jsem spokojen, očekávání to nezklamalo. Jen tak dál, Češi. ()

markotter

Tak tenhle film mě dostal. Neustále jsem přemýšlel, jak je snadné bez vlastního přičinění dostat se na jednu nebo druhou stranu barikády. Také na mě po dlouhé době tenhle film nepůsobil jako "typicky český film", ale naprosto přirozeně. Díky neokoukaným hercům mohl mít člověk chvílemi pocit, že kouká nas nějakou úspěšnou evropskou kinematografii. Po Českých lvech jsem se docela divil, že Protektor dostal tolik lvů a myslel jsem si, že to bude nějaká nafouklá bublina, ale po shlédnutí se už vůbec nedivím. ()

BDMarty007

Hodně zajímavý a originální počin. Autoři dokázali s velmi omezenými prostředky udělat velmi slušný film a to díky velké dávce produkční kreativity a improvizace. Není to žádná partyzánština, vypadá a zní to skvěle. Vysoko cením hlavně formu, herecké výkony, hudbu. Ke scénáři a příběhu bych pár výhrad asi měl, chvílemi to trochu ztrácelo spád a možná to mohlo jít více do hloubky emocí a motivací postav. V podstatě bych řekl, že nelogicky téměř nefungovala komunikace mezi ústřední dvojicí. Na druhou stranu film zase zajímavě nastoluje dilema střetu lásky a morálně mravní volby, problematiku hranic kolaborace i národního charakteru. Celkově hodnotný film, který určitě stojí za vidění. ()

Oonika

Tak tentokrát půjdu asi trochu proti proudu. Film se mi vůbec nelíbil. Herecké obsazení né moc působivé a režie z mého pohledu dosti odpudivá. Nehledě na to, že námět se pořád opakuje v různých filmech dokola, takže ani to už nemělo čím překvapit. ()

the.emef

Musím říct, že na pošmourné počasí a lehkou depresi, s jakou jsem si film pouštěl, to není nic moc. Stavy úzkosti se mi ještě umocnily, ale zároveń přiznávám, že jsem se celou tu hodinu a půl bavil. Minimalistické prostory, výborné dialogy a hlavně šedivá atmosféra a celková bezvýchodnost doby. No a ta práce se zvukem a zejména hudbou, to byla naprostá paráda. ()

Trauma

Příjemné překvapení. Ne, že by to bylo dokonalé a nebylo tomu co vytknout, ale takhle na mě už dlouho nějaký český film nezapůsobil. Vcelku poutavý příběh o tom, že v dobách války nejsou lidé jen dobří nebo špatní, a že i ti celkem dobří mohou být špatní. Někdo tu psal o tom, že se s hrdiny nelze ztotožnit, to je sice pravda, ale nevím jestli to tenhle film vůbec potřebuje. Mluví sám za sebe a za své hrdiny, má své emoce, které my cítit nemusíme a stejně to v nás něco nechá. Navíc to bylo i vizuálně moc pěkné. Prolínání obrazů a času filmu na zajímavosti ještě přidalo. A hudba taky moc fajn. ()

ChickenPate

Působivé herecké výkony, velká dobovost (např. úžasný sestřih vlasů pana Daniela) a také pointa toho jak byly některé "záškodnické" akce nesmyslné v porovnání s jejich nebezpečností. Co se mi nelíbilo bylo nereálné "samasebe" focené v kině, autoři si asi neuvědomili, že se před 70 lety lidi nefotili ve stylu "blbky z facebooku". Nejlepší český film za poslední dobu. ()

E lan

Velmi dobré, velmi chladné a velmi originální zpracování. Umělecky za jedna, scénář za dvě a celkový dojem tak nějak na pomezí *** a ****. Přestože nedávám nadprůměrné hodnocení, odnáším si z příběhu o českém nehrdinství hodně. To se musí vidět! ()

sanikope

Nemám čo filmu vytknúť až do poslednej 10 minútovky. Celý dej prevráti naruby a aktéri začnú konať akosi telepaticky a pritom totálne nelogicky v koncepte celého filmu. Ale keď zabudnem na túto drobnosť jedná sa o veľmi ojedinelé dielko a v ročníku 2009 v našom malom štátiku nemá žiadneho konkurenta. Film má gule výborný OST, na ktorý sa len tak nezabúda a vizuálne je taktiež doslova dych-berúci. Škoda toho konca inak by som dal plné hodnotenie ale i tak rozhodne 4plus... ()