Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Allan

V technických stránkách dobrý až výborný český film. Ale také film mimořádně chladný. Nebyl jsem s to ztotožnit se v celém filmu byť jen s jedinou postavou. Jak už napsal movie: "...na konci mi bylo docela jedno jak to dopadne". To jsou i mé pocity, bohužel. ()

Kingjiri

Výborně natočená a zahraná filmová záložitost, která mě však místy nudila. I přesto ale chválím scénář, na kterém se mi nejvíce líbilo, že se nevěnoval jen osudům lidí židovského původu v dobách nacismu, ale i lidí, kteří určitým způsobem bojovali a postavili se tehdejšímu režimu, ač židy nebyli. Také oceňuji, že hlavní role ztvárnili nepříliš známí, avšak dobří, herci. Za to hudba mi příliš neseděla, kolikrát se mi zdálo, že se k dané scéně vůbec nehodí. Možná mě Protektor příliš neoslovil proto, že drama nepatří mezi moje oblíbené žánry. Každopádně však musim uznat, že jde rozhodně o to lepší, co česká kinematografie posledních let může nabídnout a tak dávám tři velmi silné hvězdy. ()

sehe

Moderný filmový jazyk použil režisér a scenárista M.Najbrt na vyrozprávanie príbehu z čias Protektorátu.Klobúk dolu. ()

greigor

Asi mi nepřísluší, abych hodnotil tak cenami ověnčený film. Přesto bych k němu řekl, že je to v českém prostředí konečně nějaký originální počin, který umí i pobavit. Dlouho jsem se odhodlával na něj podívat, jelikož jsem věděl, jak moc je opěvovaný a chtěl jsem si na něj najít správnou chvíli. Ta konečně nastala a byla dobře vyplněna. 4,5 * ()

Petulka88

Na Protektora jsem se opravdu hodně těšil. A můžu říct, že jsem z něj byl nakonec docela zklamaný. Nejvíc mi vadilo, že je zbytečně dlouhý, hodina by na odvyprávění celého příběhu bohatě stačila. Nemluvě o podivné hudbě, která mi místy rvala uši. Největší pozitivum na celém filmu je tak pozoruhodný herecký výkon Jany Plodkové, před kterým smekám. Jinak se v případě Protektora nejedná o žádnou převratnou filmovou událost. ()

FireTight

Mám radost. Protektora jsem úplnou náhodou včera večer objevil na ČT2 a po více než devadesáti minutách jsem od obrazovky odcházel více než spokojen. Zajímavý a zamotaný příběh, zajímavé postavy... Popravdě řečeno, nedokáži si představit, že bych se ocitl v jejich kůži, ať už Emila nebo Hany. Jedinou chybičkou z mého pohledu byl mírný nedostatek emocí, které se v plné kráse dostaví až na úplném konci, což je podle mého možná pozdě. Ale jinak palec nahoru! ()

Inozuka

Zábavně a neotřele pojatý film o lásce, touze přežít a institucionalizovaném zlu. Ten žánrový mix je doslova geniální a perfektně funguje. Ani ve snu by mě nenapadlo natočit film o životě v protektorátu takovým způsobem. Marek Najbrt si za Protektora zaslouží hlubokou poklonu. ()

Ceberus

Scénář poměrně zajímavý, ale ani sex a nahota nezachrání naprosto tragické herecké výkony. Marně přemýšlím, kdy naposledy jsem viděl tak prkenný projev hlavních herců, kteří naprosto znuděně roboticky odříkávají připravené repliky, jen aby už měli dotočeno. Perlu tomu nasazuje fakt, že Plodková hraje herečku - hrát špatně herečku ve filmu, to už je drsný inception. Ale jak říkám - pokud chcete ten film mermomocí vidět, tak jedině kvůli příběhu, který se odehrává za protektorátu spíše jen tak mimochodem, než že by to bylo stěžejní sdělení filmu. Řekl bych, že film je tady silně nadhodnocen jen a pouze kvůli tomu, že se odehrává za protektorátu, což je tedy jako důvod žalostně málo. ()

UncleSam

Potom, co se mi film rozležel v hlavě a v žaludku sundavám hvězdičku a snižuji na tři. Příběh mi přišel divný, nepřesvědčili mě herci a ten konec je podle mě úplně stupidní. ()

JamesLeon

Po odchodu z kina jsem byl trochu zklamaný. Ale tak už to bývá, když máte velká očekávání a slyšíte tolik kladných ohlasů předem. Určitě je to natočené zajímavým stylem a přináší to něco nového a neokoukaného do českého filmu. Ale mě to zase až tak nesedlo. Jana Plodková se mi v hlavní roli zamlouvala, ale zajímalo by mě, jestli by někdo měl tu odvahu, fotit se před dveřmi s cedulí "židům vstup zakázán" s hvězdou pod kabátem... ()

SatuPeka

Spíš 3,5 než čisté 4 hvězdy. Na české poměry docela odvážně udělaný film ze scénaristicky vděčného historického období. Dobrá výtvarná stránka, výborná hudba, místy zajímavé nápady a scény. Občas (hlavně ze začátku) jsem měl ale pocit, že se poslouchám dialogy z českých seriálů typu Rodinná pouta. Herecké výkony toporné. Bohužel pokud se podívám na zahraniční filmy zabývající se lidskými osudy za druhé světové války, nacházím nejméně o třídu lepší snímky - třeba Schindlerův seznam, Mefisto nebo Hanussen. ()

Yahey

"Čech je jako cyklista. Nahoře se hrbí a dole šlape." (Adolf Hitler) Perfektní. Jana Plodková s rolí úplně splývá, všechny herecké výkony výborné. Autentické, uvěřitelné prostředí protektorátní Prahy. Filmu svědčí utlumené barvy, téměř do černobíla. Prvorepublikové šlágry, šmrncnuté moderním remixem? Proč ne? Tvůrci se nebáli a vytvořili originální, přesvědčivý film, jaký se v Čechách už dlouho neobjevil. Vážné drama o tom, že i když nemůžeme ovlivnit, jak věci kolem nás nakonec dopadnou, vždy máme možnost volby, volby, při níž si nepřestaneme vážit sami sebe. ()

dawid

Jsem nekritický... Ale po velmi dlouhé době jsem si z českého filmu sedl na zadek. Marek Najbrt & spol. dokazují, že Mistři nebyli náhoda. Klobouk dolů a jen houšť a větší kapky... ()

hero_bk odpad!

Ze všech stran se na mě valily názory, jak je protektor neuvěřitelně kvalitní film, jak vytahuje současnou kvalitu českých filmů atd. Ne nevytahuje, jen český film stahuje do ještě hlubší propasti. Myslím, že filmů, co skuhrají na téma "Jak bylo dřív zle" už tady bylo nezpočet, ať už z první, druhé světové nebo z totality. Nepříjmná úderná hudba mučí diváka jako sbíječka za oknem. V tomhle filmu jsem postrádal dramatičnost - neměl jsem vlastně důvod k tomu, abych film viděl do konce, protože mě nijak nenapínal. Jediné co si z filmu pamatuji, je neuvěřitelná naivita a sobeckost Jany Plodkové, která nevím, zda byla cílená, nebo jestli jenom špatně napsaný scénář. Ani jindy skvělý Budař nedokázal tenhle "pseudofilm" vytáhnout. Možná bych dal jednu hvězdičku, ale když vidím ty vesměs pozitivní hodnocení, tak je musím nějak, alespoň trochu, zkorigovat. ()

Slapi15

Pro mě osobně nejlepší český film od doby Michálkova Je třeba zabít Sekala. Kam až se sklonit, aby si to člověk dokázal sám před sebou obhájit. S čímž má český člověk hodně velký problém. A co považuju za další obrovský přínos tohoto filmu - nové herecké tváře. Velké poučení pro Hřebejka. ()

playboy_05

Vyspíš se se mnou? Ne...98minutová rozprávka, která o "Protektorovi" více méně není a táhne se jako smrad...příjemná retro první dvacetiminutovka, ale to je tak nějak vše...pak už stále dokola se opakující scény (kino, rozhlas, doma)...no a ten závěr...prostě, když už se mě ani odvážení židů do koncetráku ve filmu nijak emocionálně nedotkne, něco je špatně...celkově herecké výkony slušné, kostýmy pěkně udělané, ale děj nijaký a černobílé provedení bezpředmětné, Marek Daniel nevýrazný ()

TSZ

Na televizní film v neděli večer na jedničce by to bylo slušný, ale chodit na to do kina??Vysílat to na Oscary???To snad ne...jediným kladem je poměrně osvěžující nepředvídatelnost, ta je však spíše logickým důsledkem toho, že manželka hlavního hrdiny byla zcela evidentně psychicky narušená. ()

vojtik

Dobová věrohodnost a atmosféra. Společenská živost a pravost. Celková osobitost. Libozvučná čeština. Nádherné ženské role. Výborné mužské role. Krystalicky čistý obraz v sépiovém nádechu. Originální cyklisticko-almanachové prostřihy. Fantastická hudba od Midi Lidi. Všechny tyhle věci charakterizují Protektora a dělají z nich nejen umělecký, ale také světový počin. Konečně někdo pochopil jakou máme bohatou historii a využil ji v mistrovské formě. Protektor naprosto splňuje můj pohled na české filmy. Většina češkých režiséřů by se měla nad sebou zamyslet a povinně tento film nastudovat. Přestat točit ty umělé tragikomedie/komedie jako na běžícím páse a začít točit filmy, které nejen, že vizuálně potěší a pohladí na české duši, ale také Českou republiku reprezentují. Čeští herci v tomto filmu ukazují, že mají ohromný talent a jasně dokazují, že jim nejvíce sluší dobové filmy. Vůbec si myslím že dobové filmy tohoto typu jdou Čechům nejlíp a společně s Tmavomodrým světem je toho Protekor důkazem. Když se toho budem držet - máme se na co těšit. Po dlouhé době český film, na který můžu být hrdý! Nejúsměvnější moment: Mladík se ze zdvořilosti ptá: "Můžu se s tebou vyspat?", slečna odpoví: "Ne." ()

MRPitivier

Mně se ten film líbí, vykreslení atmosféry této zlé doby a lidských osudů ozdobené kvalitními dialogy je na vysoké úrovni, v českých poměrech nezvyklé! Ale filmu něco chybí, připadá mi nedotažený, nedokončené scény bez šmrncu, neuvěřitelně pomalé tempo....dynamičtější vypravování příběhu by doopravdy neuškodilo! Režisér měl propracovat jednotlivé scény a obsadit výraznější herce do hlavních rolí. Možná i proto nemůžu v konkurenci s podobnými snímky o této době hodnotit lépe! ()