Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Davies182

Ihned na začátek komentáře musím ze své klávesnice vypálit několik nelichotivých slov, která mi v souvislosti s tímto českým překvapením roku 2009 nedají spát. Na Protektora (kdo by od Najbrta po Mistrech čekal něco tak skvělého?) jsem totiž šel s ohromným očekáváním, abych si potvrdil oslavné ódy znějící z hlásných trub internetu. Jaké pak bylo mé zklamání, když bezprostředně po usazení v kinosále následoval milionkrát ohranou reklamu na 2Bobule nudný snímek s nádechem dramatu, mapující obyčejný život sympatického páru v neobyčejné době...! První půl hodinu jsem zklamaný sledoval děj s pocitem, že sleduji svůj život v období druhé světové války: jak chodím do práce, pak domů, pokecám s ženou, a spát. A znovu. Hudební složka však - naštěstí - spolu s velmi pěkně zakomponovanými filtry, vybroušenou atmosférou a perfektně zvolenými herci dělá z Protektora přeci jen něco víc. Ten snímek vlastně jen plyne v nikam nepospíchajícím tempu, to jen já jsem čekal hutné drama. Příběhová složka se pak dostane do popředí po zhruba 45 minutách tohoto povedeného díla, které se za naši zemi bude snažit o Oscary. Nový film Marka Najbrta tak ode mě dostává čistých 80%, a samotný režisér vzkaz, ať už točí jen dramata... ()

gogo76

Veľmi som sa tešil na tento film a to bola asi chyba. Tento film bol mnohými až neskutočne prechválený. Nepopieram, že na české, či slovenské pomery je film v mnohých ohľadoch naozaj na profesionálnej úrovni, ale mňa príbeh ako taký ani hlavná postava jednoducho nedokázal strhnúť. Podobný film z tohto obdobia-Habermanov mlyn je možno priamočiarejší, ale pre mňa určite vyváženejší a strhujúcejšií. Musím to zhliadnuť ešte raz, pretože vysielanie bolo nekvalitné a prerušované a možno aj to bol dôvod, prečo som sa nevedel sústrediť. Zatiaľ 60%. ()

Ony

No jo no, taky se přidám k těm, kterým se to líbilo a které to příjemně rozptýlilo. Ovšem že bych řvala nadšením, to zase ne. Obrázky ze života postav samy o sobě a způsob, kterým jsou prezentovány a pospojovány, připomínají dva cyklisty jedoucí značně nestejným tempem a s nestejnou dávkou elegance. Který z nich v pomyslné krasojízdě vítězí, asi nemusím dodávat. (tak teda asi slabší 4) ()

FlyBoy

"Čech je cyklistou, jenž se nahoře hrbí, dole však šlape."_______Hana je nadaná. Hrá, konverzuje, zamestnanie je pre ňu afrodiziakom. Okupácia ničí jej konjunktúru a uzemňuje ju na dlážku dvojizbového bytu v ktorom je kvôli židovskému pôvodu nútená sa zdržiavať. Emil ju upodozrieva z nevery, pričom sám zahýba, deň čo deň jeho integrita slabne a (aj napriek vnútornému nesúhlasu) podlieha nemeckej propagande..._______Hlasito aplaudujem a som dojatý. Ak som čakal na objavnú invenciu v česko-slovenskom tábore, tak je to práve ona vynachádzavosť s ktorou "Protektor" vyložil karty na stôl. Sprava doľava, zhora nadol. Jedno eso za druhým. Tak v prvom rade sa vyžívam v celistvom opojnom aranžmá koncepčných aktivít, ktoré sú odkomunikované bez akéhokoľvek náznaku plagiátorstva či vydieračstva. Zahŕňam sem kultivovanosť (neškrobenosť) ústneho prejavu medzi ňou a ním. Dekadentnú spätosť inštrumentálnych mágov Midi lidi (ich fanfáry sú orgastickým prameňom elektronického šibalstva - the winner is: "Něco opravdu nebezpečnýho" a "Konec léta") s aforizmom podfarbenými celkami, polocelkami. Zvuk reaguje na obraz a opačne, akvamarínové splynutie, ktoré interpretuje divokú audio-vizuálnu súlož. A nakoniec paralela bicyklistu s totalitou v podobe vkusných vsuviek tej najvyššej šarže._______Trpké dianie fungujúce na princípe rekapitulácie, vysielané cez mediálne kanály a sústredené na svoj 3-stupňový primárny cieľ - Delikátnosť/Dômyselnosť/Dôkladnosť. Som nenažraný, dvakrát nestačí, chcem ešte a potom zas. Filmárske vyznanie, ktoré má rajcovný štýl a predovšetkým srdce... ()

Xmilden

Po dlouhé době opět český film, který mě přesvědčil že točit filmy jsme nezapomněli. Přestože se mi jeví místní hodnocení trošku nadhodnocené, i já přiznávám filmu kvality, které bezpochyby má. Velice zajímavý vizuál a hlavně nosný hudební motiv. Co se týče sympatií k filmu, film ve mě dozrával vcelku podobně jako Prokletý ostrov od Scorseseho. Ne že by mu byl nějak podobný, ale tento druh filmu zkrátka člověk nemůže plně docenit aniž by mu chyběl jakýkolik sebemenší kousíček skládanky. Teprve na konci Protektoru mi plně došlo k čemu se celou dobu nemilosrdně schylovalo. Můj výsledek 70%. ()

Vitex

Obrovské překvapení - protože jsem si byl takřka jistý, že "český film" s hodnocením 82% se mi bude aspoň trochu líbit. Nedal mi ale (krom asi dvou kratičkých pasáží) vůbec šanci, abych se k němu přiblížil. Spěchá, přímo letí, že se emoce, kterou občas vyvolá, vůbec nestačí dotknout divákovy duše - ta je ale stejně neustále příliš zaměstnaná nadužívanou (ale skvělou) hudbou. Je ukecaný, že po čase člověk ztrácí zájem o nové informace, protože jsou vždy obalené shlukem nápaditých, ale zbytečných efektíků. Zavání podivným pozérstvím, stejně jako postavy, o kterých vypráví (všechny, bez vyjímky). Tolik hluku nadělá, aby k tématům, o kterých se tváří, že bude mluvit, neřekl vlastně vůbec nic nového, ani zajímavě nezrekapituloval cosi starého. Formálně nového toho přináší sice mnoho (nebo takovým dojmem aspoň působí), ale nic z toho neplní, co se týče emočního prožitku diváka, jinou než retardační funkci. Je to jakoby takový Brecht, jenomže bez příběhu a zřetelnějšího smyslu : jeden zcizovací efekt za druhým, aby nám stále dokola říkal jen a pouze, že Češi jezdí na kole. To už bych si s postavami radši prožil trochu strachu - jenomže ty, dokonce i když se mluví o tom, že budou ony nebo někdo z jejich blízkých možná zastřeleni, působí dojmem, že se baví o rozdílu mezi bicyklem a koloběžkou. ()

Arbiter

Příjemně stylizované semtam nůďo. Jednoduše strukturovaná alter hudba trochu na škodu. Nechytlo mě to za srdce. Těžko ale říct, jestli za to nemůže ohrané téma, ač originálně podáno. Nejednoznačnost a nezaškatulkovatelnost jednotlivých postav a jejich vzájemných vztahů bavila hodně. Systém si to tak krásně se všema vláčí. Někdo vydrží dýl, někdo zuby zatnout nedokáže vůbec.. někomu se to hodí do krámu. Ono to člověka těžko emočně vyždíme, když od rána sleduje volby a nade všechna očekávání jejich výsledek (a upadaný prasečí hlavy) kontruje pocit myši v pasti hrdinů filmu. Hip! ()

Phobia

Když si žárlivý český srábek vezme židovskou provokatérku a do vztahu jim začne kecat nejslavnější malíř pokojů Adolf se svými pohůnky, je teoreticky zaděláno na zajímavý film. Teoreticky... Zpracování mi přišlo jako velkorysejší TV inscenace, monochromatický vizuál... budiž, herecké výkony až na jednu výjimku průměrné, postavy a jejich osudy mě absolutně nedojímaly a "hudební" doprovod pro mě byl o málo snesitelnějším ekvivalentem skřípaní nehtů o tabuli. Chápu, co se Marek Najbrt snažil sdělit, mně však v první řadě chybělo tempo a citové propojení s figurkami v područí protektorátu. Kdyby hlavní hrdinové skončili pověšení za koule/kozy v průvanu, nehnula bych ani brvou. Oči mi od TV obrazovky stále sklouzávaly ke stránkám tématicky příbuzné, ovšem mnohem přitažlivější a na emoce bohatší knížky "Spěšný vlak CH.24.12.". Nein, Mein lieber CSFD Nutzer, "Protektor" mě nenadchnul. 58% ()

kinej

Protektor je velice podařený film. Nechává vzpomenout i na veliká díla jako například Vyšší princip, či Obchod na korze. I zde je navozena a stupňována atmosféra zmaru a bezradnosti v okupovaném státě. I Protektor je příkladem toho, že na malých osudech lze nejlépe ilustrovat velké drama. Zároveň však jde jinou, alternativnější, cestou, což mu je ku prospěchu. Dobu vždy ilustrují povedené cyklistické prolínačky, společenský úpadek je efektně umocněn konfrontací s bohémským životem ze stříbrného plátna. Působivý je i chladný cynismus hlavních postav a nedomyslitelnou složkou filmu je také velice podařený hudební doprovod. Film má i prá svých much, například závěr mohl být pojat poutavěji dramatičtěji, ale zase se jedná o jeden z mála těch opravdu hodně dobrých českých filmů poslední doby, takže si plný počet bodů zaslouží. ()

cheyene

Protektorovi dám určitě ještě jednu šanci, protože po prvním zhlédnutí z něj nějak uchvácený nejsem. Vizuální stránka filmu výborná, herci skvělí a méně známí - což je plus - a mnohé scény pro oko dobře sestavené. Avšak "něco víc" při závěrečných titulkách se nedostavilo. ()

paascha

Na české poměry pozornostihodný počin, možná i na evropské poměry zajímavý film, u kterého bych ale určitě neplýtval superlativy a expresivními výrazy. Myslím, že trocha práce navíc by především vedlejším postavám, a hlavně závěru, dost pomohla. ()

MISSha

Na poměry které se v posledních letech odehrávají v české filmové tvorbě jde o lehce nadprůměrný snímek vybočující kvalitou,ale že bych kvůli tomu šla do vyššího hodnocení mě ani nenapadne.Protektor chladný film, jakoby bez srdce.To samé platí i o hercích kterým jsem jejich role jednoduše nevěřila (př. Marek Daniel).Totiž,přišlo mi jako by snad byli v divadle a bezmyšlenkovitě odpapouškovávaly text, když jsem si uvědomila že se tento výjev oběvuje v skoro celém filmu u drtivé většiny herců,zapřísáhla jsem se že víš než na 3* nepůjdu. ()

Jacinda

Nevím čím to bylo, že na mě dýchala atmosféra tehdejší doby...možná tou hudbou...možná tou něžnou německou šikanou...Nevím proč, ale takhle by se měl člověk u filmu cítit. Zatínala jsem v kinosále pěsti...Mnichovský komplex je stále silný a já jako velký český vlastenec ještě stále cítím vztek nad tím, co nám Němci (a nejen oni) provedli...Protektor je po dlouhé době vynikající český film, který mě překvapil hlavně převážně neznámým hereckým obsazením, nicméně výborným...A ten soundtrack taky musím mít! ()

Pepinec

Je nezpochybnitelnou pravdou, že mezi současnou českou tvorbou působí Protektor zářivě jako slunečnice v plevelném poli. Je však zároveň smutnou pravdou, že začíná býti větším uměním natočit u nás film horší nežli lepší. Marku Najbrtovi z celého srdce fandím, aby neztratil odvahu a pokračoval dál v těchto šlépějích, aby se i v příští tvorbě snažil nasměrovat českou kinematografii z bahna komerce a tuctu. Snad mu v tom pro příště pomohou herci vyváženějšími a věrohodnějšími výkony a snad nenechá divákovi tak rychle zprotivit ústřední píseň snímku. ()

Big Bear

Výborné protektorátní drama s originálně vymyšlenými předěly klíčových válečných let, kdy se film brilantně vyhnul jakémukoliv znázorňování války a přesto její dopad na obyvatelstvo divák skrze předkládané vyhlášky a novinové titulky jasně pociťuje. Moderní podání filmu mi maximálně vyhovovalo. Plodková, Daniel i Melíšková hrají zcela přirozeně a jejich role jsem jim celou dobu věřil na rozdíl od výkonu Sandry Novákové, který občas skřípal. Protektor je filmem o svědomí a odvaze za nacistické okupace. Děj vyvrcholí antentátem na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha. V nastalém víru nacistické msty a štavnice po atentátnících dokázala hrůza dokonale určit skutečnou povahu každého. Tleskám soudtracku formace jež si říká MIDI LIDI u jejichž úvodní písně,, Když zavřu oči' jsem coby milovník swingu a hudby čtyřicátých let vůbec nepoznal, že se jedná o zcela novou věc. Perfektně jsou pojaty i hudební doprovody již výše zmíněních předělů jednotlivých válečných let. ()

Boogeyman

Neviděl bych to tak dramaticky s prohlášeními typu "Nejlepší český porevoluční film!", nebo "Český zázrak světových parametrů!", ale fakt je, že Protektor je někde úplně jinde než většina současné místní produkce. Ani ne tak řemeslně a vizuálně, jako herecky a dějově. Konečně má divák možnost oddychnout si od Lišek a Trojanů a vychutnat si v hlavních rolích talenty, jaké většinou vídával jako hráče druhých houslí a přisluhovače výše zmíněných. Především Marku Danielovi už dlouho přeju pořádnou roli, protože jsem si ho díky Slámovo filmům nějak oblíbil. Zde šanci dostal, nejen že jí dokonale využil, navíc jde o roli skutečně šťavnatou, hlubokou a nejednoznačnou. Stejně jako Plodková, Melíšková, Ornest, Myšička...všichni své party zvládají perfektně a žádná z jejich postav přitom není černá ani bílá. A to je věc, která mě na Protektorovi okouzlila nejvíc, že nemá hrdiny a zloduchy, má prostě několik různých lidí žijících v těžké době. ()

Hromino

Neuvěřitelný. Sandra Nováková (ano, ta z Ordinace) podala jakýsi výkon! Ještě teď se mi tomu nechce věřit! Na Janu Plodkovou sice zaručeně nemá, ale i tak to bylo pro mě zrovna u Sandry něco jako osvícení! Zážitky z filmu se mi příliš rozepisovat nechce – ale jsou velmi pozitivní –, nicméně o Sandře jsem se tu zmínit prostě musel. To bylo překvápko jak hrom. ()

sheen

Po velmi dlouhé době, už si ani nepamatuji, kdy jsem naposled viděl film z produkce ČR. Protektor mě zaujal svým tématem hned z traileru a nezklamal, výtečný film. Výborné herecké výkony a styl, kterým je film točen (vizuální zpracování) a na české poměry až hodně chytlavý hudební doprovod, to vše z něj dělá příjemné překvapení. ()