Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

swamp

Je zajímavé, jak nečesky Protektor vypadá. Nádherná stylizace, precizní kamera, neobyčejný děj. Nejen to z něj zaslouženě udělalo šestinásobného držitele Českého lva. Hvězda dolů za herce.. Marek Daniel lehký nadprůměr (ve filmu tohoto ražení nedostačující), Jana Plodková pak kulhá už dosti. ()

Ant

Na české poměry rozhodně nadprůměrné dílko a hodně příjemné překvapení. Skvělí neokoukaní herci a především výrazná hudba, která k filmu neskutečně sedla. Jediný problém mám s první polovinou filmu, která se na můj vkus až příliš táhla. O to víc mě ale pak odrovnal ten nesmlouvavý konec. ()

asLoeReed

V žádném případě nemůžu mít nic proti tomu, aby byl Protektor "nejlepším č. filmem roku", případně nějakého období, či kdyby případně měl Oscara. Otázkou je, jestli ocenění tohoto typu je nějakou výstižnou známkou... Poctivý Protektor. Ačkoli jsem si musel zvykat (ano, tento styl, v němž počin tvůrců proběhl před mýma očima, je značně komplikovaný, několikanásobně strukturovaný, osobně zkrátka nepotřebuji několik dimenzí, které mi stojí v cestě k příběhu, jednotlivým lidem, době, situaci, při předkresleném tématu mě zkrátka napadá, že je silné i na to, aby mohlo být zpracováno jinak, a pokud je zpracováno takto, jak bylo tvůrcům vlastní, touto koncepcí, která využívá hned několik fází zcizujících efektů - montáž, hudbu, zvuk, míru výtvarně nenarativních, nýbrž ilustrativních prvků - museli ji během filmu pro mě obhájit: a to se povedlo!). Rychlo-film Protektor. Ačkoli kompozici stoupající v datech jako po žebříku ke kýženému napínavému výsledku jsem si musel dlouho po konci uspořádávat a vysvětlovat, zda nezklamala (a ne!). Montáž (coby koláž) Protektor. Ačkoli obrázky ze všech způsobů běhaly a kmitali rychle, světla, stíny, koncepce barev, styly, odvážnost, efektnost, originalita jsou story-boardem, ze kterého i vybrat fotky pro recenzi bych nemohl, protože ostatních by mi bylo líto, že v paměti proto neutkví (což se teprv uvidí, ale v hlavě je furt mám!). K ocenění Protektor. K vidění Protektor. Ke kritice Protektor však pouze v jedné věci. S tou ale nepůjde nic dělat a sám film za to prostě nemůže, spíš nějaký styl a normy doby. Bývalo neuvěřitelně silnou hodnotou a nesmírně působivým efektem, když kdysi filmy končívaly ihned po posledním narativním záběru a jeho uplynutí - titulky nebyly, proč, vše bylo na začátku (Protektor ostatně ty úvodní má báječné, škoda že nemoh prostě již tam vyčerpat vše). Jenže tady po krásném postupu, rozmazání scény a vteřinách ticha, černé plátno s jedoucími přebytečnými písmenkami zkrátka přijde a jakoby hudební katarze s písničkou vyznění závěru nějak (pro mě) ubírá dech... ()

pm

Toto že je to všemi oslavované veledílo, které posbíralo několik Českých lvů a ucházelo se o Oscarovou nominaci? Stydím se, že to nechápu. Nejprotivnější česká hééérečka ve vysoce přeceněném, i když esteticky hezkém, filmu. Ona je Jana Plodková možná fotogenická, ale herecky mi hrubě nesedla už v dánském dramatu "Praha", a mám obavu, že by mi byl stejně nesympatický i ten film, který její Hanka natočila těsně před okupací. Protivní herci, protivný film. Ničemu, vůbec ničemu nerozumím...a vážně uvažuju nad smyslem ceny "Český lev" . Ale jsem ráda, že jsem "Protektora" viděla, protože teď už můžu s čistým svědomím podepsat, že mými domácími filmy roku 2009 jsou výtvarně dokonalé české "Tři sezóny v pekle" Tomáše Mašína se skvělým Kryštofem Hádkem a slovenský "Pokoj v duši". ()

predators

...a víc ani ránu. Ikdyž na české poměry ve všech směrech nadprůměrný exemplář, udělit ale vyšší hodnocení, v tom mi brání poměrně nudný příběh, který byl na můj vkus chladný (ikdyž to byl asi záměr) a romanticky nezajímavý. 60% ()

nascendi

ČT1 mi dopriala Protektora, ČSFD mi dopriala niekoľko obdivných komentárov držiacich protektorskú ruku nad českým filmom i komentáre haniace tento filmový počin a ja mám dopriate na niekoľkých riadkoch vyjadriť svoje rozpaky. Námet je zaujímavý. Morálna dilema protektorátneho človeka, na ktorého pôsobia dve proti sebe pôsobiace sily dávala veľké možnosti i príležitosť na vytváranie atmosféry, ktorá by aj bez poznania historických detailov priblížila traumy tej doby. Ocenil som obsadenie mne neznámych hercov (i keď nie vždy vydarené), zaujala ma výprava i kamera. Na druhej strane ma popudili nedobové výrazy, morfium, fotografovanie s ceduľkami, sex a množstvo iných detailov, ktoré pre mňa urobili tento film nedôveryhodným. Ako určitý experiment ho beriem, ale o jeho jednoznačnej vydarenosti a vhodnosti na množstvo ocenení dosť pochybujem. ()

Slarque

Už si ani nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl český hraný film, u kterého by mi připadalo, že je všechno na výborné úrovni a nic v něm nedrhne. Tady se to zase jednou povedlo! Suverénní režie, důsledná výtvarná stránka, nečekaná, ale vysoce kvalitní hudba, perfektní herecké výkony zejména ústředního páru (ale nejen něho) a scénář, který dává smysl a netriviálním způsobem řeší nadčasové otázky. Bravo!!! ()

Tomco

Recenzie neklamali. Na české pomery nadštandardné kino, ktoré minimálne v Európe môže hrať prvé husle. Hudba, filtre, kamera, herecké výkony a vlastne všetko ma príjemne nadchlo. Po Kawasakiho ruži druhá silná látka tohto roka. Som zvedavý, čo na to 3 sezóny v pekle. 80% ()

WANDRWALL

Slabota. Ocení jen nová generace, nepoučených lidí o 2.SV. Válka je zde jen mlhavý pojem, herci současné doby - nepříliš talentovaní - předvádějí nepříliš povedený příběh. Typický studentský film.***(18.10.2010) ()

Marthos

Nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Má-li být Protektor oním dlouho toužebně očekávaným uměleckým filmem, pak se někde musela stát chyba. Co se nám vlastně tvůrci rozhodli sdělit? Filmové hvězdy židovského původu si po Mnichovu už neškrtli. Fajn. Rozhlasový speaker si vlivem nepříznivých událostí stále více smáčí ruce v protektorátní špíně. Fajn. Atentát na Heydricha. Fajn. Ale co dál? Téma je neuměle variované, což je s největší pravděpodobností vinou zoufale průměrného scénáře, který si libuje v nepochopitelných motivech a ještě nepochopitelnějších dialozích. Všechno je tu příliš umělé, nepůvodní a jakoby "chtěné". Pointa filmu se pak tradičně spoléhá na odhalené půvaby ženských hrdinek a na ustálených klišé, zaplevelujících i jiné současné tématicky příbuzné spektákly (Lidice). Jana Plodková rozhodně není žádným neobjeveným talentem, ale průměrnou periferní herečkou bez charizmatu, kterou spolehlivě přebíjí o něco lépe hrající Marek Daniel a Richard Stanke. Zbytek zúčastněných je parta pitvořících se karikaturek sebe sama; vyloženě mimo je tentokrát Jiří Ornest a u role drogově závislého promítače se ptám proč?! Protektor je alespoň pro mne velká nafouknutá bublina a jeho falešné vítězství u diváků i kritiky vypovídá o naprostém pomatení myslí. Nebo si jen všichni nasadili ta růžová kukátka? ()

Arsenal83

Z radu toľkých filmov o Protektoráte Čechy a Morava, prípadne o atentáte na Heydricha, sa mi zdá tento snáď najslabší. Herecké výkony sú tu otrasné, možno jedine s výnimkou Richarda Stankeho. Jana Plodková s tým vysokým čelom by mala mať asi i povinnosť nosiť ofinu. Ocenenia na Českého Leva sú úplne mimo. Spracovanie je bez dramatu, vôbec neodráža danú dobu. Chýbajú tu aj emócie a vlastne nie je komu fandiť. Cyklistické vložky ma iritovali. ()

iamek

Vizuální stránka na české poměry fantastická stejně jako hudba od Midi lidi. Příběh je silný a na tehdejší dobu realistický. ()

FrodoF

Dávám sice 4*, ale opravdu vážně jsem uvažoval o pětce, protože tak vizuálně vychytaný český film, který přitom má (na to rozdíl třeba od Normalu) i poutavou a inteligentní dějovou linii, jsem ještě neviděl. ()

dopitak

Za nejslabší článek považuju z mého pohledu paradoxně Českým Lvem oceněný scénář. Protože ale retro filmy odkazující na prvo i druho republikovou dobu (vlastně ano, i období protektorátní mělo jisté kulturní kouzlo, především svou návazností na zmiňovaná zřízení předešlá) miluju (Saturnin, Andělské oči, Bylo nás pět, Fešák Hubert, Smrt krásných srnců...), hodnotím Protektora vysoko. A to i přesto, že scénář mě za srdce nevzal a účinkování některých herců bylo čistě účelové a stereotypní (například způsob, jakým kamera ukazovala odhalené poprsí Sandry Novákové, a její nahota ve filmu pak obecně). Casting se však povedl (prospěchářka Melíšková, mučedník Martina Myšičky). ()

Chrustyn

Na české poměry neobvyklý, velice slušně natočený ale dost jednotvárný snímek odehrávající se (jak napovídá samotný název) za 2. sv. války. Potěší dobří herci, slušná výprava a povedená hudba. Nepotěší již zmíněná fádnost a v pozdějších fázích nuda. V rámci české produkce jasný nadprůměr a komu to stačí může si hvězdu přidat. ()

bassator

45th KVIFF 2010 - CZECH FILMS 2009-2010 - České filmy 2009-2010 + 36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Český horizont (Protektor / PROTECTOR / Protektor) - Na podobné téma bylo natočeno hodně filmů, a i lepších... - 20. 10. 2009 - kino CineStar - Hradec Králové - 65% ()

classic

Protektor určite nepovažujem za TOP FILM, nieto za najlepší filmový počin roku, božechráň, to nie ! Videl som v ňom, sotva priemerný snímok s množstvom rušivých elementov, a čo je najhoršie, nepripadal som si, že sa nachádzam v roku 1938, až do obdobia Protektorátu - Čiech a Moravy, keď spáchali atentát na toho debila Heydricha ! Tvorcom sa nepodarilo zaujať ma maximálnym ponorením sa do príbehu, ktorý rozohráva zaujímavú zápletku o židovskej herečke a populárnom rozhlasovom reportérovi, ktorých spája manželský zväzok, kde onedlho žena je konfrontovaná s prísnymi zákonmi, ktoré zaviedli Nemci, z ktorých si robí veľkú srandu s jedným fotografom, zatiaľ muž podlieha negatívnym povahám, ktoré sa naň valia zo všetkých svetových strán, rysuje sa v ňom kolaborantský nádych... Filmu strašne chýba pocit veľkého strachu z doby, ktorá mnohým nepriala, a to sa podpísalo na mojom celkovom vyznení, škoda toho, obstojnejšia atmosféra by bola presne tým, čo som tak potreboval. Herecké obsadenie je na dobrej úrovni, hlavne Jana Plodková s parochňou, je akoby z tých časov, výborný výkon ! A práve Jana sa mi extrémne pozdávala, páčila sa mi ! Marek Daniel a Marek Najbrt, to nie je úplne podľa mojich predstáv ! Nič moc, páni. Jeden ako herec, je trápny, druhý ako režisér, je neskúsený, obyčajný, ničím zaujímavý. Zato - Petr Marek a Marek Hart, o čosi lepšie, čo vylepšilo pozeranie, najmä cez intenzívny sluch. Pochválim i nápaditý STRIH. Summa Summarum - dobrý film, kvalitnejší za posledné roky, ale nie je to nič extra, čo by som považoval za výborné, strhujúce, majstrovské... ()

lena60

Euforie se po skončení projekce "události roku" na české filmové scéně rozhodně nedostavila. Protektor ve mně nakonec nevyvolal emoci vůbec žádnou, což nechápu a myslím si, že je to chyba. Otázkou je, jestli moje anebo autorů scénáře. Po formální stránce nemám filmu co vytknout, obsahově však velmi slabé. Pod líbivým povrchem jsem neobjevila nic zvláštního a ohromujícího. Nic, co bych někde už minimálně jednou (například ve filmu Musíme si pomáhat) neviděla. ()

triatlet

Motiv kola ve spojení s Hitlerovým výrokem: “Čech je cyklistou, jenž se nahoře hrbí, dole však šlape." je geniální. Při první scéně, v níž hlavní ženská hrdinka Hanka mluví přes zavřená ústa, jsem si myslel, že se jedná o chybu. Ale postupně jsem nevnímal klasickou lovestory na pozadí války a užíval si všech těch alegorických náznaků, které filmaři vymysleli. Ze základní dějové linky, která chvílemi připomínala Strachův snímek Operace Silver A, kde jsou také ženské postavy okouzleny filmem, jsem se ale unikl do stavu, při němž mi naskočilo srovnání se Spalovačem mrtvol. Řešení vlastního postavení k nacismu je podáno originálně, působivě, přesvědčivě. Svěží jsou nápady s využitím filmu ve filmu a jeho proměny pomocí naskakujících hlav. A neskutečně působí postavy – přízraky, za které považuji Frantu a později i ústřední dvojici. Bláznivě působí scéna, při níž se Emil Vrbata pokouší skrýt kolo, ale i to jsem spíš vnímal alegoricky jako skrývání sebe sama. Češství zobrazeno prostřednictvím cvičících vodáků. I tento opakující se motiv má smutně vypointovaný konec. Slovy tvůrců prvorepublikových filmů, které si vypůjčili i autoři Protektora, šlágr. I když je dost syrový. Zajímavé komentáře: Tsunami_X, sportovec ()