Letci z Tuskegee byli za druhé světové války slavnou americkou leteckou jednotkou složenou z Afroameričanů. V té době v americké armádě stále existovala rasová segregace a černoši byli považováni za lidi podřadné, neschopné ovládat složité stroje, vhodné pouze k pomocným úkolům. Prvního kurzu se v červenci 1941 účastnilo třináct afroamerických kadetů. V příštích čtyřech letech byli letci vysláni na více než patnáct tisíc bojových misí po Evropě a severní Africe. Tito hrdinové tedy bojovali nejen proti Hitlerovi, ale i s předsudky své vlastní země, za kterou někteří i položili život. (TV Nova)

fox171cz

Nevím co je na tom pravdy či ne, ale když k tomu přistoupíme z filmového hlediska a přivřeme všechny oči, máme zde v celku hodně povedený válečný film z pohledu "barevných" pilotů vzdušných amerických sil v druhé světové válce. Mě to hodně zaujalo a předčilo mé očekávání. Efekty jsou ve filmu perfektní, včetně kamery, která nám ukazuje krásné záběry jak Itálie, tak naších statečných hochů. Je to film a taky ho tak beru, určitě na tom kousek pravdy je, ale ten kdo to bere hodně za slovo a nadává na nepravdivost celého kousku, měl by se zamyslet, jestli se dívá na filmy pro zábavu, nebo jen aby kritizoval. Za mě 65% ()

kenkaku

"červené ocásky" hodnotím trošku přes jinou optiku - optiku fandy letectví (kdo lepil jako malej letadýlka, klidně si může ke mě do klubu přisednout), plus optiku celkem úspěšného historického ignoranta (zde jsem svou posedlost fakty vypnul) jsem zcela standardně spokojen. Letadla tam lítaj hezky, sem tam se jeden i zasměje a nad faktem, že děj je naivní a hloupoučký se s ohledem na okolnosti dá s trochou snahy nadnést. P.S.: kdo nemá rád černochy a/nebo letadla srážejte z hodnocení hvězdy jako o život a filmu se vyhněte. Obojího je tam více než malé množství :) ()

slovan1

Ty 3* jsou spíše za bojové scény, kterých je ve filmu naštěstí mnoho a jsou fakt dobré. Příběh slabší, pomalu bez emoci nebo nějakého většího vztahu k postavám. Cuba Gooding Jr. trapný s tou svou fajkou, kterou furt žužlal, ale ani jednou nevyšel obláček dýmu... No a k válečnému filmu dát hudbu jako z kabaretu... Asi nejhorší soundtrack, co jsem měl možnost za dlouhou dobu ve filmu slyšet. ()

ZkuKol

Letecké bitvy ucházející, ale jinak to přetéká nudou, plochými a stereotypními dialogy a upocenými černošskými herci, jenž si mají číst dřív scénář, než takovouhle sračku podepíšou... 30% ()

DavidS.

Ve vzduchu jsou to letecké omalovánky a samotné souboje ztrácejí nejvíce tím, že hoši v kokpitech i v těch nejvypjatějších okamžicích melou pantem jako v ghettu na pavlači...Na zemi už se ten jejich akcent a neustálé omílání Černého Ježíše nedá vydržet vůbec...Režijně tomu chybí jakýkoliv silnější okamžik nebo nápad a scénář zapomněl na to, že pouhé deklarování rasové nerovnoprávnosti příběh ani emoce nevykřeše... ()

ryba443

Už podle zdejšího hodnocení jsem nic moc nečekal, ale říkal jsem si, když už bude děj blbost, že budu aspoň obdivovat letecké souboje. Red Tails ale zklamaly i v tomto ohledu, vzdušné souboje jsou neuvěřitelně nerealistické a bylo mi místy utrpením se na ně dívat. Například údajně nezkušení černošští letci zdecimují zkušené stíhače Luftwaffe s Bf 109 G-6 na zastaralých P-40, které za Messerschmitty zaostávají prakticky v každém parametru. Dvousekundová dávka ze tří 20mm + dvou 13mm kanonů stodevítky jen neškodně zabubnuje na plášti amerického letadla, zato kulky z amerických 12,7mm kulometů dokážou během okamžiku nechat explodovat křižník. Vůbec nejlepší je závěrečná bitva, kdy se hrdina v P-51 čelně rozlétne proti Me 262, která do něho několik sekund zuřivě pálí z 30mm kanonů Mk108, čehož jediným výsledkem je trochou kouřící P-51 a pilot s několika krvácejícími otvory v hrudi, který ještě stihne spokojeně řvát do rádia, jak nácka sundal. V tu chvíli jsem se začal hlasitě smát a nabývat dojmu, že se film na závěr chce stát parodií sebe samého, nebo tak něco. Pár procent dám (jako už tradičně u špatných válečných filmů) aspoň za ta krásná stará letadla, a v tomhle případě bych vyzdvihnul počítačovou grafiku, sice je stále poznat, že ty desítky strojů nejsou skutečné, ale už se pomalu blížíme do doby, kdy to skoro rozeznat nepůjde. ()

jirijost

Po Rudém baronu a Rytířích nebes další kvalitní film o válečných letcích. Zasloužil by si tu určitě o něco lepší hodnocení, je pravda že tam byly některé chybičky ale celkově se mi to líbilo. Rozhodně jsem očekával horší představení, než se mi nabídlo po 58% tady. "Víte, mi říkáme barevní. Ale vy dáváte přednost jinému slovu?" "Ano správné slovo je černí. Když jste rozrušení, když jste rozzlobení, tak se červenáte, že? Když závidíte nebo je vám zle, zelenáte. Když jste zbabělí tak zežloutnete. A vy máte tu drzost nazývat nás barevnými?" ()

Lukoboss

Problémem tohoto filmu je, že je až moc černo-bílej (resp. víc černej než bílej). A teď to vůbec nemyslím tak, že se jedná o čistě "černou" letku, která hrála za války zásadní roli. Spíš mně jde o tu agitku, kdy víceméně každej bílej je tady darebák, zatímco ti ostatní jsou dobří, čestní, slušní atd. Ano, doba byla taková a ještě dlouho potom bohužel, ale způsob vyprávění a zpracování není šťastnej, vlastně tam ani nejde o válečnej konflikt, ani o lidský osudy, ale hlavně o to nahnat si body na rasové problematice, která hýbe Amerikou dlouhý roky. A to je ten hlavní problém... K závěru se pak dostaneme ke klasickýmu patosu (bílej voják říká černýmu o padlým bratru ve zbrani "byl to ten nejlepší voják, kterýho jsem kdy potkal"), dramatická hudba a záběry na americkou vlajku. Neee, takhle fakt ne a je to škoda. Přitom film o letectvu má potenciál jak blázen! ()

Krabak

Moc předvídatelné, moc americké...Bohužel i zpracování leteckých bitev nebylo bůh ví jak prvotřídní. Když v bitvě se posádky kulometných věží v bombardérech jen koukají na němce, jak si lítají tam a zpátky... ne, to je reálný asi jako to, že na Marsu je život. Nesmrtelní Red Tails s o úroveň horšímy letadly (krom hl. postav), kteří bez problémů rozdrtí moderní německé letce, voják, který se bezmezně zamiluje do dívky i přes to, že si navzájem nerozumí a přesto ji stihne před smrtí požádat o ruku. Ale no tak... Čekal jsem, že film z roku 2012, který má vcelku originální námět a dalo by se z něj vytřískat hodně, bude podán trochu jinak.--->30% ()

Yangus

Leteckýmy souboji jsem byl unešen, letadla mám rád a zvláště ty do 2. světové. Po nějaké době povedený film v tomto ohledu. Samozřejmě nemůže chybět zamračenej germánec co na konci umře, stejně tak zamilovaný pilot. Taky konečně byli nasazeny trysková letadla. Jako nevím ale jedním letadlem takto pocuchat křížník? Pochopil jsem ten vlak, snad ještě to letiště ale tady jsem měl pocit jako by měl silně výbušné střely, poněkud přehnané toto. Nevím co z těch akci bylo podle skutečnosti a co bylo naprosto vymyšleno ale byl jsem celkem spokojen. ()

Ripley

Výkonným producentem Red Tails byl George Lucas.Film je inspirován skutečnými událostmi.Je nám představena Afroamerická letka zvaná Tuskegee,která byla přes počáteční nevole amerického velení velmi úspěšná.Dějově nejde o nic originálního a film je celkově pozitivně a heroisticky pojatý,což může někomu vadit.Žánrově jde spíše o dobrodružný film než o válečné drama.Film mi přišel jako mix Tmavomodrého světa a Rytířů nebes.Herci jsou sympatičtí,scénář nenudí a letecké souboje jsou pastvou pro oči.Technicky velmi dobře zvládnuté řemeslo.Film mě příjemně překvapil.Přelet amerických stíhaček v Itálii nad Karlštejnem v jiném filmu neuvidíte :-).Tento film bohužel žádný z našich distributorů nevpustil do kin a ani na DVD! ()

Foxhound#1

Původně jsem po shlédnutí traileru neočekával nic světoborného, prostě nějaký ten blockbuster s leteckou tématikou. Bohužel vzhledem ke své náklonosti k této historii a letectví prostě NEMŮŽU a NECHCI jít nad 2 hvězdy. Proč je proboha hollywood tak vymaštěnej a musí z každýho pokusu o jakýs takýs válečný film, který těží z historických reálií, udělat takovou neforemnou sračku? Počítačová animace a průměrný příběh to opravdu nevytrhnou. Co mě ale sejří úplně nejvíc, jsou ty WTF akční scény (útok na vlak, vykosení celého německého letiště jen se 4 stíhačkami, útok na loď, čelní souboj s Me 262) a skoro až nesmrtelnost amerických pilotů a silné znásobení schopností jejich strojů. Přirozeně nepřátelé ač se snaží jak chtějí, tak jejich palba působí jen jako ohňostrojová kulisa či střelba z flusbroku. Kurva jak může opancéřovanou loď s několikacentimetrovym pancéřem rozstřílet 1 (slovy jedna!) stíhačka P-51 s výzbrojí 6 kulometů ráže 12,7 mm? Buď je ta loď z papundeklu nebo je v těch nábojích snad přidaný hovno Chucka Norrise. To samé platí o souboji s Me 262, něměcká stíhačka by za normálních podmínek svými 30 mm kanony udělala z Mustangu 10 malých do školky. Ovšem zde americký hrdina schytá do svého těla rovnou 4 projektily a stejně ještě vesele chvíli letí dál a mesíka přirozeně rozstřílí na hadry. Je mi líto, ale bohužel mám o dané problematice alespoň nějaké znalosti, nemohu tentokrát mozek nechat vypnutý (od toho jsou Transformers či komiksovky) a film je pro mne jedním velikým zklamáním. NE! NE! NE! ()

ondrula

Letecké bitvy byly lahůdkou pro divákovo oko. Všechno ostatní vcelku stojí za hovno. Celkem mizernému herectví s volně zaměnitelnými protagonisty moc nepřispěje ani to, že všichni musí být skrz všelijaké malicherné důvody dostatečně nasraní. Při náletech mě docela sralo, že pokaždé, kdy letoun něco zasáhne dávkou z kulometu, cíl strašlivou explozí vybouchne (včetně bitevního křižníku, což je fakt mazec). Největší slabinou je motiv rasového napětí. Zaprvé je skutečně podivný, že běloši, kteří zcela dle očekávání v duchu 40. let nenávidí negry a vnímají je jako podlidi, se s nimi skamarádí vzápětí poté, co klucí barevní řádně splní svůj úkol. Zadruhé pak si myslím, že je zcela padlý na hlavu, aby v té době černoch přišel za holkou na italském venkově a začal si jí v pohodě namlouvat, to všechno za nadšené asistence její matky. Tuny patosu, předvídatelnost a přitroublý souboj s hlavním mizerou jsou další slabiny. Za největší masakr pokládám ale skutečnost, že američtí stíhači, kteří doprovázejí jako ochranka bombardéry, se pustí s nedisciplinovanou vidinou zářezu na pažbě za prvníma německýma letadlama, takže bombardéry jsou nechány napospas ostatním náckům a podle toho to taky dopadne... a nikdo s tím nemá větší problém. ()

22matelko

Som nevedel že na CFSD sa najdu aj vyjebany rasisti. Videl som tu už kopu hodnotení ktoré nemali s logikou a s podstatou filmu nic spolocne, ale na toto nemam slov. ()

filipvrbik

Efekty fajn, herci fajn, ale jinak je to 125minut nudy. film, který vůbec nevtáhne do děje, je tu sice pár hezky udělaných vzdušných soubojů ne nepodobných Hvězdným válkám - ale jinak je to pouze obyčejný válečný film s tím, že v hlavních rolích jsou Afroameričané, a to je zatraceně málo...40% ()

tlkounev

Při točení tohohle braku měli zůstat jenom u traileru. Co dodat? Pokud jste neviděli Letci z Tuskegee(1995), tak tohle ani nezapínejte a pusťte si je. Všichni, co se podíleli na tomhle projektu, kromě našich hudebníků a Karlštejnu, by už nikdy, opakuji, nikdy neměli účastnit natáčení jakéhokoliv filmu. Děkuji! ()

helmiczka

Zo začiatku prekvapivo dobré, od polovice filmu to ale začalo byť nejaké naťahované, ukecané, a nálada opadávala :( Ale naučil som sa vďaka tomuto filmu jednu vec - stačí proste letieť rovno a strieľať, a človek dokáže s obrovským výbuchom a dramatickým preletom zničiť Me262 a dokonca aj krížnik ()

Lucas jde do důchodu, končí se Star Wars

Lucas jde do důchodu, končí se Star Wars

21.01.2012

Možná je v tom jen snaha za každou cenu upozornit na válečný epos Red Tails, který tento víkend startuje v amerických kinech, ale George Lucas se v rozhovoru pro The New York Times tvářil vážně.… (více)