Letci z Tuskegee byli za druhé světové války slavnou americkou leteckou jednotkou složenou z Afroameričanů. V té době v americké armádě stále existovala rasová segregace a černoši byli považováni za lidi podřadné, neschopné ovládat složité stroje, vhodné pouze k pomocným úkolům. Prvního kurzu se v červenci 1941 účastnilo třináct afroamerických kadetů. V příštích čtyřech letech byli letci vysláni na více než patnáct tisíc bojových misí po Evropě a severní Africe. Tito hrdinové tedy bojovali nejen proti Hitlerovi, ale i s předsudky své vlastní země, za kterou někteří i položili život. (TV Nova)

okkac

Tak na to, jak dlouho to údajně byl vysnívaný Lucasův projekt, tak jeho produkce asi vznikala ve velkých bolestech, když co si pomatuji, že byly v TV zprávy o jeho natáčení v Čechách, tak to bylo už skoro více jak 2 roky zpátky, aby se pak najednou objevil skoro hned na Blu-ray a to téměř bez jakéhokoliv povšimnutí. Ale byla by škoda ho úplně minout, pokud vám už dlouho chyběl letecký film z WWII. Sice reálné letadla se pohybují tak maximálně po letišti a zbytek veškeré akce ve vzduchu je kompletní CGI, které vypadá sice nevypadá špatně, ale je to na tom poznat (ale dnes by i už nikdo nechtěl dělat potíže natáčením ve vzduchu jako třeba u Tmavomodrého světa), nicméně ty bitvy jsou parádní a nadšence potěší tuším vlastně filmový souboj s typem prvního proudového bojového letounu Messerschmitt Me 262. Jenže mezi lítáním ve vzduchu musíte trochu přetrpět bandu černochů, která jen neustále mluví a mluví, často v klišovitých větách s neustálým řešením rasových předsudků. 6/10 a přirovnal bych to k opravdu velmi, po mnoha stránkách, podobným Rytířům nebes z WWI. P.S. Když naskočily úvodní titulky s tím svým fontem, tak jsem měl pocit, že jsem si musel pustit něco z osmdesátek :-/ ()

bartias

Na konci 70. let se George Lucas - režisér nechal inspirovat leteckými souboji druhé světové války ve velkolepém finále prvního filmu ze ságy Star Wars. O několik desetiletí později je George Lucas - producent podepsaný pod filmem o prvních černošských letcích z Tuskegee. Kruh se uzavřel. Škoda, že tak melodramatickým způsobem. Scény na zemi jsou sbírkou více nebo (většinou) méně příjemných klišé a z příšerných dialogů vlastně až mrazí. Letecké souboje jsou ale jasná esa. Parádně natočené šarvátky ve vzduchu jsou technickým skvostem a zůstávají nejblíže tomu, co by se dalo nazvat Lucasovým návratem k X-Wingům. ()

Sabrewulf odpad!

Haha. Jasně, válka byla vlastně strašně sranda. Hej, mén, musíme se vrátit na základnu, máme palivo už jen na pět minut. Né, však přiletíme na skopčácké letiště a všechny letadla jim tam rozstřílíme levou zadní a nikdo nás netrefí. Haha, to jsme jim to dali, co vy na to pane Hitler, haha strašně sranda. Héj mén, kam letíš, musíme na základnu. Né, pozdravíme křižník, jedno letadýlko udělá nálet a způsobí mu škody, samozřejmě opět niggu nikdo netrefí. Haha, ty jsi blázen, haha, strašně sranda, tak teda konec legrace a letíme zpátky. Nene, ještě udělám jeden nálet, haha. > Říkám si, tak teď už to černoušek schytá, bude pykat za aroganci<. Ale kdeže! Černoušek udělá druhý nálet, křižník s tím jedním letadýlkem div nepotopí a opět ho nikdo netrefí. Haha, to jsem jim to dal, haha, strašně sranda. Toho skopčáka rozstřílím čelním náletem, haha, to jsem mu to dal, jsem děravý jak řešeto, ale haha, sranda. /// Absolutní urážka všech obětí světové války. P.S. Už mi lezou krkem ty, vymazleňoučké, uhlazené, dokonalé, ale ve výsledku strašně nereálné a umělé CGI výbuchy a destrukce (lokomotiva). ()

Remivsremi

Poctivý válečný film, kde akce hraje prim. V poslední třetině byl postup příběhem už celkem rozházený a malinko nepřehledný. Přesto jde o pořádnou filmařskou práci, kde jsem se nemohl nabažit zejména kamery, snímající scény z pořádným panoramatickým rozhledem. Bitevní sekvence vyšly parádně, triky jsou na úrovni a přehlednost boje, na kterou si velmi potrpím, stála za to. Pro mě další nepochopitelně shazovaný film jako například Battle: LA. ()

noriaki

Americký válečný film, jak se sluší a patří. Patos z toho stříká na všechny strany, postavy jsou ploché jak gramofonová deska a US Army působí tak neporazitelně, že by snad byla schopná do týdne po vylodění v Normandii projít Francií, Říší, Sovětským svazem a zastavit se až v Tokiu. Dojem nevylepšil ani nezvládnuté silné téma, ani vizuál. Bez napětí a bez emocí se holt dobré válečné drama neobejde. ()

Cocacolix

Tři hvězdičky za efekty a hezký stroje. Já vím že jsem dal hvězdy jen dvě, to není chyba. To jen ten film je tak špatnej. Když pominu scény co jdou z klišé do klišé a děj je předvídatelnej až na půdu, tak mě nejvíc vytáčí nerealističnost a zaujatost celýho snímku. Německý piloti jsou sadistický a zjizvený šmejdi, co nemaj srdce ani duši. Americký piloti nemaj obyčejný náboje, ale explodující. Protože skoro cokoliv co zasáhnou, to s explozí zaniká (i dřevěná pozorovatelna?!). Jsem si vědom složení nábojových pásů, ale neni možná, aby "nigga" ponořil bitevní loď do plamenů jen při dvou průletech na obyčejný 12,7 kulomety. No nic... Podobnejch ptákovin je tam spousta a obávám se, že i obyčejný laik bude schopný rozeznat tyhle nešvary (stejně jako pozná zvuk kulometů, který je mimo a hlavně je ukraden z hvězdných válek). Silný béčko s áčkovými efekty. Po nějaké době ukázkový příklad toho, že nejlepší záběry nalezneme v trailerech... ()

PiLgRiM

Spielberg/Lucas... Oba válečné filmy. Oba našlápnuto k velkolepé podívané. Oba žalostně selhali... Pánové tohle se nám nelíbí... ()

neoBlast

Dokud jsou černí kluci v oblacích a prohánějí se s partou létajících nácků, nemám námitek. Triků je opravdu hodně a i přes umírněný rozpočet vypadají více než dobře (platí poučka, že CGI animace letadel nevadí tolik jako imitace pohybu živých tvorů v jiných filmech). Ale běda když postavy řeší cokoliv jiného než sestřely, motivace jsou hrozné, charaktery se neposunuly o píď ani po dvou hodinách a i Terrence Howard, největší hvězda filmu, dává najevo svou touhu po rychlém šeku. Naštěstí spektakulárních dogfightů je hodně a nakonec lehce přebíjejí vatu na zemi i v kokpitech. 55 % ()

ivan bohatyr

Všichni je nenávidí, ale oni jim nakonec ukážou... blbost. Pitomin je tam tolik, že ani nevím, kde začít, třeba tady: proslovy a jejich motivační kecy a celkově dialogy byly příšerny, a hláška "We fight!" k smíchu. Černošská angličtina typu "Hej, Mén" mě po 30min filmu neskutečně srala a to nejsu žádněj rasista, ale ten hloupý přízvuk a pitvoření angličtiny prostě nešlo vydržet. Cuba Gooding Jr. - běž si dělat komedie a neotravuj ve válečných filmech, jeho grimasy a pohledy do válečnyho filmu rozhodně nepatří, pokud se teda nejedná o podprůměrnou parodii. "Ústup, dostaneme je až na zpáteční cestě", řekl na letku bombardérů německý důstojník - ste magoři, bombardéry právě musíte setřelit než shodí bomby, to ví každej idiot, boha jeho kdo ten scénář psal?! Za totální ignorování rozkazů obvykle následuje vojenský soud a vězení, zajímavé, že tady to bylo všem absolutně šumák. Další pitomina: velká loď (tak 200 mužů na palubě) s minimálně šesti protiletadlovými děli nesestřelí jedno letadlo, naopak to jedno letadylko pouze s kulometem (žádny bomby atd.) tu loď zničí - WTF? a další pitomina: 4 černoši beze ztrát sestřelí 8 německých letadel - WTF? německy letectvo bylo výkvět 2.sv.v. Na cokoliv černoši vystřelili okamžitě vybuchovalo - ?? Celkové ztráty ve filmu: černoši 3 letadla a 3 muži, němci asi 20 letadel a asi 150 mužů. Na válečných filmech si hodně cením autentičnost, takže tohle bylo jako plivnutí do ksichtu. Jednu hvězdu dávám za slušné efekty, ale jinak je to hnus. Všem kteří milují filmy typu: Zachraňte vojína Ryana, Valkýra, Nepřítel před branami... radím - na Red Tails se nikdy nedívejte! ()

venison

Další historické okénko do rasové problematiky amerických černochů.. V podstatě nám ukazují "Hartovu válku" z druhé strany.. Nebeské bitvy včetně vizuálních efektů jsou zpracovány velmi dobře a velmi koukatelně, ale bohužel hlavní dějová linie stojí za prd a chybí nějaký ústřední příběh bez rozbředlého děje.. ()

yeniczek

Letecké souboje jsou vážně pecka. Ty jediný bych ještě někdy chtěl vidět . Ale... Když každých deset sekund slyšíte hlášky typu "Jesus says hello!", "How do ya like it, Mr. Hitla?" a piloti hláškují jak v libovolném filmu Madea´s... Příběh je také nic moc a přirovnání k pohádce je bohužel trefné (a ano i když se jedná o film z WWII), např. podobným tématem se zaobírající Miracle at St. Anna je přesná ukázka strhujícího opaku. 50% za úžasně natočené letecké souboje a o kus ani víc. ()

Moogwi

Takhle to dopadá, když vezmou v 21. století partu černochů z basketbalového hřiště a posadí je do letadla z druhé světové války ... Původním úmyslem bylo vyzdvihnout letku černochů a ukázat, že můžou být stejně tak dobří jako bílí piloti, místo toho z nich udělali ve filmu cvičené opičky, ze kterých musí před každým sestřelem vypadnout kůl hláška, stejně tak po každém sestřelu a poněvadž nemají banán v hubě, tak stíhají kůlovat i během soubojů. Můžou si to ale dovolit, protože jejich letadla nejdou sestřelit, když už se do nich někdo trefí, dokáží s ním přistát, i když nepřistanou, zřítí se a na zemi vybouchnou, stejně to přežijí, když zkončí v koncentráku, stejně utečou. Své kvality pak dále prokazují sestřelením celého německého letectva, i když sami předtím neměli žádný bojový souboj. Nejspíš se ale báli, že pár bystrých diváků si všimne, že tu něco nesedí, tak tedy nechali alespoň jednoho umřít... víc ale ne, to už by emerická armáda dostávala moc na prdel. Když už ale někdo musí umřít, tak trochu hrdinsky... takže není nic lepšího než nechat pilota rozsekat kulometama z me 262, cca 10 průstřelů stačí, nemůže jich být ale zase moc, to by pak umřel moc brzo a nemohl dalších 10 minut blbě pindat ... Pěkné záběry letadel, možná kdyby nechali jenom je a vystřihli zbytek filmu, udělali by líp. ()

Mishqo

bola to pastva pre oči, všetky tie letecké eskapády, ale tam to asi aj končí...nič viac tento film neponúkol...nebolo to originálne, časté klišé, a hlavné i vedľajšie postavy mi vôbec neboli sympatické (jedine taká Talianka čo sa tam dokopy objavila asi na 5 minut =D)...bolo to tak povediac o ničom...bolo vidno že všetka sila sa sústredila len na efekty a v iných ohľadoch film neobstál ()

VanTom

Aneb jak si Hurvínek představoval válku. Černí piloti si vzdušné souboje vysloveně užívají, neustále hláškují a po zásahu jejich kulomety vybuchuje v plamenech i hromada písku. Koňskou dávku patosu a hrdinství jsem očekával, ale v tomto směru to nakonec nebylo až tak zlé (aspoň zpočátku), vykreslit charaktery postav a kamarádství mezi nimi se vcelku podařilo a jejich snaha o uznání a stejná práva vyznívala přirozeně. Snímku ale podráží nohy jiné věci: rozvláčné tempo zpomalované spoustou nudných keců, nulové emoce, nijaký děj s naprosto zbytečnou milostnou linií, nadsazené schopnosti hrdinů (v nepřímé úměře s německými lamami) a hlavně vcelku mdlá akce, která je sice úžasně vyrenderovaná, ale nereálná a nepříliš dramatická. ()

Wade

Lekl jsem se když jsem viděl 125min,ale při sledování mi nepřišla ani jedna minuta zbytečná. Leteckých soubojů bylo ve filmu dost a pasáže na zemi byly taktéž dobré. Nechce se mi věřit, že film stál 30 mil vypadá totiž skvěle. Velké překvapení a parádní válečný film. 87% ()

ghatos

Slizský záměr se svézt na Obamovské vlně a zužitkovat to ve filmu totálně nevyšel. Černí hrdinové válcují Hitlera, ženská srdce (pro každou italku může být největší ctí, když se může tahat s afroameričanem) i armádu USA, která nakonec pochopí, jaký mají poklad. Za mě 23%, Martin: -20%, Lucie: 35% a to mě nutili přetáčet. ()

V.Silver

Nebylo to špatný! Hezký digitální efekty, hezky natočený a vůbec - taková pohodovka na sobotní odpoledne. Jo, mělo to stejný propagandistický podtext jako Žid Süß, ale co už - myslím, že dneska jsme schopní takový věci odfiltrovat :) Kdyby tam všichni Němci nebyli vykreslení jako pohrdačný rasistický bestie ve stylu americkejch propagandistickejch filmů 40. let, bylo by to i docela ok, ačkoli herecké výkony mě moc nepřesvědčily. Ale za krásný letecký souboje a tak okolo dávám těch 50% :) ()

JohnSmith

Na jednu stranu klasické americké klišé, které dnes nechybí v žádném válečném filmu. Na druhou stranu spousta leteckých soubojů, které jsou jedny z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. ()

mancika.n

Red Tails alias Červené chvosty . Čierny piloti to mali o dosť ťažšie museli dokazovať , že sú seberovnými pilotmi ,ale podarilo sa im to . Tie letecké manévre boli úžasné . A hrá tam aj môj obľúbený spevák Ne-Yo . ()

Georgex

Tak tohle bylo jedním slovem špatné. Nemám žádný problém s tím, že je tento film věnován skupině černošských letců, kteří celý film házejí tupé a rádoby vtipné hlášky, ale jestli si takhle američtí tvůrci představují válku, tak je mi jich opravdu líto. Samozřejmě natočit takovýto film bez digitálních efektů by v dnešní době asi nešlo, ale Red Tails je krásným důkazem toho, že s ničím se to nemá přehánět a pokud to nemá vypadat jako podprůměrná videohra popírající jakékoliv zákony boje, tak to musí dostat nadprůměrně zručný tvůrce, do kterého měl v době vzniku Anthony Hemingway ještě na míle daleko a nespasil to ani George Lucas v pozadí. Moje hodnocení 25%. ()

Lucas jde do důchodu, končí se Star Wars

Lucas jde do důchodu, končí se Star Wars

21.01.2012

Možná je v tom jen snaha za každou cenu upozornit na válečný epos Red Tails, který tento víkend startuje v amerických kinech, ale George Lucas se v rozhovoru pro The New York Times tvářil vážně.… (více)