Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou Bláhou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě. Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2.B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince. (oficiální text distributora)

corpsy odpad!

A dostal som sa ku dnu Českej rozprávkovej tvorby a to paradoxne natočenú tvorcom, ktorý z nej spravil svetovo uznávaný žáner. Hold, aj majster kat sa utne. Tu sa ani niet viac o čom rozpisovať. ()

sidzej

Keď to beriem ako pokračovanie Dívky na košteti tak je to hotová katastrofa, keď to beriem ako český pokus o trikový rodinný film je to o niečo lepšie ale aj tak žiadna sláva. Je to mdlé, nudné, uťahané, s podpriemernými trikmi, hereckými výkonmi a trápnymi dialógmi. Pôvodnú Saxanu milujem celým srdcom, je to jeden z mojich najobľúbenejších českých filmov.....bože jak sa ta doba zmenila, je mi z toho fakt smutno :(. 2* aj to len z milosti a úcty k Vorlíčkovej tvorbe zo 70. rokov ()

Tryskomyš

Tak toto pokračování není určitě jako první díl. Ten je ssssuper. Ale myslím že se to docela povedlo. Já tedy od toho moc neočekávala a moje očekávání se splnila i možná trochu předčila. Rozhodně to není ale nejhorší film. Na jiném serveru dostal 45,5 %. ()

depony odpad!

Filmový divák musel být v předchozích několika letech velmi zlobivý, když mu tatíček Vorlíček nadělil takovýto paskvil, kde většina postav by měla zůstat němá, hluchá, slepá a nejlépe mrtvá. A nebo se snad něco takového chce po divákovi? Upoutávky byly pouze decentní otřesy před hrozící apokalypsou. Slibuji, že už budu hodný. Ale nemučte nás, pane Vorlíčku a jiní experti, něčím tak stupidním. Když už ani pohádky neumíme dělat, tak to ta česká kinematografie dopadla zoufale bídně. ()

Krt.Ek

To jsou muka, to jsou muka, když se podívám kam se posunula kultovní a "všegenerační" Dívka na koštěti, Vorlíčkova tvorba a vlastně celá kinematografie pro děti a mládež za těch 40 let. Tohle je prostě až neuvěřitelná kravina u které se snad nemohou bavit ani pětileté dětičky - vždyť jen pro příklad, vizuální pojetí není nikterak závratné (světová animovaná konkurence se na nás musí koukat pěkně spatra) a scénář je tak neuvěřitelně (opět to slovo neuvěřitelný, ale nemohu jinak, kdo to sakra napsal?) pitomý, že se opravdu divím, jak jsem to mohl bez újmy dokoukat, jak to mohl kdokoliv dokoukat. A já přece snesu téměř vše, takže vyvozuji, že je Saxána a Lexikon kouzel nefalšovaný shit, jenž neměl nikdy spatřit světlo světa aneb po Sněženkách a machrech po 25 letech další klasika, jenž si takové pokračování nezaslouží - v důsledku toho jsem zvědavý jak dopadne Dědictví II. ___ Proč jsem nedal odpad? No, jsou Vánoce, takže jsem na filmy ještě milejší než obvykle. Vlastně mi stačilo, že to bylo barevné, hýbalo se to a nehrála v tom Tereza Kostková. :-) 15% ()

Vxxx odpad!

Odpad a to největší. Snad nejhorší film, co jsem kdy viděla. Pan Vorlíček není poslední dobou nějak ve své kůži... ()

frashmaker

Tak si tak říkám.. Ten film určitě nebyl zadarmo, ale ten scénárista? Co to bylo za člověka, prosímvás? Takový situace si vymyslím ve tři ráno po deseti pivech v noční tramvaji taky.. Ten film by téměř celý mohl vypadat dejme tomu úplně stejně, ale vyměnit slova... Nehledě na ty postsynchrony.. To by člověk zvracel. Jak je to možný? Efekty docela pěkný, docela zajímaví zkušení herci.. Někde se asi ušetřit muselo. Hodně velká škoda... ()

MartinezZ

C-c-co-co to- co to mělo to? Znamenat? Právě to běží na ČT a já si teď nejsem jistý, jestli jsem to nepřehnal s těmi 2x dvěma deci červeného. Doslova "smutná" a zbytečná postava až úchylné Bohdalové, herci snad ani netušili, co právě hrají, takže výsledný film se pak musel sestříhat ze zcela mimoňských scének - vypadá to tak, protože ty střihy jsou úplně mimo, stejně jako dabing, kde mi postsynchrony tahají za uši. Animátoři se sice snažili, ale vypadá to jak vytržené z Poldy 3 (myslím tu počítačovou hru, ne film). Vorlíček musel dočista zesenilnět, nebo to dělal jeho jménem nějaký nedouk, jinak to snad není ani možné. VELICE SMUTNÉ. Jednoho Bludišťáka věnuji animátorům, protože ti na "filmu" strávili zřejmě nejvíc času, zřejmě snad taky jako jediní na tom strávili alespoň nějaký čas. Kdyby raději pustili do TV původní Saxanu, udělali by 100x líp. A co tam proboha dělá ten debilní komix? Zakažte Vorlíčkovi a scénáristům už dělat cokoliv, spojeného s filmem! ()

Asgy odpad!

Přiznám se, že po půlhodině jsem odešel. Ze sálu zpět do promítací kabiny, protože tohle se nedalo. A fakt netuším, jak se tak debilním vtipům mohl v kině někdo smát. ()

ivishka odpad!

To snad ne !! JENOM 57.nejhorší film?Čekala jsem lepší hodnocení - tím myslím,že bych to viděla asi jako nejhorší film co byl kdy na téhle planetě natočen - záměrně říkám film,jelikož to nebyla pohádka ani ve snu..Abych to uvedla na pravou míru je to ten nejodpadovější odpad ze všech odpadů v odpadově! Je neskutečné jak hluboko dokáže klesnout taková stará klasika jako je Dívka na koštěti.Malá Saxana v podání Heleny Nováčkové,která je jako herečka naprosto nepoužitelná - své repliky odříkává jako počasí na nově a ani mimika neodpovídá právě vyřčeným dialogům.Další bych si vzala na paškál Černockou a Hrušínského - proboha vždyť ti dva jsou už velice staří na to aby měli takhle malou dceru!Neříkám to proto,že bych jim chtěla křivdit(i když jejich výkon nebyl nějak dobrý).Myslela jsem si,že tu jde o projekt,který měl být dělán ve starém duchu podobně jako byla Dívka na koštěti, ale mé očekávání - jako již tradičně - nebylo vyslyšeno.Naprosto nepochopitelné mi přijde to cpaní těch "efektů" do filmu.Proč proboha s*rou takovou hroznou grafiku do něčeho co tolik grafiky ani nepotřebuje????No pan Bronislav Poloczek nepochopitelně oděný jako ten pán v Arabele mi přišel asi jako nejméně uhozená část filmu.Co mě ovšem velice zarazilo je fakt,že hned na začátku krom rekapitulace slyšíme tyto trapné dialogy:"Tohle všechno vyhodíme do povětří!" a nebo "Protože už dlouho sleduju tvý vyzývavý vnady!" - tyhle HLOUPÝ a nepochopitelný kecy hned na začátku teleportovaly film do dimenze science fiction,parodie,demagogie a nevím čeho dalšího.Jediné co mi přišlo trochu vtipné byl kostlivec - hospodský v "pohádkovém světě" a paní Uršula Kluková.Pan Menšík se obrací v hrobě. ()

kobejn odpad!

Obludnost obřích rozměrů aneb naprostý doklad Vorlíčkovy senility a ztráty soudnosti. Vorlíček se pokusil svézt na vlně popularity Harryho Pottera a k tomu se ještě snaží připomenout svpji vlastní Jessii. Výsledkem je nehoráznej a nudnej paskvil, vedle kterýho je původní Dívka na koštěti umění. Mimořádně trapné jsou výkony všech herců, hlavně paní Bohdalové. Škoda, že se už přestal udílet Plyšový lev. Saxana by tu neměla konkurenci. Nejlepší fórek je až v závěrečných titulcích: Nezapomeňte tento film ohodnotit na čsfd. No tak tady máte ten odpad, když o něj tak stojíte. ()

Lukrecie

Mně se to tedy líbilo. Na české poměry celkem pohádkový velkofilm. Oceňuji originalitu a nápad. Ale  souhlasím s názorem dost velké překombinovanosti. Často méně je více. Tohle je škoda. Vydalo by na dvě pohádky. Jen by se tvůrci museli rozhodnout, na co se zaměřit! ()

UncleG odpad!

Inu, cesty osudu jsou někdy nevyzpytatelné a řítí se po křivolakých tajektoriích, takže přestože jsem tenhle film vážně nikdy, nikdy, nikdy (NIKDY!) nechtěl vidět, nakonec se tak stalo. V prvotním šoku, že budu nucen sledovat nechvalně proslulý veleprůjem českého zábavního průmyslu, ubrala se má mysl do iracionální defenzivy. Bláhově jsem se utěšoval rčením, že ČSFĎácká černá čísla nejsou nikdy tak horká, jak si je zdejší intelektuálové uvaří... a že se snad stalo módou sezóny do Vorlíčka rázně tepat. Prvních pár minut filmu by tomu i celkem nasvědčovalo, neboť neutrální chvilky z rodinného života ex-sexy ex-čarodějnice a jejího usoplenýho frocka nedávaly svědčit skutečnosti, že by se blížil až tak těžkej průser. Zhruba po čtvrt hodině ale zjišťuju, že mě za ušní nerv tahají naprosto příšerný postsynchrony. Film jakoby byl natočen v jiném jazyce a později nadabován mírnými a ultramedovými hlasy všech účinkujících. Ano, artikulace je důležitá, ale snad není (proboha) potřeba vyslovovat každé jednotlivé slovo s takovým důrazem, jakoby bylo rozvitým souvětím! Děti totiž - pozor, teď přijde překvapení - nejsou nahluchlý kreténi. Způsob postsynchronní mluvy se podílel na debilizaci filmu stejnou měrou jako scénář a triky. Teda abych to upřesnil: nulovej, oslintanej, upachtěnej, zasmrádlej slepenec s názevm "scénář" a ultrakreténsky krutopříšerný pokusy o třidéčkovou animaci. A tu se člověk musí bezděky ptát: Pochopil někdo z těch patalů, v čem spočívá síla prvního dílu? Kam se poděl absurdní humor? A proč se sakra pokoušet o českýho Harryho Pottera, když mám na celej film asi tolik peněz, kolik dají Warner Bros. za krmení pro tu posranou sovu. ()

Vyrida

Naprostá slátanina bez nějakého smysluplného scénáře. Marně se tu snažím vžít při psaní toho to komentáře do pocitu dítěte, zda by mě tento film alespoň trošku bavil, ale krom pár hezkých grafických lokací o tom hodně silně pochybuji. Při přečtení hvězdného hereckého zastoupení přitom člověka ani nemůže napadnout, že by tento film mohl dopadnout tak špatně. Pravda je však opravdu taková jaká je a jediný kdo se mi alespoň trošku líbil byli snad jen pánové Nárožný s Lábusem. No odpad tomu nedám, to jsem viděl už i horší filmy, ale znovu se teda na Saxánu rozhodně nepodívám. ()

Pierre odpad!

Už jsem si z toho po pěti letech nic nepamatoval, tak jsem se na to dneska pokoušel podívat. A pokud mi to připadalo před pěti lety průměrné, tak jsem teď naštěstí alespoň trošku uzrál a připadalo mi to strašné (tyjo, to se mi povedlo). Ani jednou jsem se nezasmál, do rodinného filmu nevhodné vsuvky s Bohdalovou, co nahání chlapy ani nebudu komentovat. Triky a vizuální stránka na otřesné úrovni a herci se krom Nárožného, Jiráka a Lábuse se ani nesnáží hrát.  Možná právě proto jak jim je neviditelný scénář cizí. Ale proč by jinak do toho chaosu co se neumí držet ani jedné dějové línie šli? A proč to vůbec Vorlíček jako kdysi velmi talentovaný tvůrce natočil? Tady totiž chybí veškéra soudnost. Prostě co scénáristu napadlo to do toho dal. Vznikla prapodivná kaše, kterou nikomu nedoporočuji ochutnávat. Já nevím, mrzí mě to ale tak nějak tam nemůžu najít žadnou kladnou stránku a musím dát odpad. ()

Lucina84 odpad!

Je mi líto, ale Saxana není jenom o efektech a to ještě dosti nepovedených, které jsou jasně poznat, že jsou počítačové. Kam se poděly vtipy a gagy? Když už, tak na pokračování Saxany si tvůrci měli vzpomenout už někdy dřív! Dneska už se točí filmy úplně jinak a to je v tomto díle ve srovnání s předchozím velice znát. Naprosto zbytečná záležitost. ()

Siegmund

Nemůžu si pomoct, ale mně tento film zdaleka nepřipadal tak špatný, jak podle zdejšího hodnocení vypadá. Bylo v něm mnoho filmových triků, které však byly mnohdy samoúčelné a jako by se jimi dohánělo to, co chybělo v ději. Děj byl skutečně nenápaditý. Přímo otravně působil způsob vyjadřování malé Saxánky. Dívka je již zřejmě tak „zblblá“ ze sledování špatně dabovaných filmů, že sama už nedokáže normálně a přirozeně mluvit. Intonace její řeči mně skutečně tahala za uši. Ve filmu jsem si všiml i několika logických chyb. Na jejich uvedení však bohužel není žádná rubrika. Ale abych jen nekritizoval. Odmyslím-li od velmi slabého až téměř žádného děje, tak pořád ještě zbývá pozitivní hodnocení hereckého výkonu Jiřiny Bohdalové a Petry Černocké. Na film se dalo docela dobře dívat. Pravda, znovu ho vidět nemusím, nebo hodně dlouho nemusím, a do zlatého fondu českých pohádek se jistě nezařadí. ()

blackrain odpad!

Obvykle bývám k českým filmům shovívavější a daleko více tolerantnější, ale tohle už bylo i na mě moc. Chtěla jsem si udělat vlastní obrázek o tomto příběhu, ale raději jsem ani neměla dělat a měla jsem dát na zdejší hodnocení, protože bych rozhodně zbytečně neztratila čas. Takové pokračování si první film vůbec nazasloužil. Digitální postavy a prostřední se nepovedlo. Vypadalo to chvilkami jako nějaká postarší počítačová hra. Navíc to bylo nasilně naroubované. Pan Vorlíček se do něčeho takového neměl raději ani pouštět. Ale přece jenom se na tomto příběhu najde něco dobrého a to, že si budu prvního filmu mnohem více vážit a že si ho budu při různých reprízách užívat !!! ()

ABLABLABLA odpad!

Tak tohle je snad to nejhorší, co česká produkce vypustila do světa za posledních....hmm nevím 10, 20 let? Saxana ta pravá dívka na koštěti je bezkonkurenční, vtipná, svěží perfektní, tohle? Tohle není ani vývar, to je naprostý humus, žádný humor, totální chaos...míchá se tu páté přes deváté....strašné herecké výkony, dialogy, scéna, animace.....všechno. Radši ani nekomentovat. Oproti tomuto mi i doteď nejhorší česká pohádka za poslední roky známá jako Kozí příběh přijde vcelku koukatelná a to jsem jí dala odpad. ()

kaylin

"Dívka na koštěti" je prostě klasika. Výborný příběh, skvělí herci a navíc ta chytlavá písnička, která když se vás chytí, tak nepustí. Od natočení filmu uběhlo hodně vody, konkrétně 40 let. Přesto se Václav Vorlíček rozhodl, že natočí pokračování. Možná čekal moc dlouho, možná prostě zaspal. Je ovšem pravda, že se o pokračování pokoušel déle. Nakonec to ale vyšlo až v roce 2011, kdy samotný film se vytvářel velmi dlouho, hlavně proto, že obsahuje obrovské množství digitálních efektů. Nutno říct, že efekty nejsou až tak špatné, ale pravdou je, že se prostě do filmu nehodí. Digitální a reálná složka nefungují dohromady. Digitální postavy vypadají až příliš uměle. To, co má ten skrček na obličeji, a co by očividně měly být vousy, se tváří jako nějaká čmáranice. A to není jediné. Hezké je, že se vrací staré postavy, smutné je, že jsou zde velmi málo. Saxána v podání Petry Černocké má minimum prostoru, a díky bohu za to, protože očividně zapomněla hrát. Jan Hrušínský hrát umí, ale ani on nemá prostor. Nejvíce ho pak dostane malá Saxána a také teta Irma v podání Jiřiny Bohdalové, která na sebe strhává pozornost. Nevím, jestli je to míněné pouze v dobrém smyslu. Spíš ne. Jako propagátor komiksu nesmím opomenout, že se ve filmu objevuje komiks kreslený Jiřím Grusem. Tenhle autor se dá poznat snadno, jeho styl je jedinečný, i když v tomhle případě se hodně blíží Saudkovi. Jinak ale "Saxána" jednoznačně zklame. Špatný příběh, špatné dialogy, hloupé postavy, nepěkné digitální triky a dohromady jedno z nejhorších pokračování co jsem kdy viděl. Navíc mi prostě chyběl pan Menšík. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/08/warrior-x-ms-1-sibir-5x-rychle-zbesile.html ()

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato… (více)