Barbar Conan

Neporaziteľný Barbar Conan

Conan the Barbarian

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2011, 110 min

Možno som jediný, no Conan z Jasonom Momoamom sa mi páčil omnoho viac ako starý Conan z Arnoldom. Nebudem to do kosti porovnávať, ale audio-vizualizácia a obľúbenosť hercov bude u mňa vždy viac. Aj napriek takmer dvojhodinovej stopáži mi film prišiel nejaký krátky, ale vôbec sa tomu nedivím keďže som sa vôbec nenudil.(6.11.2011)

• Tom_Lachtan

Bylo nebylo, myslel jsem si, že tenhle film nikdy neuvidím (neboť příběhy o něm byli tak děshrůzné, že můj vnitřní knižní Conanofil by pravděpodobně spáchal harakiri pomocí klacíka od nanuku), ale, žel, alespoň částečně áčkových fantasy je prostě moc málo na to, abych mohl tutoho Conana ignorovat a hle, on není špatný, jen děsivě průměrný a béčkový. Což je celkem škoda vzhledem k tomu, že Momoa je jako Conan skvělý a když se ohání mečem, tak působí dost dobře (kéž by i jiné postavy měli náznak šermířských schopností a nebyli jen masem naskakujícím na čepele klaďasů) a první hodina by dokonce byla relativně dobrým a osvěžujícím příspěvkem do polomrtvých a zdementělích vod filmového žánru Meče a Magie, ale to by pak finále nesmělo být nudné, hloupé a s akcí, kterou zřejmě sestříhával zdrogovaný leguán. Promarněná šance.(3.1.2015)

Tak aby bylo od počátku jasno, zálibně Conanuji od útlého věku. Již jako náctiletý jsem vždy toužil mít dlouhý a těžký meč, kterým bych se dokázal mistrně ohánět a dlouhodobým taháním za ten, kterým jsem disponoval a léty odříkání na cvičišti, jsem si svůj sen splnil. Vlastním vše, co kdy bylo o Conanování napsáno a jsem v odborných kruzích považován za experta. Bytostně nesnáším ty, kteří se na nás, Conanisty, dívají přes prsty, nebo takové, kteří mají dokonce tu drzost otírat se mi o mého milovaného Roberta Ervína. Ti si vyslouží tak maximálně výron mé upřímné nenávisti a nekonečné pohrdání. Bylo přece již mnohokráte vědecky prokázáno, že Conanie je zdravá a rozvíjí fantazii! Dovedete si jistě představit mé zděšení, když jsem se dozvěděl, že ho při nejnovějším počinu bere do ruky nějaký podivný nácek, který dosud pocákal co mohl, můj cimmerský idol má ztvárnit nějaký Momoa z Waikiki, co se tak tak vešel do tolerance povolené pigmentace, a sžíravá skepse svírala mé slabiny. Naštěstí se toho Herr Nispel zhostil se ctí a vše dopadlo nad očekávání dobře. Hutné, krvavé, temné, Conan typově skvělý, a já jsem tak schopen odpustit i těch pár maličkostí, jako to, že Cimmerie připomínala Hobitín, některé triky vypadaly jako z dílny Karla Zemana a zbytečně protahovaný konec trochu laškoval s mými hemoroidy. Téměř dokonalý zážitek mi zkurvil pouze Cinestar. Za ty prachy přece nemůžu chtít řádně klimatizovaný sál, tak jsem se při tom Conanování potil, až se mi mlžily brýle. Možná, že jim ale křivdím a byl jsem přítomen prvnímu 4D spektáklu v ČR! Vedro tam bylo jako ve Stygii a ta partička otyloňů v řadě přede mnou smrděla jako Zamorské kobky.(23.8.2011)

• D.Moore

Začátek byl skvělý. Porod "barbarským řezem", běh s vejci, hlavy, meč... Zkrátka celá ta sekvence odehrávající se v Conanově dětství neměla chybu. Pak už to ale šlo jen z kopce. Ten scénář! Propána(aquilonského)krále, kdo ho psal? Jedno klišé za druhým, příběh ve stylu "někam jdu, někoho tam zabiju, pak zase někam jdu a zase tam někoho zabiju" se po malé chvíli okoukal, ohánění se mečem a tryskající krvavé gejzíry začaly nudit, režie také nepřicházela s ničím extra nápaditým (světlou výjimkou je scéna s koněm a řetězem a jedno obzvlášť odporné šťourání prstem v nose, no fujtajksl)... Zkrátka nuda. Batesův soundtrack (sám o sobě těžko poslouchatelný) sice některým scénám dává jakýsi spád, ale pokud je Marcus Nispel ňouma, který jen (a ještě k tomu špatně) vykrádá a vlastní invence mu chybí, je to houby platné. Jasona Momoy v hlavní roli jsem se bál, ale nakonec se ukázal být docela dobrou volbou, ačkoliv to občas s tou superdrsností a pronášením trapných siláckých hlášek přeháněl.__P.S. Nispelova Cesta bojovníka je lepší, a to také není žádný zázrak.__P.P.S. S Arnoldovým Conanem raději nesrovnávám.(3.12.2011)

• TeeAge

|| Scenár: Thomas Dean Donnelly, Joshua Oppenheimer, Sean Hood / Based on Conan the Barbarian by Robert E. Howard | Hudba: Tyler Bates | Produkcia: Fredrik Malmberg, Avi Lerner, Boaz Davidson, Joe Gatta, George Furla, John Baldecchi, Les Weldon | Distribúcia: Lionsgate | Štúdio: Nu Image Films, Millennium Films, Paradox Entertainment | Rozpočet: 90 miliónov $ | Tržby: 41,118,000 $ || Ďaľší prípad, keĎ je úvod silnejší, než záver. Neprehladnosť a nelogickosť akčných scén je priam iritujúca, svojou tmavosťou pripomína Proyasov Dark City, tam to ale naopak malo svôj oprávnený význam. Postavy sú ešte ako tak charakterovo vykreslené, no scenár ja tak tupý (hlavne v závere), že by sa za to malo zabíjať. Škoda preplýtvaného potenciálu hlavných predstaviteľov.(19.8.2011)

• - Conan je už druhá "barbarská" úloha Jasona Momou. Prvou bol Khal Drogo zo seriálu Hra o tróny (od r. 2011). (Macejko)

• - Rozpočet činil 90 milionů amerických dolarů. (Čiban)

• - Barbar Conan je fiktivní postava, kterou vytvořil ve svých fantasy povídkách americký spisovatel Robert E. Howard. Po Howardově smrti řada autorů Conanovy příběhy rozvíjela (např. Lyon Sprague de Camp). Knihy o Conanovi začal překládat do češtiny Jan Kantůrek, po něm následoval např. Stanislav Plášil. Nejdříve pod hlavičkou nakladatelství Mustang, později pod svým vlastním nakladatelstvím Viking. (Danny F.)