Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

Anderton

Howard opäť dokazuje paradox svojej tvorby, že dokáže zábavne natočiť hocaký žáner, vrátane politikárčenia a na druhej strane nedokáže dať poriadnu šťavu adaptáciám na prvý pohľad atraktívnych románov. Asi preto, že nie je pod tlakom prehnaných očakávaní a vysokých ziskov. On, či producenti vymysleli brilantný casting, ktorý to celé posúva do roviny "ani raz ma nenapadlo sa pozrieť počas filmu na hodinky". Sheen je taký istý ťuťko ako Blair a Langella vzbudzuje také sympatie, o akých si môže a mohol Nixon nechať iba zdať. ()

Frajer42

Téma snímku není úplně mým oblíbeným šálkem kávy, takže jsem film velice dlouho odkládal. Ukázalo se, že naprosto zbytečně. Ron Howard už mnohokrát ukázal, že má pro životopisné snímky opravdu mimořádný talent. V tomto případě to pouze znovu potvrdil. Takže dokázal z tohoto příběhu vytřískat opravdu hodně. Zvlášť jsem byl zvědavý na hudbu Hanse Zimmera, ale zaslechl jsem snad pouze pár úvodních tónů, které nápadně připomínaly úvod Hry o Trůny. Myslím, že by se měl soudit, byl totiž hanebně oloupen. Tentokrát tedy Hans ukázal, že dovede udělat velice kvalitní jemnou hudbu i k filmu, jako je tento. Na Michaela Sheena si musel člověk chvíli zvykat. Role Frosta mi byla krajně nesympatická. Mnohem více mi byl sympatický Nixon, který je podstatně bližší mému charakteru. Především by si měli diváci však všímat Sama Rockwella, ten herec je naprosto úžasný a zasloužil by si konečně nějakou tu významnou hlavní roli. Jsem rád, že jsem se tedy konečně podíval na kauzu Watergate i z tohoto velice příjemně zpracovaného pohledu. Lepší tři kousky. ()

Kothy

Působivý politický snímek. Frost to neměl jednoduché. Všechno bylo proti němu. Nixon se pěkně cukal. Frost dostává od Nixona celou dobu na prdel, ale nakonec se mu to podaří obrátit. "Nezákonné jednání není nezákonné, pokud tak jedná sám prezident." ()

teutates

Politický "meetings" mediálne známy dodnes Frost/Nixon... pravdupovediac vôbec som nevedel čo čakať, avšak ústredná dvojica bojuje a mne nezostáva nič iné ako len presadiť svoj názor... 9/10 ()

Ant

Skvěle natočené drama, a po Da Vinci code od Howarda určitě příjemná změna. Až mrazivá hudba a prvotřídní výkony Michaela Sheena, Sama Rockwella i Franka Langelly. Tohle si hodně hlasitě říká o Oscara. ()

nascendi

Nakrútiť sériu televíznych rozhovorov s bývalým americkým prezidentom a očakávať, že sa verejnosť dočká jeho priznania a ospravedlnenia, je zaujímavá myšlienka. Ale nakrútiť to ako súboj dvoch protivníkov, ktorým zbrane pripravujú tímy poradcov, to už signalizuje úspech aj v prípade, že ide o rozhovor s krajne nepríťažlivým a kontroverzným Nixonom. A keďže Ron Howard má s umeleckými rekonštrukciami svoje skúsenosti, scenár bol dobre napísaný, hercom ich úlohy svedčali a hudba nezaprela kvality svojho autora, podaril sa film, ktorý pri premiére žne úspechy. Až dodatočne si divák uvedomí, že úspech filmu je z viacerých dôvodov iba krátkodobý a netreba ho preceňovať. ()

Slarque

Politické drama je chytře vystavěno na půdorysu boxerských filmů a doplňováno pseudodokumentárními komentáři vedlejších postav přímo na kameru. Film je přes obecně známý konec až nečekaně dramatický a vyloženě mě nutil jednomu ze soupeřů fandit. Všechny nominace na herecké ceny sice sbírá Frank Langella, ale to neznamená, že by Michael Sheen byl horší. Jen má kratší dialogy. Ron Howard je po pouze mírně nadprůměrné Šifře znovu v plné formě (90%). ()

Bachy

Ok, dlouho mě nic tak pevně nedrželo před bednou a dlouho jsem nechtěl vidět u stopáže větší číslo. Čistá, našlapaná konverzačka, která nechce příliš odbočovat z boje. Frost/Nixon naštěstí má hranu a nenabízí jen jednoduchý (ač poutavý) souboj hodného a zlého pána na jedno zkousnutí. Sklouznout ke zjednodušování by mohl v každé minutě, ale úmyslem je držet balanc, tlačit k přemýšlení a dokreslit to, z čeho už se pamatují jen základní obrysy. Nemyslím, že je třeba rozumět americké novodobé historii nějak zvlášť detailně. Šťavnatý je to, bez ohledu na znalost reálií a tam, kde jsou díry, tam scénář napoví. Obě postavy díky tvůrcům za i před kamerou nevyjdou ze souboje jako karikatury a paňáci historických událostí, ale jako celistvé osobnosti. "vzdělávací" není sprosté slovo, že ne? ()

Tommy987

Ron Howard je magor. Inak si neviem vysvetliť jeho filmárske trápenie menom Da Vinciho kód, keď sa v ňom schováva TOĽKO talentu a režijného umu, koľko prezentoval v aktuálnom počine Frost/Nixon. Pri všetkej skepse, s ktorou som sa do tohto filmu púšťal, musím uznať, že ide o vo všetkých ohľadoch fantastické dielo a bez akýchkoľvek pochybností Howardovo opus magnum. Precízne formálne prevedenie (bravúrna kamera, strih i vždy vhodný hudobný podmaz Hansa Zimmera) + chytrý scenár + brilantné výkony Michaela Sheena a obzvlášť Franka Langellu = 10 / 10 ()

iamek

Musím uznat, že Frost/Nixon mě překvapil na celé čáře. Frank Langella předvedl svůj životní výkon a jeho nominace na oscara je naprosto oprávněná a kdyby plešouna získal tak by mě to moc nepřekvapilo, protože dialogy které vedl s Michaelem Sheenem jsou pro mě osobně nezapomenutelné. Ve vedlejší roli nesmím taky zapomenout na skvělého Kevina Bacona, který svou roli zvládl taky skvěle. Takové politické drama tady snad ještě nebylo a kdo Frost/Nixon neviděl tak to okamžitě napravte. ()

Chrustyn

Na konverzační téma poměrně dlouhý a odtažitý, avšak rozhodně zajímavý, skvěle zahraný a natočený snímek, který slouží především k doplnění znalostí o americké historii v tomto případě o kontroverzním prezidentu Nixonovi, který jako (zatím) jediný prezident musel rezignovat na svou funkci, kvůli známé aféře Watergate. Hercům není co vytknout a převážně Langella zvládl Nixona napodobit nejen vizuálně. To samé platí i pro skvělého Sheena, který se nesnaží zbytečně vyčnívat a samozřejmě ani pan režisér nezůstává pozadu a vše drží krásně pohromadě. Pokud nemáte nic proti filmovým lekcím dějepisu a líbilo se vám například Clooneyho "Dobrou noc a hodně štěstí" budete nadšeni. Pro konzumního diváka to však bude nuda. ()

Marze

Sice se skrývá za styl a prostředky dokumentárního filmu včetně mluvících hlav s popiskami, ale jeho významovou roli nenaplňuje ani na nejnižší úrovni. Divák není schopen sestavit, na základě jakých faktů hrdinové - kteří většinu filmu s Nixonem zoufale prohrávají - nakonec zvítězí. Nejde tedy o dokument (což se dalo předpokládat), ani o faktografickou rekonstrukci nebo o dokudrama (rekonstrukci události). Když však film není ani jedno z toho, nabízí se otázka, čím je a co nám říká o historické události. Využívá tématu jako atraktivního pozadí k velkému příběhu o boji outsidera se systémem. Tentokrát jde o boj zdánlivě ničím výjimečného, ale populárního moderátora s předsudky seriózních médií a charismatem slavného politika. ()

packa

Úvodem bych rád předeslal - lépe to natočit nešlo. Natočit dvouhodinový film o natáčení televizního rozhovoru, je docela kumšt a tvůrcům se podařilo vytřískat z minima maximum. Přesto mám s filmem problém. Jmenuje se Michael Sheen. Jeho herecký projev se mi nelíbil už v Královně. Vysvětloval jsem si to rolí, hrál Tonyho Blaira a musel se politicky slizce usmívat. Když to ale zopakoval i v tomto filmu a onen slizký úsměv mu po valnou část snímku z obličeje neslezl, jeho herectví mi pokazilo celý film. Pokud by na ČSFD existovala možnost vytvořit si v profilu antitopku nepopulárních herců, pan Sheen by bohužel atakoval její čelo :-( ()

jojinecko

Elektrizujúca politická, psychologická a historická sonda, nakrútená spôsobom, ktorý upúta aj "neznalcov". Pútavý scenár, strih, hudba a predovšetkým réžia nedávajú priestor pre nudu počas celých dvoch hodín. Obrovskou devízou je predovštkým fantastický Frank Langella, ktorý psychologicky komplikovanú postavu prezidenta Nixona zahral maximálne vierohodne (Nixon si podľa mňa "duel" prehral sám, Frost bol viac-menej "neškodným" no šikovným facilitátorom. No za svoje odhodlanie a presvedčenie si následnú popularitu zaslúžil). Každopádne veľmi zaujímavý a obohacujúci film... ()

sharky

76% Plusy: výborný Langela (tipuju, že Oscar půjde sem) a lahůdkový cvičený úsměv Michaela Sheena. Na to že je film natočený podle konverzační divadelní hry je překvapivě akční a divadelnost z něj není cítit. mínusy: filmu zsadně chybí atmosféra doby, mohlo by se zdát, že se odehrává teď. Celkově mě nějak moc nevtáhnul a nestrhnul. Asi je to tím, že nejsem Američan a to co Nixon proved pro mě není osobní zrada, je mi to úpřímně dost jedno. Řemeslně je film dobře zvládnutý. Teď bych asi měl prarafrázovat svůj předchozí komentář na Valkýru a napsat: "Šifra mistra Leonarda budiž odpuštěna", ale neudělám to, jelikož mě Ron Howard úplně nepřesvědčil, neukázal mi atmosféru doby a ani zrazené občany s pořádným vztekem a slzama v očích, jen přímé účastníky, kteří byli dost zaujatí a blábolili do kamery svou verzi pravdy. Těm, co tuhle dobu zažili, nebo se blíž zajímají o moderní americkou historii, to asi stačilo, mně ne. I tak film stojí za to vidět. ()

Jinny

Film předpokládá alespoň okrajovou znalost toho, čeho se týkala aféra Watergate, ve skutečnosti je ale osvěžující, že se věnuje až pozdější etapě Nixonova života (vynikající Frank Langella). Hodně lidí se bude určitě domnívat, že Ron Howard vypráví příběh o politické zodpovědnosti, ve skutečnosti se ale daleko víc vyjadřuje k moci médií. Je skutečně znepokojující vidět, že jediné interview může jednoho člověka zajistit na desetiletí dopředu a od druhého definitivně odvrátit přízeň veřejnosti. Jenom by mě zajímalo, do jaké míry vědomě vložil tohle poselství do filmu právě takový zkušený hollywoodský harcovník. P.S. Film má jednu zásadní vadu na kráse - Nixonovo přiznání viny v interview s Frostem byl od něj předem promyšlený tah. ()

hrona

Opravdu skvěle natočený a zahraný snímek.Očekával jsem spíše nudné politické dohady a různé specifické rozmluvy se známým výsledkem na konci, ale takovou dávkou zábavy a napětí mě za poslední půl rok nedostal snad žádný film. ()

rikitiki

Po tomhle filmu bych se – žít v USA – okamžitě stala zarytou republikánkou, i když jsem založením jednoznačně demokratka. Nixon nebyl nejlepší člověk a ani prezident na světě, ale tady z něj udělali tak odpornou kreaturu, že už chybělo snad jen ukázat, jak topí koťata a posmívá se postiženým. Pro Američany, navíc žijící v květinových letech hippie, míru a lásky, bylo zjištění, že i prezident nejlepší země na světe se může dopustit podvodu, šokem, ze kterého se snad dodnes nevzpamatovali. Pro nás východoevropany se zkušenostmi s našimi bývalými vládci je to poněkud udivující. Měli bychom pár mnohem drsnějších historek z našich dějin. No, nic. _____ Film o jednom dlouhém rozhovoru a zákulisním ději kolem něj, těží hlavně z napětí mezi reportérem floutkem a profesionálním expolitikem. Popravdě, ani jeden z nich není moc sympatický charakter. Ale jejich slovní souboj, kdy se mění role, kdo je zrovna teď kočkou a kdo myší, má pořád náboj. Finišující zlom je skoro přesně opsán podle skutečného rozhovoru. Hlavní dvojice hraje velmi dobře. Z jejich podpůrných týmů jim výrazně pomáhají hlavně – v týmu reportéra – autor Nixonových životopisů, kterému prezidentovo selhání, a tím i otřesení představy, že demokracie vždycky funguje, způsobilo celoživotní trama jako by byl dítě, když se právě dozví, že Ježíšek neexistuje. Na druhé straně vyčnívá z hráčů v pozadí šéf Nixonovy ochranky, jako veterán z Vietnamu, který se vrátil z vražedných bojů, o kterých si myslel, že jsou pro dobrou věc a místo uznání dostal jen plivnutí do tváře. Nixona, coby muže, který mu vrátil úctu, chrání téměř zamilovaně. ____ Poselství filmu o jedné sekvenci americké historie má dodnes platnost, která se navíc s léty ukazuje stále víc. Totiž Nixonův i reportérův postřeh o síle jediného záběru v televizi, který dokáže zničit všechno, co ten konkrétní člověk udělal předtím. Je jedno, jak pracoval, jaký má charakter, co všechno za sebou, ale stačí jeden záběr, jedna scéna, kterou sdílí celý svět a všechno už bude posuzováno jen podle ní. Hororová povrchnost, která je stále silnější. ()

poz3n

Období Kennedyho, Nixona a Watergate jsou pro mě možná tím nejzajímavějším z politické historie USA. A stejně jako u JFK a All the President's Men, má Frost/Nixon obrovskou vnitřní dynamiku, která přetváří tyhle snímky v téměř akční podívanou. Ron Howard pro mě asi vždycky bude takovou nenápadnou hollywoodskou režijní tváří, která ale s pevnou pravidelností tvoří výborná, emočně vypjatá dramata. 8,5/10 ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)