Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

Axident

Trvalo mi déle, než jsem se k tomu odhodlal, díky představě nemožnosti udělat poutavý, dvouhodinový film stojící na interview dvou lidí. Kupodivu Howardovi se to elegantně podařilo a nudné a vláčné to paradoxně je pouze do začátku samotných rozhovorů, pak už není na zevlování čas a divák jen drží palce stále více zdeptanému Frostovi či spíše jeho kolegům, aby to konečně chytl za správný konec a sebejistému ex prezidentovi to natřel. Všichni herci v úhlavních rolích jsou výteční! ()

Wargoo

Priznám sa, že o afére Watergate moc neviem, (chystám sa ale dopodrobna zistiť, o čo vlastne išlo), ale film Frost/Nixon ma zaujal. Celý film je síce zameraný na politický život, omyly a prehrešky bývalého prezidenta Spojených štátov R.M. Nixona a následných intervií s Davidom Frostom, avšak politicky nezainteresovaných ľudí môže tento snímok trošku miasť, resp. nebudú presne vedieť, o čom to celé je. To je priznám sa môj prípad, ale ako som už vravel, chystám sa to napraviť v čo najkratšej dobe, a moje odhodlanie pripisujem čisto len tejto politickej dráme. Čo sa hereckého obsadenia týka, Michale Sheen sa mi veľmi herecky páčil už ako predstavitel Tonyho Blaira v The Queen, kde fantasticky stvárnil britského premiéra v období po smrti Princeznej z Walesu - Lady Diany. Tu však rovnako, ba ešte presvedčivejšie dokazuje, že patrí k britskej hereckej špicke a jeho výkon bol rovnako ako výkon Franka Langellu fantastický. Ich rivalita, ale aj vzájomný rešpekt je na plátne ako jedno veľké majtrovské dielo. Musím priznať, že tento film som si pozrel hlavne kvôli Oscarovej nominácii za hl. úlohu pre Langellu , ale o to viac som si ho užil, pretože ma príjemne prekvapil svojou atmosférou politickej skorumpovanosti, ktorá ukazuje na pomaličky sa topiaceho prezidenta. Nie však vo vode, ale vo svojom svedomí, nutkaní priznať svoje pochybné činy a vzdať sa tak nádeje, že bude považovaný za "pozitívne populárneho" prezidenta. Dráma ako má byť, 83,471% a 5***** - to hlavne za herecké výkony oboch respondentov. ()

hazaba

Jeden z nejlepších filmů, co jsem letos viděla. Odzbrojující Frank Langella, kterému velmi dobře sekunduje Michael Sheen. Je zajímavé sledovat, jak Frost bere sérii rozhovorů s Nixonem na lehkou váhu a jak se nestačí divit, když ho Nixon naprosto zdrcujícím způsobem převálcovává. Až po neuvěřitelném nočním telefonátu je vyburcován a začne to brát vážně... Formou mi to částečně připomnělo Interview, ale tady to bylo posunuto o třídu výš - možná politickým kontextem, možná hereckými výkony, možná hudbou, ale určitě režií (sorry Steve :-)). Podle mě lepší než Milk a Frank Langella měl dostat Oskara. ()

FilmWave

Bezchybná politická konverzačka se skvělými herci. Nemám co dodat, výborně jsem si to užil, doporučuji na DVD nebo youtube ještě pustit záznam skutečného interview. ()

agassi68

Film zachytávajúci udalosti po afére Watergate. Politické zákulisné hry a manévre pripomínajúce šachový zápas so sekundantmi. Samozrejme k pochopeniu o čo ide, treba aspoň základné znalosti zo svetovej situácie spred 35 rokov. Fantastický Frank Langella v roli prezidenta Nixona. ()

Darkslayer

Keď som po prvý krát počul o filme Frost/Nixon, okamžite vo mne skrsla predstava nudnej politickej debaty. Avšak nemohol som sa viac mýliť. Film je vizuálne atraktívný, dobre obsadený , skvele zahraný a taktiež netreba zabudnúť na tradične podmanivú Zimmerovu hudbu. Slovný duel medzi Sheenom a Langellom by emočne vidal za plnohodnotý boxérsky zápas. Počas celých dvoch hodín som sa ani nachvíľu nenudil, práve naopak bol som priam vtiahnutý do deja. Film si môžu užiť aj diváci s minimalnou znalosťou tematiky. Jedno z največších prekvapení roka a jeden z najzáživnejších politických/debatných filmov vôbec 90%. ()

strikeman

Lze natočit film o politice, film o jednom jediném interview, kdy cca hodinu se aktéři na něj připravují a další hodinu probíhá, tak, aby se divák nenudil, aby byl pohlcen dějem? Lze. Ron Howard to dokázal... ()

mala_kea

Filmy o politické debatě nebyly vždy mým zájmem, ale rozhodl jsem se, že se na jeden podívám. No a to to zase dopadlo. Docela jsem koukal. Jeden herecký výkon lepší, než druhý, to se musí nechat. Velmi bohatý scénář jen přilepšuje a dodává tomu perfektní šmak. Ron Howard natočil konečně něco, na co se dá dívat, ikdyž se ve filmu jen mluví. Možná, že si konečně našel svoji cestu. Strhující obrat v závěru je vážně nečekaný a perfektně zahraný. Jen škoda pro mě nesympatického Michaela Sheena v hlavní roli. No jo, ale někde se pan tesař musel utnout. ()

Radek.SCH

Další solidní film Howarda, ale opět tomu něco chybí. Závěrečný "souboj" údajně vyhraje Frost, ale mi to přijde, že se Nixon vlastně ani nepřiznal. Tak proč se o tom sakra točí film? - 60% ()

Andronikos

Svojím spôsobom sa mi do sledovania nechcelo, aby mi to nenarušilo pohľad na Nixona, Watergate a to okolo. Ale žiadne hranie sa na dynamickú náhradu autentických nahrávok samotných rozhovorov sa nekonalo, namiesto toho sa predo mnou rozvinul klasický komerčný príbeh bezmála akčného typu: prípravy na boj, hrdina na kolenách v piesku, zrazu ale náhle osvietenie - a po prelomovom okamihu víťazstvo. - Zaujímavý projekt, ktorý ma však bavil iba mierne, ktorý trochu zráža jeho hĺbková schéma, ktorú som sa snažil popísať (aj keď experimentálnosť aplikácie na niečo iné, než je akýsi vandammovský krvavý šport, je vlastne veľmi pozoruhodná) a na ktorom ma sklamalo to, že sa musel inšpirovať divadelnou hrou. Je tu niekoľko silných scén (najviac ma oslovilo krátke vyslatie oboch "duelantov" do súboja ženami po ich boku, pôsobivo to aspoň mňa upozornilo na ľudský rozmer Nixonovej postavy, ba skutočnej osoby!), ale ako celok to v mojich očiach okrem inovatívnosti témy nevyniká. ()

Adm.Nelson

Vynikajúce herecké výkony a bezchybná réžia sú dôvodmi, prečo som si to vychutnal, a to aj aj napriek téme, ktorá mi až tak veľa nevravela, keďže novodobé americké dejiny ma nikdy nezaujímali. Po dopozeraní som si však musel okamžite nájsť na nete reálne zostrihy z rozhovoru a tiež sa trochu pohrabať vo wikipedii ohľadom Watergate - čo je, myslím si, dôkaz toho, že film bol naozaj kvalitný, keďže ma donútil zaujímať sa o danú tému. 10/10 ()

anatheman

Po zhlédnutí tohoto díla jsem měl téměř totožné pocity jako po nedávném Mostu špionů. Prakticky není možno po formální stránce nic závažnějšího vytknout. Opravdu je vidět preciznost na každé sekundě, ale podobně jako u předchozího jmenovaného filmu jsem přesvědčen, že se nejedná o zas takový výjimečný historický příběh hodný zpracování. Ve výsledku se snímek tváří jako dokument, čímž už ale ve své podstatě nikdy nemůže být. Je možné i říct to, že několikrát vás navštíví nuda. Především začátek je poněkud těžkopádný, ale závěr celou situaci relativně zachraňuje. Interakce mezi oběma hlavními aktéry mi připadala docela vydřená a nucená. Zkrátka tu chybělo interpersonální působení, jaké například předvedl Howard v Rushi. ()

greenlord

konverzacka s prekvapive slusnym tempem, ale jelikoz mne americke dejiny nic moc nerikaji, je to za prumer. ke shlednuti lze doporucit s klidnym srdcem ()

Faila

Skvělý pohled do zákulisí, politického i novinářského. Duel Frost Nixon se mi líbil především díky své lidskosti a minimální přikrášlenosti. Nic není černobílé. ()

fixaman

Jedním slovem nuda. K uzoufání pomalé tempo, nezáživné první tři dny rozhovorů a k tomu prostě absolutně líní a nepřipravení novináři, kteří sólokapra získali spíš náhodou než svým přičiněním, takže jejich práci můžu jen těžko oslavovat. Chápu, proč lidi ten film baví, ale skvělé herecké výkony nejsou všechno. ()

KOOHA

Jako třetí Oskarovy snímek v pořadí jsem vybral tento řekněme dokument o duelu novináře a presidenta Nixna. Tento snímek ve mně nezanechal ani trochu emoci. Ron Howard sice odvedl precizní práci, nicméně nepřinesl alespoň mě žádná překvapení. Langella byl skvělý, ale naopak Sheen bylo pro me zklamáním. Jako by nebyl vůbec součásti filmu, jako by byl úplně mimo a hrál něco jiného. Nevím, jestli takový byl Frost ve skutečnosti, nicméně pro mě to byl rušivý element. Pravdou je, že velké příběhy historie táhnou lidmi a tak došlo i na zfilmováni jedné politické události. Kdo byl její součásti může ve filmu spatřovat nostalgii nebo zadostiučinění. Toto se bohužel netýká mě a tak za jsou z toho 3 hvězdy. Promiň Rone. ()

Yojimbo

Pro mě osobně se tento duel stal velkým překvapením, když mě přinutil v některých chvílích ani nedutat. A to šlo jen o "obyčejné" interview! Neuvěřitelné... Skvělé a trefné obsazení, v kterém září především podmanivý Frank Langella, jehož Nixona musí divák vzít na milost. Narozdíl od Frosta a jeho náhlého a uspěchaného přerodu ze sebevědomého a neschopného frajírka ve skutečného investigativního žurnalistu je postava Nixona mnohem lidštější. Tenhle duel má pro mě zkrátka jasného vítěze:-) ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)