Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

GodComplex

Politiku a obzvlast samotne politiky vetsinou moc nezeru. Fakt je ale ten, ze je to pravdepodobne silne ovlivneno mou existenci v CR, kde nic jineho cloveku nezbyva. Reknete sami, jak muze byt clovek podpurce dejmetomu ODS, nebo fanousek Paroubka? To proste nejde, a tak mate 2 moznosti, bud to absolutne neresit a jet cestou typu "Ignorance is Bliss" a nebo to ofenzivne a kriticky resit nahlas, cimz se z vas stane jeden z tech desne chytrych dementu, kteri to permanetne rozebiraji a kritizuji nekde ve forech, ve clancich, blozich atd. Obe tyto cesty jsou spatne a vsechno je to dane existenci v CR. Rikam to porad - narodil jsem se na nespravnem miste. Jakmile se totiz presuneme jinam, v tomto pripade do USA, je to absolutne o necem jinem. Americti prezidenti maji narozdil od patetickeho, arogantniho a sebezamereneho saska Klause svou vlastni atmosferu a kazdy z nich je pojem i kdyz se obavam, ze nove maso v podobe Obamy bude v tomto ohledu slabsi kousek. Richard Nixon byl ale z tech pojmu jeden z nejvetsich, come on, dyt jeho hlava je i jeden z nejcoolovejsich charakteru ve Futurame. Je tedy hned jasne, ze konverzacni politicke drama, kde je prave Nixon hlavni subjekt nebude nudne. O to vic, kdyz ho ztvarnuje famozni Frank Langella, ktery si svym vykonem hodne a tim myslim HODNE intenzivne rika o Oscara. Jeho gesta, hlas a vubec celkova retorika je naprosto labuznicka. Za zminku stoji i velmi schopny oponujici interviewer Michael Sheen a Nixonova prava ruka Kevin Bacon. Kdyz k tomu vsemu navic hraje Hans Zimmer, ktery si tenhle soundtrack dava k obedu... opet jeden z nejlepsich kousku s naprosto fantastickou bassline v zaverecnych titulcich. Z meho review si tedy odneste zasadni poznatek - Ano, je to politicke a ukecane, ale nebojte, v zadnem pripade to neni nudne. 7/10 ()

Laxik

Hlavní biografový biograf našeho věku se vytáhnul s další vynikající ukázkou toho, jak se mají točit filmy o skutečných lidech. Nixon je tu sice záporák, ale je to člověk se vším všudy. A je to vůdce se vším všudy, což podtrhuje postava jeho ochránce-poradce-věrného přítele v podání Kevina Bacona. ()

Freemind

Na tenhle film jsem ukecával moji polovičku dva dny - a sám jsem k němu zasedal s velkou nejistotou, která po prvních 30 minut ještě narůstala. Pseudodokumentární záběry, výstřižky z dobových diskusních pořadů, vyumělkovaný a mdlý svět televize ... Pak ale začínají rašit první klíčky - a většinou je to ve chvílích, kdy naprosto dokonalý Frank Langella představuje Nixona "mimo pódium", shrbeného, flegmatického, suše vtipkujícího. Od poloviny jsem už věděl, že jsem rozhodně neprohloupil, u závěrečného finiše jsem přestal dýchat. Je to celkově výtečně natočený film, kterému není moc co vytknout, snad jen několik nudných okamžiků, rozpačitý začátek a snad i slabý úvod k poslednímu "souboji", který snad mohl vyznít ještě epičtěji. Ale zpátky k Langellovi, protože právě on je samozřejmě největší hvězdou tohoto dramatu - Langella ve své životní roli hodně dramatizuje, na rozdíl od Hopkinse (Nixon, 1997) se nesnaží o otrocké napodobování gest a mimiky, což zde výjimečně považuji za přínosné. Dva herecké koncerty - noční telefonát a poslední duel - mě zcela položily, jsem nadmíru spokojen, k tomu filmu se určitě brzy vrátím. ()

numi

Clooneyho Dobrou noc a hodně štěstí, pouze oblečené do sedmdesátkově vybledlých barev a bez ukecané naučné nudy okolo. Stejně jako tehdy v televizi, i na stříbrném plátně se odehrává strhující souboj, jen jde tentokrát o souboj herecký. A podstatné je, že ač k tomu situace přímo vybízí, Frank Langella a Michael Sheen před kamerou nebojují o to, kdo bude přesvědčivější, ale výborně se navzájem doplňují. Není překvapením, že o celkovém dojmu z filmu rozhoduje především jejich magie, stejně jako není překvapením, že funguje na jedničku. Absolutorium film zaslouží za dokonalé obsazení ústřední dvojice - Sheen je opravdu spíše televizní bavič než Prime Minister (Královna), což ve snímku dokázal, a Langella se snad jako prezident už narodil. [květen 2009] ()

Alementina

Vyborna konverzacka, ktery neni co vytknout, jen si to nikdy nepustim znovu (proto jen 4*), protoze to nevzbudi zadny extra super pocit navic (ani ohromeni, ani napeti, ani smich... ) Vsichni herci jsou nadprumerni. Michael Sheen me stale prekvapuje ruznorodosti svych postav, ten chlap neni krasavec a je to jeho velky plus, chvili mi trvalo si uvedomit v kolika ruznych rolich jsem ho videla a vzdy je vlastne k nepoznani, protoze proste do sve role zapadne, nevycniva z nich jako "Michael Sheen", ale je proste tou postavou, narodil od jinych znamych hercu, jejichz ksichty jsou tak provareny, ze nikdy nevidim pak tu postavu, ale herce. ()

Tirion

Jedno z nejlepších politických dramat, které spatřilo světlo světa. Úžasný Frank Langella podává výkon hodný Oscara. ()

vorheese

Skvělý příběh. Ještě lepší herci. Téměř dokonalost, až na to, že Frost se v samotné "hlavní bitvě" moc neangažuje a když už ano, tak mu Nixon podlehne až moc naivně. Ale jestli to tak bylo i ve skutečnosti, jen těžko to pak filmu lze vyčítat. ()

kaylin

Ron Howard je vlastenec, až to tahá za kšandy. Z každého jeho filmu dýchá amerikanismus - a patos - do všech směrů. Tak aby ne, Američané jsou na sebe obecně pyšní, přejme jim to. To, co předvádí ve filmu "Duel Frost/Nixon" je oslava národa. Vedle toho je zde samozřejmě snaha ukázat jednoho amerického "hrdinu" v jeho "skutečných" barvách. Nixon je kontroverzní postavou a takovou zůstane. Člověk, který řekne, že to, co prezident dělá, nemůže být nelegální, protože pokud to dělá prezident, tak to je automaticky legální, nemůže být nekontroverzní postavou. Frank Langella předvádí neskutečný výkon, stejně tak i Michael Sheen, Kevin Bacon nebo Sam Rockwell. Frank je všechny ale přece jen zastiňuje, mimo jiné také proto, že se maskéři na jeho tváři geniálně vyřádili. Není to dokonalý Nixon, ale je mu tak blízko, jak jen to bylo možné, aby alespoň některé Langellovy rysy zůstaly zachovány. Jenže herci táhnou film, který není ničím jiným, než rekonstrukcí toho, jak se natáčely rozhovory, které dělal David Frost s Richardem Nixonem. Myslím, že pustit si samotné rozhovory by člověku přineslo to samé, možná i více. Film se pokusil všechny postavy ukázat jako skutečné, ale přesto si neodpustil karikování a zjednodušování na "silné" záběry. Bez hereckých výkonů byl film byl o ničem. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/04/frost-vs-nixon-bos-vs-kung-fu-trocha.html ()

IllIlIlIIl

Hodnotím třema hvězdičkama a díky nevhodně zvolenému pětihvězdičkovému systému na CSFD by to mělo poukazovat, že se mi film moc nelíbil. Ale to je právě úskalí tohoto hodnotícího systému. Dávám zde tři hvězdičky ve smyslu, že Frost/Nixon mě mile překvapil, 72%. Příprava, analýza a samotný průběh interview mezi Richardem Nixonem a Davidem Frostem zpracovaného do dvouhodinové poutavé podívané, ve které příjemně překvapili F.Langella a M.Sheen. Filmu by více slušel začátek, kde by se více přiblížily fakta o aféře Watergate. A i když je film poutavý, tak přesto stopáž okolo dvou hodin je příliš dlouhá pro obsah tohoto filmu. ()

Maq

Tak on to Frost tři kola prohrával jasně na body, ale pak si vzpomněl na leninské "učit se, učit se, učit se" a konečně se pořádně našprtal. A ejhle, pár dobře mířených otázek a lišák Nixon se sesypal! Inu, pilná práce se vždycky vyplácí. --- Věříte takovému nesmyslu? Záleží zda přijmete nabízený úhel pohledu. Totiž že Nixon byl lump a bylo potřeba ho pořádně přitlačit a dostat. --- Ona je ale možná i jiná intepretace: Nixon po tři kola hravě obhajoval svoji politiku, tendenčně a hloupě mu podsouvanou jako neúspěšnou a zločinnou, a ve čtvrtém se Američanům omluvil za jedinou botu, kterou skutečně udělal. --- Jenže Amerika to tak nechtěla slyšet tenkrát, a bohužel, nechce to tak slyšet ani dnes. Moje nízké hodnocení je výrazem zklamání, že tenhle film otrocky vychází vstříc všeobecnému očekávání a fixuje Nixonův notoricky pokřivený obraz pro další generaci diváků. ()

01Zuzana10

Forrest Gump vo mne vzbudil zaujem o aferu Watergate ;). Velmi lutujem, ze sme sa tomu v skole nemohli venovat /kvoli neinformovanej ucitelke/. Preto som si priala satisfakciu v tomto filme. Nebolo to zrovna to, co som cakala ale rozhodne ma zaujali, priputali k obrazovke, napato som sledovala, co bude nasledovat. Paraaadicka. Nemam zrovna v laske Hansa Zimmera a jeho spolocnost kvoli kopirovaniu trackov z inych filmov. Tato hudba mi silne pripomenula Bournovsku trilogiu. Ale teraz mi to nevadilo. Ohromne sa hodila, vystihovala a zvacsovala napatie.Uuplna sledovacka, tento film. Skveli herci, putavo spracovane, postrihane.. a navyse to, co vo filmoch vzdy velmi ocenujem su sceny a kostymy, vzhlad herca.. skvelo mi dokreslovali atmosferu tych rokov. Velmi zaujimavo stravene 2 hodinky. A .. predpokladam, ze predovsetkym dnes sa nezbavim myslienok na Watergate, 70. roky a veci s tym suvisiace. Vsetko podmazane pocuvanim OST. Vdaka. Uz sa tesim na Oscary, Globy atd. Budem drzat palce. ()

Vampireman

Velice dobrá záležitost, však film má moje největší uznání hlavně za perfektní výpravu. Na náležitě přesném vykreslení tehdejší doby se podílí vše, až na nahrávky tehdejších kapel, což ale neznamená, že použitá hudba je špatná či nevhodná. Naopak bych rád vypíchnul pár dramatických tónů z částí filmu, kdy "značně přituhuje". Jinak použité oblečení, vlasy, brýle, kotlety, televizní reklamy, telefony, automobily atd., je tak perfektní, až se mi zdálo, že se Ron Howard vrátil s herci do minulosti a natočil to tam. ()

Hadža

Na muj vkus ponekud nudne a natahle,nemam zajem o americkou politiku ,at uz soucasnou,nebo minulou,takze pribeh me taky nejak neoslovil.Zpracovano dobre,vsechno jak ma byt,exeletni vykon F.Langella ,ale ostatni herci mi absolutne nesedli.No do mesice uz mi s tohoto filmu ,krom vyrazu Langelly nezustane v pameti asi opravdu nic. ()

Aiax

Howard tentokrát podřídil veškerý svůj um autentičnosti, střízlivosti a jakémusi filmovému dokumentarismu. Neexhibuje, nepředvádí se, a přestože (nebo možná právě protože) nejde o žádné podbízivé cheesy hollywoodské téma, tak Ron Howard poprvé od Čisté duše nenudí. Poselství filmu bude přirozeně nejsilněji rezonovat u amerických čtyřicátníků, padesátníků, kteří s Nixonem vyrůstali a kterým jeho machiavellismus rozbořil mladické ideály. Pro ostatní jde o kvalitní politické drama, poměrně srozumitelné a nepříliš náročné. Frank Langella je výborný, bohužel však jako Nixon příliš nevypadá a nutně stojí ve stínu jiného Nixona, geniálního a nesmrtelného Nixona, Nixona Anthonyho Hopkinse, ostatně stejně jako Howardův Duel stojí ve stínu špičkového Nixonova životopisu v podání Olivera Stonea. Hlavně proto se u mě zastavil pod hranicí absolutního hodnocení - 78 %. ()

FilmFan24

Přestože má "Frost/Nixon" na svém kontě pět neproměněných oscarových nominací nemění nic fakt, že se jedná o jeden z nejlepších filmů roku 2008. Výtečný scénář o jednom neobyčejném rozhovoru televizního moderátora Frosta (Michael Sheen) a bývalého prezidenta Nixona (Frank Langella), kde to v dialozích opravdu jiskří až ke konečnému "výbuchu". Předlohou k filmu byl nejenom skutečný rozhovor obou pánů, který se uskutečnil na jaře roku 1977, ale také divadelní hra Petera Morgana ve které oba hlavní filmoví představitelé ztvárnili stejné role. Přiznám se, že během sledování slovních potyček obou protivníků jsem měl stejně vzrušující pocit, jako bych sledoval napínavou kriminálku. Je dobré si zase připomenout historickou událost jako nechvalně proslulou "Aféru Watergate", která byla už ve filmu párkrát zpracována. ()

Toshiro

Duel televizní hvězdy a bývalého diskreditovaného prezidenta mě spíše zklamal. Dost zdlouhavá a předvídatelná nuda, druhou půlku jsem absolvoval už jen rychloposuvem. Jako pozitivum beru, že sem se na základě filmu aspoň trochu informoval o historii případu Watergate. ()

salalala

Jedno z nejlepších politických dramat poslední doby okořeněné brilantním psychologickým soubojem dvou osob. Howard přesně ví, co a jak dělat, proto film neztrácí tempo a nenudí. Nevím, jak moc se tvůrci odchýlili od historie, předpokládám, že ten závěrečný telefonát a plíživý patos je jen výtvorem za účelem filmovosti. Nicméně se pořád jedná o velmi dobrý filmeček, který stojí hlavně na dvou osobách - Michaelu Sheenovi, typicky americké postavě - úsměv od ucha k uchu, selhání není možné a hlavně Franku Langellovi, on je totiž Nixon. Je mu dost podobný a navíc ho hraje opravdu brilantně, přesně tak, jak má politik vypadat. Vedlejší role obsazeny vhodně, film je ale skutečně hlavně o těch dvou. Langella měl mít záměrně navrch, což se tvůrcům povedlo dokonale, škoda jen poněkud rozvláčnějšího a chaotického začátku, přesto dávám čtyri hvězdy a 80%. PS: Když jsem to sledoval, řikal jsem si, že stát se něco jako Watergate u nás, politici by se nám vysmáli a přežili by bez újmy. ()

Duotone28

poviem pravdu, sklamanie veľké...a celý ten rozhovor, mi prišiel ako jedna veľká amaterská politická besietka nemenovaného rapavého moderátora našej lokálnej STV ktorý sa snaží vyprdnúť zo seba pár múdrych faktov, ale popri tom 90% svojho času len prikyvuje a spoteno pozerá stále na hodinky, kedy už bude potom. Nevem, takto mi to celé prišlo, a ostáva mi len dúfať, že skutočný rozhovor bol na úrovni, nazdar ()

Skip

Po zhlédnutí filmu jsem měl pocit jakési nedotaženosti. Bylo zaděláno na dobrý film. Už téma ho k tomu předurčovalo. Ale řekl bych, že prostě nevěděli kudy kam. Celé je to takové na hraně, kdy všichni balancují a z přemíry snahy nespadnout, nakonec přeci jen klouzají víc a víc dolů. ()

Dont

Frank Langella hrál Nixona famózně, že svého konkurenta v mých očích strčil do kapsy. A to je Michael Sheen bezesporu výborný herec. Milk jsem neviděl, takže nemohu porovnávat, ale Oscar by Franku Langellovi slušel. Každopádně myslím, že tohle konverzační drama patří mezi nejlepší filmy s politickou tematikou vůbec, není snadné natočit na takové všeobecně značně nepopulární téma (speciálně u nás) alespoň dobrý film, natož pak skutečně kvalitní snímek. Na pět hvězd mi tam ale ještě něco scházelo, ale i tak velmi slušné čtyři hvězdy. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)