Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

suchakl55

I když jde o film ukazující jednu historickou etapu, připomíná to spíš boxerský zápas (Rocky:)), kdy je favorit celou dobu jasně lepší, ale "není konec, dokud není konec", a vždy rozhoduje až poslední kolo. Herci skvělý, režie + kamera skvělá, a i když je konec předem znám, je to SAKRA napínavá podíváná. Pecka za pět bez rozmýšlení. (A o čem ten film vlastně byl?? O cheeseburgerech:D) ()

Šňůra

Kdyby mi někdo řekl, že se mi bude líbit dvouhodinová politická (víceméně) konverzačka, tak bych jej nejspíš moc vážně nebral. Jenže tohle mě přilepilo do křesla a opravdu se líbilo. ()

Nightswimmer

Strhujuca konverzacna drama smerujuca k temnemu koncu filmu a aj vtedy uz byvaleho prezidenta USA Richarda Nixona, stelesnenia republikanskej politiky. Nixon sa po vynutene dobrovolnom odchode z Bieleho domu a amnestii prvykrat objavuje v mediach a planuje "zozrat" svojho vyzvatela. Nanestastie, nestane sa tak... Skvele vykony oboch hlavnych protagonistov, najma Franka Langellu v ulohe Nixona, ktoreho prekonal legendarnym vykonom iba Anthony Hopkins v Stoneovom Nixonovi, a vyborne spracovana historicke pozadie udavaju kvalitu celeho filmu, umocneneho burcujucou hudbou Hansa Zmmera... Vyvrcholenie filmu s Nixonovou večnou vetou - "When the President does it, that means it is not illegal" - ma priklincovala, no neprekvapila...Nasledna reakcia Frosta vsak bola na nezaplatenie, rovnako tak Nixonov zmuceny výraz na konci vysielania, ktorý mohol Americanom priniesť aspon aké-také zadostucinenie, kedze ospravedlnenia sa z jeho ust nedockali nikdy ()

markyzgero

tak jo. všichni víme, že nixon byl hajzl a kennedy miláček. ale kdo do prdele rozjel válku ve vietnamu? ano, ten správňák kennedy. a kdo jí chtěl(nebejt toho slavnýho impeachmentu) ukončit? že by ten zpocenej pysk nixon? historie je krutá a pravda nevítězí. pravda totiž patří vítězi. ()

Izz

Jediný způsob,jakým mohl Ron Howard odčinit své zaprodání komerci v adaptacích Dana Browna,byl poctivý,lehce na Oscary zacílený snímek ve stylu Čisté duše nebo těžké váhy,což Duel Frost/Nixon beze zbytku splňuje.Má vynikající herce (Frank Langella jede),dostatečně nosné téma a přiměřenou stopáž,funguje na rovině politické i divácké a po jeho skončení má člověk pocit,že dostal perfektně odvedený film,který jen těžko mohl být výrazně lepší.Dobrá práce,Rone. ()

Indyi

Upřímně řečeno mírné zklamání. Na film jsem se těšil, mám rád podobné náměty, konverzační souboje a historická témata. Ale nemohu se zbavit dojmu, že se autorovi nepovedlo dotáhnout velmi zajímavý námět do konce. Přijde mi to celé takové nedotažené. Příliš mnoho času je věnováno vysvětlování historických souvislostí, které snad průměrně vzdělanému publiku není třeba takto polopaticky servírovat. Další výtka se týká pojetí filmu jako film o filmu, na můj vkus se příliš mnoho času věnuje omáčce okolo na úkor slovního duelu dvou hlavních představitelů. Škoda. Jinak Frank Langella byl naprosto prvotřídní a skvělý Richard Nixon, Michael Sheen už mi zdaleka tak dobrý nepřipadal. Váhám mezi 3-4*, ale spíš mi to vychází jenom na 3*. ()

karlee

Žánr moc nemusím, čekal jsem obligátní černobílý pohled zjištný politik vs. odvážný novinář, ale film dokáže skoro celou stopáž bavit a i lehce hamižný a sebestředný Nixon je vykreslen barevně a získá si část sympatií. A naopak Frost není žádný extra talent a přiznání z Nixona dostane spíš náhodou. Navíc pěkné zamyšlení nad úlohou médií ve veřejném mínění. ()

Silhouette

Zklamání. SPOILERS!!!Boxerská debata, kterou se tak honosí tento film, v něm naprosto chybí, neboť po 90 % průběhu debaty Nixon triumfálně protlačuje svůj demagogický populismus, na konci je mu jen nadhozen nezvratný důkaz získaný z veřejné knihovny - a konec, debata vyhrána "hodnou" liberální stranou. A co má znamenat ten konec? Že fašističtí konzervativci vlastně nejsou ani tak zlí, jsou to vobyčejní lidičky, co maj svý chyby? Nemluvě o tom, že novinář, jehož hlavní motivací jsou kariéra a peníze, rozhodně nevypadá jako hrdina zápasu za občanské svobody a lidskost. Opravdu trapné. Ovšem jako pochvala transparentní společnosti, kde jsou informace veřejně přístupné, tento film funguje výborně, o tom žádná. ()

BruceW

Velmi působivý film, který vyznívá na začátku vcelku utahaně a nastíněná zápletka natáčení interview nevypadá nijak zajímavě. Postupně při hlubší cestě do osobností jednotlivých postav se i divák dostává hlouběji do děje, který ho doslova vtáhne. Snímek tak zcela splňuje svůj cíl přiblížit význam zřejmě nejdůležitějšího politického rozhovoru mezi novinářem a politikem v moderní historii. Ocenit je nutné i kvalitní kostýmy a interiéry doplněné o herecké výkony, které si nemohou nic moc vytýkat se svými reálnými předlohami. ()

altaica

HÁDANKA: citát Nemáte tušení jaké je to štěstí, mít rád lidi, být oblíbený. Já ho nemám. - řekl to Nixon, nebo Klaus? Výsledek na konci komentu PRO MUŽE:Za těch pár generací požíračů horkých psů už Yankeeové dokázali odprásknout několik svých prezidentů (Při pohledu na to, kdo porůznu okupuje Pražský hrad mi to přestává připadat jako špatný nápad.), ale jen jeden byl odejit. Oficiálně rezignoval, reálně vzal kramle dřív, než by byl odvolán. Před sošnou kuřačkou Monicou, suverénně největší skandál a trapas v bílé pastoušce. Amíci obecně mají lehce schizofrenní přístup. Ve světě jsou kdykoliv ochotní vybombardovat z humanitárních důvodů kdejakou obec, ale doma bývají zhusta nevrlí při kupírování vlastních občanských svobod a při poněkud kreativním výkladu ústavy. Politické zombie s touhou vrátit se do světel ramp a velkého světa. Bavič a showman s týmem vlčích žurnalistů lačnících po skalpu a přiznání nenáviděné skvrny v historii prezidentů JúEsEj. Užvaněné, přesto nenudící s postupnou gradací k velkému finále. Doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Souboj. Duelanti. Pokud je jeden ze soků výrazně slabší, madame, bývá ze souboje spíše poprava. Pokud silnější slabšího hrubě podcení, může si krutě naběhnout. Přípravy vrcholí, třífázový trénink, taktika i strategie rozpitvané dokonale, jak mrtvola na stole mediků. Sekundanti do zákulisí. Duelanti na scénu. Souboj začíná. Brilantně vrcholící konverzační drama, ve které všemi podceňovaný outsider zkusí vylákat z nory starého politického matadora, slizkého kajmana s přiléhavou přezdívkou křivák. Nad kým se vlastně zavře voda? Uvidíte ve filmu. A pro chlapce tu bude neustále široký thymolínový úsměv plný zářivě bílých zubů a pečlivě zastřižené kotlety televizního šulínka Franka Langelly. Opět doporučuji.          HLÁŠKA:Zneužití moci je hlavní podstatou tyranie. // ...zaručuji plnou a absolutní milost...Takže člověk, který spáchal nejhorší zločin v americké politické historii nebude nikdy souzen.// Nechte si poradit, tu ženskou byste si měl vzít. Je roztomilá, že? Hlavně je z Monaca a tam se neplatí daně.// SPOILER Frost: Myslím si, že to lidé potřebují slyšet a pokud to neřeknete, bude vás to provázet po celý zbytek vašeho života. Nixon: Je to pravda, udělal jsem chyby, hrozné chyby, chyby, které nebyly hodné funkce prezidenta.... a všech těchto chyb velmi hluboce lituji. Vědomí toho, že ani jeden ze sráčů, co znesvětili po Masarykovi svým prezidentováním Pražský hrad, nebyl schopen chlapsky přiznat své chyby ,na rozdíl od nejčernější ovce amerického prezidentování, tak to mě dostalo. VÝSLEDEK HÁDANKY: To je úplně u prdele protože to platí pro oba. ()

Taffey

Nebudu tentokrát hodnotit hvězdičkama a to z jednoho důvodu. Třikrát jsem si film pustil a třikrát jsem nevydržel ani 45 minut. Fádní, unylý, roztahaný. Velké zklamání. ()

Nufa

Rozhodně zajímavý a hlavně poučný film, ale podruhé bych se na něj zřejmě nepodíval. Ačkoliv jsem se původně domníval, že půjde jen o dvě hodiny debatování, čehož jsem se trochu zhrozil a dlouho jsem tak shlédnutí odkládal, naštěstí je to pouze část celého filmu. Krásně zobrazuje psychiku člověka a ukázku toho, jak tenký led je mezi úspěchem a neúspěchem, který mnohdy závisí na jedné jediné špatné odpovědi ze 100 otázek. ()

J.e.r.e.c

Jestli Amíci něco umí, tak jsou to tyhle historicko-politické záležitosti. Protože jsem o skutečných událostech a jejich rozuzlení nevěděl zhola nic, bylo to pro mě napínavé od začátku do konce. A přitom tu není ani zbla akčnosti, jenom se dokolečka kecá a diskutuje, když si zrovna nepovídají Frost s Nixonem, tak se debatuje o tom, jak a o čem si spolu povídat budou. Samotný duel připomíná Otázky Václava Moravce, moderátor se snaží dostat přítomného politika do úzkých a ten se z těch úzkých pokouší vybruslit a ještě posbírat nějaké politické bodíky. Ale natočené je to s takovým nábojem, že by se za to nemusel stydět ani Hitchcock. Musím říct, že ve finále jsem před Nixonem (před jeho postavou) vnitřně hluboce smeknul a v mých očích se z něj stal v podstatě vítěz. Ukázal totiž koule a sebereflexi, kterou v soudobé politice hledám marně. 85 % ()

Amonasr

Mistrovská ukázka toho, jak lze z interview moderátora s bývalým prezidentem USA, respektive z jeho přípravy a zákulisí, udělat skvělé drama, při němž jsem se ani chvíli nenudil. Jeho sila spočívá i v tom, že z obecně odsuzovaného politika udělal živého člověka, nikoliv tendenčním přibarvováním reálií, jak bývá u podobných snímků zvykem, ale naopak skrze jeho nelehké přiznání vlastních osudových poklesků. Vlastně jsem poprvé pocítil k Nixonovi i jakési lidské sympatie. To on byl nakonec hlavním hrdinou filmu, nikoliv moderátor David Frost. Ten mi paradoxně naopak k srdci příliš nepřirostl. Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc u mě tvůrci filmu bodují, protože dokázali u mě něco, čemu bych před shlédnutím nikdy nevěřil, aniž bych měl přitom pocit nějaké falešné manipulativni hry. ()

honeybunn2

Ako napadne britského moderátora postaviť sa tvárou v tvár americkému prezidentovi. To chce asi riadne gule, alebo postrádanie akéhokoľvek pudu sebazáchovy. Aj napriek tomu že ¾ filmu Frost ťahá za kratší koniec, to potom natrie prezidentovi. Samozrejme že za výdatnej pomoci samotného pána prezidenta. Táto veľmi pútavá politická dráma je ukážkou toho, že aj taká nuda ako je politické interview dokáže úplne diváka pohltiť. Samozrejme, že to bolo hlavne vďaka hereckým výkonom všetkých zúčastnených, vynikajúcemu strihu a skvelej hudbe. 4.5 hviezdy. ()

MarkHoppus

Úžasný film a parádní výkon Franka Langelly a Sheena. Začátek filmu je takový poklidný, ale pak se to začne rozjíždět a když dojde na Duel Frost/Nixon tak už jen zírám a zíram a zírám. Slovní duel prezidenta se skvělým moderátorem je jeden z nejlepších scénářských kousků co jsem za poslední dobu viděl. ()

lucia13sun

Výborne natočený i zahraný film, ktorý nikomu nenahráva, ale ponúka pohľad na vec z oboch strán. Môj nečakaný oscarový favorit. ()

Mr.Roman

Nominácia za film nieje na mieste, no Frank Langela.. fúha, po zhliadnutí prehodnocujem môj pôvodný tip na Rourkeho víťazstvo. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)