Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

maxi_tom

Tak mám za sebou ďalší snímok prezentujúci americkú politiku na prelome 60-tych a 70-tych rokov 20. storočia. Režisérom je samotný "vzkriesiteľ" životopisných filmov. Pán Ron Howard, Film som vnímal ako voľné pokračovanie (resp. spin-off) Nixona (1995, r. Oliver Stone), samozrejme s iným hereckým obsadením. No musím povedať, že tento snímok ma príliš nenadchol. Samotný duel bol fajn, chémia medzi oboma protagonistami fungovala, napätie bolo cítiť, no chýbali mi detajlnejšie informácie a obšírnejšie poňatie Nixonovho prezidentovania. Nixon predsa nie je iba o Watergate a Kambodži, ale chápem že americký ľud to tak vnímal. Proste som predpokladal, že tam toho bude podstatne viac. Tie omáčky okolo zrodenia myšlienky duelu, jeho prípravy sa mohli osekať a venovať pozornosť už len samotnému duelu. Ináč štandardná Howordova práca. Nič viac, nič menej. Filmu dávam slabé 4* (6,5/10). Prvú za Franka Langellu, druhú za zaujímavé zakomponovanie dokumentárnych prvkov, tretiu za spomínanú chémiu oboch aktérov duelu a tú slabšiu poslednú za talianske topánky bez šnúrok. ()

Orbeek

Nejvíc nejvycentrovanější a nejlahodnější filmové dílo. Jak televizní přenos interview včetně všech příprav a okolností a samozřejmě vyjma (ne)vyřčeného především výrazů tváří, odhaluje charismatické, hluboce nečernobílé charaktery a o tolik více, než pouze případná novinová tištěná nebo rozhlasová mluvená verze. S dostudováním detailů některých historických fakt a mých neznalostí (kvakeři, Nixon vs Mao, Kambodža, Frost a spolupracovníci, skutečný rozhovor,...) bylo mé třetí shlédnutí a zážitek byl dokonalý(ný). Těším zas na někdy chtějíce ještě více přistudovat a věřím, že šestá hvězda nezhasne. Za tohle a Rush "Howard na hrad". ()

Oxytocin

Otázky Václava Moravce v dokumentárním až divadelním zobrazení pro filmového diváka... čekáte, čekáte ... tlachy o ničem a hle moderátor tahající za kratší konec celou dobu přeci jen sebevědomého pana exprezidenta dostane... to však víte, ještě než si to pustíte. ()

pavlosji

Už jsem ten film viděl několikrát. A stále mě fascinuje. Obratně popsané drama jednoho mocného muže a jednoho zdatného řečníka. ()

Ajbell

Tento film sa nedá hodnotiť na rovine dobrý-zlý. Dokonca sa "umeleckému" filmu podobá veľmi málo. Ponáša sa skôr na zdramatizovaný dokument. V krajine vzniku, ktorej sa príbeh bezprostredne týka má film určite väčšiu hodnotu ako tu, na opačnej strane planéty. Za pozretie určite stál, ale keďže ešte veľa chýbalo k plnohodnotnému filmu, tak ho nehodnotím vyššie ako iba priemer. ()

ORi_SV

Bez žádných okolků - prostě další epický snímek Rona Howarda. Do toho přidejte bravurní langellův herecký výkon a máte skvěle vystižený a odprezentovaný skutečný příběh. Jsem vždy trochu zklamán z těchto politických životopisných filmů, ale Howard prostě ukázal, že v jeho případě se opravdu bát není čeho. Snad jen... na roli Davida Frosta mi Michael Sheen prostě nesedl, ale chápu, je to Brit a vážně umí hrát, takže není podiv, že si jej Howard pro tuto roli vybral. ()

peproch

Vloží všechny své peníze i reputaci i perspektivu do projektu svých rozhovorů s R.Nixonem po jeho abdikaci. V průběhu natáčení musí změnit sebe i svůj přístup a nakonec uspěje, když donutí RN k vyznání, přiznání trestní viny i své zpupnosti (když se postaví nad zákon) . Nádherně vypjatý a vyexponovaný příběh o interview. ()

TylerD.

Politické drama, dost špatnáá kombinace abych film vypnul do deseti minut. Naštěstí jsem odolal. Nejlepší na filmu jsou podle mě dvě věci. Dobří herci a dialogy. Občas umocněné střety různých společenských vrstev. Komunikaci vypjaté na základě jemných narážek, hraní si s překračováním mezí toho, co je ještě vhodné vyslovit nebo mlčením a hraným úsměvem je záživné sledovat. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)