Film Gran Torino vypráví příběh někdejšího opraváře aut a ovdovělého veterána z války v Koreji Walta Kowalského, který si s přibývajícími léty uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Všichni jeho sousedé se buď odstěhovali, nebo zemřeli. Postupně je nahradili hmongští imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá, a bezcílné partičky mladých afroamerických a latinskoamerických výtržníků. Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu - nablýskaný sporťák Gran Torino. Když se zlodějům postaví, stane se hrdinou, který změní život nejen svým sousedům a chlapci nucenému vstoupit do jednoho z místních gangů, ale především sám sobě. (HBO Europe)

pravdovravny odpad!

Pozrite si hodnotenia v zahraničí, budete milo prekvapený ako hodnotia tento film Američania, ešte že na Česko-Slovensku má 90%!!!!! bože môj, čoho sme sa to dožili:/ ()

Master19

Jsou dvě možnosti, jak donutit diváka k zamyšlení. Buď mu neříct nic, nebo ho konfrontovat se zřetelným dějem, do nějž ale musí být vtažen. Toto je jasně druhá varianta, nemusíme přemýšlet o tom, co, jak a proč se děje. Nedá nám to ale nezamyslet se nad tím kam to povede a proč to tak bude muset skončit. Opět se ukazuje genialita jednoduchosti obohacená o Eastwooda, který jako Atlás nese toto dílo mezi legendy. Jako herec a neméně dobře jako režisér. Závěr je očekávaně lehce patetický, ale že před smrtí zajistil pejska a posekal trávník je něco tak nezjištně krásného, že mě to fakt dojalo. Zajímavá je podobnost křestního jména s Walterem Sobchakem z Lebowskiho, kdyby Clint přibral pár kilo, klidně by to mohl být on. :-) ()

Narya89

Jeden starý konzervativní týpek, který žije ve svém světě předsudků, dokud nemá možnost sblížit se s rodinkou imigrantů odvedle a zjistí, že nejsou všichni stejní. Že barva pleti vlastně neznamená, že daný člověk bude dobrý nebo špatný, ale že může být obojí, stejně jako u bělochů. A že některé bitvy se prostě nedají vyhrát, nebo alespoň ne definitivně, ale že je nutné se zlu postavit a ukázat, že nebude tolerováno. Silný příběh s velice aktuální tematikou. ()

lykan9

Dlouho jsem přemýšlel, zda udělím tři nebo čtyři hvězdy a rozhodl jsem se pro tři už jen tím, že jsem nad touto variantou jen uvažoval. Není to sice špatné hodnocení, ale přesto jsem čekal ,že budu hodnotit mnohem výše, Možná, že jsem byl až příliš natěšený z příznivých recenzí nebo jsem zrovna neměl dobrou náladu, ale čekal jsem od filmu trochu víc. Přesto toto hodnocení není definitivní. Na film se v budoucnu podívám ještě jednou a uvidíme, jestli nezměním názor. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Po dalším shlédnutí jsem zjistil, že jsem byl k Gran Torinu příliš krutý a hodnocení zvyšuji. ()

svobik

Do puntíku souhlasím s tím, že je Clint největší drsňák filmového plátna, když si jej ale odmyslíte, co vám zbyde? Vcelku utahaná záležitost, s místy naprosto ubohými dialogy (scéna u holiče vážně není vtipná), u které se navíc jenom kecá a na činy jaksi nezbývá místo. Místní extatická hodnocení naprosto nechápu, i když uznávám řemeslnou stránku a skvělou závěrečnou písničku. Další hype jako Brno. 7/10 ()

MI-380

Tak mě Eastwood dostal potřetí za sebou (Million Dollar Baby, Výměna). Jeho Kowalski, ač paradoxně původem Polák, je prototypem toho pravého Američana, díky nimž se poválečná Amerika (USA) stala ekonomicky a tím i vojensky číslem jedna ve světě. Válečný hrdina z tažení OSN proti Čínou a Rusy podporovaným komunistům v Koreji, dělník, který montoval auta ve Fordu, chlap, který ví, jak na ženy, který umí říct pravdu do očí, který je bručoun, ale má smysl pro humor, který má potíže s rodinami svých synů i s cizinci, co se stěhují do sousedních domů, navenek drsňák a rasista, pro kterého je ale potřesení rukou víc, než zákon a který ví, co je čest a povinnost. Spolu s ním vidíme, že Amerika je dnes v mnohém jiná, než v polovině dvacátého století, mladým chybí tvrdá, ale pozitivní zkušenost, násilí gangů nebo naopak rozmazlování v blahobytu ji nenahradí. Časy se mění, ale problémy, které cítíme ve vzduchu od začátku filmu a které nevyhnutelně musí přijít, řeší Kowalski po svém, i tak ale překvapivě. Eastwood znovu potvrdil, že k udržení napětí nejsou zapotřebí efekty, akce, rychlost, sex, stačí pořádný příběh a mistrovská režie. 100%. ()

Blackberry

Clint Eastwood - toto meno si už definitívne zapamätajte. Filmy, ktoré si sám režíruje a aj sám v nich hrá sú najlepšie. Vie presne previesť svoje myšlienkové pochody do svojich postáv. Áno starší pán Eastwood plne dozrel ako víno - v čase, keď väčšina starčekov trávi trištvrtinu času v nemocnici, si tento herecorežisér užíva, čo si zabudol užiť v mladosti. Gran Torino je film pre vyznavačov štýlu EASTWOOD, ktorý sa začína pomaly tradovať a vytvárať legendu. Je to film, o ktorom nedokážete tvrdiť, že je zlý - proste aj bez hudby (3x výnimka), aj bez akčných scén i aj bez zbytočného premudrovania si vás získa - pritom sa zaoberá háklivými témami tak povrchne (a sem-tam ironicky), že si poviete "konečne" to nie je typický Hollywood. Po tomto filme som si definitívne na jasnom - som priaznivec Clinta Eastwooda! ... a už sa teším na Changeling. ()

fojty

Myslím že AngelAngie to vystihla ve svém komentáři přesně. Nebudu se tedy opakovat a jen odkážu na její komentář. ()

horacko

Myslím, že jeden z najlepších filmov roku 2008. Eastwood dokáže fantastickým spôsobom ponúknuť vo filme presne to, čo tam chcem mať a čo očakávam. Pri konci vás zamrazí, a budete chcieť, aby takýchto filmov bolo na svete viac. ()

JekoRek

No tak zase tak super to nebylo. Zahraný dobře zarežírovaný taky, ale štvalo mě, že bylo hned na začátku jasný jak to dopadne. 78% ()

Bagr_007

Ehm, Slumdog a Button se mi neskutečně líbili, ale že tohle nemělo jedinou nominaci na Oscara? Už od traileru jsem tušil, že mě Gran Torino chytne ještě víc než Výměna, ale výsledek dokonce převyšuje to co jsem čekal. Clint předvádí ve své, údajně, poslední roli neuvěřitelný výkon a věřím tomu, že se svou vitálností by si s přehledem podal kdekoho o padesát let mladšího. Ještě zajímavější je to co dokázal na režisérské sesli, protože Gran Torino je z filmů jichž se dotkla jeho geniální ruka, a které jsem viděl, ten nejlepší. Hlavní hrdina celý film cedí skrz zuby rasistické hlášky, ale přitom nepamatuji žádný film, který by ve svém výsledku působil tolik protirasisticky. Navíc nás Clint opět dokáže vymáchat jak v emocích plných smíchu, tak v těch při kterých vás nebude mrazit jenom v zádech, ale až za ušima. Můj první žhavý kandidát na nejlepší film tohoto roku. 100% ()

Ichabod

Eastwood nikdy nebyl a nebude jak dědeček z pohádky. Spíš je takovym Rambem (veterán) a Solid Snakem (hmm; grr; aargh výrazy v každé větě :-)) na odpočinku se solidně vypěstovaným hlasem nového Batmana. Důchodce hraje velmi přesvědčivě (věčná nespokojenost) a to že nenávidí celý svět jsem opravdu neměl důvod mu nevěřit. Svym způsobem se mu nedivim. Kdyby se mi v mojí čtvrti producíroval převážně "scum of the world" viděl bych to asi zcela stejně a vidět takhle bojovat s tou špínou nejtvrdšího staříka na světě je prostě zážitek, protože málokdo z nás by na to měl a co je hlavní Eastwoodovi tohle věříme. Jako by to ani nebyl film ale nějaká autobiografie :-)) ()

cpt.Lynch

Výborný film po všech stránkách, drsný a zároveň dojemný. Jak jsem Eastwooda dvakrát nemusel v jeho prvních počinech tak s věkem jeho herectví a režie zraje jako víno. Nejde sice o film přelomový, ale 4,5* je zde bez debat. ()

blackJag

Když na konci zazněl Eastwoodův hlas v smutné písni, měl jsem slzu na krajíčku. Pokud se tímto filmem opravdu rozloučil s herectvím, možná by bylo dokonce na místě propuknout v regulérní pláč, protože Clint Eastwood je specifická veličina, podobná, jakou byl třeba Paul Newman a nahradit v podstatě nelze. Je příjemné vidět, že i hollywoodská hvězda dokáže stárnout s vtipem a nasazením (jestli lze použít podobné výrazivo, když se člověk s přibývajícím věkem přístojně vyrovná a nebere ho jako podstatnější přítěž), a že dokáže pobavit i dojmout v příběhu, který snad nemohl být jednodušší, prostší a výstižnější. 90% ()

JohnSmith

Malý velký film Clinta Eastwooda, který exceluje jak za kamerou, tak před ní. Jeho veterán z korejské války je pěkně jízlevej a rasistickej starej dědek, který dle slov svého syna, žije stále v padesátých letech. Trochu mi připomněl jinou svou roli a to Gunnyho v Heartbreak Ridge, především barvitým slovníkem. Každopádně je to jeho one man show a Eastwood dokáže zaujmout natolik, že z něj nedokážete spustit oči. ()

liuk

Vtipnější než většina žánrových komedií, srdceryvnější než příběhy s předepsaně slzopudnými parametry, celistvější a úplnější než životopisy. A musí se ocenit, že se už američtí tvůrci k problémům vyplávajících z přísně imigrantských čtvrtí staví čelem - viz také seriál The Shield. ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (více)

01.01.2011