• Německo

Drama / Psychologický

USA / Německo, 2008, 116 min

Co k tomu říct, to mě opravdu dostalo a odrovnalo. Clint Eastwood ta citlivá dramata prostě umí, umí dojmout, rozplakat i pobavit a hlavně nadchnout tím, že to někdo tak dobře ovládá. A role pro sebe si vybírá vážně dobře, ten jeho protivný dědek byl k sežrání.(2.1.2009)

Soundtrack Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her a Geraldine: 1. Gran Torino Credits - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,2. Son Of A Bitch - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,3. Wax A Car - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,4. Broken Gnome - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,5. Confrontation Bro - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,6. Jamie Cullum - Repair Montage ,7. Father Son Phone Call - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,8. Gangster Beatdown - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,9. Drive By - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,10. Sue Is Injured - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,11. The Fall - Kyle Eastwood, Michael Stevens ,12. Jamie Cullum - Arrested ,13. Jamie Cullum, Don Runner - Gran Torino - Clint Eastwood, Jamie Cullum, Kyle Eastwood a Michael Stevens,(14.5.2011)

Měl jsem trochu obavy, co to bude. Clint Eastwood v roli drsňáka v 78 letech? Bál jsem se, že to bude vypadat spíš jako parodie. Ale ono to překvapivě pořád funguje. Já Eastwoodovi všechny ty jeho drsný hlášky žral i v takovym vysokym věku (jinak podle mě vypadá tak o 15-20 let mladší) a prostě jsem měl před sebou zase toho drsnýho Harryho. Sice už je tempo pomalejší, ale film rozhodně nenudí. Clint Eastwood se navíc nenechal zastrašit žádnejma multi-kulti kokotama a pěkně se tam opřel do různejch etnickejch menšin. Ale hodnocení 91% a 16. nejlepší film všech dob je pro mě trochu záhadou... Za sebe bych dal tak 75%.(22.11.2009)

Staronový Clint se s ničím nepáře a zde to platí dvojnásob. Drsné hlášky, sarkastický humor, zbraně, gang(y), rasizmus, dva domy, jeden starší labrador (ten náš je hezčí, zato divoký jako Walt Kowalski) a nakonec jedno Gran Torino z roku 1972. Toto oldschool drama o válečném veteránovi s pošramocenou duší, který zprvu odmítá asijské spolubydlící a nazývá je často označením "gooks", které se používalo americkými vojáky za války, po Changeling opět dokazuje, jakým je Clint kvalitním hercem a stále lepším režisérem. Jeho nevraživost ke všemu živému kolem něj je podána vtipnou formou a tak sice Clint prská na všechny strany, ale divák se spíše dobře pobaví a zároveň film nenudí. Změna je život, Walt se ale postupně mění a film si v sobě nese podtext, který nám říká pomož druhým a dojdeš tak k vykoupení. Postupně přituhuje a Walt, který má již mír v duši se musí rozhodnout, jak naložit se svým životem. Film je ze začátku konverzační přestřelkou vtípků a narážek, ale nakonec se z něj vyklube drsné drama, které je precizně natočené, skvěle zahrané a jako bonus si Clint i zazpíval. Poctivý kus odvedené práce a na starého pardála je to úchvatný výkon. (9/10)(1.1.2009)

Už podruhé za poměrně krátkou dobu jsem zklamaný z nového filmu. V prvním případě to bylo u Temného rytíře, jehož hodnocení vysoko přesahovalo jeho kvality. Podruhé se mi to stalo u Gran Torina. Do kina jsem šel s vnitřím napětím a očekáváním něčeho, co mě svým způsobem očaruje, protože to očekávám u opěvovaných filmů. K mému velkému zklamání mě zde však nic emocionálně neosovilo tak, abych si řekl - To je bomba! Celý film měl poměrně jasně odhadnutelnou linii, až tedy na konec, který jsem sice nečekal, ale nepřišel mně ani nijak šokující. Možná, kdybych Gran Torino viděl, aniž bych věděl, jak moc by měl být dobrý, upravilo by to můj náhled na něj. V tomto případě tak 50%.(19.4.2009)