Ctihodný občan

Law Abiding Citizen

Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Čtyři, čtyři a půl, pět? Překvapilo mě, jak velké dilema mě potkalo při konečném hodnocení Ctihodného občana. Jako celek je Law Abiding Citizen samozřejmě průhledný až na půdu, ale old school vedení F. Gary Graye, výborný Gerard Butler (u mě zatím nejlepší výkon) a v neposlední řadě nenudící spád, který se sice ke konci nijak závratně nezrychluje, ale pořád se něco děje, to všechno mě donutilo zvedat hodnocení výš a výš. Myšlenka filmu mě trošičku rozesmála, jinak nemám se scénářem sebemenší problém. Samozřejmě z tohoto tématu šlo vytřískat více, ale vzhledem k faktu, že podobné filmy patří vůbec k mým nejoblíbenějším žánrům, nebudu to nutně považovat jako zápor. Brutalita už je jen třešničkou na dortu a nekompromisní způsoby, jakými se Butler vypořádal s "příslušníky shnilého justičního systému" mě nejednou zvedly z křesla. Jamie Foxx sice taky ušel, v tomhle případě však stál na opačném konci barikády, než které jsem držel pěsti. Naprostá spokojenost, jen krůček chyběl k maximálnímu hodnocení.(12.8.2010)

[imdb: 7.3/10] | me: Kvalitný rozbeh, zaujímavý dej, ktorý ponúka priestor na premýšlanie nad množstvom spôsobov konania a realizácie postupov hlavného hrdinu, ALE rozuzlenie je nereálne a záver zdrvujúci. Tak ako má celý film dobrý spád a všetko podstatné je zahalené rúškom tajomstva, napätia a správnej dávky brutality, tak sa celá nadobudnutá atmosféra stratí v čitateľnosti záveru (čo dosť znechutí.) Nereálnosť rozuzlenia by nebola prekážkou ak by to celé nezbehlo do proamerického ladenia a už spomínaného konca, "vďaka" ktorému dávam 3 a pol *.(18.1.2010)

Ho ho ... tak tohle bylo opravdu SUPER. Přesně takhle by to mělo všude a vždy fungovat ... OKO ZA OKO a ÚDY ZA ÚDY ...(20.6.2010)

Gerard Butler napravuje skorumpovaný právny systém a to s takou charizmou postavy že prekonáva svojho linajkového Leonidasa ľavou zadnou. Logika, logika, logika. To je slovo ktoré zaznie v každom komente k tomuto filmu. Ale prečo neprižmúriť jedno oko a nenechať sa unášať prešpekulovanou pomstou a po Vyjednávačovi ďalším podareným zárezom F. Gary Graya.(8.11.2009)

Vzdy mam pri filme nejake ocakavania a v tomto pripade som si myslel, ze sa to bude uberat podobnym smerom, ako aj thriller ROZSUDOK SMRTI (2007) s Kevinom Baconom, kde hlavny hrdina zobral spravodlivost do vlastnych ruk a vrahom sa jednoducho pomstil sam. Lenze v tomto filme ubehlo hned 10 rokov a tak som len cakal, co ten Gerard Butler ako pomstu prichystal. Nechcem nic prezradzat, ale len moj osobny pocit, ze sympatie k hlavnemu hrdinovi zacali s pribudajucimi minutami klesat, aj ked bol jeho plan dokonaly, avsak z mojho pohladu prehnany a slo to az prilis daleko. Avsak ako film ma velmi bavil a preto ma u mna jasnych 80%. ________ Jamie Foxx - (Nick Rice) +++ Gerard Butler - (Clyde Shelton) +++ Colm Meaney - (Detektiv Dunnigan) +++ Bruce McGill - (Jonas Cantrell) +++ Leslie Bibb - (Sarah Lowell) +++ Michael Irby - (Detektiv Garza) +++ Produkcia: Gerard Butler +++(26.12.2011)