Ctihodný občan

Law Abiding Citizen

Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

• Superpero

Totálně přitažené za vlasy a bez kousku soudnosti. Gerard Butler se asi umí teleportovat, nikdo ho nikdy nekontroluje a jedinné co chce je postel. A místo, aby si to vyřídil s Jamie Foxxem tak nesmyslně zabíjí lidi, který s tím neměli absolutně nic společného. Potěší akorát značná brutalita.(22.4.2010)

Nadprůměrný a promyšlený film včele s talentovaným Gerardem Butlerem. Celou dobu jsem ho hltala a žasla. O to víc jsem byla zklamaná koncem. Už se to párkrát stalo, že geniální film byl sražen nesmyslně jednoduchým závěrem. Tady to je ukázkový příklad. Jinak Butler opět skvělý! Zvládne každý žánr levou zadní. 4,5*(13.5.2011)

F. Gary Gray zřejmě vyrůstal na akčních filmech a měl doma na stěně plakáty všech těch borců, kteří zmrazí publikum jen svým pohledem. Dneska je ale jiná doba a vedle nabouchaných pracek hrdina ohromí vymoženými hračkami, které zlikvidují město během několika minut. Postava Gerarda Butlera krom toho disponuje také nadměrnou inteligencí a fakt šikovnýma ručičkama (což vyplyne najevo až v půlce filmu). Ctihodný občan má silnou myšlenku - hlavní postava vidí, jak mu dva násilníci zabijou dceru a ženu, ale trest smrti dostane ten, který jen přihlížel, a vrah dostane pár let vězení. A to jen proto, že jeden vyčůraný právník si honí procenta úspěšnosti. A tak se hodně naštve a rozhodne se pomstít... deset let vymýšlí perfektní plán, ale z raněné oběti se stává chladnokrevná bestie. // Prostě akční podívaná, která má dynamický rytmus a graduje do nečekaných výšin, ovšem ona zmíněná myšlenka pod záplavou "drahých smrtících hračiček" upadá do pozadí. Což je škoda. Každopádně i tak má tahle novodobá pohádka o bolesti a pomstě nečekaný a dobrý závěr, takže z původně zamýšlených dvou hvězdiček dostane i jednu navíc.(29.1.2010)

už takmer klasická šablóna, kde potupený muž, ktorého pripravili o rodinu, berie spravodlivosť do vlastných rúk a snaží sa pomstiť smrť svojich blízkych. Neverí právnikom a celému právnemu systému a na základe svojej brutálnej pomsty chce dokázať, že celý právny systém, kde má väčšie práva vrah, než poškodený, je postavený na hlavu. ... Scenaristický to bolo poslabšie, ale film donúti diváka, aby film dopozeral. Tempo príbehu je na dobrej úrovni, niektoré momenty pomsty doslova šokovali. 3,5****(5.3.2010)

S osudem nemůžeš bojovat !!.... Vražda. Soud. Právní systém je chorý a zkorumpovaný. Zlo poráží dobro. Je čas na vzpouru! Je zatraceně dobře, že při kácení lesa létají třísky! Souhlasím, že spravedlnost by měla být tvrdá a měla by bolet. Taktéž G. Butler je pro mě (na rozdíl od Foxe) chlapem, který utáhne film. Škoda, že se u toho nesmí zbytečně přemýšlet - proč a jak a jestli vůbec. Znáte to. Přitom nosná myšlenka není špatná a nutí mně zamyslet se nad Clydeho činy, které jako by vycházeli z celkové politiky USA. A kdyby neodflákli finále, mohli jsme se bavit o dokonale zábavném filmu. Škoda, protože já se ¾ bavil. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(7.12.2009)