Ctihodný občan

Law Abiding Citizen

Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Vždycky zamrzí, když film, který skutečně může být chytrý, se nakonec ukáže jako, ehm, ne tak chytrý... Námět je výborný, rozehrání zajimavé, ještě i realizace prvních částí plánu je působivá a poutavá, jenže gradace filmu jde tvrdě proti logice, ba dokonce vysvětlení některých kousků chybí úplně (speciálně tato rezignace scenáristy na jakékoliv ospravedlnění své "fantazie" mě mrzí nejvíc). Přesto bych však šel sám proti sobě a svému filmového zážitku, kdybych neoznačil Ctihodného občana za film zábavný a celkově vzrušující, navíc s výborným výkonem Foxxe a ucházejícího Butlera. Na nižší hodnocení se ale opět dostávám díky triviální režii, zejména způsob primitivního zaostřování kamery na jednu určitou vzdálenost (jeden detail, kterému máme právě věnovat pozornost) tak, aby se nikdo nemusel srát s mizanscénou a zbylou plochou obrazu, mi přijde poněkud neumělecký a konzumně orientovaný... 7/10(1.12.2009)

Solidní technologicky - konspiračně - paranoidní thriller s velmi silným ústředním duem antihrdinů a slušným tahem na branku. Nelogický scénář nakonec není až tak zoufale nelogický, jak jsem čekal. Na Wimmerovy poměry velmi solidní...(4.12.2009)

Chtěla jsem se vyjádřit výhradně k filmu, ale nedá mi to - v komentářích čtu, že by svět potřeboval reálného Clyda! To vážně? Aby zemřeli nevinní lidé (jako i v tomhle filmu)? Jedna věc je "postarat" se o zkorumpované policisty, soudce a další - ale Clyde bezohledně zabíjel všechny, kteří prostě jen dělali svoji práci. To se trochu zamyslete.. Clyde není žádný hrdina, nebyl o nic lepší než ten parchant, co zabil jeho rodinu. Mimo jiné mi Butler vyloženě nesedl do hlavní role. Nad některými jeho výrazy a afektovaným projevem mi dost cukaly koutky. Z mých antipatií tedy vyplývá celkový rozpačitý dojem, proto tři hvězdičky. Jinak je pravda, že je děj strhující, napínavý a divák se nenudí ani minutu.(28.8.2014)

Ten film je rozhazující. Nejen, že je rozpačitým mixem více žánrů, konec působí nemístně utnutým dojmem, ale co mě hlavně připravilo o chuť hodnotit čtyřma * - (SPOILER) postava Butlera se zhruba v půlce filmu radikálně změní z raněného a oprávněně jednajícího tatínka na přepálenýho terminátořího supermozka (/SPOILER), a to je jak rána ocelovou pěstí do držky plný americkýho úsměvu. A vůbec, časem je to tak neuvěřitelný, až už to fakt vůbec není uvěřitelný. Nicméně, aby to nebylo jen hanění, tak nutno říct, že jsem se opravdu nenudil a že je tu jedna brilantní vražda (ubodání do krku na jeden záběr).(20.7.2011)

Soundtrack Brian Tyler: 1. Designs ,2. Predestined ,3. Mechanical Mind ,4. Origins ,5. Methodology ,6. Rationalization ,7. Shadow Of A Doubt ,8. The Catalyst ,9. Breaking And Entering ,10. A Fresh Start ,11. Solitary ,12. The Execution ,13. They Can't Feel Anything ,14. Ultimatum ,15. Stalked ,16. Unconfession ,17. Guardian Angel ,18. Law Abiding Citizen,(9.5.2011)

• - Režisér se rozhodl použít Del Frisco's Double Eagle Steakhouse k objednání Clydova oběda do věznice, poté co se zde několikrát během natáčení stravoval. Zde také byla i filmová after-party. (c.tucker)

• - Ve scéně, kdy starostka (Viola Davis) dělá z Nicka nového státního návladního, je muž držící bibli opravdový starosta města Filadelfie (Michael Nutter), který funkci zastával v době natáčení. (c.tucker)

• - Natáčelo se ve skutečném vězení. (Taninaca)