Ctihodný občan

Law Abiding Citizen

Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

• akisha

Divnost. Líp se to charakterizovat nedá. Nesympatický postavy, z komorní pomsty rovnou ke globálnímu vyřizování účtů. Butlerova příprava na akci (ten skok o 10 let mě dost zmátl) a ta jeho schopnost geniálního plánování, ze který mohla bejt dost zajímavá odbočka, zde vůbec není rozpracována a rozhodně by to víc zaujalo, než s čím nakonec tvůrci vyrukovali. A Butler - ze začátku s ním divák soucítí - se vzápětí divákovi odcizí, protože úplně zmagoří. Jedinej, kdo se mi líbil, byla Leslie Bibb. SPOILER - a s tím tajným vchodem do vězení, co to jako bylo? silně mi to připomínalo něco na způsob útěku z pevnosti If - KONEC SPOILERU. Jediný plus bylo, když se kdesi u závěru Butler s falešným vousem blýskne nefalšovaným Leonidovým úsměvem.(12.8.2010)

Příjemné překvapení, inteligentní a dramatická podívaná s (pro mě) neokoukaným sympaťákem Geraldem Butlerem v jedné z hlavních rolí. K úplné dokonalosti tomu chyběla jen malinko větší nepředvídatelnost - asi 3-4x jsem věděl přesně, co se vzápětí stane, a to jsem ten film viděl prvně, no faaaakt, přísahám. :-) Ale jinak fakt cool film. ;-)(4.9.2011)

Ten film je rozhazující. Nejen, že je rozpačitým mixem více žánrů, konec působí nemístně utnutým dojmem, ale co mě hlavně připravilo o chuť hodnotit čtyřma * - (SPOILER) postava Butlera se zhruba v půlce filmu radikálně změní z raněného a oprávněně jednajícího tatínka na přepálenýho terminátořího supermozka (/SPOILER), a to je jak rána ocelovou pěstí do držky plný americkýho úsměvu. A vůbec, časem je to tak neuvěřitelný, až už to fakt vůbec není uvěřitelný. Nicméně, aby to nebylo jen hanění, tak nutno říct, že jsem se opravdu nenudil a že je tu jedna brilantní vražda (ubodání do krku na jeden záběr).(20.7.2011)

Slušný drama. Proč by ne. Sice jsem od toho čekal trošičku něco jinýho a nakonec to, co jsem chtěl, dostal během čtvrt hodiny. I tak to ale nevadí. Samotný průběh byl taky dost zajímavý, jen si budu stát za tím, že Gerard Butler není natolik dobrý herec, aby dokázal hrát vyšinutýho psychopata a že tady ho hrát měl. Pár scén mu to muselo dát za pravdu. Přitom ho ale mám stejně rád. Sice ze sebe nevytáhnul maximum, neměl ty oči vraha ani nenasadil děsuplný výraz. Stejně mě to bavilo a vydržel jsem v klidu až do konce.(31.12.2009)

Za 4*, ale tak, tak ... Thriller, který jakýmsi zvláštním způsobem kombinuje prvky SAW a dokonalého Sedm, ovšem v uhlazeném kabátě, světě soudů, soudců, prokurátorů, nevinných občanů a vězení ... Přesto hodně brutální a drsný ... Další "mstící se taťka" za svoji vyvražděnou rodinu, ovšem absolutní ANTI-hrdina, v podstatě "zlo samo", který likviduje záhadnými vychytávkami a inteligencí nejen vrahy své rodiny, ale celý soudní systém, který měl před 10 lety jen trošičku společného s jeho případem ... Do poloviny výborné, pak hodně přitažené za vlasy a překombinované, konec obstojný, ale ve vztahu ke stopáži filmu v podstatě dost useknutý a málo vygradovaný ... Připadne mi, že se tvůrci až příliš soustředili zbytečně na násilné a brutální scény, které příliš vyčnívají a v podstatě další hlavní postava, právník, kterého hraje Jamie Fox je sice stále na obrazovce, ale v rámci své úlohy vlastně pořád v pozadí ... Docela zvláštní počin, který se i těžko zpracovává v hlavě při sledování ... Ale je to dobré.(27.12.2009)

• - V rané fázi projektu se zvažovalo obsazení Catherine Zeta-Jones. (Caszidy)

• - Natáčanie odštartovalo v auguste 2008, v okolí Philadelphie. (Greenpeacak)

• - Spoiler: Na souřadnicích, které Clyde odhaluje jako místo, kde najdou Billa Reynoldse (North 39 ° 57' 4 " West 75 ° 10' 22"), stojí ve skutečnosti hotel, kde tvůrci během natáčení bydleli. (Taninaca)