Ctihodný občan

Law Abiding Citizen

Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Gray je sice těžký rutinnér a zřejmě i navždy bude, ale lhal bych, kdybych tvrdil, že Citizen není v některých momentech zajímavým a relativně napínavým filmem. Překvapila mne brutalita některých scén a erkový rating, nepřekvapila mne trapná pointa a průměrný scénář. Mezi Butlerem a Foxxem to jiskří slušně, nicménně i tak je to pouze 50 procent využitého potenciálu (zdravíme scénaristu) a pyrotechnické efekty ala Backdraft a přestřelka na hřbitově evokující v některých momentech Šerify byly příjemná retro vložka.(21.2.2010)

• gudaulin

Ano, to si zase jednou zaplavu proti proudu...:-) Ctihodný občan má sice rutinní režii, nevýrazného záporáka a nesympatického hrdinu, z jehož hodnotového žebříčku a kariérismu by se mohl slabším povahám zvednout žaludek, nicméně to všechno stále stačí na slušné tři hvězdičky. Jenže tu máme ještě scénář, který je nerealistický, megalomanský, mnoho zásadních momentů neřešící, ale především v celkové konstrukci hloupý. Rozdíl mezi kvalitním thrillerem a Ctihodným občanem je stejný jako rozdíl mezi Zinnemannovým Dnem šakala a jeho americkým remakem z roku 1997. Vrazíme tam nějaká high-tech udělátka, pár šokujících zvratů a přiměřenou dávku brutality, no a výsledek se určitě dostaví. V praxi pak divák čelí situacím, kdy terorista umístí bombu, kterou má odpálit mobilem, a míisto, aby ji skutečně odpálil a potěšil se tak likvidací svých obětí, odkráčí si domů, aby jeho protihráč tašku s náloží, o které pro změnu ví, že může být kdykoli odpálena nebo náhodně vybuchnout, stihl dopravit do teroristovy ložnice a škodolibě se tak mohl těšit, jak terorista vynáší ortel sám nad sebou... Celkový dojem: 25 %.(5.3.2010)

Slušný drama. Proč by ne. Sice jsem od toho čekal trošičku něco jinýho a nakonec to, co jsem chtěl, dostal během čtvrt hodiny. I tak to ale nevadí. Samotný průběh byl taky dost zajímavý, jen si budu stát za tím, že Gerard Butler není natolik dobrý herec, aby dokázal hrát vyšinutýho psychopata a že tady ho hrát měl. Pár scén mu to muselo dát za pravdu. Přitom ho ale mám stejně rád. Sice ze sebe nevytáhnul maximum, neměl ty oči vraha ani nenasadil děsuplný výraz. Stejně mě to bavilo a vydržel jsem v klidu až do konce.(31.12.2009)

• - V jednu chvíli se měl režie ujmout Frank Darabont. (Caszidy)

• - Ve filmu malou roli ztvárnil i režisér F. Gary Gray. Objevil coby detektiv, který přinese úředníkům důkazy včetně láhve s nápisem "Can't fight fate". (Narcis)

• - Režisér se rozhodl použít Del Frisco's Double Eagle Steakhouse k objednání Clydova oběda do věznice, poté co se zde několikrát během natáčení stravoval. Zde také byla i filmová after-party. (c.tucker)