Ctihodný občan

Law Abiding Citizen

Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

• TeeAge

|| Scenár: Kurt Wimmer | Hudba: Brian Tyler | Produkcia: Gerard Butler, Kurt Wimmer, Mark Gill, Lucas Foster, Alan Siegel | Distribúcia: Overture Films | Štúdio: The Film Department | Rozpočet: 53 miliónov $ | Tržba: 126,690,726 $ ||(3.9.2011)

už takmer klasická šablóna, kde potupený muž, ktorého pripravili o rodinu, berie spravodlivosť do vlastných rúk a snaží sa pomstiť smrť svojich blízkych. Neverí právnikom a celému právnemu systému a na základe svojej brutálnej pomsty chce dokázať, že celý právny systém, kde má väčšie práva vrah, než poškodený, je postavený na hlavu. ... Scenaristický to bolo poslabšie, ale film donúti diváka, aby film dopozeral. Tempo príbehu je na dobrej úrovni, niektoré momenty pomsty doslova šokovali. 3,5****(5.3.2010)

Vzdy mam pri filme nejake ocakavania a v tomto pripade som si myslel, ze sa to bude uberat podobnym smerom, ako aj thriller ROZSUDOK SMRTI (2007) s Kevinom Baconom, kde hlavny hrdina zobral spravodlivost do vlastnych ruk a vrahom sa jednoducho pomstil sam. Lenze v tomto filme ubehlo hned 10 rokov a tak som len cakal, co ten Gerard Butler ako pomstu prichystal. Nechcem nic prezradzat, ale len moj osobny pocit, ze sympatie k hlavnemu hrdinovi zacali s pribudajucimi minutami klesat, aj ked bol jeho plan dokonaly, avsak z mojho pohladu prehnany a slo to az prilis daleko. Avsak ako film ma velmi bavil a preto ma u mna jasnych 80%. ________ Jamie Foxx - (Nick Rice) +++ Gerard Butler - (Clyde Shelton) +++ Colm Meaney - (Detektiv Dunnigan) +++ Bruce McGill - (Jonas Cantrell) +++ Leslie Bibb - (Sarah Lowell) +++ Michael Irby - (Detektiv Garza) +++ Produkcia: Gerard Butler +++(26.12.2011)

Vždycky zamrzí, když film, který skutečně může být chytrý, se nakonec ukáže jako, ehm, ne tak chytrý... Námět je výborný, rozehrání zajimavé, ještě i realizace prvních částí plánu je působivá a poutavá, jenže gradace filmu jde tvrdě proti logice, ba dokonce vysvětlení některých kousků chybí úplně (speciálně tato rezignace scenáristy na jakékoliv ospravedlnění své "fantazie" mě mrzí nejvíc). Přesto bych však šel sám proti sobě a svému filmového zážitku, kdybych neoznačil Ctihodného občana za film zábavný a celkově vzrušující, navíc s výborným výkonem Foxxe a ucházejícího Butlera. Na nižší hodnocení se ale opět dostávám díky triviální režii, zejména způsob primitivního zaostřování kamery na jednu určitou vzdálenost (jeden detail, kterému máme právě věnovat pozornost) tak, aby se nikdo nemusel srát s mizanscénou a zbylou plochou obrazu, mi přijde poněkud neumělecký a konzumně orientovaný... 7/10(1.12.2009)

Příjemné překvapení, inteligentní a dramatická podívaná s (pro mě) neokoukaným sympaťákem Geraldem Butlerem v jedné z hlavních rolí. K úplné dokonalosti tomu chyběla jen malinko větší nepředvídatelnost - asi 3-4x jsem věděl přesně, co se vzápětí stane, a to jsem ten film viděl prvně, no faaaakt, přísahám. :-) Ale jinak fakt cool film. ;-)(4.9.2011)