Ctihodný občan

Law Abiding Citizen

Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

[imdb: 7.3/10] | me: Kvalitný rozbeh, zaujímavý dej, ktorý ponúka priestor na premýšlanie nad množstvom spôsobov konania a realizácie postupov hlavného hrdinu, ALE rozuzlenie je nereálne a záver zdrvujúci. Tak ako má celý film dobrý spád a všetko podstatné je zahalené rúškom tajomstva, napätia a správnej dávky brutality, tak sa celá nadobudnutá atmosféra stratí v čitateľnosti záveru (čo dosť znechutí.) Nereálnosť rozuzlenia by nebola prekážkou ak by to celé nezbehlo do proamerického ladenia a už spomínaného konca, "vďaka" ktorému dávam 3 a pol *.(18.1.2010)

• Isherwood

Fúze klasických ‚revenge movies‘ s moderními hi-tech hračkami slibovala hory doly, aby nakonec zaostala i za slibem samotným. Může za to Grayovo rutinérství, které v akční poloze nepřekračuje rozsah traileru, a Wimmerova myšlenková kastrace, snažící se spájet motivy pomsty (na kom a proč má být vlastně vykonána?), obžaloby soudního systému i rodinného dramatu, tak neobratně a zoufale, až podezřívám střihače ze sabotáže, jejímž výsledkem je půlhodina filmového materiálu zmizelá v nenávratnu. Ten film nemá gradaci, logický spád a o napětí škoda mluvit. Jen pár bouchacích aut, zachmuřeného Butlera (plus), slizkého Foxxe (poslední plus) a status nejprofláklejší šance roku.(9.12.2009)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $73,357,727Tržby Celosvetovo $131,159,781Tržby za predaj Blu-ray v USA $10,647,339 //počet predaných kusov 601,144Tržby za predaj DVD v USA $22,514,279 //počet predaných kusov 1,896,789Gerard Butler strieda lepšie úlohy z horšími, tento krát mal šťastie a úloha čistiteľa "zlého" zákona mu krásne sadla, prvé 3/4 filmu sú fakt delikatesné v poslednej štvrtine to trošku upadne ale aj tak celkovo ide o nezvykle vydarenú snímku, kde nie je núdza o napätie, akciu, dobré smrteľné nápady, dejové zvraty,... /95%/(16.9.2010)

Na jednu stranu průměrnej thriller, kterej má k dokonalosti a napětí hodně daleko a moc jsem nepochopil, jak šlo přšhlídnout giga dělo na hřbitově mezi hrobama, ale na stranu druhou to, jakým způsobem to je vyprávěný a jaký netradičním a drsným směrem se to ubírá, to dokáže hodně potešít. Akorát škoda, že Butler se tak nějak musí furt tváří stejně, ať už hraje cokoli a sem ten jeho divnej škleb fakt nesedne, narozdíl třeba od 300.(5.12.2009)

S osudem nemůžeš bojovat !!.... Vražda. Soud. Právní systém je chorý a zkorumpovaný. Zlo poráží dobro. Je čas na vzpouru! Je zatraceně dobře, že při kácení lesa létají třísky! Souhlasím, že spravedlnost by měla být tvrdá a měla by bolet. Taktéž G. Butler je pro mě (na rozdíl od Foxe) chlapem, který utáhne film. Škoda, že se u toho nesmí zbytečně přemýšlet - proč a jak a jestli vůbec. Znáte to. Přitom nosná myšlenka není špatná a nutí mně zamyslet se nad Clydeho činy, které jako by vycházeli z celkové politiky USA. A kdyby neodflákli finále, mohli jsme se bavit o dokonale zábavném filmu. Škoda, protože já se ¾ bavil. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(7.12.2009)

• - Natáčanie odštartovalo v auguste 2008, v okolí Philadelphie. (Greenpeacak)

• - Ve scéně, kdy starostka (Viola Davis) dělá z Nicka nového státního návladního, je muž držící bibli opravdový starosta města Filadelfie (Michael Nutter), který funkci zastával v době natáčení. (c.tucker)

• - Spoiler: Na souřadnicích, které Clyde odhaluje jako místo, kde najdou Billa Reynoldse (North 39 ° 57' 4 " West 75 ° 10' 22"), stojí ve skutečnosti hotel, kde tvůrci během natáčení bydleli. (Taninaca)