Ctihodný občan

Law Abiding Citizen

Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Nemesis Butler trestá systém, snižuje stavy státních úředníků a jakožto vyspělý taktik boje na dálku by při korespondenčním šachu snadno porazil i Kasparova, jemuž by v 44.tahu při pohybu královnou na e5 explodovaly do ksichtu ty přesýpací hodiny, ovšem podívat se před tím než otevřu dveře kukátkem, to inženýra nenapadne.. Jak mi ve filmu vadí logické díry, tak tady to byly přímo propasti a nepomáhá ani Grayova rutinérská režie. K tomu mě docela namíchnul konec, neboť jsem očekával půlku Philadelphie srovnané se zemí a Zvon svobody drtící lebku starostky, ale co se dá dělat. Alespoň teď už ponaučený J.Foxx dá přednost koncertu své dcery před sledováním popravy. A hlavně, vyvaruje se při pročítání scénářů jména Wimmer..(8.6.2010)

Wimmerův scénář není bůhví jak skvělý, ale má hodně dobrou myšlenku. Výborný Gerard Butler si navíc okamžitě získal na svou stranu nejen mě, ale i mou sestru a celý film jsme stáli za ním. Osobně jsem chápal proč to dělá. Sakra dělal bych to samé. Bohužel čím blíž jsme závěru tím víc z něj tvůrci dělají zápornou postavu, aby mohli vklouznout do zavedeného mustru. Ne že by tak celý film byl najednou špatný, jen bere Butlerovi určitou auru. Krade snímku něco co z něj mohlo udělat nezapomenutelnou podívanou. Nejde o to, co víte. Jde o to, co můžete dokázat u soudu.(16.1.2010)

Tak to byla taková docela prima záležitost, která měla ukázat na klasicky naprosto nefunkční justiční systém, kde nejde většinou o skutečnou spravedlnost, ale o boj mezi právníky. Jestli je obžalovaný vinen nebo ne, je zcela vedlejší záležitost. Tak tady to vzal Gerard do vlastních rukou a dal si čas na přípravu své akce a své představě o spravedlnosti. Mělo to náboj, spád, vůbec jsem se nenudila, pochopitelně to bylo místy mírně i více úsměvné a je jen škoda toho konce, který se mně jako obvykle moc nezamlouval, ale v tomhle případě nešlo brát nic vážně, tak z toho nebudu dělat vědu. 3,5*(4.11.2013)

Svižné, hravé, s premyslene dávkovanými informáciami. Prinajmenšom pre prvú cca hodinu to platí. Potom sa to začne rozpadávať a rozuzlenie nie je ani tak nelogické, ako skôr brutálne pritiahnuté za vlasy. Ale aj tak som sa bavil výborne - hlavne vďaka Butlerovi, ktorý Foxxa prevalcoval na celej čiare. 7/10 a moja slabosť pre nekompromisne krvavé scény to zaokrúhli hore.(10.12.2009)

Vždycky zamrzí, když film, který skutečně může být chytrý, se nakonec ukáže jako, ehm, ne tak chytrý... Námět je výborný, rozehrání zajimavé, ještě i realizace prvních částí plánu je působivá a poutavá, jenže gradace filmu jde tvrdě proti logice, ba dokonce vysvětlení některých kousků chybí úplně (speciálně tato rezignace scenáristy na jakékoliv ospravedlnění své "fantazie" mě mrzí nejvíc). Přesto bych však šel sám proti sobě a svému filmového zážitku, kdybych neoznačil Ctihodného občana za film zábavný a celkově vzrušující, navíc s výborným výkonem Foxxe a ucházejícího Butlera. Na nižší hodnocení se ale opět dostávám díky triviální režii, zejména způsob primitivního zaostřování kamery na jednu určitou vzdálenost (jeden detail, kterému máme právě věnovat pozornost) tak, aby se nikdo nemusel srát s mizanscénou a zbylou plochou obrazu, mi přijde poněkud neumělecký a konzumně orientovaný... 7/10(1.12.2009)