Mezi zdmi

• Francie Entre les murs (více)

Žáci střední školy v jedné z problematických pařížských čtvrtí vedou dialogy s učitelem prosazujícím neobvyklé výchovné metody. Film byl natočen dle autobiografického románu Francoise Bégaudeaua, který si také společně se skutečnými učiteli a žáky ve filmu zahrál. (oficiální text distributora)

honajz2

Dost realisticky podané, především uvěřitelnými postavami (které tu hrajou neherci!), celé je to pojaté velmi minimalisticky, ale i když mám tyhle film, ve kterých se hodně mluví a přitom se to odehrává na jednom místě, i tak ten film nevidím na víc, než průměr. Vadí mi, že to zbytečně trvá dvě hodiny, i přesto, že se ve filmu vlastně nic moc neodehraje a tak mi to nijak zvlášť napínavé nepřišlo. Něco do sebe to sice má, ale i tak se mi to zdá prostě průměrné. A dávat tomu 5* jenom proto, že je to natočené a podané dost realisticky, to fakt nemůžu. 3* ()

Marqta

Na tenhle film jsem se podívala, protože mám ráda dramata ze školního prostředí ale moje očekávání nebylo zcela naplněno. Takže na tenhle film se podívejte- Pokud jste zvědaví jak vypadá (pravděpodobně okrajová) část Paříže plná přistěhovalců, pokud máte nervy na to poslouchat učitele 10 minut diskutující o novém automatu na kávu řvoucí"ticho" na třídu, kde je všichni ignorují a chovají se tak, že by je ve vyspělé zemi okamžitě vyrazili. (nemám zkušenosti s Pařížským ghetem, takže to berte trochu s nadsázkou) Nebo žáky s vážnou tváří ptající se jak se pozná spisovný od hovorového jazyka, učitele co s nima diskutuje o každym prdu co si umanou a ještě naprosto komický způsobem asi na úrovni těch žáků ... Jestli to takhle vážně vypadá v pařížských školách, tak to tedy potěš. Bezpochyby je zajímavé podívat se do školy (a speciálně téhle) očima profesora/učitele (nebo co to bylo) ale tenhle film mi jednoduše nesedl. Možná to bylo také tím, že během dvou hodin se nedělo vůbec nic jiného, než výjevy z vyučovacích hodiny a rozpravy učitelů nad potrestáním žáků. ()

Lischai

Lepší název by byl "mezi řádky". Všechny konflikty se totiž odehrávají jakoby mimochodem, ve spodním proudu, neakcentovaně. Kdyby to mělo hodinu dvacet, bylo by to super, ale na dvě hodiny je toho stále stejného a negradovaného pseudo-dokumentu přece jenom trošku hodně. ()

Aljak

Takmer ako dokument, keďže to do veľkej miery zodpovedalo realite. Podľa mňa celkom zaujímavý pedagogický film zameraný ani nie tak na učenie ako také, ale skôr na správanie. Škola na predmestí plnom multikulturalizmu bola dobrá voľba, keďže na rôznych mentalitách, temperamentoch a národoch sa dalo celkom ukážkovo zamerať na rôzne spôsoby prístupu k škole a vzdelaniu. Navyše vidno aj vzájomný vplyv detí z rôznych komunít, ktoré si nie vždy sadli, no keď sa bojuje proti učiteľom, vedia sa aj spojiť a "bojovať" spoločne. Možno by nebolo vôbec zlé takýto film premietať aj deťom na 2.stupni ZŠ, možno by sa tam niektoré samé našli a zamysleli sa nad sebou. Pretože rovnako ako vo filme, aj dnešné deti navštevujúce základné školy sa cítia večne ukrivdené a dotknuté pomaly každým slovom učiteľa. Fakt dobre spracované, aj keď miestami príliš strnulé. ()

Elyssea

Spíš bych to tipovala na dokument a na skrytou kameru. Nevím, jestli jsou čeští žáci horší / lepší / stejní, rozhodně jde ale o snímek, který nepředstavuje žáky buď jako usměvavé vzorné modely (HSM), případně jako ideální vztahy žáků a učitele, který je tedy nejprve musel polepšit (Tančím abych žil a miliony dalších snímků). ()

wampilenka

Nejen školy, které jsem poznala, ale hlavně škola zobrazená v tomto filmu, mi silně připomínají vězení. Už ten název: Entre les murs! Povinná školní docházka, vztah mezi žáky (vězni) a učiteli (dozorci), přestávka na ohraničeném malém dvorku, snaha udělat z "delikventů" fungující členy společnosti (články řetězce). Třída je miniaturním modelem společnosti - na malém prostoru jsou nuceni trávit spolu většinu času lidé, kteří by se nejspíše v žádné jiné situaci takto nesešli - musí se nějak pofackovat mezi sebou, s učiteli, s tolerancí a vzájemným respektem. Kolektiv učitelů je, jak to bývá, takové panoptikum v různé míře frustrovaných jedinců - bohužel jsou zobrazeny způsoby výuky jen jednoho z nich (možná nejméně frustrovaného), takže se divák nemůže pokochat, jakými způsoby se snaží ostatní učitelé udělat z nevybouřených fracků podobně frustrované tvory. ()

C0r0ner

Zaprvé se mi nelíbil samotný učitel, který tak nějak po celou dobu popíral všechny moje teoretické předpoklady dobrého pedagoga a zadruhé se mi samozřejmě nelíbila přistěhovalecká sebranka budoucích kriminálníků, bez kterých by se Evropa bezpochyby mileráda obešla i v tomhle století. 55% ()

Dannysek4U

Ta autenticita kazdodennosti je opajejici, uplne me to prikovalo k obrazovce, trebaze zde zobrazovany drama je vpodstate decentni. A je fakt, ze nakonec mohla bejt vetsi rana nez nerajdovsky stene ctouci Platona. Proste to měli vratit vetsi silou. Ale jinak tyhle superkomorince nechybi vicemene nic. Pozoruhodne natoceny, zahrany, potlesk. ()

Carrie_3

Velmi zajímavé konverzační drama, které diváka nenechá téměř po čas celého filmu vydechnout, tichých míst je zde opravdu poskrovnu. Snímek je zvláštní v tom, že se jeho děj odehrává výhradně v prostředí střední školy. U Francie, která je známá svou imigrační politikou, není překvapivé, že jsou jednotlivé školní třídy velice kulturně rozmanité, což s sebou nese zajisté své výhody, ale také i problémy. Film, na který jsem narazila úplnou náhodou, mě zaujal především svou realističnostní, představitel hlavní role François Bégaudeau dokázal celý příběh díky svému charisma velice pěkně ukočírovat a zdatně mu sekundovali i jeho žáci, u nichž by málokoho napadlo, že se nejedná o skutečné herce. Snímek je velice zajímavým nahlédnutím do francouzského školního systému, který se v mnohém podobá i tomu českému. ()

mortak

Přece jen si více cením knihy Džungle před tabulí od Huntera (McBaina), která není tak politicky korektní a jde ke kořenům problému. Mezi zdmi dle mého zůstává na povrchu, snaží se všem přidělovat pozitiva, a zdůvodňovat prostředím negativa. Vše je podřízeno rychlosti - střih, dialogy - a tím se celá hra na realitu posouvá někam jinam. Ovšem i přes to tu zazní mnoho pravdivého. ()

dr.fish

Po filmařské stránce perfektní, natočené tak dobře, že během prvního dne bych jako učitel asi vybil půl třídy. Učitelé všechnu energii spotřebují na udržení pozornosti žáků a de facto vůbec se nedostanou k učivu. Jelikož mne ona problémová mládež ve filmu hrozně vytáčela, nejsem ani typ učitele, ani typ diváka pro tento film. Jeho kvality ale naprosto nepopírám....75% ()

campix

Pubertální mládež to je ale pakáž. To víme všichni. Jenže v mnohonárodnostním přistěhovaleckém království ve Francii to mají ještě asi o stupeň složitější. Na to že je Mezi zdmi především konverzačním dramatem ze školních lavic, tak je překvapivě docela atraktivní. Moc akce tu nenajdete a také nenavštívíte mnoho rozličných lokací. Jenže se ani nějak nestihnete nudit. Škoda jen absence větší dějové linky a její gradace a samozřejmě také nudný konec. Na filmy formátu Klass nebo Die Welle si Mezi zdmi ani nesáhlo. ()

danliofer

Slovem, plnokrevný film, který bych s klidem zařadila spíš mezi časosběrné dokumenty. Není nad to být ve filmu sám sebou - bez zbytečné herecké manýry. Film jsem si musela občas zastavit a pustit znovu, abych stíhala tu záplavu slov. Naštěstí ne prázdných:-) ()

LeoH

Báječně čistý tvar (s naprostou věrohodností) inscenovaného dokumentu umožnil dostat do snímku odstíny, které by se do skutečného dokumentu těžko protláčely, dramata bez čouhajících dramatických oblouků, pohledy do duší bez vnitřních monologů, barvité emoce bez hudebního doprovodu, výpověď o společnosti bez tezovitých návodů k použití. Žádná cena za střih? Nechápu, vždyť ten film má s minimálními prostředky tah jak tovární komín. Rozkývaná „reportážní“ kamera je to jediné, co mi přišlo místy přes čáru a paradoxně připomínalo, že koukám na iluzi reality a ne na její záznam. — Škoda, že to o pět let nestihla vidět nebožka máma, kantorka tělem i duší, ta se taky takhle snažila nebýt vůči děckám za instituci, ale za člověka, a taky se jí to někdy dařilo a někdy ne. ()

bubun

Tohle je totální anarchie. Chudák učitel, na jeho místě by mi ruply nervy mnohem dřív, a děvčata bych nazvala slovy daleko urážlivějšími. ()

T-pack

Být zahraničním studentem ve Francii, jak vidno, zřejmě není vždy výhrou. Třída je správně problémová a ukazuje problémy kulturní diverzity. Ta hlavní holka mi vážně lezla krkem, ale ne jako herečka, nýbrž jako postava, což je další velké plus. Učitel je trpělivý, ale občas i jemu pohár přeteče. Konec dosti neuzavřený, ale z toho bych si hlavu nedělal. A originální zvuk potěšil, přesto si příště rozmyslím, jestli půjdu na film do francouzského institutu - zvláště s mojí třídou, která jakoby z plátna vypadla. Mimochodem, zařazení postavy číňana mě velmi potěšilo. I počítačový maniak s minimální sociální interakcí to může někam dotáhnout. ()

uhlajz

Asi nejrealističtější film ze školního prostředí. Při jeho sledování si říkám, ještě že učím na vysoké škole, kde jsou převážně normální studenti, a hlavně tam jsou dobrovolně:-) Na tohle bych nervy neměl. Film je vyvážený po celou dobu a má svižné tempo. Na druhou stranu je ale trochu škoda, že jede na jedné vlně. Kdyby ústil do nějakého vyvrcholení, tak bych rozhodně dal plné hodnocení. Takhle tomu bohužel něco málo chybělo. ()

Po Adele přijde léto v Tunisku

Po Adele přijde léto v Tunisku

21.07.2014

Abdellatif Kechiche minulý rok dobýval svět se svým filmem Život Adele, který si odnesl hlavní cenu z festivalu Cannes. Film, který nakonec Francie nemohla vyslat jako svého zástupce na Oscary kvůli… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky