Mezi zdmi

• Francie Entre les murs (více)

Žáci střední školy v jedné z problematických pařížských čtvrtí vedou dialogy s učitelem prosazujícím neobvyklé výchovné metody. Film byl natočen dle autobiografického románu Francoise Bégaudeaua, který si také společně se skutečnými učiteli a žáky ve filmu zahrál. (oficiální text distributora)

Muse

Tak teď už jsem si stoprocentně jistá, že ten pajdák studuju zbytečně... Mít takovou třídu, hodím tam granát a uteču... ()

Toto

Vidím to takto. Po celom Francúzsku navštívil castingový riaditeľ všetky pomocné školy, vybral z nich najdebilnejšie 13-15 ročné detská, dal ich do jednej triedy a postavil medzi ne kameramana a čakal čo z toho bude. Žiaci počas vyučovania majú povolené mp3 prehrávače, žuvačky, vykrikovanie, vykladanie nôh na lavice .... Učitelia sú náramne zaskočený keď jeden žiak vybuchne, vulgárne sa vyjadrí a odíde z triedy. Tu pomôže už len vylúčenie zo školy a záverečný futbalík učitelia-žiaci na školskom dvore. No teda neviem. Ak by táto trieda bola prototipom francúzskych tried, tak by na mieste Eifelovej veže stal snehuliak. Tu pomôže len Makarenko. ()

Elementál

Mezi zdmi jsem nevnímal jako film v pravém slova smyslu a ani ho tak nehodnotím. Příběh bez gradace, bez výstavby děje, bez zápletky (!) - to není dokonce ani dokument. Mezi zdmi mi připomnělo i naši školu, věčné hašteření, drzosti a křivárny, ale také okamžiky radosti a pochopení (patos, patos, ať žije patos ! :D , ale nevím jak to říct jinak). ______ Tenhle snímek nejde vyhrát, cestu k cíli si nemůžete prostřílet, ani jej nezakončíte nabubřelou mezitřídní svatbou - stejně jako život člověka může končit jedině smrtí, může tenhle film končit jedině závěrečnými titulky. Stejně jako v životě nás totiž nečeká happy end, ale jen postupující tok času. _______Kdyby byly "Mezi zdmi" o hodinu delší nebo kratší, kdoví, jestli by to vůbec někdo poznal. Nemohu říct, že by mě snímek uchvátil, ale je zkrátka a dobře takový, jaký by film měl být - je reálný. Zase na druhou stranu - nechtěl bych, aby se filmový průmysl omezoval jen na snímky tohoto typu, ale o to už se postará různorodost kinematografie, která umožňuje koexistenci všech rozličných druhů a žánrů. A protože Mezi zdmi je svým způsobem ojedinělá záležitost, která zavála do světového filmu čerstvý vítr, dávám za 5*. ()

Raven0

Ono se to slušně rozjíždí, šikana žáků vůči učitelům, mi v mnohém připomínala historky mých mladších kamarádů, či jiné zprostředkované zážitky. Nemožnost pořádného potrestání, abscence pák, jak děti přinutit k učení, jak je alespoň trochu naučit základní morálce a úctě k jiným... To vše jsou obrovské problémy, které sužují dnešní školství a de facto celou mladou generaci. Film na ně upozorňuje, nepředkládá nám řešení, každý ať si sám vytvoří vlastní názor... Ale ten konec? Happy end? Všichni jsou nakonec veselí a šťastní a mají se rádi... To byl skoro výsměch předchozím minutám. ()

neoBlast

Svěže modifikovat klasická schémata. To potřeboval specifický žánr "učitelských" dramat. Mezi zdmi toto činí tak nenápadně, žádné snahy učitelů změnit život studentům svými metodami (zde synopse dost klame), překousnutá smířenost se stavem věcí a podobné prvky jsou základníi kameny snímku. Učitel i jeho žáci si jsou rovní a právě tento dnešní trend - jak ten filmový, tak i skutečný - vytváří spoustu nových konfliktů. Spory, které není schopný vyřešit jediný protagonista snímku jsou jen jedinou vrstvičko tak moc vrstevnatého dítka Laurenta Canteta. A přitom se v podstatě nic ve filmu nestane, žádnou výraznou dějovou linku zde nehledejte. Realismus, který doslova dýchá na diváka je grandiózní, nezapojení hudby a odtažitost kamery jsou (překvapivě) nerušivé a přirozené elementy vyprávění. Přesně ten film, který si zaslouží naše přemýšlení a následnou diskusi o něm. 85 % ()

marvan

Film se pohybuje na pomezí filmu a paradokumentu, vzhledem k tomu, že zobrazuje příběh, jehož byla většina herců zároveň předobrazem. Silný pocit autenticity navozuje autor a představitel hlavní postavy učitele nesmlouvavě kritickým pohledem, který se nezastavil ani před vlastním selháním. A právě díky tomuto sebekritickému pohledu působí film tak naléhavým a upřímným dojemem. ()

Teebo

Osobně mám kategorii filmů, kde se řeší nějaký aktuální společenský problém, vůbec nejraději. Mezi zdmi řeší témata dvě: 1) výchova problematické mládeže na školách (jedná se o francouzský film, ale tahle záležitost je celkem univerzální), 2) rozšířené přistěhovalectví ve Francii. Mě se obojí nějakým způsobem dotýká a u filmu, který mi má co říct, jsem ochotný nad leckterými formálními nebo obsahovými kvalitami přimhouřit oči. 4/5 ()

danoo

Medzi stenami, odohrávajúce sa v etnicky zmiešanej škole, sleduje skupinu reálnych študentov a ich učiteľa, ktorých interakcie sú niekedy priateľské a inokedy bojovné. Nejde o vyslovený dokument, ale o «dokudrámu» stierajúcu hranice medzi dokumentom a drámou. Režisér nakrúcal bez napísaných dialógov, len so základnou schémou pre účinkujúcich. Tento proces navodil pocit absolútnej spontánnosti! ()

bobby_jean

Filmov s touto tematikou je veľa a aby bol ďalší počin výnimočný, potrebuje niečo viac, hlavne v oblasti scenára a deja ako takého. Toto boli urozprávane scény z tried, samozrejme so sociálne znevýhodnenými jedincami. Ok got it, ale čo ďalej. Bohužiaľ tento film pre mňa nepriniesol nič, prečo by si zaslúžil vyššie hodnotenie. ()

Mytologie

Film bych doporučil všem studentům a učitelům. Rozhodně to není žádný akční drama, téměř celé se to odehrává v průběhu vyučování. Hodiny sou spíš než o samotným obsahu o motivaci. Ze vzájemných slovních přestřelek, rozhovorů s učiteli, problémům s rodiči... všechny ty masky co na sebe studenti berou, vylíčení rozmanitých zájmů, osobních sporů a různé strategie jak je řeší. Prostě bylo vidět, že to sou skuteční lidé. Úplně mě to vtáhlo do třídy, donutilo mě to přemýšlet a myslím, i když se to odehrává ve Francii, je to kulturně přenositelný a snad to něco vypovídá taky o škole u nás. ()

Tomatáš

Další díl skládanky v řadě snímků ze školního prostředí!Tento film není alespoň pro mne tak silný, jako třeba Klass či Detachment, ale i tak krásně vykresluje tak typické, každodenní situace a stav mysli učitelů a studentů. Jako učitel jsem hlavního hrdinu maximálně pochopil a prožíval jsem celý film s ním. Respekt. ()

Mishqo

75% ... Dobrá premisa, ale pri každom z týchto "školských" filmov mám pocit, že určité časti sa už len recyklujú. Samozrejme veľmi prirodzený snímok, ktorému mne chýbala nejaká forma ale myslím si že zámerom autorov bolo tam naschvál nedať formu aby to korešpondovalo s obsahom. Kamera nenápadná, no povie miestami oveľa viac než samotné dialógy. ()

cross

Skvělý film - o tom není pochyb....ale...pojďme se na něj podívat zcela objektivně. Cantet skutečně natočil až téměř dokumentární pohled na jeden školní rok v průměrné pařížské školní třídě přímo fokusovaný na vztah národnostně rozlišných dětí a kantora snažícího se předat maximum z pro mnohé ne zcela mateřského jazyka.... Film nepostrádá vtip, herecké výkony jsou úchvatné a v celkovém pojetí se scénář snaží poukazovat ne nesmírné množství aktuálních témat z reálného prostředí... V čem mám tedy problém??? Mezi zdmi je těžká a v mnohém také divácky náročná látka - nejenom že se prakticky celá odehrává v jedné místnosti a sleduje především komunikaci světa dospělého učitele a nedospěle vzpurných dítek, navíc v podstatě nemá výraznější dějovou linii ani vyvrcholení - prostě jen sleduje co se děje onoho roku na fránině, ale až na pár okamžiků (vyloučení studenta, konfrontace...) ani nějak negraduje... a to všechno ve smrtelné stopáži 130!!! minut oproti které Titanic utekl jako ledová říční voda... Co navíc, příběh je tak ostře zaměřen pouze na danou třídu, že to až vypadá, jako by byla na celé škole osamocena...nemluvě o tom, že (nejen)český divák může mít trochu problémy s nepochopením prostředí a mentality... Holt, jak říkám, Mezi zdmi se mi moc líbilo, ale ještě víc mě celkově zdrtilo... Poutavější scénář, valný příběh a hodně zkrácená stopáž a mohl jsem dát okolnímu hodnocení i Zlaté palmě za pravdu...takhle ale zcela nechápu okolní bezmezné nadšení... ()

mcleod

Záznam jednoho roku na obyčejné škole na pařížském předměstí. Film vlastně nemá nijak vypracovaný děj, jen představuje běžný život takové školy. Ten představuje neustávající souboj dvou proti sobě stojících skupin... čtrnáctiletých puberťáků a učitelů. Je to nelehká role učitelů, na které se sesypává neustálý útok studentů, ale zároveň i nelehká role studentů, se kterými často učitelé nejednají úplně fér. Film pokládá spoustu otázek o současné vzdělanosti Západu... o jeho krizi a o těžké cestě, kterou by bylo možné ji z této krize vyvést. ()

B26354

Film, který naplno splňuje o co se snaží - naprosto realistické zachycení jednoho školního roku spíše z pohledu profesora než žáka (víme pouze to co profesor, nicméně nás film nepouští do jeho soukromí a vůbec mimo školu a tím mu nedává "identifikační" výhodu) - který, alespoň pro mě, byl neskutečně přínosný, i když ne tolik působivý jako jiné filmy, kterým dávám ultimátní hodnocení. ()

Mr.Jackass

Film který mě opět a znovu přinutil přemýšlet, zda chci v životě někdy někoho učit :-) Děti jsou zvěř a učitelé nemají žádná práva...O to více je to umocněno na předměstí Paříže, kde je neskutečná směska lidí od islamistů, přes židy po křesťany, od bílých po cikány a černý...no děsný a tito učitelé mají můj obdiv... ()

j.anek

Konečně film o škole, kterému se dá věřit. Vlastně se skoro nic nestane, ale točí se z toho hlava. Protože ve skutečnosti se toho stane neuvěřitelně moc. Jak už to tak v životě bývá - velké věci se dějí nenápadně. ()

Houda666

Laurent Cantet posadil do lavíc jednej triedy samých vynikajúcich mladých francúzskych hercov, ktorí hrajú tak autenticky, že som sa dve hodiny cítil ako ich spolužiak sediaci v prednej lavici :). Veľmi príjemný film, ktorý musí hádam každého v spomienkach vrátiť do školských lavíc. Moje hodnotenie: 90% ()

pijavica

8,0/10 Pred pár rokmi si víťaznú trofej z Cannes odnášal Michael Moore iba kvôli tomu, že natočil film na aktuálnu tému. Tentokrát sa stalo niečo podobné - len politický kontext bol nahradený sociologickým - ale filmový divák aspoň môže cítiť rozhodne väčšiu satisfakciu ako v prípade Fahrenheita 9/11. ()

Po Adele přijde léto v Tunisku

Po Adele přijde léto v Tunisku

21.07.2014

Abdellatif Kechiche minulý rok dobýval svět se svým filmem Život Adele, který si odnesl hlavní cenu z festivalu Cannes. Film, který nakonec Francie nemohla vyslat jako svého zástupce na Oscary kvůli… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky