Paranormal Activity

• USA Paranormal Activity (více)

Poté, co se mladý středostavovský pár přestěhoval do domu na předměstí, jsou stále více zneklidněni přítomností někoho či něčeho, co může, ale nemusí být démonické. Každopádně nejaktivnější je to uprostřed noci, zvláště když dvojice spí…  V tomto hororovém příběhu plném nadpřirozena se strašidelný dům nikterak netají, že není spokojen se svými novými nájemníky. Katie a Micah se právě přistěhovali do svého nového domova v San Diegu v Kalifornii. Katie se zajímá o paranormální jevy a je přesvědčená, že íi zlí duchové pronásledují již od dětství. Micah je k podobným teoriím skeptický. Nicméně poté, co v domě stráví několik bezesných nocí, jelikož se odevšad ozývají podivné zvuky a dějí se opravdu zvláštní věci, začne Micah věřit Katiinu tvrzení, že je pronásleduje nějaký duch. Pár se obrátí na specialistu v tomto oboru, ten jim však neumí pomoci. A tak se Micah rozhodne vzít to do rukou sám a v domě rozmístí videokamery. Dvojice si také připraví speciální desku, skrze kterou se lidé snaží komunikovat s duchy, jenže netuší, že tento postup duchy hluboce uráží… (oficiální text distributora)

CyriC

SPOILER Na to, jak tady všichni PA kritizují, tak já byl spokojen. Sice mě hrozně rozčilovalo chování obou postav, ale přiznejme si, co bychom ve stejné situaci dělali - no možná by nás napadlo si koupit hasičák(zbytek si domyslete). Film je sice celkově hrozně neoriginální, ale antagonista je solidně vykreslen a jsem rád, že spíše jako záškodník než něco, co vás nutí běhat po stropě či vám zabíjí domácí mazlíčky. Ad verze 2009 - nový konec se mi příliš nelíbil, protože ve filmu se předtím fénomén posednutí neobjevil(démon pouze našeptával) a tady se do toho míchá, což příliš nesouvisí s tím, že démon má očividně vlastní tělo. ()

mourinho

Podmínkou je dívat se v noci a pokud možno sám. Je to docela originální (teď mám na mysli obsah, nikoliv styl natáčení) a jestliže dokážete přijmout režisérovu hru a nebudete přistupovat k filmu a hlavně k námětu od začátku s nějakým despektem, může vás to docela znejistět. ()

Eluin

Zhruba před čtyřmi lety tento film slavil poměrně slušný komerční úspěch nejenom v našich kinech. Jak mám občas ve zvyku, tak jsem se na něj podíval až s určitým časovým odstupem. Jsem poměrně horor - friendly divák, takže jsem se zcela logicky těšil na zajímavý zážitek. Hororové filmy jsou - podobně jako jiné filmy - snadno dělitelné do dvou skupin, na dobré a špatné. Optimisticky ladění jedinci občas říkají, že i na tom špatném filmu se dá najít vždy něco dobrého. Je to asi jako s lidmi, jsou lidé dobří a lidé špatní. O těch špatných si můžeme myslet cokoliv, ale i na nich se většinou dá najít cosi subjektivně dobrého. Nebo se na toto hloupé tvrzení můžeme krásně vykašlat a rovnou si myslet, že všichni lidé jsou v zásadě dobří - obvykle to ale končí tak, že dotyčného, který daná slova vyřkl, kdosi ukřižuje či zastřelí (v současné době preferujeme druhou možnost)... Proč takový dlouhý úvod plný blábolů? Podle mého názoru totiž docela dobře nastiňuje celý film. Pokud patří potenciální divák mezi milovníky krásných záběrů a sytých barev, tak u Paranormal Activity (dále jen PA) zapláče nad výdělkem, neboť celý "film" je točen na "handy kameru", takže se v podstatě řadí do široce se rozrůstající rodiny hororových (nebo hororově laděných) snímků typu: Blairwitch, Cloverfield, či Deníky mrtvých. Nejblíže má asi k prvnímu jmenovanému, protože těží ze stejné "studnice nápadů", tedy zakládá svoji podstatu převážně na skutečnosti, že vlastně vůbec nic nespatříte. Ne nadarmo se říká, že nejděsivější je absence tušení co to tam na nás v té tmě čučí.... Film The Blairwitch Project tuto hororovou esenci dovedl skoro k dokonalosti (můj názor), vše do sebe zapadalo a film "šlapal". PA se sice možná inspirovalo metodou, nicméně výsledné provedení dost skřípe. Určitě mi dáte za pravdu, když napíši, že u dobrého hororu by se člověk měl aspoň tu a tam báť (nebo vědět, že by se bát měl, ale jelikož je to hrdina odkojený Romerem a Kingem, který má svůj práh děsu posunutý kamsi do absurdna, tak se samozřejmě jen tak něčeho nelekne). U PA je ten problém, že člověk se zrovna moc nebojí. Děsivě vyhlížejících momentů tu sice několik je, ale nejsou nijak silné, pokud tedy potenciální divák není nějaká třasořitka, která bůhvíproč zavítala na pole těchto filmových výtvorů. Dalším problémem jsou postavy, ke kterým jsem si jako divák docela obtížně hledal cestu. Jejich minulost, motivace, či nějaká lidštější prezentace prakticky zcela absentuje, takže ztotožnit se s nimi (a díky tomu se o ně i bát) je nemožné. Někdo by možná mohl namítnout, že to vychází z podstaty onoho subžánru (handy kamera), který se snaží vyvolat "could happen" efekt. Může být, ale i tak se z toho dá docela snadno "vybruslit", což dokázal třeba Cloverfield. "Could happen" efekt má největší sílu v tom, že vám ukazuje věci, které si klidně - díky vzhledu a la domácí video - můžete představit i u sebe v obývacím pokoji. PA se to moc nedaří, k čemuž jistě napomáhá i to, že se zabývá věcmi nadpřirozenými bez nějakého alternativního vysvětlení. Možná tím, někoho zklamu, ale já osobně mám z podobných filmů často pocit, že namísto hororově působí trochu komicky, neboť tyto elementy nepatří do našeho racionálně pozitivistického vnímání světa. Daleko větším hororem by bylo vzít si "handy kameru" na finanční úřad, či do sídel politických stran. "Could happen" efekt by nabral na síle.... Většina lidí si podle mého názoru horory spojuje primárně s klasickým filmovým obrazem (Úsvit mrtvých, Osvícení, apod.), protože to je prostor, se kterým si naše společnost paranormální jevy asociuje. Něco k příběhu. Mladá dvojice Katie a Micah bydlí v domě, kde se začínají dít divné věci, hýbou se tam lustry, jsou slyšet prapodivné zvuky. Začnou to řešit tak, že si tyto jeví nahrávají na kameru. Začátek filmu je zastihne v podstatě zcela v dobré náladě, což mě tedy trochu překvapilo, neboť - jak se divák dozví o několik minut dále - Katie tyto stalkeři z jiných světů pronásledují už od 8 let. Na holku, kterou od mala děsí strašidla mi tedy přišla nějak podezřele normální, až člověk získá z prvních minut dojem, že oba hlavní hrdinové se na nějaké démony vykašlou a budou s kamerou raději točit nějaké hanbaté věci (bohužel, netočí...). Volají sice poté nějakým démonologům a podobným pochybným profesím (to jsou krom démonologů i právníci a lidé z finančního úřadu, kteří se ale na scéně vůbec neobjeví, což kvituji jako nedostatek, protože teprve poté by mohl ten pravý horor začít), což zrovna moc nepomůže. A to je vlastně celý příběh, zbývá už jen závěr, který tu neprozradím, ne proto, že by byl nějak šokující, ale proto, že se to prostě a jednoduše nedělá. () (méně) (více)

MikeeTheory

Uznávám, že styl "found footage" má své jisté kouzlo, Paranormal activity si svoji popularitu ale ani trochu nezaslouží. Neříkám, že se jedná vyloženě o průšvih, ale průlom tenhle film rozhodně také není. Leda že by vás děsil houpající se lustr či skřípající schody. ()

GOREGASM

Zůstaňte doma úplně sami, všude zhasněte a projekce může začít. Učebnicově budovaná atmosféra vás dříve nebo později pohltí a v důsledku nekompromisního závěru vám nezbude nic jiného, než po osmdesáti dvou minutách, během nichž jste ani nemukli, těžce polknout. Intenzivně vygradovaná, démonická duchařina, která svým tvůrcům vydělala zasloužené milióny. 90% ()

Ydrosten

Tak horory moc nemusím ( nějak mi ten žánr nesedí ) ale tady o tomdlenc se toho tak nakecalo , že jsem filmík zkoukl. A pořád zůstávám na svém - tehle žánr mi opravdu nějak nejde pod kůži. Lekl jsem se asi 2x a nějak se mi to celé nezamlouvalo ( otřesná kamera ) Horory holt jdou mimo mě. Ani jedné postavě jsem nepřál aby se dožila konce filmu. ()

Fawkes

Zrovna jsem měl náladu na nějaký skromný zkrátka průměrný horor, kterým Paranormal activity podle zdejšího hodnocení nejspíš je. Podobný dojem jsem taky očekával. Ale ani ve snu mě nenapadlo že se u hororu budu takhle nudit a to je u mě co říct, protože většina hororů mě vyleká natolik, že pak nejsem schopný normálně spát. Můžu říct, že tady mě nevyděsila jediná scéna, vždy když se na obrazovce objevila kamera ukazující spící dvojci v noci jsem samozřejmě očekával něco hrozného, ale nakonec z toho vzešlo obyčejné bouchání. Konec možná malinko překvapivý, ale jinak všechno dopředu předvidatelné a takové horory a vůbec mysteriozní filmy moc neobstojí. Podíl na mém hodnocení má asi i kamera, nějak jsem si po to dobu nezvyknul na tu třepavou ruční. Časem se možná podívám i na další pokračování, ale už od toho příliš nečekám. Silný podprůměr. (30%) ()

marshaall

Pokorne sa priznavam, ze v case sledovania som si nebol isty, ci ide o hercov alebo skutocne o najdenu videokazetu. Absencia tituliek ma skaredo oklamala a teraz viem aky som bol naivny. No som velmi rad ze tomu tak bolo, pretoze som si to “uzil” ako sa na horor patri. Kombinacia s ‘Exorcismom Emily Rose’ mi sposobila znacne paranoje z tmy a banalnych zvukov na peknych par mesiacov :) . ()

sgt.paper

Po tomhle filmu se budete ptát: To byl horor? Nejstrašidelnější v tomhle filmu je pohybující se peřina to vypovídá za vše 30% ()

Lyžař

Jednička téhle série mě zklamala. A to hodně. Všude se hlásalo, že film je natočená pravda. Ale vůbec tomu tak není. Pcha. Triky nejsou dle mého nijak složité. Dá se říct, že je to nízkorozpočťák. Bohužel. A navíc mi to na dlouhé roky sebralo chuť koukat na jakékoliv z několika pokračování. ()

RedDuck

Záhada Blair Witch přinesla děsivé pocity z vlastního pohledu jako dokumentární homemade video. Paranormal Acitivity jde v jejích stopách, zároveň však přináší leccos nového. Jednoduchá a přitom geniální myšlenka natáčet svůj pokoj při spaní bylo to co mě dostalo do kolen. Konec jsem si představoval ale líp, radši bych ho otevřený a nejasný. Největším problémem však, jak tomu u hororů bývá, je i tady logika. Herci hráli výborně, režisér je však zřejmě pro zlepšení atmosféry nutil dělat nelogické věci. Nebo spíše se chovají proti základnímu instinktu. SPOILER Ve zkratce - nejvíc je vyděšená holka, ale přesto si v dvouposteli lehá ke dveřím odkud "duch" vyráží. Dveře jsou i ke konci nechány otevřené a i ke konci oba spí jak dudci. Při strašení v zásadě nerozsvěcují a chytají kameru. Kluk holce nijak nepomůže i když se toulá bez ducha (nebo spíš s duchem:D) po domě a zraňuje se. Vymítač slibuje pomoc ale mimo dům - to je problém jít ven? ()

Ombak▼Penari

A já tomu ty čtyři prostě dám. Protože mě se to jako nápad líbilo a fakt mě u toho mrazilo. Duchařiny jsou vlastně jediné horory, u kterých mi běhá mráz po zádech. Ale hlavně je mi sympatický ten nápad doslova za miliony. Ze stejného důvodu jsem byl nadšený ze Záhady Blair Witch nebo relativně i z letošního Unfriended. Prostě dobrý nápad, zavádějící něco nového, co zabere a přitom to nic nestojí. Já tohle beru a tleskám. Ale na další díly kašlu, nechci si zkazit dojem... ()

Rathalos

Konecne som si pozrel tento do neba vychvaleny film a pravdupovediac som zostal prijemne prekvapeny,zimomriavky mi casto behali po chrbte,hlavne,ked sa to odohravalo v noci,neviem sice,ci je to fakt podla skutocnej udalosti,ale musi to byt neskutocne strasidelne take nieco prezit,brrrrrr,az mam zimnicu...:-) ()

MickeyStuma

Mladý pár se přistěhuje do nového domu a prostě žijí. Samozřejmě je po ruce kamera a tak vzniká přirozené video, jaké dělá kde kdo. Dnes hlavně smartphonem, že? Postupně se však dozvídáme patřičnou zajímavost, která vede k určitému nadhledu a přesvědčení co se týče náhlých nočních podivných událostí, které se začnou projevovat a které pomaloučku nabírají na intenzitě. Found footage tentokrát z domácího prostředí. Takže žádná parta lidiček točící dokument, ale tentokrát pouze ryzí domácí video. Námět je tedy jasný, děj zásadní a nejjednodušší, jaký mohl být a skutečně pomaloučku houstnoucí atmosféra. Takže žádné obludy, žádné kýble krve a utržené kusy těl, žádné lekačky. Film skutečně jedoucí na atmosféře, u kterého se vyplatí sledování v naprosté tmě a za naprostého ticha, jinak film nevynikne tak, jak by mohl. A že to není děsivé? No, jak se to vezme. Takových kritizujících hrdinů po světě chodí. Jedinou vadou na kráse je konec. Ten je dosti vlivem mírného vývoje událostí dosti přes čáru a nepomůže tomu ani připojený konec alternativní. Tím v podstatě nic vylepšeno nebylo. Škoda, protože co se týče přirozených paranormálních jevů, mělo to svůj potenciál. ()

domirovec

Já nevim no.. já si na to Paranormal Activity nikdy nezvykl a asi ani nezvyknu. Ale pro ty z vás, kteří jste si film užili a chtěli byste vědět proč se mi ten film zas tak moc nelíbil a proč jsem mu dal pouze 2 hvězdy to teď objasním. Takže zaprvý, jedna ze dvou hlavních postav (manželé) furt jenom brečí a řve a nadává jejímu manželovi, který jak idiot všechno tohle furt natáčí. Zadruhý, místo toho aby naše dvě hlavní postavy vzaly nohy na ramena a odstěhovaly se pryč a nebo alespoň něco pořádného začali dělat, tak jenom sedí a nic nedělají. A zatřetí, ten samotnej duch a všechny ty paranormální jevy. Náš samotný duch či co, totiž po většinu času skoro nic nedělá a proto jsem se upřímně jen modlil aby se už konečně něco proboha stalo. A když už se něco stalo, tak to něco hrozně dechberoucího nebylo. Prostě pardon, ale já fakt nebudu čumět několik minut na pár spící úplně v pohodě v posteli, zatímco se vůbec nic neděje. Abych ale jen nepyskoval, tak zase bych chtěl pána režiséra pochválit, za to že dokázal jeden menší hloupoučký nápad proměnit v několik miliónů dolarů. 2/5 ()

panvasik

Vesměs jednoduchá a zábavná podívaná, kterou si podle mě dokáže člověk v klídečku užít, ať už sám nebo s s přáteli, je to úplně jedno... Velice jednoduchý a levný koncept se super atmosférou. V poslední době, jsem si docela užil průměrnější filmové série (twilight je toho jasným důkazem). Nechci to zatím zakřiknout, ale už se těším na další díly. Taková nevinná zábava :) 7,5/10 ()

towstit

Nudna kreacia paranormalnych javov, kde najzaujimavejsi zostava len zaver. Ani si nepamatam kedy naposledy som mal pocit takej nudy ze mi to prislo az vtipne. Herci na urovni, ale tolko pouziteho materialu z inych filmov ako tu sa nevidi tak casto. Hviezdicka za to ako sa to zviditelnilo na "najlepsi" horor vsetkych cias, a hviezdicka za spominany zaver. testovacia projekcia. ()

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech