Zchudlý kupec, který se z nouze rozhodl prodat vzácný obraz své zemřelé ženy, v noci zabloudí do pohádkového zámku, kde o svůj obraz přijde a je zaň bohatě obdarován oblečením a šperky pro své dvě marnivé dcery. Pro svou nejmladší, Krásku, pak sám utrhne růži. Je přistižen pánem zámku, hrozným netvorem, a ten si klade za podmínku, že se kupec buď vrátí, nebo některá z jeho dcer dobrovolně přijde jako oběť za otce. Kráska z lásky k otci přijde do zámku a netvor se nad ní ustrne a zamiluje se do ní. Jejím působením ztrácí svou zvířecí povahu. Kráska však touží po domově a tak ji zvíře propouští, ale zapřísahá ji, aby se vrátila. Doma Kráska vidí, jak dcery otce o všechno obírají, ale s domovem se nemůže rozloučit. Zatím netvor v zámku málem umírá touhou po Krásce. V poslední chvíli se Kráska vrací a její láska proměňuje netvora v krásného prince - snímá z něho prokletí. (Česká televize)

Lilloos

Nejedná se o žádný zázrak, černobílé provedení podtrhuje místy až zdlouhavě poetickou náladu, Jana Šulcová je však ta nejkrásnější Kráska, kterou kdy zvíře mělo. ()

tranquill

"Čeho horšího se bojíte?" Hvězdu navíc dávám za atmosféru, která by rozhodně spíše hororová než pohádková. Jinak mne ale tahle černobílá verze nijak neoslovila. ()

Amonasr

Kvalitně zpracovaná Hrubínova hra do televizní inscenační podoby. Nepostrádá patřičnou atmosféru a má tak stále svůj černobílý půvab. ()

ostravak30

Asi nejvíc příběh jako takový proslavil Disney a jeho animovaná verze. U nás zase slavná Panna a netvor, kde ale netvor byl skutečně netvorem. Zde zvíře zase tak ošklivou tvář nemá, jak se nám snaží Jana Šulcová naznačit. Zakletý muž vypadá spíše jako kombinace lva a člověka nebo kočky. Dana Syslová hrozně přehrává, ale jinak je obsazení vcelku kvalitní. Mě ale samotný děj nikdy moc nebavil ač v různých podobách. Nicméně zde oceňuji i kombinaci studia a exteriérů. ()

Leonora

Hrubín prostě uměl! Pravda, Herz to dotáhl na špičkovou verzi, ale tohle je hned v závěsu. Ty vnitřní dialogy, ten vývoj postav, casting, režie, kamera (na tu dobu)... Těmhle dvěma nesahají ostatní verze ani po kotníky. ()

blondboss

A opäť ďalšie spracovanie známeho motívu, tentokrát česká televízna inscenácia od Moskalyka, ktorá sa celá niesla v tajomnom duchu a ktorá nesklamala. Výber krásky naozaj dobrý, keďže Jana Šulcová bola v najlepších rokoch skutočne šarmantná dáma. Na inscenácie ale veľmi nie som, takže u mňa priemer. 50 % ()

Gig

Ač tekevizní pohádka, tak uedna z nejlepších verzí pohádky o Krásce a zvířeti. Příběh je temný, lyrický, dojemný a má hlavu a patu - na rozdíl od jiných verzí této pohádky. Tady chápete postoj a charakter a vývoj všech postav. Navíc pohádka je založena na Hrubínových textech. Příběh a dialogy jsou až Shakepearovské. ()

Lilith03

Krásná pohádka, která má sice totožný scénář jako Panna a netvor, ale co tam je za nedokonalosti, to kráska a zvíře má na jedničku. Kdyby nebylo Vlastimila Harapese, tak řeknu, že je tohle i lepší, ale díky němu hodně váhám a stále nevím co se mi líbí víc. Každopádně tohle je jeden z klenotů české kinematografie, za mě krásně zpracovaný příběh, který je už tak kouzelný a mohla bych ho vidět 100x jinak zpracovaný a stejně mě neomrzí. ()

juvelinokivi

Scénář Oty Hofmana natočil o sedm let později Juraj Herz pod názvem "Panna a netvor". Srovnání obou zpracování stejného scénáře je nesmírně zajímavé. Slyšíme tu stejné dialogy, obě díla mají takřka shodnou stopáž ("Kráska a zvíře" je o 3 minuty delší). Přitom při sledování televizní verze patrně žádné dítě neutrpí doživotní trauma. Tady se nekoná horor, ale poezie. Herzův film je úžasný, ale svému dítěti bych raději pustila Moskalykovu inscenaci. ()

rozum i cit

Autorem předlohy je František Hrubín a scénáře Ota Hofman, většina monologů i dialogů je tedy obsahově totožná (a to slovo od slova) s pozdější Pannou a netvorem z roku 1978, a to až na pár detailů. Interiéry nezchátralého zámku jsou možná lepší a pro pohádku vhodnější než v druhé zmíněné verzi, naopak prosluněný exteriér zámku hodnotím jako nevhodný. Maska Zvířete v podobě kočkovité šelmy byla opět spíše směšná. Bohužel ani v tomto případě se o dokonalou verzi příběhu nejedná. Navzdory shodnému textu u mne pak vítězí Herzův snímek díky pro mne uvěřitelnějším citům a většímu emocionálnímu dopadu. V této verzi mi některé repliky připadaly lehce teatrálně pojaté, stejně tak Klem se nevyrovná Zahajskému s Harapesem. Šulcová, ač vskutku pěkná Kráska, je spíše prototypem ušlechtilé a moudré světice, Studénkové a Medvecké hodná, ale obyčejná, naivní dívka pro mne byla uvěřitelnější. Fišerova hudba zvláště v závěru je krásná a srovnatelná s Hapkovým Motivem Panny, ač ten se mi možná líbil ještě víc. Otcové v obou snímcích byli taktéž srovnatelně dobří, byť Voska mi seděl typově lépe. Co je podle mého názoru v této adaptaci lepší než v mladším filmu, jsou obě sestry hlavní hrdinky. A nápadník v podobě Josefa Kemra mne pobavil už svým štěkem v první scéně. Srovnám-li naše tři československé verze tohoto slavného příběhu, tak O Rozárce a zakletém králi je pohádka pro nejmenší děti, Kráska a zvíře z roku 1971 pohádka pro větší děti (až na tu závěrečnou milostnou scénu na koberci) a Panna a netvor fantasy v duchu gotického románu pro dospělé. Všechny však hravě předčí většinu zahraničních adaptací téhož tématu, které jsem až dosud viděla. ()

jeany23

Zvláštní a ponurá pohádka - vlastně spíše romance, soudě podle poslední scény, která pro děti moc není. Ale hraje k ní úžasná hudba. Pan Hapka promine, ale jeho hudební motiv z Panny a Netvora je už příliš provařený z českých svateb a pohřbů, a navíc Zdena Studenková mi jako mladá panna prostě nikdy nepřipadala. Janě Šulcové to tu slušelo, Jiřího Klema posoudit nemohu, ve zvířecí podobě vypadal spíš jak roztomilý plyšák, takový Žvejkal ze Star Wars, a v lidské podobě tu nebyl pořádně vidět. Když to porovnám s Pannou a Netvorem, síly mi přijdou vyrovnané, každý má své pro a proti. Tahle verze mi přišla romantičtější, ale vadila mi roztahanost některých scén a Krásčiny sestry byly nesnesitelně uječené. Hudební motivy pěkně depresivní. ()

eva1984

,,Ty růže celé rudé byly a břečťan celý černý byl,jen poodejdi a v tu chvíli je znovu po všem čím jsem žil".... Krásná pohádka,s krásnou hudbou a krásnou Kráskou.... ()

Zemřela Jana Šulcová

Zemřela Jana Šulcová

29.07.2023

Ve věku 76 let opustila pozemské jeviště a plac jedna z nejoblíbenějších hereček 70. a 80. let Jana Šulcová. Už jako dítě navštěvovala Dismanův rozhlasový dětský sbor, účastnila se školních… (více)