Hrdina filmu Konfident Adam pracuje po absolvování základní vojenské služby jako dispečer na sportovním letišti poblíž někdejší západní hranice Československa, kde prožívá i vojenskou invazi v srpnu 1968. Aniž si to tehdy sám uvědomí, právě tam začíná jeho dramatický příběh... Aby zachránil svou lásku Evu proti represím StB, podepíše „smlouvu s ďáblem“. Stane se profesionálním agentem, jehož prací je odposlouchávat lidi a shromažďovat na ně kompromitující materiály. Brzy ale zjistí, že i on je sledován. Když se pokouší najít odpověď na otázku proč, vrací ho pátrání do doby, kdy se stal na vojně svědkem vražedného rozkazu. Jeho tehdejší velitelé jsou dnes mocnými muži a Adamovo svědectví by bylo velmi nepohodlné. Dokáže Adam přežívat v atmosféře strachu a nejistoty, kde se nedá nikomu věřit? S rostoucími pochybnostmi sílí i jeho touha z toho temného labyrintu uniknout. Útěk však znamená být vždy o krok před nepřítelem. Bude na to mít Adam odvahu? (oficiální text distributora)

Juto

Po dlhšej dobe som videl dobrý Československý film. Režisér Juraj Nvota výborne zachycuje dobu kedy nemohol človek dôverovať susedom alebo kamarátom. 6/10 ()

majo25

Eštebák je po technickej stránke zdarilý film, po tej obsahovej už menej. Velmi naivný príbeh a správanie postáv, dost zlé herecké výkony, čo možno jednoznačne priradit na vrub režiséra Nvotu, pri ktorom je to typické. Takisto výber postáv je hrozný. Príbeh - niečo podobne sa určite v minulosti nedialo, proste mikrohistória pritiahnutá za vlasy. Chválim ale kameru, tá sa mi velmi páčila, takisto zvuk, ktorý má na tunajšie podmienky určite vysoký štandart. Samotný príbeh, hoc je aký je, je vcelku zaujímavý, teda až na záver. Hodnotenie: 55% ()

laik_60

celý čas sledovania filmu mám pocit, že film vznikol ako "politická objednávka" alebo "téma na ktorú sa dajú zohnať peniaze". Rozhodne som čakal viacej. Geišbergovci o ničom. A pán režisér (scénarista) vedzte, že "rozhrešenie " (odpustenie) nezaleží od farára. Mádl mi tam nesedel vôbec, a ten činžiak plný disidentov a eštebákov už dupľom nie. U mňa veľmi úbohé. ()

Mylouch

Věroučně čistá modrá v televizním stylu ale umělecky juvenilní záležitost, ze které vybočuje Malířova kamera, která se kdovíproč dává do služeb svazáckého přis()ávání. Nic, co by mělo vyjít ze tmy archivu. Nvota sadly rulez, poor Slivka, kýč ()

sator

Někde mezi 3* a 4*".Díky za ne-jednoznačnost "zla"...My je musíme usvědčit ještě předtím než to udělají"...ejhle Minority Repoort.. ()

kocik1

Když jeden začne šmírovat životy těch druhých, nemůže se divit, že jiní budou šmírovat život jeho./ Slzička Jiřího Mádla vypadala stejně věrohodně, jako když začne téct vodovodní kohoutek, ale atmosféra byla zachycena celkem věrohodně.: ()

dr.fish

Štěstím tohoto filmu je určitě osobnost režiséra. Jinak by se z toho určitě stala rozplizlá hrůza. Udžet takovýhle materiál pohromadě, to už chce fištróna. Je to vlastně velice intimní příběh (já čekal klasickou politikařinu) chlapíka, který chtěl jen slušně žít a dostal se mezi mlýnská kola. Ano, je to určitě hodně zjednodušené a místy i dost nedůvěryhodné, ale dá se tohle vlastně líp natočit? Moc jsem toho dobrého z této oblasti neviděl. Vždycky to zůstane napůl cesty. Minimálně to prostředí zmaru tam určitě je, barák plný konfidentů, síť zatažená, smyčka kolem krku. Ne každý je rozený hrdina. Když chcete krdinský akčňák, zklame to, příběh o lišákovi, který se všemi vyjebal to taky není. Jak říkám, málokomu se film může líbit. Mně docela jo. 75% ()

Jizni Tlapa

Veliké vyfízlované zklamání, do kterého zásadně promluvil Jirka Mádlů, jehož obsazení je nepochopitelným krokem. Jeho role měla být tím stěžejním, plná důvěryhodných emocí a jistého nadhledu. Místo toho jsem dostal porci předstírané a klišovité přetvářky, která Konfident nemůže posunout za hranici průměrnosti. Oproti tomu vyzdvihuji výkon J.Budaře a O.Vetchého, kteří do rolí sviňských kádrováků zapadli působivě! K výsledným 50% do třetice nahrává hudba, která těch pramálo dramatických momentů mnohonásobně graduje.... Jiří-příště lépe- Velký Bratr se dívá.... ()

Johnny.ARN

Filmy o 60 - 70 tých rokoch nám mladým majú stále čo povedať. Keďže sme túto dobu ( chvála bohu ) nezažili, tieto filmy sa nám ju snažia aspoň trochu priblížiť. Konfident je jeden z nich. Zaoberá sa pálčivou témou - odposluch. Mádl ako šikovný rádioamatér je nútený podpísať zmluvu s diablom a to priamo s ŠtB. Pracuje v utajení, ale nepotrvá dlho, a jeho identita bude odhalená. Obsadenie hlavnej úlohy Jirkou Mádlom mňa osobne veľmi potešilo. Dá sa neho pozerať a bol som zvedavý, ako zvládne dramatickú a pomerne ťažkú úlohu. Zvládol ju bravúrne. Dialógy mal ako by šité na mieru. Skvelé hlášky boli len bonus. Dalo sa mu veriť prakticky všetko. Majerníková príjemná, dokonca miestami aj celkom sympatická. Plejáda vedľajších rolí so skvelým obsadením len utvrdzovala diváka v tom, že sleduje kvalitný česko-poľsko-slovenský film. A Vetchý kraľoval. 3 z 5 ()

Mrkvič

Místy zajímavé, ale v průběhu celého filmu zase bez něčeho pořádného. Herecké obsazení mi přijde více než dobré a námět je také na naše končiny exkluzivní. Problém je v tom, že nepřijde nějaká bomba. Možná to trochu bude tím, že jsem to sledoval jedním očkem, ale dle hodnocení ostatních by asi ani plná pozornost nepomohla. ()

anli

Slovenský režisér Juraj Nvota se rozhodl natočit historické drama s mírně komediálními prvky o radioamatérovi,který "musel"pracovat pro StB.Námět filmu vychází ze skutečného příběhu slovenského radioamatéra,nalezeného v archivech.Režisér si povolal spousta českých herců a moc dobře udělal,protože jsou to právě oni,kdo filmu vdechují realičnost a příběhovou uvěřitelnost.Scénář je poměrně slušně napsán,i když mi tu přeci jen trošku chybí nějaká nosnější linie a silnější tah na branku.Chvílemi se ve filmu jen střídají jedna scéna za druhou a chybí jm gradace.Režie se to snažila napravit a nutno podotknout,že Nvotův citlivý přístup,byl zvolen správně.Trošku více chtělo zapracovat na postavách,protože některé jsou až trestuhodně nevyužité(např.Goldflam).Taky chtělo více ucelit příběh,který se chvíli tváří jako komedie,pak trágédie a pak zase drama a tohle přebíhání mezi žánry chce opravdu mistrovský přístup a ten jsem tady i přes velkou snahu nemalezl.Film je samozřejmě o normalizaci a o lidech v ní žijící a ukazuje ,že to byla doba mnohobarevná,složitá a zlá.Herci-zejména trio Mádl-Vetchý-Budař-jsou skvělí a opravdu jsem si je užil.Jirka Mádl opět ukazuje,že není jen komediální herec a moc mu to sluší.Dále bych vyzdvihl vynikající kameru a musím říct,že jsem byl celkem spokojen.Několikrát se divák i zasmějě a několikrát bude nevěřícně kroutit hlavou,co se mohlo dít.Ale to k takovýmhle filmům patří.Chvíli jsem s hodnocením váhal,ale díky tomu,že téma bylo uchopeno slušně a citlivě a taky díky skvělým hercům dávám bez problémů 70% a doufám,že už nás nikdo poslouchat nebude. ()

noriaki

Zajímalo by mě, co se stalo tak zásadního, že tyhle dvě dcery československé kinematografie ztratily schopnost natočit civilní a uvěřitelný příběh. České a slovenské filmy poslední doby působí jako sbírka jednoduchých klišé, ploché postavy vypouští buď hluboké citáty, nebo banální dialogy plné vaty. Emocionální složka se zásadně navozuje přehráváním a nepřirozeným pitvořením. Marnost nad marnost. Krásným příkladem je reakce Adama na Invazi vojsk Varšavské smlouvy. Když si vzpomenu na tísnivou scénu z Pelíšků, ke které stačilo pár stínů na zdi, zvuky letadel a tklivá, depresivní hymna, tak je mi znovu do pláče. Konfident je další z řady nepovedených pokusů. Standard ovšem spadl až tak nízko, že působí jako docela slušná sonda do naší minulosti. Dojem šedesátých let táhne hlavně výprava. Atmosféru a nebo dokonce mentalitu doby režisér na plátno bohužel přenést nedokázal. Mádl, který se v traileru jevil jako slušný herec předvedl rozpačitý výkon a jediné jeho uvěřitelné scény jsou takové, ve kterých nemusí mluvit. Naštěstí jich je dost a tak si reputaci příliš nepokazil. Skvělý byl naopak Budař a Vetchý. Samostatnou kapitolou je Michaela Majerníková, která svou přirozeně zahranou postavou trochu nakazila i ostatní, a přinesla alespoň nějaké emoce. ()

venison

Musím uznat, že se mi to na československé poměry líbilo velmi, i když hlavní roli ztvárnil Jirka Mádl, kterého jsem si před filmem neuměla představit jinak než zastydlého puberťáka či přitroublého čerta.. Tady mu ta role fakt sedla a práci odvedl výbornou :-) Trošku mě štvalo, že Ondra Vetchý s Honzou Budařem hráli záporáky, když je mám navázané spíš na kladné role, ale relativně jsem jim to i věřila.. Žádné herecky výraznější projevy sice nebyli, ale všechno dohnala super režie a uvěřitelný scénář.. Filmový plakát mi přijde jako upoutávka na jiný film , tak se toho nebojte, vážně to není vůbec špatný :-) ()

BoncheR

Bolo by to za 5*. Lenže hoci atmosféra funguje perfektne a vykresľuje veľmi realisticky ako to v dobe nedávnej vyzeralo, film trpí nudnými pasážami, ktoré divák musí trpieť. Niekedy sa to vlečie, inokedy má dej zas rýchli spád, ba dokonca drží diváka v napätí (začiatok). Určite jeden z lepších česko-slovenských filmov. 75% ()

Bobik9

Po slabším začátku se z toho vyklubal nečekaně kvalitní kousek. Jiří Mádl se do hlavní role sice naprosto nehodí, zato Budař a Vetchý odvádějí maximum a role jim sedly jako ulité. Chvilkami člověk skutečně neví, jestli se jedná o vážné drama nebo si z toho tvůrci dělají pr*el. Nicméně stále vděčné téma, která vždy rozdmýchá spoustu emocí. Líbí se mi, že žádná z postav si nehraje na něco svatého a přespříliš kladného. Zkrátka, takhle nějak to mohlo být. ()

Endyis

Souhlas s uživ. Lima, vidím to podobně a díky tomu se nemusím nějak víc rozepisovat. Dejte si opravdu radši Ucho nebo případně Pouta. ()

VasaX

Uživatele Mattyho a Enšpígla mám v žebříčku, stejně jako jiné lidi, jejichž komentáře chci mít "navrchu". A tentokrát jsou zatím jediní, kdo Konfidenta komentovali. A v podstatě i za mě, každý určitou částí, shrnuli vše, co se k tomu dá říct. Sám za sebe bych podotknul, že se jedná o jeden z lepších "tuzemských" filmů poslední doby a Mádl mi dokazuje, že mě jeho hraní baví čím dál více. Ale jsem zvědav, zda jak mnozí, nejen čeští, herci nedojde brzy k určitému stropu a pak se bude ve filmech pohybovat už jen dynamikou svého "hvězdného jména", nebo se ještě překoná. Uvidíme. Dále mě zaujali jak Vetchý, kterému role tak nějak dobře sedí, tak Budař, kterému roli snad přímo napsali, protože slizký oportunistický estébák mu opravdu sedl jak oblek na míru. Konfident je místy mrazivý, dramatický, ale ne tolik emoční, surový a uvěřitelný, jako například Pouta, která u mě v tomhle žánru excelují, i když jsou více osobním dramatem, než dokumentárním popisem doby. Stejně jako Konfident. Dramata se rodí ve specifických situacích, a i tak, když se snaží ukázat rozdílné barvy doby, problematiky a života, tak upadá, stejně jako mnozí další (například věhlasný zahraniční The Help/Černobílý svět), o to více do černobílého mustru. Každopádné dobré, hutné a intenzivní drama zasazené do kulis normalizačního Slovenska, nebo spíše ČSSR. ()

Master19

Nechápu slepé uličky a nevyužité postavy, které film neuvěřitelně srážejí. Samotná atmosféra je ovšem vykreslena povedeně a tak jsem to shlédl celkem se zájmem. ()