Modrá laguna

• USA The Blue Lagoon (více)

Slavný a ve své době skandální film, který těží z oblíbené robinsonské tematiky a nádherné přírody tichomořských ostrovů, je adaptací viktoriánského románu Henryho de Vere Stacpoolea. Vypráví romantický příběh, jehož hrdiny jsou dvě děti, Richard a Emmelina. Ty s lodním kuchařem Paddym Buttonem jako jediné přežijí ztroskotání zaoceánské lodi a zachrání se na opuštěném tichomořském ostrově, který se pro ně na dlouhé roky stane novým domovem. Starý námořník sice zemře, když na břehu najde vyplavený soudek s rumem a poněkud to přežene s ochutnáváním, ale předtím ještě naučí děti, jak na neobydleném ostrově přežít. Naštěstí jde o nádherný kout země, plný ovoce a obklopený mořem, bohatým na ryby. Roky plynou, malí trosečníci dospívají a jejich vztah se postupně mění v lásku, z níž se po čase narodí syn, který dostane po kuchaři Buttonovi jméno Paddy. Když však Richard objeví stopy po hostině lidojedů, kteří na ostrov přijeli ze sousedního ostrova, začne v něm zrát odhodlání ostrov kvůli bezpečí svých blízkých opustit... (TV Nova)

Kosmik 1

Kýč? Možná...ale kýčovitých filmů s lepším ohodnocením bychom našli povícero, takže jako mínus tohle neberu. Oceňuji krásnou přírodu a ještě krásnější Brooke. Docela dobrá romantická věc už tenkrát na vhs, doteď ji mám někde ve skříni mezi ostatními kazetami. A i teď po letech to není až taková hrůza. Pořád lepší než ty ujeté teenagerské romance. 55% ()

Koryntos

Jako malá jsem se hrozně bála té druhé části ostrova, když tam našli toho mrtvého kuchaře a ty brebery mu vylízaly z pusy, to jsem vždycky musela mít zavřené oči, ale jinak se mi to vždycky líbilo, takovej ten nenáročnej filmek na nedělní odpoledne. ()

Autogram

A prečo nie práve takúto robinsonovskú romantiku? Nech je to aj rozprávka o nestarnúcich ľuďoch dokonale upravených aj po rokoch na pustom ostrove. Okrem manželských hádok ich nič neohrozuje, v tom je rozdiel oproti Návratu s Millou, kde bol dej o niečo zložitejší. Krásna Brooke rafinovane hore bez a vo vode aj dole bez, no nepozeraj to. Druhýkrát ale určite nie. –––– Jak to, že máš dítě? – Já nevím. ()

ilonaho

V šedi počínajících osmdesátek měl sílu polární záře už výstřižek těchhle dvou z Bravíčka... Doteď tam odtud svítí alespoň čtyřmi... Něco prostě nelze hodnotit dnešní optikou. ()

Cejny

Když jsem tento film viděl poprvé, tak mi přišel hodně ujetý a nic na tom nezmění můj názor ani po dalším nechtěném zhlédnutí v televizi. ()

Cruise

Když jsem byl malý, vůbec jsem tenhle fim nechápal a měl jsem z něj horzně zváštní pocit, ale když jsem vyrostl a pochopil pocit zmizel a zbyl obyčejný film! ()

Bobek15

V podstate romantická blbina, na ktorej však bolo pekné, ako sa hlavní hrdinovia, nezasiahnutí a neovplyvnení modernou spoločnosťou, museli so všetkým oboznamovať a na všetko prichádzať sami, tak, ako to cítili a ako im napovedala príroda. Nádherné prostredie, pekná Poledourisova hudba. No uznávam, bolo to dosť pritiahnuté za vlasy s množstvom nezmyslov. ()

Zagros

Hodně jednoduchá romantická jednohubka v krásném prostředí. Co k tomu víc dodat... Možná ať si to pustíte, ať vám bude zima, smutno a nebude se vám chtít na nic složitého myslet. To Modrou lagunu oceníte možná i hvězdnou navíc. ()

Vajonek

Jednu hvězdičku přidávám z nostalgie (pořád si dobře pamatuju, jak mě tenhle film před lety, v období raného dospívání, nadchnul). ()

LEATHERFAC

Všimli jste si jak se Paddymu hýbou nosní dírky, když ho najdou na pláži? Mimochodem vzhledem k tomu, že to tudíž musel být namaskovaný herec osobně, zajímalo by mě jak to proboha natáčeli, že mu vylízá z pusy ta potvůrka... bléééé   :-)) ()

Han22

Původní hodnocení z 16.2.2009: OK nostalgické hodnocení, objektivně to na to není, ale já ten film mám prostě rád od dětství, je to romantika s krásnými obrázky a dokonce jsem na to sbalil kdysi jednu holku, stačilo říct, že se mi to líbí :-) EDIT 2024: Modrou lagunu jsem naposledy viděl opravdu někde v dětství a čekal jsem, že si nad tím cynicky odplivnu, přece jen robinzonády ani romantika mě už moc neříkají. A ono prostě ne, on je to i po letech pěkný film. Příjemná hudba, krásná kamera zabírající úchvatnou přírodu, krásní herci. Samozřejmě je to naivní, ale v tom je to kouzlo. Dvojice trosečníků jsou naivní malé děti, navíc někde z 19. století, takže o světě moc neví, pletou si Boha s kamennou modlou, nechápou zlo, smrt, natož sex či mateřství. Příběh dvojici protáhne dětstvím, pubertou plnou hádek, objevováním sexu až po dospělost s rozdělením rolí a péčí o dítě. Jen si neumím představit ten návrat do tehdejší prudérní civilizace. Koukat se na křivky 14leté Shieldsové je trochu creepy a dnešní strážci morálky by šíleli, ale klobouk dolů jak všechny ty erotické a později mateřské scény zahrála; pro mě neznámý Atkins taky příliš nezaostává. Za mě i po letech solidní 4* a dobrodružný film roku 1980. ()

Hanys_

VHSková romantická klasika, která ale postupem času působí čím dál legračněji. Za zmínku stojí opravdu už jen mladičká Brooke Shields, krásná příroda a úžasná hudba mistra Poledourise. 4/10 ()

pipapaja

Tak tohle je jeden z filmů na které jsem byl nucen se dívat jako malý když nic nedávali a je to opravdu utrpení. Aspoň že to prostředí je docela hezké ale jinak ruce pryč. ()