František Vedral byl vekslákem, podvodníkem i mafiánem a nakonec se stal i vrahem, kterého se bálo mnoho lidí. Původně začínal jako malý podvodníček a vekslák ve skupině, kterou vedl za socialismu JUDr. Tipl se svým synem. Skupina prodávala na Západ výměnou za elektroniku kradené umělecké předměty. Když byli chyceni, právě Vedral se dostal z celé záležitosti na podmínku a převzal šéfovy obchody. Po revoluci začal Vedral uplácet politiky a na všechny sháněl kompromitující materiály. S podivným privatizačním fondem se zúčastnili s Tiplem kupónové privatizace. Krytí jim poskytoval jejich kamarád Strnad, který v té době pracoval pro tajnou službu. Jako první začal ohrožovat Vedralovu skupinu novinář Smetana. Ve chvíli, kdy zjistil, že ho nemůže uplatit, zaplatil si jeho vraždu. To už na Vedralově kauze začal pracovat policista Cajthaml, který získal dostatek důkazů na zatčení. Od Strnada se Vedral dozvídá, že jeho kauzu přebírá neúplatná státní zástupkyně, tu také nechá zavraždit. Zdá se, že Vedrala s Tiplem nic nezastaví. Cajthaml odchází od policie a své vyšetřování vede na vlastní pěst. (TV Nova)

Adasin

Nejsmutnější na tom je, že mě nejvíc zaujala až skladba u závěrečných titulků. A je fajn vidět Ondřeje Vetchého v jiné roli než v roli cholerika. 6/10 ()

NinonL

Zajímavý, chvílemi trochu kýčovitý film (uměle vložená postava zrzky V. Kerekes) podle knih Jaroslava Kmenty. Knihy jsem četla a ze změti postav a vazeb bych asi těžko dokázala sestavit smysluplný film. Tvůrcům se to povedlo, proto hodnotím jako průměr. ()

Greg

"Všichni jsou ke koupi... nebo na prodej." Už při pohledu na první ukázky a na účast pro mě jednoho ze dvou nejlepších českých herců, mi bylo jasné, že tohle nebude vůbec špatný film. A přesně se mi to potvrdilo - z kina jsem vůbec neodcházel s depresí, naopak s nadšením z dalšího skvěle natočeného českého filmu. Režie i scénář se povedly na výbornou, stejně jako kamera. Možná ve filmu mohlo být o něco více akčních scén (napočítal jsem se doslova na prstech jedné ruky), ale zřejmě to nebylo primárním účelem filmu, což je na druhou stranu dobře. Stopáž taky naprosto v pořádku, myslím, že tohle je ideální délka tohoto typu filmu. Samostatnou kapitolu pak tvoří výkony dvou herců v hlavních rolích. Ondra Vetchý je prostě dokonalý herec a na co sáhne, z toho kouká opravdu neskutečný herecký výkon. A to předvedl i v roli Františka Vedrala. Scéna s proměnou jeho názoru na systém a společnost je neskutečně dobrá. A líbila se mi i role Lukáše Vaculíka, kterého jsem už dlouho v žádném filmu neviděl... a i jemu role také hodně seděla. A pochválit můžu i zbytek hereckého obsazení, nenašel bych v něm nikoho, kdo by mi vadil. Soundtrack k filmu je dobrý, místy sice nevýrazný, ale spíše to bylo jenom tím, že mě film tak pohltil, že jsem hudbu ani nevnímal. Výborné bylo namixování hudby k závěrečným titulkům. Prostě výborný film! ()

MartinezZ

Hluboce televizně epizodní krimi-drámo ročníkové práce nějaké filmové školy. Ten scénář skutečně někdo musel psát? ()

Karlas

Příběh, který nám obyčejným smrtelníkům ukazuje, jak nízko jsme v potravním řetězci této společnosti. Odpudivé téma z něhož mi je nevolno již od dob sledování italského seriálu Chobotnice. Přesto, skvělé herecké výkony staví tento film mezi zdařilé kousky novodobé české krimi. ()

Ellmariachi

Vetchý a Vaculík. To jsou dvě věže které vyčnívají. Co je ale důležité dodat, je to, že atmosféra především dob z první poloviny filmu je perfektní. Pak už se to trošku mělní. Musím vytknout jednu věc. Stopáž filmu je na podobný koncept filmu dost krátká. Škodí to hned na dvou frontách. Za prvé bych si nechal líbit daleko víc prokreslení postav. Jak obou hlavních, tak některých vedlejších. Za druhé mě mrzí že atmosféra v druhé části filmu trošku upadá. Tím jak je příběh vyprávěn poměrně svižně skočíme z období - Vedral jede do Vedralovi hoří za prdelí až příliš rychle. Ta mezera je velká. Dost by mě zajímalo co se dělo. Jak u policie, tak u něj, tak ve společnosti. každopádně se jedná o silný český snímek. Češi ukazují, že umí i jiný žánr než do nekonečna chrlit hořkosladké komedie. 76 procent. ( Jedno procento je za slovní hříčku Mrázek / Vedral. Ta pobavila :D ) ()

Jillen

O politickou scénu jsem se nikdy moc nezajímal, natož o mafiánskou. Tak nějak jsem vždy tušil, že je to 1) ztráta drahocenného času a 2) určitě by se mi udělalo šíleně nevolno. No, nebyl jsem daleko od pravdy. Taková ztráta času to zase nebyla, ale znechucení se dostavilo ve více než nepatrném množství. Film sice dodává pouze střípky, ale na ploše 99 minut se mu skvěle daří zaujmout a popsat celou tu naši národní šlamastyku, která bohužel nemá a nebude mít konce a jenž vykvetla s "pravdoláskou". ()

kaylin

Po nějaké době zase jeden český film, který rozhodně stojí za pozornost, protože tohle je něco, co v kinech jen tak neuvidíte. Už jen skutečnost, že se někdo pokusil natočit něco, co je stále celkem kontroverzní (život Františka Mrázka), i když zůstal jen u motivu, je chvályhodné. Alespoň český národ uvidí, co za šmejdy tu máme, když už o tom nechtějí číst knihy. Ondřej Vetchý byl naprosto geniálně vybrán pro hlavní roli, ostatní postavy trochu zůstávají v pozadí, až na tu, kterou ztvárnil Lukáš Vaculík. Vica Kerekes si může udělat další zářez, že filmově spala s českou hvězdou. Téměř zbytečnost některých postav za mě rozhodně alespoň částečně smazává odvaha, s kterou byly některé scény natočeny. Násilí je zde místy velmi intenzivní. Na tohle jděte, ať víte, kde žijete a konečně ztratíte všechny iluze. "Příběh kmotra", "Šmejdi" a české volby. To o nás řekne dost. ()

Céčko

Čeho si nejde nevšimnout hned od první scény jsou naprosto tragicky - nedůvěryhodně psané dialogy, které mají jen diváky uvést do obrazu, ale je až moc průhledné, že byly napsány pouze za tímto účelem. Celý film je takový neslaný-nemastný. Vzhledem k tématice se to dalo natočit výrazně líp a moje hodnocení je ještě celkem milosrdné. Atmosféra nulová, příběh nic-moc, buď měl být "umělecký", ale podán líp a nebo nechat ten podle původního scénáře. Toto byl takový kočkopes bez koulí, který tu hlavní špínu na Langera, Zemana a spol nechal v šuplíku. ()

movieband

"Tady už nefungujou vůbec žádný pravidla. Politika to je.. naprosto úplně největší svinstvo. Dyť tadleta země je vytunelovaná i lidsky!" Příběh kmotra je působivý snímek z jakéhokoliv úhlu pohledu. Ať už z technického, hereckého nebo scénáristického. Ze začátku mi dělalo problém si nějak zvyknout, navodit nějaké emoce k postavě Vetchého, který mi nebyl nijak sympatický, ani jako herec, ani jako charakter v ději. Zato k Vaculíkovi, jak jsem k němu zprvu přistupoval se skepsí, jsem si ten vztah vybudoval okamžitě a fandil jsem jeho postavě, aby to vyšetřování dotáhla do konce. Film má pár problémů. Co mi vadilo asi nejvíc byla nevyváženost. Kdy první polovina byla rozlétaná a taková všelijaká. Chvíli to vypadalo tak, chvíli zase jinak. Děj se táhnul a víceméně se přešlapovalo na jednom místě. V polovině filmu však přijde zvrat, který odstartuje děj solidnějším tempem, kdy už ani tak nejde o vyšetřování, ale o komplikace a rozepře mezi kmotry samotnými. Druhá polovina je proto kvalitnějším vyváženější, má větší spád a diváka dokáže chytnout za koule a pustit až v závěrečné scéně na fotbalovém hřišti. Určitou osudovost filmu upřít nemůžu, jen není v takové dávce, v jaké bych ji čekal. Příběh kmotra je určitě solidním českým thrillerovým počinem, jen letošní Gangster Ka má pořád o dost navrch. "Musíme vyvolat válku. - Válku? - Válku kmotrů." 78% ()

slunicko2

Zfilmovaný novácký bulvár. 1) Zmínku zaslouží jen výkon 51letého Ondřeje Vetchého (kmotr Vedral). 2) Překvapila mě spousta drobných dobových nepřesností. Jak mám věřit autentičnosti zobrazované doby, když si 56letý režisér a scénárista Petr Nikolaev není schopen nebo ochoten ohlídat ani tu dobu, v níž sám žil a kterou by si tedy měl pamatovat? ()

stration

Velmi smutná podívaná. Nikolaev bez problémů zvládá toto poněkud zapeklité téma a herci jsou vybraní vcelku přesně. Akorát mě film nezasáhl tak, jak jsem si představoval. Prostě kupa sviní, které jsou všude. ()

major.warren

Příběh kmotra je jedním z nejzajímavějších a divácky nejvděčnějších filmů české kinematografie za posledních pár let. Krom osobitého rukopisu Petra Nikolaeva, je to především film Ondřeje Vetchého. Vzestup a následný pád Františka Vedrala (Mrázka) příběh zachycuje skvěle a atraktivně, byť občas sahá k doslovné popisnosti, jež se pojí se skutečným případem Františka Mrázka. Jako celek je to ale vynikající jízda a Vetchého herectví je zde zase na značně jiné úrovni, než jsme zvyklí: "Tohle náměstí se jmenuje Václavský. Ale jenom já vím, že je Vedralovo, a možná se tak bude jednou jmenovat." Myslím, že lepší filmovou ukázku toho, jak to u nás po revoluci chodilo jen těžko najdeme. 80%. ()

dom156

Český film balancuje v marasmu totální podprůměrnosti a zajít do kina na náš film se rovná vyhozeným penězům. Tento snímek je ale snad živoucí plamínek naděje na světlé zítřky. Nemusím ani zmínit kvalitní výkon Vetchého. Vzhledem k tomu, že film kopíruje život Mrázka není děj tak infantilní a pomalými krůčky mi ukázal, jak probíhala jedna životní etapa tohle vykutáleného člověka. Jen škoda, že nejsou zde vidět i úplné začátky, jak se k šmelině dostal. Velmi poutavé a doporučuji. ()

kajas

Uvažujete nad tím, že se z téhle republiky radši někam odstěhujete? Po zhlédnutí tohoto filmu už nebudete váhat! :D Teď vážně, pokud se vám líbil třeba "Kajínek", tak nebudete litovat. Vetchý s Vaculíkem jsou výborní herci, některé vraždy se slabšími jedinci (jako jsem já) docela zamávají, zkrátka zase jednou povedený český film. Nikolaev mě ještě nezklamal. ()

Dont

Po všech stránkách průměrná česká gangsterka. Kmotr to fakt není. Bohužel pro mě i po herecké stránce značně polemický film. Možná je to tím, že Ondřeje Vetchého i Lukáše Vaculíka mám zafixované v jiných rolích, ani jeden mě tady výrazně nepřesvědčil ani nezaujal. Totéž platí i pro většinu ostatních. Na české poměry to ujde, ale šlo to určitě i lépe. ()

vegetol.mp

Přibližně na stejné řemeslné i intelektuální úrovni jako Jáklův Kajínek. Příběh slušně odsýpá a Petr Nikolaev si relativně úspěšně hraje na českého Tonyho Scotta. Pokud si film zaslouží nějakou zásadní kritiku, pak je to scénář. Mnoho scén působí odfláknutým nebo vykonstruovaným dojmem a ze společných střetů Vetchý vs. Vaculík šlo dle mého vytěžit víc. Všímavějšího diváka pobaví i to, že léta běží, ale nikdo ve filmu se v podstatě nemění. Celkově ale zábavný film, který nenudí. Na české poměry jistě nadprůměr. 70% ()

Skip

Jako obraz jedné ne moc dávné doby film docela funguje. Není to sice něco extra, ale chvíle nudy se skoro nedostavují a třeba takový Ondřej Vetchý hrál velmi dobře. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc