Kapela Smoke, to byli takoví čeští Rolling Stones. Za nejasných okolností se ale v roce 1972 rozpadli a každý ze čtyř bývalých muzikantů se s údělem rockera ve výslužbě vyrovnal po svém. Dlouho se neviděli, jejich cesty se rozešly a i jejich pohnutky k oživení kapely jsou jiné - peníze, touha po ztracené slávě, snaha pomoct kamarádovi, ještě naposledy zažít ten pravý rockerský adrenalin. Jenže mají manželky, malé i větší děti a také zdravotní neduhy. Dost možná je ale na konci strastiplné cesty plné omylů, průšvihů a nečekaných překvapení čeká i odpověď na otázku, proč se vlastně tehdy rozpadli? Iniciátorem pokusu o velkolepý comeback kapely Smoke je klávesista Milan (Karel Heřmánek), který se zuby nehty snaží vypadat jako úspěšný podnikatel. Anebo ho k tomu tlačí jeho mladá žena Ivanka (Lucie Žáčková)? Naoko má všechno, co by si mohl přát: nahrávací studio, vnadnou blondýnu, roztomilou malou dcerku a spoustu triček golfového střihu. Ale velmi brzy je znát, že svůj život tak trochu nestíhá. Životní role úspěšného fešáka mu prostě přerůstá přes hlavu. To kytarista Karel (Miroslav Krobot) se na oživení kapely tváří dost zdrženlivě. O každém jeho kroku totiž rozhoduje jeho partnerka Yvonne (Zuzana Bydžovská), osudová žena, která vyznává východní nauky, new age a esoteriku. Karel se pod taktovkou Yvonne už léta živí doma umletým zrním a nosí oblečení z konopných vláken. A je si jistý, že návrat k rockovému nářezu mu u Yvonne jen tak neprojde... Baskytarista Václav (Bolek Polívka) je hodný chlapík z Moravy, který by klukům jejich plány rozhodně nezkazil. Jenže právě teď nejvíc řeší zašmodrchané vztahy se svým dospělým synem Vojtou (Vojta Dyk), který má svou vlastní populární kapelu Darkwerk a na tátovo koncertování se Smoke se dívá skrz prsty. A konečně frontman kapely, zpěvák Otakar (Marián Geišberg)... Ten jediný i po třiceti letech pořád vypadá a chová se jako pořádný rocker, i když věkem již trochu ošoupaný. Rockový odvaz je pořád jeho krevní skupina a pod koženou vestičkou s gustem vystavuje na odiv mužný hrudník... i jiné části těla. Ale i Ota má svoje tajemství, které klukům hned tak neprozradí. Navíc se kolem kapely motá podezřelý manažer (Richard Genzer), který s ní má trochu jiné plány, než muzikanti vůbec tuší, a jeho dcera Miriam (Jenovéfa Boková), která nechce být jen prodlouženou rukou svého vypečeného tatínka. O slepém bubeníkovi ani nemluvě. (Česká televize)

Flakotaso

Nebylo to tak otravné, jak jsem vzhledem k tématu a jménu režisérky čekal - nakonec se z toho vyklubala docela snesitelná oddechovka. Přesto je tam mnoho podstatných nedostatků - kašírovaná zápletka se smrtelnými onemocněními, zcela nefunkční a umělé vedlejší vztahové linie (dcera a Dyk, Dyk a skupina, dcera a Genzer, Krobot a Bydžovská) a poněkud těžce nezvládnutý závěr (Nellis prostě nemůže odolat dokonale nenaplnit svou dávno otřepanou škatulku "hořké komedie"). Nabízí se také otázka, proč údajně česká hudba ze 70.let zní tak jak zní, tedy dost nevěrohodně. Film naštěstí drží nad vodou zejména trio Geišberg, Polívka, Krobot a nenápadná, realisticky laděná Cibulkova kamera (tak má kamera v mainstreamu vypadat). Zasmál jsem se jednou nebo dvakrát (ano, jednalo se o nadávky, propracovanější gagy nehledat) ale kupodivu mi to nevadilo - Revival jsem vnímal opravdu spíše jako čistě hudební film než komedii. Přemýšlet o tomto filmu v rovině kritiky médií nebo úlohy disentu je zbytečné, jelikož řečená témata jsou ve snímku nakousnutá asi dvěma větami či záběry a ponechaná ležet ladem. ()

hrona

Díky za to, že alespoň jedna režisérka z mnoha lidí tohoto řemesla se pustila do žánru tak choulostivého, jako je v dnešní době (chytrá) česká komedie. Musím říci, že se to povedlo, po herecké stránce je lahoda sledovat tyhle staré pardály v takových nahláškovaných rolích. Dokonce i u pana Genzera byla slušná snaha o herectví. Jediné co mě trošku mrzelo, že si tvůrci nedali práci s českými texty, kterými by domazlili soundtrack. Nehledě na to, že jim také měl někdo vysvětlit rozdíl mezi slovem Revival a Comeback. Jinak veliká spokojenost, kdo se chce dobře pobavit (i když, přeci jen troška té dramatiky tam stále je, bez ní to zkrátka v posledních 20 letech nejde) vřele doporučuji. ()

Ivoshek

Tak jsem po dvou letech vyrazil do kina. Mám z těch akcí se ženou vždycky trochu strach, zvlášť, když jdeme na český film, protože ty, jak známo, od revoluce za mnoho nestojí. Tentokrát to bylo ale milé překvapení - koncept se mi líbil, i ty jednotlivé figury. Nejvtipnější mi přišel minimalista Krobot, ale Polívka s tím slovenským frontmanem kapely taky super. Plus etno Bydžovská. Jak tu spousta lidí odsuzuje vulgaritu, fóry o slepcích a tak... No tak tyhle momenty mě bavily asi nejvíc. Plus první koncert ve vesnickém kulturáku. :) Celkově ten film ale není vyloženě komedie typu řachanda, spíš jsem se tak uculoval. Abych jen nechválil: dost často se tu snaží i dumat o stáří, smrti, nemocech a tam mi přišel trochu trapný. Taky mladí herci mě nějak neokouzlili. A product placement je tu vyloženě na přesdržku. Celkově 70 % a na české poměry fajn film. ()

honajz

Nápad není marný, herci se snaží, seč to jde, ale co je to platné, když tomu chybí jakékoliv zvraty, napětí, cokoliv nad rámec ploché historky o pokus o návrat po letech, jenž kupodivu vyšel. Sledujeme vlastně očekávané scény - první nápad, jak se snaží získat další pro tento nápad, jak se dají znovu dohromady, jak zkoušejí, první koncert... Nic nečekaného. Pár možných konfliktů je hned zažehnáno nebo se o ně vůbec nehraje. Kromě pokusů a řečí o šoustání (a smrti) a kromě kalhotek vlastně už nic dalšího nepřijde - teda kromě nahé Bydžovské, pokud nešlo o body dablérku. Film nic neřekne, kariéra je hned strmá, žádné odsudky, že jejich hudba dnes nemá nikomu co říct, žádné vypískání, dokonce se otec se synem spřáhnou... jen ta smrt holt čeká v tomto věku za každým rohem. Hudba docela ušla a evokovala tu dobu, i když spousta skupin té doby od anglických písniček vždy přešla k českým, ale určitou poetiku té doby to má. Ale celkově to nějak nedává smysl, ani jako pocitovka. ()

rikitiki

Still crazy na česko/slovenský/ způsob. Po dlouhé době přímočará komedie, která neuráží a docela normálně a jednoduše baví. Zajímavé srovnání různých hereckých generací, kdy ta starší poráží o několik tříd tu mladší (dryáčnický Genzer) i tu ještě mladší (dřevěný Viktor Dyk). /17. 2. 15./ ()

Pítrs85

Revival měl dobrej náběh na to stát se jednou z nejpohodovějších komedií za poslední léta, bohužel tomu hodně rychle spadl řetěz a já se tak začal docela brzy nudit. I když jak Polívka, tak hlavně Krobot byli ve svých rolích hrozní sympaťáci a kdybych nebyl abstinent (ano, i takoví lidi se tady na Zemi vyskytují :-), tak bych rád s takovýma týpkama po koncertě na jednoho panáka zašel. Jinak osudy a 'osudy' všech těch lidiček mi byli bohužel úplně ukradený, stejně jako to, jestli to SaSaZu (boha, to je ale stupidní název) nakonec vyprodají nebo ne. A ty písničky... heh, špaténka, druhý Kabáti :-) Ale (použijme klišé na klišé)- na český film dobrý ;-) ()

borsalino

Čekal jsem to mnohem horší, než jaké to bylo. Je sice mrzuté, že s hodnocením začínám na pomyslné stupnici od nejhoršího, ale české komedie posledních let pravidelně atakují úplné dno filmové komedie, a tak si za to mohou sami. Konečně to nebyla to komedie, kde se někdo po někom vozí, zesměšňuje nebo paroduje, do nekonečna se konfronuje s komunistickým režimem či normalizací. Připadlo mi, že stopáž je zbytečně natažená a v první polovině jsem měl dost co dělat, abych neusnul. Druhá půlka je o trochu lepší. Druhou vadu na kráse vidím v dialozích, které bych právě v komedii čekal daleko lépe propracované. Sumasumárům, je to oddechovka pro nenáročného diváka, komedie ze které nezlidoví žádná replika, film na který si za rok nikdo ani nevzpomene. ()

claudel

Hudebních komedií je v ČR jako šafránu, takže velký dík Alici Nellis, že do toho šla. Já jsem se bavil náramně, celé kvarteto podporované Genzerem a Jenovéfou působí naprosto přesvědčivě a nakonec se to všechno zabalí do hořko-sladka, což je moje oblíbená kombinace. Velmi solidní počin a dle mě 2. nejlepší film Alice Nellis, jelikož Tajnosti jsou nedostižné. ()

eraserhead666

Nejhorší na tom celém je, že Češi (a Češky) už prostě jinak a jiné filmy točit neumí, takže mi takřka jakýkoliv požitek z Revivalu pokazil fakt, že jsem byl vždy minimálně o minutu popředu a film jsem si mohl sám odvykládat, aniž bych ho viděl. Tak hrozně čitelné a předvídatelné to bylo. Tyhle nefunkční katarzní rádobykomedie už se pomalu stávají jakýmsi pozemským božím trestem. Ač jsou tam některé postavy příjemné a někoho, kdo ve svém životě stál s nástrojem v ruce na pódiu alespoň jednou, to bude hřát a bude tu zápletku cítit a vnímat trošku inzenzivněji, než ostatní, vlastně za jediné nejzářivější body celého filmu vidím skvělou Jenovéfu Bokovou (zdá se, že otec Bok založil dobrý chov) a samotná vystoupení filmové kapely. I když, co by asi o Smoke napsali Hudební masakry? Jinak je to prostě klasická česká dramaticky komediální křeč, kterou nezachraňuje ani herecké obsazení. ()

Havenohome odpad!

Posledné po čom som túžil, je vidieť holú Bydžovskej riť. Keby bola dobrá herečka, tak nič nenamietam, ale ona má len škaredý ksicht, a to je jediný dôvod, prečo ju obsadzujú. Jej obnaženie sa vo filme je teda na rovnakej úrovni ako keď Vica Kerekes všade otrčá svoje mliekarne, aniž by zauvažovala nad tým, že treba niečo aj zahrať. Je teda jedno, či herečka vyzerá ako princezná, alebo či má svojráznu netypickú tvár, keď nevie hrať, tak nikoho jej nahé telo nezaujíma, lebo je to obyčajná prostitúcia a trápne na tom je, že dané dámy si myslia, aké sú umelkyne, keď otrčia kus svojho holého tela, kdežto taká štetka to robí iba za prachy a nič si o sebe nenamýšľa......................Revival je nekonečné zúfalstvo. Diktatúra v Severnej Kórei sa javí ako banálny problém v porovnaní s tým, že je niekto ochotný nechať režírovať Alicu Nellis. Každý, kto aspoň trocha počúva svoj daimonión, musí pochopiť, že tento film je iba séria scénok živiacich tie najpekelnejšie stereotypy, a to je to najhoršie, čo akýkoľvek umelec môže robiť. Stereotypy o starých ľuďoch, sterotypy o rockovej hudbe, steretypy o ekoľuďoch, nič iné len stereotypy (Revival je tak na rovnakej mediálnej úrovni ako Súdna sieň). Hlavne je to nelogická hovadina prvého stupňa. Obdobná blbosť by bola, keby Nemci v 70. rokoch natočili film o comebacku kapely z čias Druhej svetovej vojny ale tá kapely by nehrala songy z daného obdobia, ale by revivalovala súčasné hity. Takže šediví Fritzovia by hrali Black Sabbath a AC/DC. Keby sme teda ospravedlnili, že hrajú starí dedkovia niečo súčasné, lebo však vždy boli len revival, tak načo tam sakra tlačia tú zápletku okolo vlastných textov ako keby to bola nejaká pôvodná disidentnská kapela? Pri takomto type filmu možno stavať len na realistických motiváciách, a tie vo filme absolútne nefungujú, či už tie odvolávajúce sa na minulosť alebo na súčasnosť. Nie je to ani sci-fi odohrávajúce sa v neurčitej budúcnosti, ani abstraktný meta-film, v ktorom by nebolo potrebné striktne dodržiavať realistické motivácie. Je to film, ktorý hovorí o konkrétnej kapele v konkrétnej krajine, ktorá mohla v konkrétnej dobe hrať len istý typ hudby. To, že Nellis vynechala akékoľvek politické konotácie, nehovorí len o tom, že je mimo a zrejme jej je úplne ukradnutá história jej krajiny, ale že sa definitívne pridáva k tvorcom typu Poledňáková, Vejdělek, Troška atď, ktorých filmy sa odohrávajú v politickom bezčasí a ich jedinou snahou je vsugerovať divákom, že žijú v báječnej Českej republike, kde majú všetci dovolenku, kde všetci žijú v útulných interiéroch................................ Obhajcom filmu nepomôže ani argument, že ide len o jednoduchú popcornovú zábavu. Dobrá komédia musí mať koherentný fikčný svet, musí vás vedieť prekvapiť a musíte fandiť postavám. V Revival vie aj debil dopredu prepovedať, ako ktorá scéna skončí, všetko sa tam stokrát doslovne opakuje, a Geišberg päťkrát za minútu hovoriaci slovo "piča" skutočne nie je vtipný. Vtip, keď si príde fanynka po koncerte vypýtať svoje nohavičky, lebo prišla na bicykli, je starecky uslintanejší ako neskorý Menzel. () (méně) (více)

becki_tu

I Hollywood začíná mít problém s nedostatkem dobrých komedií s originálním námětem. Musím tedy v první řadě ocenit námět, který dovolil na plátno přivést zkušenou hereckou gardu, které není jakýkoliv druh humoru cizí. Překvapivá je také účast Genzera, pro kterého je to prozatím životní role, co se týče časového prostoru na plátně. Věčný neherec Vojta Dyk si s kolegy udělal reklamu na Nightwork, Fiat poskytl za úplatu žlutou pětistovku a jak už je v českých krajích zvykem - product placement využily i další firmy. O to vtipněji pak působí změna značky kláves Roland na Poland. Je však škoda, že film nabírá tempo až v druhé polovině, kde se "méně filosofuje" a "více hraje" a kde eskalují dramatické a humorné dějové linky. V kotrastu s letošními komediemi se tak Revival stává oním pomyslným jednookým králem mezi slepými. ()

Mgb21

Neuvěřitelně promarněný talent všech zúčastněných. Podle mě je největší slabinou českých filmů scénář. Natáčet a hrát umíme, ale napsat nedebilní scénář nám nejde. A u tohohle filmu to fakt zamrzí. Potenciál tam byl. Ale já si prostě nedokážu užít film, když mě irituje chování jednotlivých postav. ()

Kimon

Očima -náctiletých jsem už nejspíše viděn jako "starej", ale Revival mi dost dobře dobil baterie a teď jsem suverénně našlapaný. :-) Po dlouhé době opět jednou skvělý český filmový počin, který jsem rád viděl. Vulgární výrazy mi tentokrát nevadily, snad proto, že působily tak nějak přirozeně, na správném místě, nebylo jich přespříliš a jemně kořenily humorné dialogy. No, a co napsat k hudebním skladbám a samotným Smoke? Lepší obsazení Smoke snad nemohlo ani dostat . Geišberk, Krobot, Heřmánek a Polívka prostě excelovali a jejich oldies mě vzalo doslova za srdce. Pátou hvězdičku věnuji Zuzaně Bydžovské a jejímu vystoupení na pódiu a Alici Nelis, že Revival stvořila a poslala na plátna kin. :-) ()

Morholt

Učitel hudby, podpantoflák zblbnutej New Age, přestárlý takřka novopečený otec a věčný bohém se dají po letech dohromady, aby vzkřísili zašlou slávu své kdysi poměrně známé rockové kapely. To vše za asistence všehoschopného neschopného manažera, který má ovšem s muzikanty své plány. Pokoukání je to celkem příjemné, je tu spousta dobrý muziky a solidní herci. Až na jednoho. Slovenský herec Marián Geišberg mi absolutně neseděl jak se svou slovenštinou, tak se svým projevem. Dokázal bych si z prstu vycucat x vhodnějších herců. Dá se říct, že mi celkový dojem hodně pokazil. Zbylé trio, Heřmánek-Krobot-Polívka, se mi naopak trefilo do noty. Hlavně Krobot a jeho závěrečná scéna s Bydžovskou je jedním z vrcholů Revivalu. Nebýt Geišberga, hodnotím lépe. Takhle jen 60%. ()

slatkac

Moje první setkání s Alicí Nellis dopadlo velmi slušně. Zhruba 20 minut trvalo, než jsem se začal bavit, ale od té doby jsem se už nenudil. Hlavní čtveřice je dobře sehraná, ani ten Heřmánek kterého nemusím mi zde nevadil, naopak nejvíc se mi líbil Geišberg, kterého jsem doteď vůbec neznal. Naopak Genzer, který se měl v životě radši věnovat baletu mi jako jediný z obsazení vadil. A Jenovéfu Bokovou si začínám řadit mezi mladé naděje českého filmu. Teď mě omluvte, jdu si pustit Výlet a Tajnosti, po kterých se naučím hrát na kytaru, aby na mě taky někdy přistály kalhotky, byť vyžehlený. ()

GeusX

Příjemné překvapení. Lehce tragikomický, avšak nenudný film. Trochu mne prudila ta propagace holešovického klubu s debilním názvem, jinak fajnový a pohodový film u kterého jsem se dobře bavil. ()

Tommassi3

"Hele, ty sis zkazil život, že ses oženil pozdě.. Já zas moc brzo.." ;) Jeden se až nestačí divit, jak se někteří zástupci zdejší uživatelské šlechty - Nejspíš po přečtení oslavné recenze paní Spáčilové, která už mi prostě nenamluví, že na ničem nejede !! ;) - nechali opít Nellisiným, která podobně jako spoluautor a producent Rudolf Bierman bohužel o rockové muzice ví skutečně velký kulový, rohlíkem.. Zvlášť když se rozhodně nedá souhlasit především s dvěma zásadními věcmi, se zhodnocením hereckých výkonů a především laciným srovnáváním s Troškovými obludnými Babovřesky, vykalkulovaný Revival totiž právě naopak spíš platí za de facto totéž jen lépe natočené, a já bych je tak neváhal nazvat Vřískáním starých dědků !! Herecky nesmírně paradoxní snímek divákovi poskytuje rozhodně nejlepší, ne-li jediný, výkon kritiky odepsaného Richarda Genzera, který tu svou postavu vychcaného manažera svou naprosto přesnou a překvapivě civilní kreací učinil opravdu živou a věrohodnou, zato Zuzana Bydžovská zklamala jako snad ještě nikdy, tu předčí jen můj oblíbenec Miroslav Krobot, který s tím svým jediným výrazem už začíná být nesmírně otravný.. Alice Nellis se zkratka ocitla úplně mimo mísu, když přivedla na svět snímek falešný a zejména zdlouhavý jako záznam jednání poslanecké sněmovny plný dokonale nefunkčního humoru, jemuž fatální ránu do srdce zasahuje slepej bubeník a autor soundtracku Jan Ponocný.. Ano, tohle je teprve muž s výstižným příjmením !! Skutečně žalostná podívaná, která nabízí jednu ještě smutnější myšlenku, že totiž jakkoliv právem jedni osočují monstrokýčaře Zdeňka Trošku coby pomateného tvůrce lidové pseudokomedie, titíž se zoufale chytají tohoto stébélka jako vytoužené naděje.. ()

Lacike

Nepodarena vykradacka Korejskej pecky Happy Life. A to som sa vdaka traileru a hereckemu obsadeniu na film celkom tesil. Jediny, kto obstal, je Marián Geišberg. Ostatni su márni rovnako ako nezazivna rezia precenenej Alice Nellis. 4/10. ()

Litsarch

Po, pro mě, až hrozném snímku Tajnosti jsem dal Alici Nellis s Revivalem šanci, jelikož mě obsahově zaujmul. A vyplatilo se. Revival je ale především drama než komedie. Místy až hořké drama, v jehož rytmu je víceméně celý film. Nalezneme v něm sice nemálo zábavnějších momentů, ale z valné většiny je tvoří černý až cynický humor, nám tak vlastní. Kdo čekal film ve stylu Troškových komedií byl úplně vedle. Sama Nellis v jednom rozhovoru uvedla, že snímek měl být spíše temnější a dramatičtější, jen se to nakonec nepodařilo zcela naplnit. Snímek dosti nahlíží do osobního života a vztahů jednotlivých členů kapely a skoro celou první půlku snímku je hlavní záležitost filmu, comeback kapely, odsunuta na druhou kolej, která se ale neustále připomíná přípravami na chystaný návrat, zařizování koncertů, zkoušení, propagace apod., v čemž hlavní roli hraje agent kapely, skvěle ztvárněný Richardem Genzerem a později i jeho dcerou. Samotné kapele a jejímu vystupování, i když se to nemusí zdát, je ale dán patřičný prostor, podle mě plně dostačující pro film. Netřeba se o snímku více rozepisovat. Své kvality nesporně má, osobně jsem se nepřistihl že bych se u něj nějak nudil naopak jsem se několikrát i dobře zasmál. Kvalit takového Okresního přeboru sice nedosahuje, ale naopak není nějak hloupý či až stupidní jako některé snímky z naší produkce. Byl jsem mile překvapen a času nelituji. Revival se mi strefil přesně do noty. ()

21. Český lev - nominuj svého favorita!

21. Český lev - nominuj svého favorita!

22.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz