Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

AspireHD

Musel jsem si dát nějakou chvíli, abych si srovnal své pocity. Je dost možné, že ještě své hodnocení změní, něco smažu a nebo něco naopak připíši. Každopádně stále jsem ještě trochu na vážkách. Patřím mezi fanoušky Star Wars, který četl hodně knih, hrál spoustu her a viděl skoro všechny seriály, které souvisí s tímto universem - proto jsem tento film vyhlížel strašně dlouho a nemohl se ho dočkat. Přišel jsem do kina, usedl do sedačky a vychutnal si půl hodiny stupidních reklam, které postrádají jakýkoliv nápad nebo humor. Poté už však začal samotný film, klasickými úvodními titulky, na které jsme všichni zvyklí! Začalo to skvěle. (spoiler) Fakt se mi zalíbila úvodní scéna, kde Kylo Ren ukázal svou velkou sílu, když zastavil střelu z blasteru, což je první velká chyba tohoto filmu. Kylo Ren se od začátku až do konce jeví jako postava, která má silné psychické problémy, které souvisí s velkou výbušností a nekontrolovatelností vzteku, protože si vše bere až moc osobně. Je ukazován jako silný sith, který dokáže více jak předchozí Vader. Ale ve finále? Proč má problémy bojovat s Finnem, který držel světelný meč podruhé? Proč s ním vede vyrovnaný souboj? To je naprostý nesmysl, který mě trochu vytočil. (/spoiler) Musím Abramsovi přiznat, že si s tím pohrál fakt skvěle. Grafické zpracování bylo neskutečné - ještě stále nevím, kde byl Andy Serkis. Hudba byla opět velmi podařená, čemuž se ale nemůžeme divit - John Williams nemohl zklamat. Čemu bych chtěl dát obrovské plus? Určitě Daisy Ridley, která zahrála Rey. Rey si prošla ve filmu velkým vývojem, když začíná jako naivní holka, která hledá různé věcičky v padlých lodích impéria a končí jako odhodlaná bojovnice, která jde dobrodružství naproti! Pak však přišel závěr filmu. Každý tu nadává na otevřený konec, ale co si stěžujete? Zase tak extra otevřený konec to nebyl. Naopak mi přijde, že to bylo dobře uzavřené. Otevřený konec by to byl ve chvíli, kdyby dotyčná osoba na tu druhou osobu například zaútočila. Tak se proberte a nekritizujte takový nesmysl. ()

West

Čekalo se mnoho let, až někdo vytvoří další pokračování známé space opery, jakžto ságy "Star Wars". Muselo být težké navázat na starou trilogii 40let poté (od původního tvůrce George Lucase) a předat pochodeň, nové generaci, tak aby se zachovalo to Big Fans Story, které je bezprostředně největším na světě. Včera jsem se tedy vydal do Libereckého Cinema City a usedl nedočkavě do sedadel s obrovskou natěšeností a strachem zároveň.. Po 20min. zbytečných reklam se objevilo logo LucasFilm. Můj dech se v tu ránu zatajil a moje srdce přestalo bít. Přišel první záběr, a už od první chvíle jsem tušil, že Hvězdné Války jsou se vší parádou zpět. První řád, který se odtrhl po rozpadu Impéria (připomínajíci teď více nacisty) převzal Generál Hux pod velením temného pána - Supreme Leader Snoke, a jeho učedníka – Kylo Rena, kteří chtějí vyhladit rezistenci staré republiky, a najít a zabít Luka Skywalkera. Na straně světla tu máme známou partu Hana Sola (Harrison Ford si tuto roli opravdu užíval) a jeho chlupatého kámoše Chewieho a nyní generálku (princeznu) Leiu. Dále jsou tu 3 nové tváře – osamělou Rey z planety Jakku, Finna bývalého stormtroopera (utečence Prvního řádu), a Poe Damerona – nejlepšího letce Rezistence. Po celý film je cítit hřejivý pocit obrovského přátelství, napětí, a neskutečné akce ale i - strachu a velkého tajemna. Nyní moje obavy o budoucnost SW se vytratily, a já se zase mohl cítit jako malý kluk, který poprvé zhlédnul Novou Naději na starém VHS.. J.J. Abrams skvěle nastartoval další epické dobrodružství napříč vesmírem, a právě takové, po kterém jsme tolik toužili. Úplně od samého začátku to nabere neskutečný drive, a až do konce se v podstatě film nezastaví. Je to vtipné, má to náboj, styl, nově rozvinutý děj, krásné prostředí, bez zbytečných zelených pláten a digitálních triků, které bijí do očí (jen tolik, aby jste cítili ten pravý prožitek ze skutečného světa). A jak já vždycky říkám,.. "Hudba je polovina filmu" a nemůžu nezmínit Johna Williamse, který zase posunul hranici, a udělal nádhernou kompozici, která vám vyrazí dech při velkolepé akci, a pohladí na duši při dojemných scénách. Osobně jsem si myslel, že z toho Disney udělá pohádku pro malé děti, ale opak je pravdou , příběh je temný a mrazivý a přesto že J.J. jel na tutovku, a neriskoval s něčím extra originálním, řadím tento díl mezi mé 3 nejoblíbenější (Imperium vrací úder, Pomsta Sithů). Další má na starost velký fanoušek, a režisér Rian Johnson. A už teď se moc se těším co přinese nového. 6/5* = 110% ()

bearmeedek

Parádní pocta hodnotám Star Wars. Předpokládal jsem, že jdu na dobrý film, ale měl jsem trochu obavy, že nebudu sdílet obecné ohlasy. Krátce po začátku filmu se mi vytvořil na ksichtě přiblblý úsměv (naštěstí nikdo ve tmě neviděl) a užíval jsem si nádhernou atmosféru příběhu - který měl opravdu příběh. Žádná přiblblá počítačová střílečka pro náctileté. Velmi milé spojení zbytku starých dobrých postav, které se víceméně loučily se ságou, a uvedení "mladé šťávy", která bude pokračovat v dalším hvězdném válčení. Ještě před koncem jsem měl jasno, že to bude za plný počet bodů. ()

Human_Traf

Těžká vykrádačka původní trilogie. A ne zrovna v dobrém smyslu. Stejná prostředí, stejné záběry, stejná zápletka. Žádný překvapivý zvrat, žádné pohledné souboje s meči, žádné zajímavé letecké souboje. Humor je sice fajn, ale sám na to nestačí. Daisy ukázala, že je super herečka, ale společně s Fordem celý film neutáhne. Kylo by byl fajn záporák, kdyby tvůrci jeho vnitřní pochody nevyřvávaly v rámci retardovaného monologu. Tento film navíc ukazuje, že když si neumíte představit zlo, tak prostě použijete nacisty, Hitlerovské projevy, hajlování, a kdyby to někomu nedošlo, tak rudou vlajku. Víc názornější by to bylo jen v tom případě, kdyby storm troopři měli na helmách hákové kříže. Navíc nové hvězdné války selhávají i v tom, v čem vždy excelovali a to v hudbě. schválně si zkuste po konci filmu zabroukat nějakou melodii (a která není motivem původní trilogie), která ve filmu zazněla, vsadím se, že se vám to nepodaří. Suma sumárum, děkuji ti Abramsi. Zkazil si mi další klasiku. Update po shlédnutí Rise of Skywalker musím říct, že TFA není zas tak špatný. ()

Baron Noktur

Neveril som, že je to možné, ale J.J. Abrams natočil dokonalý Star Wars. Po nadšených recenziách som stále ostával nohami na zemi, veď hype je hype, ale to, čo ponúkla "Sila sa prebúdza", to som nečakal ani v najlepších snoch. Film je fantasticky vyvážený, obsahuje excelentný mix humoru a temnoty (ak je film vtipný,neviete sa prestať smiať, ak hrá na temnú strunu, ježia sa vám chlpy na tele). Film má v podsate len dva neduhy. Prvým je, že ako náhle zlosyn zhodí masku, človek sa začne smiať a to dosť zhodí film, hoci nie na dlho a druhým, že Leia je veľmi nevýrazná a dostáva málo priestoru. Fim ani náhodou to nepôsobí lacno, či detinsky, práve naopak, film má veľkú hĺbku a právom sa tak okamžite stáva klasikou nielen série, ale aj žánru. Johnovi Williamsovi poprosím Oscara za famózny soundtrack. Mimochodom, slovenský dabing bol skvelý. ()

FreeDooM44

Ocituji zajímavost : ,, Kvôli zdokonaleniu scenára žiadal J.J. Abrams štúdio o presun premiéry o rok, to mu však nevyhovelo. (kacer4) " škoda že mu to zatrhli, protože to bylo opravdu hodně znát. Blbostí ve scénáři bylo požehnaně. Popravdě na mě film působil spíš jako starwarsExpendables (asi hlavně díky H. Fordovi, který to ovšem hrál geniálně)... Kde se film posunul do trochu jiné roviny a ztratil pro mě punc star wars, který předtím drželo všech VI epizod. Trochu se ale začínám bát VIII a IX. Hodnocení asi těží z toho, že těm skalním fandům se nechce dávat horší počet hvězd, ale podle mě u toho skřípou zubama. ruku na srdce :) ()

Lenart

Presne to, čo som čakal od Hobita, a nedostal som. Maximálne využitý návrat do milovaného sveta plný zaujímavých postáv (nových aj starých), brnkanie na nostalgickú strunu (v dobrom), ale aj budovanie vecí budúcich. Skvelé praktické a animatronické triky (nie ten digibordel ako v novom Jacksonovi), odkazy na staré diely a najmä humor! Keď som videl, ako si manželka zamilovala tento svet, ktorý pred tým nikdy nevidela (a to neznáša sci-fi), vedel som, že to Abrams dokázal. Po dlhej dobe tak film, z ktorého som mal fakt dobrý pocit a o ktorom môžem povedať: je to pekný film :) Áno, keby som chcel, nájdem tam chyby. Ale nechcem. 9/10 ()

Mouchal

Dlouhé nerdovské čekání a pokukování po každé nové informaci o sedmé epizodě nových Star Wars je u konce a já se konečně mohl vydat na půlnoční premiéru, které zážitek z kinča ještě o to víc umocnila. Taky aby ne, když před začátkem filmu chodí před kinosálem spoustu robustních Jediů v džínách, stormtrooperů v kraťasech či moderních sličných slečen s tak trochu nemoderním účesem ala princezna Leia (ani tak se ale "bohužel" nemůžeme rovnat fanatickým fandům z USA). Když film konečně po předlouhých reklamách začal, spustil se nadšený křik při, pro nás už tak dobře známé úvodní znělce a tlukoty srdcí přítomných fandů by roztancovali i samotného Dartha Vadera. Bohužel přes všechny neoddiskutovatelné klady "Síly se probouzí", je to vesměs spíše remake začátku této filmové ságy (opravdu spousta paralel na epizodu IV) a je zde patrné možná až moc filmařské pomrkávání na fandy této vzdálené galaxie. Film jako takový je zábavný, krásně se na něj kouká, hudebně je božský, občas i vtipný je, ale ke všem těm odkazům na předchozí díly bych chtěl i nějakou pecku, nějaké překvapení, pod kterým by se J.J. mohl podepsat a poplácat po zádech. Takhle je to "jen" velmi dobře odvedená "rutina". Taky mi trochu kazí dojem z epizody VII pocit, že prostě tato sága a především souboje se světelnými meči mají potenciál o mnoho hlubší než že tam lightsabery sem tam probliknou. Jednou bych chtěl vidět pořádnou řežbu (a nejen to, jak se "ublížený" spratek schovávající se pod maskou vzteká a mlátí do všeho kolem). Což mě přivádí k hlavnímu záporákovi (nemyslím toho obřího E.Týho), který do odhalení své odporné tváře, která prozradila, že je to pouze capart, kterému ještě teče proudem mléko po bradě, působil opravdu skvěle hrozivě a jeho scény jsem si vychutnával. Po odhalení se z něj stal pouze ubohý tlučhuba, který má problémy s každým, kdo drží poprvé světelný meč ve svých prackách. Herecky mi to nevadilo (možná právě Kyla bych vyměnil) a formuje se zde zajímavá nová generace a potěšil i návrat původních hvězd. Možná The First Order působí až moc náckovsky, Rey ke svým schopnostem přišla jak slepá k houslím a celé je to takové podivně uspíšené (celou planetu i se zbraní na ničení planet zdemolují během par minut), ale prostě Star Warsům se nikdy nic nevyrovná a i přes všechny tyto "drobnosti" jsem odešel z kina nadšený a natěšený na to, jak bude tato vesmírná sága pokračovat dál. 80% ()

Henry Morgan

Nebyl to kdovíjak silný spektakulární zážitek, spíše stylový a konzistentní s předešlými díly, ale o to víc jsem to ocenil, zvlášť v době, kdy se produkce ve všech možných filmech zaměřila na nepřeberné množství absurdních triků. Tohle táhne ve starých stopách, pochopitelně s dávkou inovace i invence, ovšem s jakýmsi nádechem retro atmosféry, příměsí jemného, neinvazivního humoru, bez stop patosu, stylově, a celé je to prodchnuté přímočarým dějem, bez zbytečných štráchů, v koncepci, která ani chvilku nenudí a navíc lahodí oku ve všech aspektech. Hodně dobře byly vymyšlené i dějové linky, kde se stará garda mísí s tou novou generací, aniž by vsadili na násilné naroubování mladých silných větví na polorozpadlý kmen. Takže co? Takže cajk! ()

kytka.patrik

Tak můj názor na Star Wars. Jako nejvíc mě s*** smrt Hana Sola. Rey se naučila ovládat sílu docela dost rychle na to že Luk potřeboval na naučení 3 filmy :D a dost mi to připomíná původní trilogii 4,5,6 ale asi nejvíc tu 4ku. Jako Já bych spíš tento díl pojmenoval Návrat Jediho. A taky předchozí díly jsou dost vážný a tady si dělají ze všeho srandu a to se mi moc ke Star Wars nehodí, no nevím jako efekty luxusní a také mi vadí to že mezi 3 a 4 uplynulo cca 20let a Lucas změnil lodě, techniku, technologie, oblečení, droidy atd... přitom mezi 6 a 7 je 30let rozdíl (Dějově ve filmu) a nezměnilo se snad nic, technika, lodě až na změnu barvy, oblečení pilotů rebelů/povstalců/odboje. No pořád mi to připomíná 4řku a čekal jsem že z Kylo Rena půjde větší strach a že to bude lepší vůdce a né že to bude loutka k nějakému podivínovy kterého nikdo "zatím" nezná. ()

Veseldaa.!

George Lucas po chybách, které napáchal v prequelové trilogii, určitě nemohl klidně spát a tak raději prodal práva společnosti Disney a režisérský post přenechal schopnějším. Tvrzení, že J. J. Abrams nevnesl novým Star Wars osobitost je pomíjivé. Žádné infantilní skotačení se zvířátky nejrůznějších tvarů a ras, žádné směšné triky a oproštění se od politiky. Místo toho přichází vzkříšení výdělečné značky s přímočarým příběhem, který vytváří nosnou půdu pro následující díly s trikově úchvatnou akcí, která nikdy nevypadala realističtěji. Záporák Kylo Ren hned od prvních minut dokazuje své odhodlání být nejkrutějším vládcem v historii Galaxie. A daří se mu to. Avšak do okamžiku, než si sundá svou helmu. Adam Driver si nejspíše spletl herectví s pokerovým turnajem. Naprosto bez charakteru a výrazu. John Williams konečně složil originální soundtrack a nevykrádá pouze své notoricky známé tóny, které je samozřejmě občas potřeba zabrnkat. Humor určitě není na škodu, i když jde o takový ten moderní marvelovský a většinou se o něj stará droid BB-8, jenž svým chováním připomíná Wall-eho. To je však jediná obava, která se s produkcí Disney naplnila a bez sebevětšího trhání žil si ho každý zamiluje. ()

Durgas

Čo si budeme hovoriť, je to recyklát. Na druhej strane sa mi zdalo, že cez to všetko bolo vidieť také spiklenecké pomrkávanie a snahu nebrať sa príliš vážne. Napríklad pri scéne s brífingom rebelov o slabom mieste superzbrane som sa s niekoľkými ďalšími návštevníkmi kina nepokryto pochechtával. A inak fajn, protagonisti sympatickí, kopa nesilene vtipných hlášok, niekoľko silných momentov a (ach!) návraty starých postáv. Nuž a Kylo je úplne iný ako Darth Vader a dobrý herec nedobrý herec, scénu na moste zvládol skvele. Ja som spokojný. ()

Boris.

Epizoda VII se mi teda dost líbila. Je to sice příběhově trochu kopie epizody IV, ale tohle má "TO" co mi chybí u těch starých epizod a co mě od jejich sledování vždycky odrazovalo a to jsou efekty. Nová naděje je sice z roku 1977 a na svou dobu to asi bylo něco...ale v roce 2015 se mi to prostě nelíbí. Síla se probouzí je úžasně zpracovaná a celé války tím dostávají úplně jinou úroveň...toť muj názor...A už se moc těšim na další epizody. ()

Flexaret

Nejlépe natočená fan fiction všech dob. Epizoda VII je filmařský průšvih připomínající natahovaná pokračování různých populárních filmů z 90. let. O tom, že do značné míry vykrádá Epizodu IV už toho bylo napsáno dost, problém je však v tom, že restart celé série nepřináší nic nového a původní motivy používá jen jako vějičku na diváka. Nové postavy jsou definované jednou vlastností se kterou si vystačí po zbytek filmu, čemuž nepomáhá ani nepříliš povedený casting. Herci z původních filmů hrají na nostalgickou strunu, ale mnohdy je na ně spíš smutný pohled, přece jen čas je neúprosný. Motiv síly je zjednodušen až na dřeň, nevyužívá motivy ani ze staré ani nové trilogie asi aby proti sobě nepoštvali fanoušky, kterým se zvedá tlak už jen při vyslovení slova medichlorian. ()

vikino1

Vím, že se Síla teprve probouzí, ale je zde žalostně málo světelných mečů. Navíc tihle teenageři by dostali pěkně nakopáno od padavanů za doby mistra Yody. Sečteno a podtrženo - Vobrovskej kanon měla ve třech dílech už hvězda smrti (navíc se ničí úplně stejně jak Deathstar), navíc byl v duhým díle Clone wars , Clony tu vystřídali zabavené děti, Hana nám v dalších dílech nahradí hláškující černoch. Abrams tyhle vesmírný filmy točit umí ale víc jak 4 tomu díky kopírce nedám.. Chápu, že je to teprve rozjezd, ale jako u LOTRa jedničky jsem to čekal daleko akčnější... ()

joeko13

Sľubný úvod do novej etapy SW. Nebolo to excelentné, ale ani výrazne slabé. Potenciál nového príbehu tu je, uvidíme ako sa rozvinie v ďalších epizódach. ()

Karmin

Je to kvůli těm helmám! Ani stormtroopři Prvního řádu se za boha nemohou trefit, ale jakmile zelenáč Finn sundá helmu, střílí jako hvězdný pašerák. Samotný film je remake Čtvrté epizody. Nic víc. Pomrkávání na fanoušky původní série je tam tolik, že se v podstatě přelilo v jeden dlouhý pohled. Nám starým nostalgikům se to ještě celkem může líbit - je tam všechno znovu, ale větší, barevnější a efektnější, jen ti záporáci jsou oproti těm starým ubožáci - ale co na to budou říkat budoucí generace, které to pojedou v chronologickém pořadí I až IX? Budou si myslet, že si pustili jeden soubor omylem dvakrát :-( ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý